FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: polskie, termopile, wizna

Wizna - Polskie Termopile
Autor Wiadomość
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Nie 05 Lip, 2009 10:25   Wizna - Polskie Termopile

Obrona Wizny rozegrała się w dniach 7-10 wrześœnia 1939 roku w rejonie Wizny na północny wschód od Łomży.Przygotowania

W 1939 roku w okolicy Wizny znajdował się jeden z punktów polskiej linii obronnej opartej o rzekę Narew. Miasto Wizna, a raczej położona na wschód od niego przeprawa przez Narew była niezwykle ważnym punktem strategicznym. Na północ bowiem od niej znajdował się zbieg Narwi i Biebrzy oraz rozciągały bagna, których przekroczenie możliwe było dopiero w Osowcu, zaśœ na południe również tereny bagienne i rozlewiska Narwi (obecnie w większośœci osuszone). Punkt oporu Wizna tworzyła nieukończona linia fortyfikacji budowana od wiosny 1939 roku, ciągnąca się na przestrzeni kilku kilometrów. Składała się ona z dwóch linii obrony: tzw. czaty, czyli wysuniętej w pobliże mostu pozycji przesłaniania, składającej się z 2 lekkich schronów bojowych we wsi Włochówka, oraz punktu oporu w Grądach-Woniecku, gdzie nie wzniesiono fortyfikacji; oraz linii głównej. Ta ciągnęła się od miejscowośœci Kołodzieje i Giełczyn na prawym brzegu Narwi, poprzez Górę Strękową do wsi Maliszewo. Linię oparto o odsunięte o około 4 kilometry od rzeki wzgórza, co dawało im dobry wgląd w dolinę. Na odcinku wzniesiono następujące ilośœci schronów (w literaturze występują różne dane dotyczące kształtu pozycji - poniższe dane oparte o badania terenowe):

• Giełczyn-Kołodzieje - 3 ciężkie schrony bojowe.

• Góra Strękowa - 2 ciężkie schrony bojowe.

• Kurpiki - 1 ciężki schron bojowy.

• Maliszewo - 1 ciężki schron bojowy.

Schrony, z jakich składała się linia obronna Wizny zawierały rozwiązania typowe dla polskiej fortyfikacji dwudziestolecia międzywojennego, przy czym każdy ze schronów (prócz lekkich fortyfikacji polowych) projektowany był indywidualnie i dostosowywany do ukształtowania terenu, wymagań danego odcinka obrony itp. Schrony w Wiźnie były jednokondygnacyjnymi obiektami żelbetowymi, przystosowanymi do prowadzenia ognia bocznego z ciężkich karabinów maszynowych, wyposażonymi w kopuły pancerne do prowadzenia ognia czołowego i obserwacji. Mankamentem fortyfikacji był brak lekkiego fortecznego uzbrojenia artyleryjskiego - broni moździerzowej i przeciwpancernej. Niedostateczna była także gęstośœć fortyfikacji, co pozwalało niszczyć je Niemcom pojedynczo. Wynikało to z nieukończenia budowy pozycji. Największym obiektem był schron dowodzenia odcinka, położony na Górze Strękowej, czyli wzg. 126.http://www.fotosik.pl

Grób kpt. Władysława Raginisa k. Góry Strękowej

Obrona Wizny

Dowódcą odcinka był kapitan Władysław Raginis. Walki o Wiznę trwały od 7 do 10 wrześœnia. Punkt oporu w okolicach Wizny jest nazywany Polskimi Termopilami. 720 Polaków odpierało atak liczącego 42 tys. żołnierzy XIX korpusu pancernego dowodzonego przez generała Heinza Guderiana. Niedostateczne wsparcie artyleryjskie i nasycenie pozycji własną piechotą i bronią przeciwpancerną pozwoliło Niemcom szturmować poszczególne obiekty i niszczyć je przy użyciu ładunków wybuchowych. Oddziały polskie broniły się z dużym bohaterstwem, opóźniając marsz niemieckiego korpusu. Symbolem oporu stał się dowódca odcinka, który po kapitulacji ostatniego schronu nie opuśœcił bronionej pozycji, wysadzając się granatem. Polscy żołnierze poddali się dopiero po tym, jak Guderian zagroził rozstrzelaniem jeńców wojennych.

W okresie powojennym wszystkie schrony odcinka zostały zniszczone. W ruinach obiektu dowodzenia znajduje się pomnik. Stan zachowania pozostałych schronów jest bardzo zły i w większośœci nie są one czytelne.

Straty

Dokładne straty Polaków nie są znane. Niewiele wiadomo o jeńcach wziętych przez wojska niemieckie. Szacuje się, że większośœć polskich żołnierzy zginęła w akcji, czterdziestu udało się wycofać z rejonu walk i tylu samo trafiło do niewoli. Powyższe dane jednak nie są weryfikowalne.

Dokładne straty Niemców również nie są znane. W swoim dzienniku generał Heinz Guderian zaniżał liczbę poległych w akcji żołnierzy niemieckich. Jedyne co pewne to fakt, że Wehrmacht stracił w zmaganiach co najmniej 10 czołgów i kilka wozów bojowych.

Obrona Wizny w kulturze

O obronie Wizny traktuje m.in. utwór szwedzkiego zespołu metalowego Sabaton pt. "40:1". W wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" lider grupy, Joakim BrodĂŠn, powiedział: Polski fan przesłał nam kiedyśœ informację o bitwie pod Wizną. Kiedy przeczytaliśœmy o czynach kapitana Władysława Raginisa i jego przyjaciół, była to dla nas tak nieprawdopodobna historia, że sądziliśœmy najpierw, iż nie może być prawdziwa. Taka niesamowita odwaga, by 720 żołnierzy stawiało opór 42 tys. Niemców! Uznaliśœmy natychmiast, że to najbardziej interesująca bitwa historii, i oczywiśœcie napisaliśœmy o tym piosenkę "40:1".

Źródło: http://pl.wikipedia.org/

http://www.wizna1939.eu/
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Wto 07 Lip, 2009 08:23   

Takich ludzi (moim zdaniem, heroicznych Bohaterów), Jednostki WP powinny obierać sobie za patronów:http://www.fotosik.plWładysław Raginis (ur. 27 czerwca 1908 w Dźwińsku, (ob. Daugavpils na Łotwie), zm. 10 wrześœnia 1939) – kapitan Korpusu Ochrony Pogranicza, heroiczny dowódca bitwy pod Wizną.

W czasie kampanii wrześœniowej 1939 dowodził odcinkiem jednego z punktów oporu w okolicach Wizny. Dowodząc 720 żołnierzami (w tym 20 oficerów) bronił powierzonego mu odcinka przed nacierającym XIX Korpusem Armijnym pod komendą gen. Heinza Guderiana liczącym 42 200 żołnierzy, w tym 1200 oficerów[1]. Podczas obrony Wizny, zwanej również polskimi Termopilami, kpt. Władysław Raginis oraz por. Stanisław Brykalski złożyli przysięgę, że żywi nie oddadzą bronionych pozycji. W polskiej historiografii istnieje niepotwierdzony przekaz, iż po trzech dniach niemieckiego natarcia, gen. Guderian zagroził, że jeśœli polscy żołnierze się nie poddadzą, rozstrzela jeńców wojennych. Pomimo groźby, obrona ostatniego punktu oporu – bunkra dowodzenia na Strękowej Górze – trwała nadal, aż do wyczerpania się zapasów amunicji. Wówczas Raginis, około godziny 12 w południe 10 wrześœnia, rozkazał swoim żołnierzom złożyć broń i oddać się do niewoli. Następnie, ciężko ranny, dopełnił słów złożonej przysięgi – pozostał na stanowisku dowodzenia i popełnił samobójstwo rozrywając się granatem.http://www.fotosik.plW Wiźnie po wojnie umieszczono tablicę z napisem: Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, żeśœmy walczyli do końca, spełniając swój obowiązek.

Rodzina kpt. Raginisa została oficjalnie powiadomiona o jego śœmierci pod Wizną dopiero po 3 latach – w 1943 r. Maria Morawska, siostra kapitana, otrzymała zawiadomienie poprzez PCK z okreśœleniem, że Władysław Raginis służył w Korpusie Ochrony Pogranicza.

13 maja 1970 r. kapitan został pośœmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari.

Spis treśœci

[ukryj]

• 1 Służba wojskowa

• 2 Władysław Raginis w kulturze

• 3 Zobacz też

• 4 PrzypisySłużba wojskowa [edytuj]

Po ukończeniu Gimnazjum w Wilnie, w 1927 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej. Po jej ukończeniu, kontynuował edukację wojskową w Oficerskiej Szkole Piechoty, którą ukończył w stopniu podporucznika latem 1930 r. Następnie pełnił służbę w 76 Pułku Piechoty w Grodnie jako dowódca plutonu. W połowie lat 30. pełnił również funkcję instruktora-wykładowcy w Szkole Podchorążych Piechoty, której był absolwentem.

W 1939 r., w formie wyróżnienia, otrzymał przydział do elitarnego Korpusu Ochrony Pogranicza na stanowisko dowódcy 3 kompanii batalionu ciężkich karabinów maszynowych "Sarny" pod komendą ppłk. Nikodema Sulika .

27 sierpnia 1939 r. obsadził wraz ze swoją kompanią schrony bojowe twierdzy Osowiec.

2 wrześœnia 1939 r. mjr Jakub Fober, opuszczając ze swym batalionem "Wiznę", przekazał kpt. Raginisowi dowództwo nad całośœcią obrony odcinka "Wizna" tj. pasa o szerokośœci 9 km, który był fragmentem linii obronnej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” gen. Czesława Młot-Fijałkowskiego na rzekach Narwi i Biebrzy, osłaniającej prawe skrzydło polskiego ugrupowania. „Wizna” zamykała ważną arterię komunikacyjną, szosę Łomża – Białystok i drogę Zambrów – Osowiec.

Władysław Raginis w kulturze [edytuj]

Heroiczna walka i bohaterska śœmierć kpt. Raginisa stała się inspiracją twórców kultury i ośœwiaty, w tym m.in.:

• filmu dokumentalnego pt. "Wiernośœć" (1969)[2] według scenariusza i w reżyserii Grzegorza Królikiewicza[3];

• filmu dokumentalnego pt. "Dzwony znad Wizny" (1969)[4] zrealizowany przez Franciszka Burdzego;

• harcerzy 31. Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych ZHP w Białymstoku, którzy wybrali w 1969 r. kpt. Raginisa na swojego patrona [5];

• autorów utworu "40:1" (Czterdziestu do jednego) szwedzkiego zespołu metalowego Sabaton[6]; przed swoim koncertem w Polsce, 23 października 2008 r., członkowie Sabatonu odwiedzili Wiznę, aby oddać tam hołd żołnierzom kpt. Raginisa[7].

• Wizerunek kpt. Władysława Raginisa znalazł się również na znaczku pocztowym z serii pt. „Wojna Obronna Polski 1939” wydanej przez Pocztę Polską dla upamiętnienia 50 rocznicy napaśœci na Polskę i wybuchu II wojny śœwiatowej (1989).

Źródło:Wikipedia
 
 
CrazyWolf
szeregowyDołączył: 22 Cze 2009
Posty: 55
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 23:31   

Zaprawde bohaterowie! Duchem Spartanie!
 
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 11:31   

Cześœć im i chwałą prayer :!:
 
 
CrazyWolf
szeregowyDołączył: 22 Cze 2009
Posty: 55
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 21:06   

Dokładnie :wink:
 
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 39
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 22:48   

Ja również przyłączam się do was!!!!!!!!!
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 23:02   

to prawda prawdziwi bohaterowie.Szkoda tylko,że jak dotąd nie powstał film o obrońcach(chyba ,że o tym nie wiem)bo do teledysku wykorzystano fragmenty filmu "Westerplatte".
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Czw 23 Lip, 2009 17:06   

Powstał dokumentalny Grzegorza Królikiewicza „Wiernośœć”. Ale ja go nie widziałem, a ktośœ z tu obecnych, może widział ten dokument?

Znając Polaków to nakręci nam film o naszej historii, ktośœ z zagranicy. Oczywiśœcie ze swoją wizją tamtych wydarzeń. Zobaczcie kto nagrał 40-1 Szwedzi, aż wstyd, że nikt się tym nie interesuje. :shock: Ja rozumiem, że to był epizod w wojnie, ale jaki!! Wybieram się w tym roku na inscenizację, może się uda, czy ktośœ o tym myśœlał, żeby się na nią wybrać?
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 39
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 23 Lip, 2009 18:08   

Się zobaczy. Ciekawe w jaki dzień bedzie. Wiadomo że miedzy 7 a 10wrześœnia. Dowiedz sie dokładniej. A jesli chodzi o film to może w kawałkach jest na You tubie.
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Czw 23 Lip, 2009 21:48   

Generale, gdybyśœ był tak uprzejmy i poszukał,go w necie, i mi go śœciągnął :D ja mam wolny internet,to mam problemy z szukaniem i śœciąganiem filmów. Panie mjr da się cośœ zrobić w tej sprawie? Mr. Green
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 39
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 23 Lip, 2009 22:46   

Że tak powiem się zobaczy panie co da się zrobić :)
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Czw 30 Lip, 2009 09:00   

Generale, i jak tam z tym filmem? Tydzień już mija, a Ty co? Się lenisz :wink:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Pon 17 Sie, 2009 01:09   

Generale i Wilczku, 6 wrześœnia ma się odbyć inscenizacja bitwy i koncert Sabatona, ja się wybieram, a Wy? Dajcie znać, bo nie wiem, jak z dojazdem, jedzie, ze mną kolega z pracy i miejscówki są ograniczone. :cry: Czekam na Wasze deklaracje Mr. Green
 
 
deepdarkness 
zastępca komendanta drużynyWiek: 38
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 478
Skąd: Zielonka/ Bydgoszcz
Wysłany: Pon 17 Sie, 2009 01:32   

No ja bym się chyba pisał na to 8)

Planuję wziąśœć urlop od 7 wrześœnia.

Chciałbym wtedy zaliczyć Wiznę i Twierdzę Modlin 12-13 lub 19-20
 
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Pon 17 Sie, 2009 01:59   

Się zgadamy i ruszamy :D :wink:
 
 
deepdarkness 
zastępca komendanta drużynyWiek: 38
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 478
Skąd: Zielonka/ Bydgoszcz
Wysłany: Pon 07 Wrz, 2009 10:58   

Jednak żeśœ był 8)

Zazdroszczę i trochę żałuję, że się tam nie pojawiłem.

Myśœlę, że wrażeniami podzielisz się już w najbliższy week w wiadomym miejscu :wink:
 
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Pon 07 Wrz, 2009 11:27   

Żałuj, koncerty zajebiste.. Impreza udana, spotkałem znajomych, było super! Super Relacja będzie zdana na żywo w sobotę.. wybierasz się?
 
 
deepdarkness 
zastępca komendanta drużynyWiek: 38
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 478
Skąd: Zielonka/ Bydgoszcz
Wysłany: Pon 07 Wrz, 2009 11:42   

Odpowiedź na to pytanie w odpowiednim wątku...
 
 
 
MAJKA
starszy drużynowyDołączył: 05 Lip 2009
Posty: 265
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 09 Wrz, 2009 11:49   

Szeregowy napisał/a:
Żałuj, koncerty zajebiste.. Impreza udana, spotkałem znajomych, było super! Super Relacja będzie zdana na żywo w sobotę.. wybierasz się?
Oj balowałes ,balowałeśœ Super Rock ya 2 man down
 
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Śro 09 Wrz, 2009 13:45   

Maju, oj tak, ale do końca impry wytrzymałem Super 2 man down Super
 
 
MAJKA
starszy drużynowyDołączył: 05 Lip 2009
Posty: 265
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 10 Wrz, 2009 08:15   

I cały i zdrowy do domu dotarłeśœ z tych "Wiznowych szaleństw"-Bogu dzięki. no i temacik mamy superowy.
 
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Śro 16 Wrz, 2009 08:18   

Cały, zdrowy i wesoły, ale następny dzień to miałem „kaca” giganta! Jednak, czego się nie robi dla przyjaciół z forum, musiałem się pośœwięcić. :wink: :D Super Rock ya 2 man down Mr. Green
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.