FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: wilga

Wilga
Autor Wiadomość
HiCube 
komendant drużyny



Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 583
Skąd: Garwolin
Wysłany: Sob 02 Lut, 2013 16:45   Wilga

Tu będę zamieszczał zdjęcia mostów z wilgi.

A na początek? Tak, tak. Skansen



http://picturepush.com/public/12096732

http://picturepush.com/public/12096715
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 03 Lut, 2013 14:19   

kurczę, stary, wygląda interesująco, ale przybliż nam tekst z kamienia, bo ni w ząb przeczytać bez utraty sensu nie idzie :wink:

No i co nie co o tym miejscu poprosimy prayer
 
 
HiCube 
komendant drużyny



Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 583
Skąd: Garwolin
Wysłany: Nie 03 Lut, 2013 14:40   

To co udało mi się rozczytać:

Schemat mostu budowanego przez polskich saperów. Czas budowy - od godz. 11.00 - 13-VI do godz 21.30 - 15 VII - 19. Długośœć 894m. Szerokośœć 4m (ale ledwo widać i mogę się mylić). Obciążenie 10 t (ale też ledwo widać).



Jak cośœ znajdę do dodam :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 03 Lut, 2013 14:42   

Rok?
 
 
HiCube 
komendant drużyny



Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 583
Skąd: Garwolin
Wysłany: Nie 03 Lut, 2013 14:44   

Nie wiem, bo nie widać na kamieniu. Poszukam cośœ na temat tego mostu, ale wątpię żeby się cośœ znalazło
 
 
HiCube 
komendant drużyny



Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 583
Skąd: Garwolin
Wysłany: Nie 03 Lut, 2013 14:51   

To co udało mi się znaleźć na str. dobroni.pl



,,Po wojnie kiedy polska odzyskała niepodległośœć Wilga stała się miejscowośœcią rekreacyjną.

Odkryto wysokie walory rekreacyjne tego terenu. Tak zaczęło powstawać osiedle wypoczynkowe w Wildze. Zaczęto tworzyć tzw. „miasto-ogród”. Według modernistycznej koncepcji chodziło aby stworzyć przeciwwagę dla przemysłowych terenów miejskich, gdzie jak wiadomo szybko rozwijające się przemysłowo miasta wypierały zieleń z miasta na rzecz nowych fabryk. Osiedle rozwijało się znakomicie, zaprojektowano nawet kanał biegnący przez osiedle. Chciano w ten sposób podnieśœć walory i atrakcyjnośœć osiedla. Kanał miał biec od rzeki Wilga do Wisły. Zaczęto nawet budowę kanału. Niestety wybuch II WŒŚ zatrzymał prace. Najbardziej w dziejach Wilgi zapisały się wydarzenia związane z przeprawą przez Wisłę – wyjśœcie na przyczółek warecko-magnuszewski. Pod koniec lipca pod Wilgę podeszła Armia Czerwona wypierając resztki oddziałów niemieckich. Była to 8 Armia Gwardii gen. Wasilija Czujkowa, wchodzącej w skład 1. Frontu Białoruskiego. Teren wokół Wilgi około 500 ha został zajęty przez Armię Czerwoną która wybrała to miejsce jako jedyne nadające się do przeprawy przez Wisłę. Lesisty teren osiedla dawał znakomite maskowanie do przygotowania przeprawy. Zorganizowano tu wszystko! Teren został mocno obsadzony przez baterie p.plot., działa dalekiego zasięgu. Zorganizowano tu polowe warsztaty naprawy czołgów! 1 sierpnia ruszyła przeprawa przez Wisłę. Niemcy nie potraktowali tego z należytą uwagą, przez co szybko zdobyto przyczółek. Polscy saperzy z 4 na 5 sierpnia zbudowali jeden most! Most ten potem został uszkodzony przez zaciekłe naloty niemieckiego lotnictwa, w dalszej kolejnośœci wybudowano kolejne dwa mosty. Które już do końca utrzymano. W dalszej konsekwencji walk o przyczółek Niemcy do zniszczenia go rzucili wszystko czym dysponowali. I tak doszło to wielkiej bitwy pancernej pod Studziankami. W której to brali udział Polacy z 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, (2200 żołnierzy i 86 czołgów) idący na ratunek Arami Czerwonej. Dla upamiętnienia tych wydarzeń postawiono pomnik saperów. Oprócz tego utworzono niewielki skansen gdzie można zobaczyć model mostu jaki został wybudowany przez Polskich saperów. W cz궜ci gdzie stoi sam pomnik znajdują się eksponaty w postaci różnego rodzaju dział.

Wydarzenia związane z forsowaniem Wisły prawdopodobnie najbardziej wpisały sie w historie Wilgii. Miejsce jest atrakcyjne jeszcze pod innym względem. Otóż jest to nie lada atrakcja dla poszukiwaczy! Ja zwiedzając okolice chodziłem z wykrywaczem. I dokonywałem naprawdę niesamowitych odkryć. Są tu pamiątki z wojen polsko- szwedzkich (1655-1660). ŒŚlady po powstaniu listopadowym. Wiele pamiątek po I WŒŚ, okres międzywojenny. Najwięcej pamiątek jest oczywiśœcie po ostatniej wojnie. Wniosek sam się nasuwa- działo się na tym terenie naprawdę dużo.''
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.