FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: grossa, kontrowersje, ksiazki, quotstrachquot, wokol

"Strach" - Kontrowersje wokół książki Grossa
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 16 Sty, 2008 01:20   "Strach" - Kontrowersje wokół książki Grossa

Gross: polski antysemityzm jest wciąż bardzo silny



Autor kontrowersyjnej książki "Strach" Jan Tomasz Gross



Ludzie myśœleli w ten sposób: Hitlerowi trzeba postawić pomnik, bo dzięki niemu pozbyliśœmy się Żydów - mówił w "Kropce nad i" o polskim antysemityzmie Jan Tomasz Gross, autor słynnego już "Strachu".





Żydów mordowali normalni ludzie, nie żaden margines - tak o sprawcach powojennych mordów na Żydach, ale i tych w trakcie wojny, mówił Gross. To byli zwykli ludzie, nie prymitywni - dodał.



Gross próbował również opisać przyczyny, jakie kierowały Polakami mordującymi Żydów. Jego zdaniem, Polacy, których było bardzo wielu, mordowali Żydów, bo mogli.



Jan Tomasz Gross przyznał, że wielu Polaków pomagało w czasie okupacji Żydom. W tej książce jest wielokrotnie mówione o dobrych Polakach - zaznaczył. Zaraz jednak dodał, że w "Strachu" nie napisał o tym zbyt wiele, bo jest to książka o polskim antysemityzmie. Zwykli Polacy śœwietnie wiedzieli, że Żydzi byli mordowani i nie podnieśœli palca, żeby to zatrzymać.



Podstawowym zadaniem, które ma spełnić "Strach" jest zdaniem jego autora dyskusja. Gross zaznaczył jednak, że chciałby, żeby to była książka, która zostanie przeczytana, zanim ludzie będą o niej dyskutować. Czy teraz Polacy są antysemitami? - zapytała na koniec programu Grossa Monika Olejnik. Antysemityzm jest bardzo silny - odpowiedział autor "Strachu". (pp)



Źródło:http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9564587&rfbawp=1200435395.380&ticaid=152f8
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Śro 16 Sty, 2008 15:28   

Kup ksiazke(a wiem ze nie jest latwo)przeczytaj i prosze abys pozyczyl chyba ze wypozyczenie jest platne to sie zastanowie.



Czy Polacy sa antysemitami?Na dzien dzisiejszy stwierdze wedlug wlasnej obserwacji ze sa aczkolwiek ten atysemityzm jest bez glebszego uzasadnienia jesli mowa o szarym obywatelu.Czy ja jestem antysemita?Jesli mam sie trzymac slownikowego okreslenie ktoz to taki ten antysemita to powiem ze nie jestem.Jesli natomiast przyjac normy plytkie zartobliwe(obrazliwe)to jestem...przyznaje bez bicia ale to juz kwestia kultury osobistej.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 16 Sty, 2008 19:29   

Książka w drodze :) Póki co jestem w stanie zaoferować "Sąsiedzi" - również ciekawa :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 16 Sty, 2008 20:20   

Gross: pisałem "Strach" jako Polak

PAP 15:40



Jan Tomasz Gross, autor postrzeganej jako stawiającej Polaków w złym śœwietle książki "Strach" powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że pisał ją "jako Polak, odczuwając opisywane wydarzenia jako plamę na swojej polskiej tożsamośœci".





Opublikowana niedawno w Polsce książka Grossa dokumentuje atmosferę antysemityzmu w powojennej Polsce, opowiada o pogromach - krakowskim i kieleckim, o fali wrogośœci, a nawet agresji, z jaką spotykali się Żydzi wracający po okupacji do swych zajętych przez Polaków domów. Książka przedstawia nastroje antysemickie jako powszechne w polskim społeczeństwie.



Jan Tomasz Gross jest synem Żyda i Polki, która podczas wojny uratowała mu życie. Historia rodzinna Grossów może więc skłaniać do wręcz przeciwnych niż te zawarte w "Strachu" wniosków na temat stosunków polsko-żydowskich podczas wojny i tuż po niej.



Ależ ja o tym także piszę, o tym, że w Polsce są wspaniałe śœrodowiska, całkowicie nietknięte antysemityzmem. Miałem zresztą przyjemnośœć obracać się w nich przez długi czas. Jest całe mnóstwo polskich katolików nietkniętych antysemityzmem. Dla wielu Polaków ratowanie Żydów podczas okupacji było rzeczą całkowicie naturalną, warszawski Żoliborz był podczas okupacji wypełniony od góry do dołu ukrywającymi się Żydami. Ale tak działały polskie elity, z natury elit wynika, że są nieliczne - mówił Gross.



Właśœnie dlatego, że pochodzę z takiego, a nie innego śœrodowiska, tak długo trwało zanim przyjąłem do wiadomośœci ogromu nienawiśœci do Żydów, która była faktem i potwornych szkód, jakie to wyrządziło w tkance polskiego życia zbiorowego. Bardzo długo nie zdawałem sobie z tego sprawy. Pierwsze moje dwie książki, napisane już w Ameryce, w ogóle nie poruszają tematu losu Żydów i antysemityzmu. Oczy otwierały mi się powoli w ciągu ostatnich piętnastu lat. Wreszcie zrozumiałem, w jak wielkim stopniu jest to zjawisko kluczowe dla zrozumienia historii europejskiej XX wieku - mówił autor "Strachu".



Jan Tomasz Gross jeszcze dziesięć lat temu był ceniony w śœrodowiskach polskich historyków jako badacz okupacyjnych losów Polaków. W książce "W 40. nas matko na Sybir zesłali" przedstawia na przykład okolicznośœci masowych wywózek Polaków przez władze radzieckie. Opisuje m.in. przypadki, gdy denuncjatorami polskich niepodległośœciowców byli sympatyzujący z komunistami Żydzi, zauważając, że było to częste zjawisko.



W książce "Strach" Gross przedstawia natomiast "żydokomunę" jako stereotyp nie znajdujący potwierdzenia w powojennej rzeczywistośœci, a rolę Żydów we wprowadzaniu do Polski komunizmu za marginalną. Gross powiedział jednak, że nie dostrzega sprzecznośœci, ani radykalnej zmiany punktu widzenia w swojej drodze interpretacji historii.



Ja robię cały czas to samo. Mnie absorbuje przemoc i cierpienie, któremu ludzie zostali poddani, którego dośœwiadczali na przeróżne sposoby i w przeróżnych okolicznośœciach w czasach gdy Hitler i Stalin wprowadzali w życie swoją inżynierię społeczną. Zrozumiałem w pewnym momencie, na czym polegało prześœladowanie Żydów i jak bardzo w ten cały proces zostało wciągnięte społeczeństwo polskie. Pisałem tę książkę jako Polak. W trakcie pisania czułem się trochę jak Andrzejewski, jak Wyka, jak Ossowski, którzy wprost nie mogli pojąć, nie mogli wyjśœć z przerażenia, kiedy po wojnie w Polsce dochodziło do wybuchów antysemityzmu. Opisywane w "Strachu" wydarzenia, to obraza mojej polskiej tożsamośœci - powiedział Gross.



Jednym z głównych zarzutów, z jakimi spotyka się książka "Strach" w Polsce, jest okrojenie przez autora kontekstu opisywanych wydarzeń, oskarżycielski ton wobec Polaków, przedstawienie powojennego antysemityzmu jako "polskiej specjalnośœci". Rzeczywiśœcie - niechętny stosunek do ocalałych z zagłady Żydów wracających po wojnie do swoich domów był powszechny w całej Europie. Z podobnych, co w Polsce przyczyn - nigdzie perspektywa zwrotu żydowskiego mienia nie budziła entuzjazmu. Ja jednak zajmuję się polskim antysemityzmem i uważam, że mam prawo do takiego zawężenia pola zainteresowań - mówił Gross.



Autor przyznaje, że nie ma źródeł historycznych, które pozwoliłyby stwierdzić, ilu dokładnie Żydów zginęło z rąk Polaków w pierwszych latach po wojnie. W książce szacuje ją na 1500 osób, w rozmowie zgadza się jednak, że podawane przez innych historyków dane - 600 osób, są także prawdopodobne. Nie prowadzono statystyki, śœledztwa często utykały w martwym punkcie - podkreśœla. Mimo że Gross zdaje sobie sprawę, że źródła historyczne dotyczące tego problemu są bardzo ubogie, sądzi, że wyciąganie z nich wniosków jest najzupełniej uprawnione.



"Strach" atakowany jest także jako książka - argument w rękach tych członków żydowskiej społecznośœci w Ameryce, którzy domagają się od Polski odszkodowań za pozostawione tutaj mienie. Ta interpretacja "Strachu" w ogóle mnie nie interesuje. Książka nie ma z tym nic wspólnego. Sądzę także, że żydowskie roszczenia wobec Polski to fakt mało znaczący. Trzeba pamiętać o tym, że większośœć polskich Żydów zginęła. Nawet gdyby zebrać wszystkich tych, co przeżyli i mają jakiśœ tytuł do roszczeń, to i tak chodziłoby o drobną cząstkę, ułamek tego żydowskiego majątku, którym po wojnie wzbogaciło się polskie społeczeństwo - mówił Gross.



Jan Tomasz Gross oczekiwał dyskusji wokół "Strachu", jednak jest zaskoczony jej tonem. Zwłaszcza zainteresowanie prokuratury jego książką wydaje mu się "przesadą". Jeśœli rzeczywiśœcie zostanę oskarżony o znieważanie narodu polskiego uznam to za wyzwanie i okazję do zrobienia wielkiego procesu - powiedział Gross.



Jeżeli doszłoby do oskarżenia w prokuraturze, to byłaby to taka sama kompromitacja Polski, jak kompromitacja Turcji, która postawiła przed sądem Pamuka, za to że wspominał o przeprowadzonej przez Turków rzezi Ormian. To będzie miało podobny oddźwięk na całym śœwiecie - dodał Gross.





Źródło:http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9567211&rfbawp=1200503672.877
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 16 Sty, 2008 21:03   

"Sąsiadów" poproszę przy najbliższej okazji ...
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 12 Lut, 2008 02:44   

Nie będzie śœledztwa w sprawie książki Jana Tomasza Grossa "Strach" - zadecydowała krakowska prokuratura. W treśœci publikacji nie znaleziono wypowiedzi będących pomówieniem, znieważeniem narodu polskiego lub nawoływaniem do nienawiśœci na tle różnic narodowośœciowych.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska, po postępowaniu sprawdzającym Prokuratura Rejonowa dla Krakowa Krowodrzy wydała postanowienie o odmowie wszczęcia śœledztwa.



Książka Grossa opisującą akty antysemityzmu i agresji wobec Żydów w powojennej Polsce, m.in. pogromy w Kielcach i Krakowie, wywołała szeroką dyskusję. 11 stycznia, w dniu premiery polskiej wersji "Strachu", krakowska prokuratura z urzędu rozpoczęła postępowanie sprawdzające, czy autor książki dopuśœcił się publicznego pomówienia narodu polskiego o udział, organizowanie lub odpowiedzialnośœć za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie.



Po analizie "Strachu" prokuratora uznała, że nic nie uzasadnia angażowania organów śœcigania do badania treśœci książki w postępowaniu karnym. Według prokuratury, Jan Tomasz Gross przedstawił "własną wizję powojennych stosunków polsko-żydowskich" i ich ocenę.



Prokuratura nie może oceniać słusznośœci bądź niesłusznośœci osądów autora. Poza kompetencjami prokuratury leży także weryfikowanie źródeł, na jakich oparł się autor - powiedziała prok. Marcinkowska.



W decyzji zaznaczono, że gdyby poglądy lub oceny Grossa były badane w postępowaniu karnym, mogłoby to doprowadzić do naruszenia wolnośœci wyrażania opinii.



"Przedmiotem pomówienia nie może być dobór faktów i ich interpretacja tylko dlatego, że stawiają one Polaków w negatywnym śœwietle, autor pominął przejawy pozytywnych zachowań ludnośœci polskiej wobec Żydów podczas okupacji i po wojnie. Nie można czynić zarzutu za to, czego autor nie napisał, bowiem ten brak nie przesądza o nieprawdziwośœci tego, co zostało napisane czy wypowiedziane" - brzmi fragment uzasadnienia prokuratorskiej decyzji.



Jak podkreśœlono, organy śœcigania nie są uprawnione do rozstrzygania sporów dotyczących relacji polsko-żydowskich podczas okupacji i po wojnie, które toczą się w społeczeństwie polskim i wśœród historyków.



Prokuratorzy zaznaczyli, że w żadnym fragmencie swej książki Gross nie stwierdził, że wszyscy Polacy mordowali Żydów i "nigdzie w książce nie pojawia się twierdzenie o współodpowiedzialnośœci Narodu jako takiego za zbrodnie popełnione na obywatelach polskich narodowośœci żydowskiej w czasie Zagłady i w okresie powojennym".



Według prokuratorów, nie doszło do znieważenia Narodu Polskiego, bo znieważenie to okazywanie pogardy, uwłaczanie szacunkowi czy uczynienie sobie pośœmiewiska. Prokuratura nie doszukała się też, aby zamiarem autora albo wydawcy książki - krakowskiego Znaku - było nawoływanie do nienawiśœci do narodu polskiego na tle różnic narodowośœciowych. (sm)



Źródło:

http://wiadomosci.wp.pl/k...,wiadomosc.html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.