FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: gliwice, radiostacja

GLIWICE - radiostacja
Autor Wiadomość
deepdarkness 
zastępca komendanta drużyny



Wiek: 42
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 478
Skąd: Zielonka/ Bydgoszcz
Wysłany: Pią 02 Paź, 2009 22:55   GLIWICE - radiostacja

Chciałbym zaprezentować bardzo ciekawy obiekt, który śœmiało można nazwać Polską (Niemiecką) wieżą Eiflla.



Na początek trochę informacji pisanej.



CHARAKTERYSTYKA



Wieża ma wysokośœć 110,7 m, ma cztery podesty usytuowane na wysokośœciach: 40.4 m, 55.3 m, 80.0 m i 109.70 m, paraboloidalny kształt, rozmiar u podstawy 20x20 m i górnej platformy 213x213 cm, drabina wiodąca na szczyt ma 365 szczebli. Obiekt wybudowany jest z bali z nieimpregnowanego drewna modrzewiowego, łączonego przy pomocy mosiężnych śœrub. W konstrukcji nie ma ani jednego stalowego gwoździa, natomiast użyto 16100 mosiężnych śœrub. Według aktualnego stanu wiedzy na temat metod konserwacji drewna, żywotnośœć wieży ocenia się jeszcze na około 15-20 lat.



Obecnie powierzchnia pod wieżą została wyrównana, więc dopiero nowe pomiary pozwolą dokładnie okreśœlić wysokośœć konstrukcji. Najwyższy podest jest położony na wysokośœci ok. 109,5 m, na nim stoi stół drewniany o wysokośœci 1,58 m, a wyżej jest jeszcze półmetrowy porcelanowy izolator i grzybek piorunochronu oraz pięciometrowy maszt stalowy, którego jednak nie bierze się pod uwagę.



Radiostacja jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem 694/64



HISTORIA



Pierwsza radiostacja w Gliwicach powstała w 1925 roku by rozszerzyć zasięg wrocławskiej rozgłośœni, Schlesische Funkstunde na wschodnie tereny niemieckiego ŒŚląska, a zwłaszcza na zachodnie ziemie polskie, gdzie miała służyć celom propagandowym. Budynek na użytek radiostacji wzniesiono przy obecnej ul. Radiowej (dziśœ szpital). Była tam sala koncertowa, studia mikrofonowe, redakcja i obsługa a także nadajnik Telefunken o mocy półtora kilowata, pracujący od 15 listopada 1925 na fali 253,4 m. Po trzech latach zastąpiono go nadajnikiem 5-kilowatowym, działającym do końca roku 1935. Nad budynkiem, między dwiema 75-metrowymi wieżami stalowymi zawieszono teową antenę nadawczą. Sporą cz궜ć programu dziennego wypełniała produkcja własna, ale tańsze było sprowadzanie audycji z Wrocławia, które w latach trzydziestych dominowały.



W celu zwiększenia mocy nadawania na trzyhektarowej działce przy ul. Tarnogórskiej 127-131 wzniesiono nową radiostację nadawczą. Od 22 grudnia 1935 pracował tam 8-kilowatowy nadajnik Lorenz na częstotliwośœci 1231 kHz, co odpowiadało fali o długośœci 243,7 m. Sygnał emitowała półfalowa antena pionowa, zawieszona wewnątrz zbudowanej w tym celu drewnianej wieży. Przy wieży znajdują się także dwa boczne budynki, tworzące wraz z radiostacją właśœciwą kompleks w kształcie litery „U”. Są to domy mieszkalne, zbudowane dla załogi. Nowa radiostacja nigdy nie miała dwóch wież. Wystarczała jedna, gdyż w śœrodku zawieszono antenę pionową. Gdyby wieża była z żelaza, fale radiowe nie wydostałyby się na zewnątrz (klatka Faradaya).



W latach 1930-1935 zbudowano w Niemczech ok. 15 ponadstumetrowych drewnianych wież nadawczych. Umożliwiały one zawieszenie śœredniofalowej anteny pionowej o lepszych niż pozioma walorach emisyjnych. Najwyższa wieża, Sendeturm MĂźhlacker, miała 190 metrów wysokośœci; Wrocław miał wieżę 140-metrową. Obecnie w kategorii budowli drewnianych pierwsze miejsce na śœwiecie pod względem wysokośœci zajmuje 111-metrowa wieża w Gliwicach.



Budulcem są różnej grubośœci belki modrzewiowe o przekroju prostokątnym, głównie kwadratowym, łączone śœrubami i kołkami mosiężnymi (ok. 16 tys. śœrub o różnych przekrojach i długośœciach). Przekrój poziomy wieży w każdym punkcie jest kwadratem, a przekrój pionowy – parabolą drugiego stopnia. Stopy wieży przykotwione są do czterech 87-tonowych fundamentów betonowych.



31 sierpnia 1939 roku Niemcy przeprowadzili w radiostacji tzw. prowokację gliwicką. Spadochroniarze w polskich mundurach spacyfikowali radiostację z nadzieją, że śœwiat uwierzy, iż Polska zaczęła II wojnę śœwiatową. Incydent jednak nie zyskał rozgłosu. W nowej radiostacji nie było studia mikrofonowego, o czym nie wiedzieli zleceniodawcy i wykonawcy prowokacji, dlatego operacja przebiegała z problemami.



Radiostacja działała do ok. 22 stycznia 1945, kiedy to do miasta zaczęła wkraczać Armia Czerwona, 25 maja obiekt przekazano Polakom. Od 23 października 1945 nadawano stąd regularne audycje katowickie. W roku 1950 emisję programu katowickiego przejął nadajnik w Rudzie ŒŚląskiej, a Gliwice rozpoczęły zagłuszanie rozgłośœni zagranicznych (głównie Radia Wolna Europa), kontynuowane do roku 1956.



Po przeniesieniu zagłuszarek do Czechosłowacji w budynku głównym produkowano nadajniki śœredniofalowe o mocy 30 i 50 kW dla rozgłośœni regionalnych w Polsce, a wieża wykorzystywana była do prób emisyjnych (do 1967). W kolejnych latach obiekt służył różnym celom produkcyjnym, zwłaszcza dla telewizji, a w roku 2002 Telekomunikacja Polska SA odprzedała cały kompleks miastu Gliwice.



W roku 2005 obiekt przejęło Muzeum w Gliwicach, które utworzyło tu swój oddział o nazwie, odzwierciedlającej długofalowy program muzealny: Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów. W przyszłośœci ma być to muzeum multimedialne, a obecnie, po remoncie zachowawczym, służy celom edukacyjnym jako miejsce historyczne, w którym zachowało się sporo oryginalnej aparatury radiowej. Do zachowanych urządzeń należy panel w głównym budynku ze wzmacniaczami małej częstotliwośœci, generatorem heterodynowym i innymi urządzeniami małej mocy. Natomiast stopień końcowy, czyli nadajnik mocy Lorenz, został zezłomowany w roku 1963. Zachował się ponadto stół operacyjny z przyrządami pomiarowymi oraz (w piwnicy) kompletna instalacja do chłodzenia wodą lamp nadawczych. Poza tym szafa sterownicza i mniejsze urządzenia w tym odłączniki wysokiego napięcia. W roku 2009 usunięto niektóre późniejsze przeróbki. 3-hektarowa posesja została przekształcona w park ogólnodostępny. Dawna antena pionowa jest piorunochronem.



Na wieży zainstalowanych jest około 50 różnych anten (telefonii komórkowej, Centrum Ratownictwa w Gliwicach, radio-taxi, Radio CCM itp.), dzięki czemu zdobywane są śœrodki na utrzymanie i konserwację wieży.



Z wieży przy dobrej widocznośœci można dostrzec kominy Elektrowni w Dziećmorowicach, Górę ŒŚwiętej Anny, zachodnie pasmo Beskidów, pasmo Jesioniki oraz Tatry.





Powyższe informacje pobrałem z : http://pl.wikipedia.org/wiki/Radiostacja_gliwicka



ZDJĘCIA



Pod koniec wrześœnia byłem w Gliwicach, więc skorzystałem z okazji i odwiedziałem to miejsce.

Od mojej ostatniej wizyty wiele się tam zmieniło na lepsze.

Cały teren został uporządkowany, zagospodarowany dobrą nowoczesną małą architekturą (ławki, latarnie, ogrodzenie i fontanny) i w całośœci udostępniony zwiedzającym.



Tablica informacyjna przy wejśœciu głównym.





















Jedna z fontann. Bardzo ciekawa i atrakcyjna dla oka. Przelew umieszczony jest na tym samym poziomie co siedziska - co daje efekt jednej płaskiej powierzchni.

















Sama wieża otoczona jest solidnym ażurowym ogrodzeniem kamienno szklanym.













Duże połacie śœwietnie utrzymanej trawy





Na tym ujęciu można sobie porównać skalę wysokośœci tej drewnanej konstrukcji.





Odbicie





Budynki radiostacji niczym zamek z fosą 8)













Idealna symetria, lub jak ktośœ woli niemiecka dokładnośœć.













Na koniec zdjęcie z wikipedii dla porównania.

 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 03 Paź, 2009 10:30   

Perfekcyjny materiał Deep :!: (ujęcia symetrii itp.)

Miejsce podwójnie (i nie tylko) interesujące!

No i po raz pierwszy mam możliwośœć dokładniejszego zobaczenia tego terenu!

Dzięki za całośœć, bo reportaż rewelacyjny Super
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 03 Paź, 2009 12:09   

prayer Kawał historii związanej z radiostacją.Gratulować tematu, gratulować fotek. Super
 
 
MAJKA
starszy drużynowy



Dołączył: 05 Lip 2009
Posty: 265
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 03 Paź, 2009 14:53   

Poczytałam,obejrzałam!! Bomba materiał,foty pierwsza klasa,obiekcik ciekawy,ciekawy :lol:
 
 
 
deepdarkness 
zastępca komendanta drużyny



Wiek: 42
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 478
Skąd: Zielonka/ Bydgoszcz
Wysłany: Sob 03 Paź, 2009 16:15   

Cieszę się bardzo, za entuzjastyczne opinie :D

Gliwice są bardzo ciekawym miastem i na każdym kroku mnie zaskakują!

Napewno jeszcze zaskoczę was jakąśœ ciekawą gliwicką miejscówką!
 
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Nie 12 Cze, 2011 22:33   

Deepdarkness przedstawił znakomicie radiostację gliwicką.Nie bardzo można cośœ tu dodać,ale ponieważ wczoraj mnie tam zaniosło to dopcham parę swoich zdjęć:



Szczegóły konstrukcji wieży:





http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl





http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



We wnętrzu budynku - aparatura nadawcza:

http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



Takimi mosiężnymi śœrubami łączono poszczególne elementy wieży:



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



Na koniec wieża /musiałem ją wkleić - jest piękna/:



http://www.fotosik.pl



P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 12 Cze, 2011 22:50   

Wieża Eiffla przy ten wymięka :)

Prawdziwe działo architektury technicznej!

Ilekroć oglądam ten watek jestem pełen podziwu i szacunku dla konstruktorów prayer

ciekawe jak przebiega konserwacja wieży (wymiana elementów? Ile % jest z oryginału?)

Pmck, dzięki za zbliżenia łączeń - przynajmniej widzimy "jak to zostało zrobione" :wink:
 
 
deepdarkness 
zastępca komendanta drużyny



Wiek: 42
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 478
Skąd: Zielonka/ Bydgoszcz
Wysłany: Pią 17 Cze, 2011 05:25   

Dzięki za kontynuację tematu i za zdjęcia z wnętrz oraz detali konstrukcyjnych.

Na terenie radiostacji byłem 2 razy - 2 razy jak muzeum było zamknięte :?

Po za tym jest to śœwietne miejsce, w którym "wszystko" się zaczęło...
 
 
 
radio-retro
kandydat


Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 13 Cze, 2012 14:14   radiostacja Gliwice

Zdjęcia i ujęcia są naprawdę interesujące. A ten temat bardzo mnie wciągnął.

Moje hobby to radio-retro i polecam ten temat na stronie radioretro.pl.

Jest tam historia i propaganda radia w II RP, warto przeglądać jest dużo materiałów.

Byłbym bardzo zainteresowany tymi zdjęciami w lepszej rozdzielczośœci, chętnie się czymśœ zrewanżuję z mojej strony.

Pozdrawiam - Henryk
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 14 Cze, 2012 00:48   

Henryk, bardzo ładna i gustowna strona prayer Super

Z dużym zainteresowaniem oddaję się jej lekturze prayer

Sam kiedyśœ zbierałem "lampowce", dwie sztuki udało mi się nawet uruchomić :D

Ciężko było z jakąkolwiek literaturą tematu :wink:

Do lektury Twojej strony wrócę Super
 
 
radio-retro
kandydat


Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 14 Cze, 2012 16:16   radio-retro

Dziękuję za uznanie. Strona jest naprawdę duża, wielopoziomowa, ale intuicyjna i logiczna.

Jeśœli chodzi o literaturę tematu to polecam najlepszą i piękną książkę/album - na elektrit.eu.

Pozdrawiam - Henryk
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.