FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: dworek, dziennicach

Dworek w Dziennicach
Autor Wiadomość
Diesel 
kandydat


Wiek: 34
Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 8
  Wysłany: Sob 20 Wrz, 2014 16:25   Dworek w Dziennicach

Szukam informacji na temat dworku w Dziennicach koło Inowrocławia. Jedyne co wiem, to że został zburzony tuż po IIWŚ. Budynki gospodarcze zachowały się nieco dłużej.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 08:27   

Nie mam żadnych informacji na jego temat.
Niestety, dworki, pałacyki w powiecie inowrocławskim w wielu przypadkach nie miały szczęścia dotrwać do naszych czasów :xx:
 
 
Diesel 
kandydat


Wiek: 34
Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 8
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 17:03   

Ciężka sprawa, nikt nic nie wie.. Co jakiś czas podczas wykopków natrafiam na pozostałości po narzędziach gospodarskich. Wiem tylko tyle ze gruz po rozbiórce zsypano w okolice dzisiejszego stawu. Do dziś zachowała się tylko studnia. Czy była jakaś prawidłowość w budowaniu ówczesnych dworków, która pozwoliłaby wyznaczyć w jakiej odległości od studni szukać fundamentów?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 19:56   

Hmm... a przejrzałeś co jest zachowane na starych mapach?
Tak w ogóle to w którym miejscu w Dziennicach był dworek?
(W rejonie skrzyżowania, gdzie dziś jest tylko stawek? Na mapie widać, że były tam jakieś zabudowania majątku ziemskiego, folwarku, po których śladu nie ma...) :roll:
 
 
Diesel 
kandydat


Wiek: 34
Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 8
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 21:01   

Zgadza się gdzieś w okolicach dzisiejszego skrzyżowania. Ojciec narzeczonej do której dziś należy ta działka. ustalił ponoć że dworek zlokalizowany był własnie tutaj. Na pewno zamierzam przespacerować się z wykrywaczem metali gdy tylko nadarzy się okazja. Sama studnia jest wyposażona w bardzo ciekawe solidne mechanizmy obsługującymi (nie wiem jak to nazwać) powiedzmy grodzie. Jedno z ujść tych 'spławek' udało mi się odkopać kilka metrów dalej. Wrzucę zdjęcia przy najbliższej okazji.

Co do starych map, udało mi się namierzyć mapy sięgające jedynie do komaszyc a więc w tym przypadku nieprzydatne. Jesli jesteś w posiadaniu jakichś map, chętnie pokopie w miejsach w których wskazują zabudowania by sprawdzić czy są tam fundamenty. Temat i historia miejsca bardzo mnie ciekawi :!:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 21:04   folwark w Dziennicach Dziennitz majątek

Widzę, że --> TĄ już też przejrzałeś ;)
W którym miejscu jest studnia?
Nakładałeś mapy na współczesny widok? Ciekawie to wygląda... ;)
Chwila...
Ok, tak na szybko:

 
 
Diesel 
kandydat


Wiek: 34
Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 8
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 21:24   

Studnia -> czerwona kropka.


Masz pomysł czym mogą być oznaczone przeze mnie miejsca na niebiesko i zielono?


Tak własnie sobie nałożyłem, i lokalizacja studni wygląda całkiem sensownie w tym zestawieniu.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 21:29   

Zmień hosting zdjęć :ste:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 21:36   

Zaraz będzie nakładka w powiększeniu... ;)
Chwila...



Na zielono zaznaczyłem dawny przebieg drogi, natomiast niebieski kolor to oczko wodne vel stawek ;)

Z Twojego zaznaczenie wynika, że studnia była stosunkowo blisko stawku, co spowodowane było/jest zapewne w tym miejscu wysokim poziomem wód gruntowych, które pozwalały na utrzymywanie się stałego poziomu wody m.in. w stawku.
 
 
Diesel 
kandydat


Wiek: 34
Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 8
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 21:51   


Żółtymi strzałkami oznaczyłem miejsca w których natrafiłem na spore skupiska gruzu. Tam rozpocznę poszukiwania za fundamentami, dobrze to się pokrywa z Twoimi sugestiami. Bardzo ciekawy jest też fakt jak niewiele zmienił się układ drogi w tym miejscu :)

EDIT// Przypominam sobie jak sąsiad który orał pole(na którym wg map stał dworek) narzekał że kamień na kamieniu leżał
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 22:02   

Ciekawe dlaczego zlikwidowano majątek?
Może to mieć jakiś związek z jego właścicielem? (Kościelski? Później Kołaczkowski? (kim byli/z jakiej opcji politycznej?)
 
 
Diesel 
kandydat


Wiek: 34
Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 8
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 22:10   

Zazdroszcze umiejętności w poszukiwaniu informacji historycznych, jednocześnie jestem wdzięczny za pomoc :supz: W pobliżu budynku tuż za stawkiem, znalazłem kilka porozrywanych łusek ze spłonkami. Wygląda to na ślady niszczenia amunicji. Być może po wojnie miała tu miejsce 'gorąca sytuacja' w wyniku której majątek uległ na tyle uszkodzeniu że nadawał się tylko do rozbiórki. Tłumaczyło by to dlaczego budynki gospodarcze pozostały nieco dużej. Pośpiech sugeruje jednocześnie sporo pozostałości pod ziemią :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 22:17   

Łuski z jakiego okresu? Jakie sygnatury? Porozrywane - może w wyniku pożaru (np. składowane w którymś z budynków lub ewentualnie leżakowały w ziemi do czasu kiedy był jakiś pożar roślinności. Niekoniecznie walki... :roll: )
Z miejscową ludnością "nawiązałeś kontakt"? Może mają jakieś zdjęcia rodzinne z zabudowaniami majątku w tle, albo wiedzę nt. na przykład pożaru majątku ;) ? :fi:
 
 
Diesel 
kandydat


Wiek: 34
Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 8
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 22:27   

Rozmawiałem z ludźmi z okolicy, niewiele informacji. Ale podejdę jeszcze raz do tego - solidniej.
Wrzucę zdjęcia tych resztek amunicji wraz ze zdjęciami studni jutro/pojutrze gdy wybiorę się na działkę.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 22:37   

Ok, zatem czekamy na wieści i zdjęcia z terenu i łusek (sygnatur ze spłonek) ;)
 
 
Diesel 
kandydat


Wiek: 34
Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 8
Wysłany: Nie 21 Wrz, 2014 22:49   

Wg oprcowania: http://www.publio.pl/file...agroda_demo.pdf majątek w Dziennicach należał do Józefa Kościelskiego. Jesli uda mi sie zaopatrzyć w pełną wersje być może wyczytam coś więcej..
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 22 Paź, 2014 22:17   Dworek w Dziennicach, Dziennice Inowrocław dworek

Diesel napisał/a:
Wrzucę zdjęcia (...) jutro/pojutrze

Hmm... Minęło kilka "pojutrz"... :xx:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 19 Wrz, 2015 15:18   

@Diesel, jakieś postępy w tym temacie, czy stałeś się kolejną martwą duszą na forum :dia:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.