FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: pozary

pożary
Autor Wiadomość
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 07 Lut, 2008 13:01   pożary

W związku z moim ostatnim wypadkiem, jakim było podpalenie kuchni, spowodowane pozostawieniem oleju na gazie, zamieszczam krótkie info, taki mały p.poz :)



Pożar jest procesem fizykochemicznym zwanym spalaniem, który przebiega w sposób żywiołowy, niekontrolowany. przynoszący straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Wymaga prowadzenia zorganizowanej akcji gaśœniczo-ratowniczej. Aby pożar powstał i mógł się rozwijać konieczne są następujące czynniki:

- materiał palny;

- dopływ tlenu zawartego w powietrzu (21%);

- energia cieplna.



Przyczyny powstawania pożarów:

1. powstanie z przyczyn człowieka:

a) nieostrożne posługiwanie się ogniem otwartym (spawanie, palenie w piecach, palenie ognisk, ośœwietlenie zastępcze (lampy naftowe, śœwiece);

b) niewłaśœciwe posługiwanie się urządzeniami elektrycznymi i ogrzewczymi (uszkodzenia wyłączników, prowizoryczne podłączenia, przeciążenia, niewłaśœciwe zabezpieczenia prądowe, ogólny zły stan techniczny urządzenia elektrycznego);

c) nieprzestrzeganie ustalonych zasad i norm technologicznych w czasie pracy (przekraczanie maksymalnych temperatur, ciśœnienia i ilośœci substancji np. w butlach z gazami technicznymi, konserwacji cz궜ci z użyciem płynów palnych);

d) użytkowanie niesprawnych urządzeń technicznych (iskrzących, powodujących zwarcie itp.);

e) nie przestrzeganie zasadniczych nakazów i zakazów w zakresie ochrony ppoż. (palenie tytoniu, przechowywanie materiałów w miejscach niedozwolonych, nie zachowanie wymaganych odległośœci od źródeł ciepła);

f) niewłaśœciwe zabezpieczenie stanowiska podczas prac niebezpiecznych pożarowe (spawanie, tankowanie pojazdów);

g) nie przeciwdziałanie znanym procesom fizykochemicznym i biologicznym powodującym pożar (samoutlenianie się i nagrzewanie siana, pyłów węgla, mąki, drewna itp.);

h) elektrycznośœć statyczną, (brak uziemień w celu odprowadzania ładunków elektrycznych)

i) podpalenia.

2. powstałe z przyczyn niezależnych bezpośœrednio od człowieka.

a) wyładowania atmosferyczne;

b) nieprzewidziane reakcje chemiczne materiałów;

c) nieprzewidziane reakcje biologiczne spowodowane drobnoustrojami (bakterie, grzyby);

d) nierozpoznane zjawiska fizykochemiczne.





Właśœciwośœci wody jako śœrodka gaśœniczego są następujące:



- jest ona całkowicie niepalna, jest to związek chemiczny wodoru z tlenem / H2 O/, a więc produkt spalania /utleniania/ się wodoru;

- ze wszystkich ciał spotykanych w przyrodzie ma ona największe ciepło właśœciwe oraz ciepło parowania, wylana na palące się ciało pobiera z niego ogromne ilośœci ciepła i sama ogrzewając się, oziębia je do temperatury uniemożliwiającej dalsze palenie się;

- w zetknięciu z ogniem wytwarza duże ilośœci pary wodnej, która wypiera z najbliższego otoczenia ogniska pożaru powietrze, a więc i tlen;



Wodą nie wolno gasić:

- ciał w których pod wpływem zetknięcia z wodą zachodzą reakcje chemiczne, należą do nich m.in. karbid, sód, potas, które w kontakcie z wodą wytwarzają palne lub wybuchowe gazy;

- wapna palonego itp. same się nie palą lecz pod działaniem wody wytwarzają wysoką temperaturę;

- instalacji elektrycznych pod napięciem;

- ciał palących się w postaci żaru o wysokiej temperaturze;

- płynów palnych lżejszych od wody takich jak: benzyny, nafty, oleju gazowego, które palą się ogniem powierzchniowym.



Chwała mojemu wykładowcy, który 2 lata temu podyktował mi to, a ja nie wiadomo jakim cudem zapamietałam. Mały pożar został szybko udaszony pokrywką <odcinającą tlan od patelni> i szmatkami do naczyń chyba, które zgasiły ogień na kuchence!

Chawał mi za to, ze byłam na tyle opanowana w trakcie gaszenia ;)

i chwała mojej mamie, która zamiast na mnie nawrzeszczeć, ze prawie spaliłam jej dobytek, dziękowałą Bogu, ze nie dolałam wody do oleju.

Wszystko dobrze się skończyło, ale nie mam już jakośœ ochoty na frytki ;) :D
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 07 Lut, 2008 18:13   

praca na 6 :)
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 07 Lut, 2008 19:11   

Gratuluję i zazdroszczę opanowania i szybkośœci działania ... Mnie się tak bystro nie udało i mało brakowało do nieszcz궜cia ... ale to temat rzeka ;)
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Czw 07 Lut, 2008 21:03   

Ja pomagałam w paru pożarach na wsi. Pamiętam jak dziśœ pożar śœwiniarni i trzeba było ratować małe prosięta. Pomagałam też w gaszeniu podpalonej trawy, wtedy widziałam pierwszy raz helikopter, który nabiera wodę z jeziora. Na wsi można zawsze pomóc strażakom w pożarze.
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 08 Lut, 2008 02:16   

drFaustus napisał/a:
praca na 6 :)
5 mi wystarczy ;)

przeczytajcie, zapamietajcie, ale mam nadzieję, ze nie będzie potrzeby urzycia w praktyce.
 
 
 
Magda
starszy drużynowy



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 216
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 20 Lut, 2008 22:19   

no ja ostatnio na pozarach mialam na PO wiec dodam maly wklad w ten temat :)



więc mamy podział pożarów ze względu na rodzaj materiału i sposób jego spalania na 6 grup



Grupa A - pożary ciał stałych pochodzenia organicznego

Grupa B - pożary cieczy palnych i substancji topiących się wskutek ciepła

Grupa C - pożary gazów

Grupa D - pożary metali

Grupa F - pożary tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych

Grupa E - pożary poprzednich grup w poblizu urządzeń pod napięciem



Gaśœnice - przeznaczone do gaszenia pożarów w początkowej fazie ich rozwoju, dzieli się je na

a)pianowe

b)sniegowe

c)proszkowe

Informacje słowne i literowe umieszczone na obudowie gaśœnicy służa do rozróznienia uzytecznośœci gasnicy, np litera A oznacza przeznaczenie do gaszenia ciał stałych itd.



Zasady gaszenia małych pożarów:

-wyłączyć dopływ prądu i gazu dla domu/mieszkania

-jak najszybciej ewakuować ludzi i zwierzeta z miejsc objętych lub zagrozonych pożarem

-uniemożliwić dostęp powietrza do ognia przez szzcelnie pozamykane drzwi, okna

-odciąć ogień od materiałow palnych usuwajac je z miejsca objetego pozarem

-starac sie obnizyc temperature srodowiska pozarowego za pomoca odpowiednich srodkow gasniczych

-szybko dotrzec do źródła ognia i gasic żar a nie płomienie

-gasić ogniska pożaru z poziomu róznego lub wyższego, dzięki czemu można zaobserwować skutecznośœć śœrodka gaśœniczego

-firanki, bieliznę i odzież należy gasić na podłodze a pośœciel- po polaniu woda- gasić na zewnątrz

-polewać wodą meble, śœciany, okładziny
 
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 27 Lut, 2008 03:28   

Ucz się Panna PO bo we wtorek mam z Tobą lekcje ;)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.