FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: cmentarz, inowroclawski, najstarszy

Najstarszy inowrocławski cmentarz...
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008 01:38   Najstarszy inowrocławski cmentarz...

... czy raczej to co z tej nekropolii pozostało:

























































Co ciekawe, to próżno dziśœ szukać na tym terenie jakiejkolwiek informacji na temat historii tego miejsca, czy to w formie tablicy informacyjnej... A byłoby to wskazane... Echhh... :cry:
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008 16:12   

Dr nie zgodze się tablice są dwie :) , jedna informacyjna, o konfederatach barskich, druga prawie przy Ruinie, z informacją bodajżę, cośœ w stylu "Tu spoczywają prochy mieszkańców Miasta Inowrocławia z lat ... " cośœ takiego chyba ;)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008 17:46   

1. - Ta ?









2. - prawie przy Ruinie? Przejdę się jutro :) Kiedy robiłem foty nie było :)
 
 
Vrill
szeregowy


Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 66
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008 23:44   

Nie nie ta :) stojąc naprzeciwko kośœcioła skieruj się w lewo, to jakieśœ 10 metrów :)
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 16 Wrz, 2008 00:17   

najstarsza czesc cmentarza miescila sie w miejscu ul. Laubtza az do ul. Torunskiej i do Plebanii
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 16 Wrz, 2008 00:26   

Mamy zdjęcia...mamy... W odpowiednim czasie pokażemy... :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 18 Wrz, 2008 00:58   

Luter napisał/a:
(...)druga prawie przy Ruinie(...)


Zwracam honor, jest :D Czyli to już komplet informacji? Poniższa tablica i wcześœniej prezentowany pomnik-głaz?







Mimo wszystko brakuje mi czegośœ w rodzaju tablicy informacyjnej od strony ul. Toruńskiej/Orłowskiej... Tam się spaceruje cz궜ciej :wink:
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pią 19 Wrz, 2008 17:01   

Tak o te dwie mi chodziło .. sam nie wiem ta Ważniejsza przy Ruinie jakośœ w oczy się nie rzuca ...
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 19 Wrz, 2008 17:25   

Luter napisał/a:
Tak o te dwie mi chodziło .. sam nie wiem ta Ważniejsza przy Ruinie jakośœ w oczy się nie rzuca ...


:) No właśœnie :wink: Przeciętny zjadacz chleba, powiedzmy "turysta", a nie lokalny wyjadacz, minie ją wtopioną w tło, stojącą na wysokośœci kostek, no do kolan nawet niech będzie i zostaniem w błogostanie niedoinformowania :)

Jakośœ gdzie indziej inaczej radzą sobie z takimi informacjami... Ale cóż, "gloria", że cośœ w ogóle jest :lol:

Może w przewodnikach jest zamieszczona ta tablica i wtedy ktośœ ją celowo będzie szukał - wtedy znajdzie na 100% :wink:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Śro 05 Sie, 2009 09:15   

Trzecia fota od góry z pierwszego postu niesamowita prayer drFaustus, powinieneśœ ja wstawić w konkurs fotograficzny na Sierpień :D Wygraną masz za nią, jak nic w "kieszeni" Super Nie chodzi mi tylko o sam pomnik, ale i te chmury w tle, które dodają klimatu prayer Super
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 05 Sie, 2009 19:37   

No, w końcu ją ktośœ zauważył! zgadzam się z Tobą - jest nieskromnie niezła :oops: :D :wink:
 
 
ADAM73
szeregowy


Dołączył: 11 Cze 2009
Posty: 40
Wysłany: Czw 13 Sie, 2009 10:48   

Normalna fota
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 01 Lis, 2009 17:34   

Normalna? Widzisz ośœwietlenie pomnika i ciemne chmury w tle? rewelacja Faustus !
 
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Śro 16 Gru, 2009 12:24   

Pytałem swego czasu kolegę MadMaxa o ten cmentarz, ale odpowiedzi nie uzyskałem. Postawię zatem pytanie jeszcze raz; może ktośœ zna odpowiedź.



Czy teren cmentarza został splantowany czy jest to pozostałośœć tego co zostało przez wieki??? Wytyczono alejki, postawiono ławeczki... czy przy tej przebudowie parkowej dokonano ekshumacji??? W jakich czasach nastąpiła ta parkowa przebudowa???
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 16 Gru, 2009 23:03   

No więc... to co obecnie mamy, to relikty dawnej nekropolii...

Obyło się bez plantacji i ... ekshumacji!

Natomiast to co mamy do dziśœ, to relikty, które uchowały się cudem w pożodze historii... Nie tylko wojennej, ale i po. Mam na myśœli przebudowę lokalnej sieci dróg, która wchłonęła w swoje struktury wzgórze, na którym położona jest śœwiątynia.

Swego czasu na forach lokalnych portali dużo było dyskusji, polemiki jak i zwykłego bicia piany nt. tego co zrobiono ze szczątkami pochowanych na całym terenie osób...
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 02:14   

Tak w ogóle ogrodzenie już założyli ?



Była inspekcja Wojewódzkiego Konserwatora odnośœnie ogrodzenia terenu i postanowiono ogrodzić cały teren "parku-cmentarza" co by ludziom uzmysłowić, że to nie nocnik dla psów, a miejsce uśœwięcone.
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 21:10   

Odpowiedź na pytanie kazet.

[quote]Czy teren cmentarza został splantowany czy jest to pozostałośœć tego co zostało przez wieki??? Wytyczono alejki, postawiono ławeczki... czy przy tej przebudowie parkowej dokonano ekshumacji??? W jakich czasach nastąpiła ta parkowa przebudowa???[/quote]

W latach sześœćdziesiątych przebito ówczesną ul. M Fornalskiej (obecnie Laubitza) przez teren cmentarza przecinając wzgórze go na dwie cz궜ci. Pomiędzy ul. Toruńską, a Laubitza pozostała mniejsza cz궜ć bez jakichkolwiek śœladów nagrobków, ale z zachowaną rzeźbą terenu. To obecny skwer Sybiraków. Druga cz궜ć w stronę ul. Orłowskiej doznała jakichśœ niwelacji. Przede wszystkim w rejonie pomnika Powstańców Wlkp., może też w okolicach byłego Jordanka. Bliżej kośœcioła chyba niwelacji nie przeprowadzano, nie licząc schodów na parking i cz궜ć parkingu. Ulica Laubitza znajduje się w ok.1,5 m poniżej powierzchni dawnego cmentarza. Na terenach nie niwelowanych nie przeprowadzano ekshumacji. Cześœć szczątków wykopanych w latach 60 znaleziono niedawni przy budowie ronda.
 
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 21:38   

Ja wam powiem to co w radiu usłyszałem ( w radiu Eska Ino 98,1 FM) ten obiekt bedzie grodzony cały, z jakis wojewodzkich funduszy.Pojawia sie takze ładne tablice informujace o tym cmentarzu, i jakie postacie tam leża ( spoczywa tam m.in Zygmynt Wilkoński)
 
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 02:32   

Nie wystarczy ogrodzić, trzeba przegnać żulerię popijającą nalewki.

Co do tej tablicy to co na niej będzie? Myśœlę, że zachowały się księgi pochówków, może na ich podstawie można byłoby opracować jakiśœ plan cmentarza.

PS. Na cmentarzach w owych czasach nie było tylu nagrobków, co teraz. Większośœć grobów mniej zamożnych obywateli to ziemne kopczyki.
 
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Pią 01 Sty, 2010 14:28   

[img]http://www.fotosik.pl[/img]

Tego fragmentu cmentarza niwelacja terenu prawie nie objęła. Ukształtowanie terenu zachowało się prawie bez zmian.
 
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 01 Sty, 2010 14:48   

Na Rondzie Solidarnosci tez byl cmentarz, Władza Ludowa go zniszczyła budując wtedy obwodnice ul.M.Fornalskiej
 
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Pią 01 Sty, 2010 16:18   

Kośœci znalezione na rondzie pochodzą z przekopu ul. Laubitza. Tam je złożono, a nie na cmentarzu. Na fotografii widać, że wzgórze rozkopano na głębokośœć ok. 2m, a układając instalacje podziemne, jeszcze głębiej.

[img]http://www.fotosik.pl[/img]
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 03 Sty, 2010 18:39   

Lesiu12345 napisał/a:
Na Rondzie Solidarnosci tez byl cmentarz, Władza Ludowa go zniszczyła budując wtedy obwodnice ul.M.Fornalskiej




Poszukajmy zatem śœladów cmentarza...







Cośœ mi się wydaje, że samo rondo za wiele nie zabrało terenu cmentarza :wink:

Natomiast zniszczenie przez "Władzę Ludową", to gdyby nie ona, tej ulicy by po prostu nie było... :wink:





Dodajmy jeszcze starszy widok, na którym możemy zobaczyć teren w sąsiedztwie dzisiejszego Pomnika Powstańców:



 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Nie 03 Sty, 2010 20:54   

Pod rondem nie było cmentarza, co widać na załączonych zdjęciach.

Dziśœ spojrzałem na mapę http://amzpbig.com/maps/3175_Jakschitz_1944.jpg i cmentarza od ul. Toruńskiej już nie ma.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 12 Lut, 2010 20:21   

Bardzo ciekawe ujęcie, no i przede wszystkim to co widać poniżej bryły kośœcioła :wink:



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 12 Lut, 2010 21:14   

No właśœnie a co to widać. :roll: Wejśœcia czy przejśœcia pod "Ruiną" :roll: Pierwszy raz widzę , że jakieśœ labirynty są. :cry: Ale cośœ się słyszało o tajemniczych przejśœciach. :?: :?: Widokówka więcej niż supeeerrrr. Super prayer Super
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Sob 13 Lut, 2010 02:38   

Drzwi do grobowców - są bardzo niskie (podobne do grobowca Grabskich, jedynego ocalałego). Widocznie takie budowano . Porównując do tych kaplic z końca XIX w na cmentarzu Matki Boskiej to bardzo maleńkie.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 13 Lut, 2010 22:28   

Czyli jakie hipotezy? Na pierwszym planie grobowce?

Powiększmy zatem kadr, w którego tle widać postaci:



 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 13 Lut, 2010 22:33   

Zejscia pod kosciołem na fotografii, ciekawe jest to. Ale sadząc po tym , to jednak moze byc prawda o tym tunelu co szedł z Ruiny na Plac Klasztorny :wink:
 
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Nie 14 Lut, 2010 02:20   

Hmmm.... Wcale nie są takie niskie, tylko osadzone w skarpie.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 14 Lut, 2010 20:18   

Właśœnie... Powiększę jeszcze pojedyncze wejśœcia:











Powiem Wam, że zadziwia mnie brak jakiegośœ studium tej nekropolii.

I wcale nie musiałoby być z ostatnich powojennych lat, tylko sprzed lub nawet z początku ubiegłego wieku. Być może takie cośœ powstało w okresie odrestaurowywania obiektu? Jednak nie spotkałem się z niczym podobnym :(
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 14 Lut, 2010 23:01   

Tak patrzę na zdjęcie przedostatnie, to z widokiem "Ruiny" Na tym zdjęciu też za płotem a przy wzgórzu widać jakieśœ wejśœcie, czy jest to może jakaśœ kapliczka. :?: Bo tak nić innego w pomyśœle na "Co to widać" nic innego nie przychodzi mnie di głowy. :cry:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 15 Lut, 2010 00:46   

Tam gdzie widać postaci ludzi? To boczne wejśœcie do kośœcioła (jeśœli o to miejsce chodzi :roll: )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.