FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: kopalnia

Kopalnia
Autor Wiadomość
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Nie 26 Cze, 2011 20:29   Kopalnia

Witam. Ostatnio rozmyśœlając nad Inowrocławiem, zauważyłem cośœ dziwnego. Była kopalnia, ale gdzie była piaskownia, skąd był zwożony piasek i podsypka dla sprawnego funkcjonowania kopalni. Gdzie było zwałowisko kamienia. Kolejnym pytaniem jest kiedy, powstała trakcja elektryczna na terenie Saliny.
 
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Wto 28 Cze, 2011 02:26   

Hmmm, a do czego ten piasek był potrzebny? no i ten kamień....
 
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Nie 03 Lip, 2011 21:06   

Piasek do zasypywania nie użytkowanych korytarzy, a kamień był "produkowany" przy kopaniu tychże korytarzy.
 
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pon 04 Lip, 2011 00:59   

Osiedle Piastowskie powstawało z piasku made in Niemojewo w Lesie Balczewskim, nie wiem czy do kopalni wcześœniej nie szło.
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Pon 04 Lip, 2011 03:22   

W inowrocławskiej kopalni nie zasypywało się korytarzy (to kopalnia soli, nie węgla stąd w poprzednim moim pośœcie trochę przekorne pytanie). Korytarze drążone były za pomocą wody. Stał element w kształcie metalowego krzyża, z którego tryskała woda na solną śœcianę, rozpuszczając ją. Ciśœnienie słupa wody było spore biorąc różnice między powierzchnią, a poziomami wydobywczymi. Od głównych korytarzy drążono boczne, a z kolei od nich powstawały zbiorniki w których przez pewien czas słodka woda rozpuszczała sól tworząc roztwór nasycony solanki. Po wypompowaniu solanki powstawały kawerny o wymiarach ok. 80 x 40 x 20 m. Były one puste. Górotwór (wysad solny) był na tyle stabilny, że nie zachodziły obawy jakichśœ zarywań, Co innego gdyby przedostała się woda z wyższych warstw - wtedy mogłoby dojśœć do takiej katastrofy jak w Wapnie. Skał raczej nie było (może jakieśœ śœladowe ilośœci jako zanieczyszczenia w słupie solnym.) Nierozpuszczalne domieszki soli kamiennej były wypompowane razem z solanką jako drobny piasek. Kawerny stały puste w jednej był amfiteatr, w innej jeziorko z pływająca tratwą.
 
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Pon 04 Lip, 2011 14:31   

Jednak 3 pierwsze szyby tj. Pielke, Bast i Ost były drążone metodą znaną z kopalni węgla kamiennego. ŒŚladem piaskowni może być linia normalnotorowa z Pakośœci do Wojdala.
 
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Śro 06 Lip, 2011 13:38   

Pisałem o chodnikach. Z drążenia szybów musiał pozostać jakiśœ urobek, bo pierwsze 100 m to nie tylko sól. (także jeśœli chodzi o nowsze tzn. Solno II i III -są jeszcze pracownicy którzy pamiętają).

Na Zarwanem (w pobliżu obecnego przystanku autobusowego była spora górka /hałda/). Nie wiem czy to jakieśœ pozostałośœci z zewnątrz ziemi, czy tez po rozbiórce zabudowań po zapadnięciu w 1918).
 
 
 
cryssmar 
starszy drużynowy


Dołączył: 24 Lis 2010
Posty: 161
Wysłany: Czw 11 Sie, 2011 15:28   

Mam w posiadaniu ciekawy fant związany z kopalnią. Taką oto "ciupaskę"

http://imageshack.us/phot...3/21147164.jpg/

http://imageshack.us/phot...5/44969576.jpg/
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 11 Sie, 2011 15:59   

A to nasza lokalna pamiątka? Inowrocław ma bardzo duże góralskie tradycje Mr. Green
 
 
cryssmar 
starszy drużynowy


Dołączył: 24 Lis 2010
Posty: 161
Wysłany: Czw 11 Sie, 2011 16:18   

Lokalna. Została po byłym górniku kopalni soli, który mieszkał w moim mieszkaniu przed nami.
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Czw 11 Sie, 2011 20:35   

Też mam identyczną po wujku górniku tutejszym.

Sęk w tym, że moja mimo identycznych zdobień jest koloru złotego.

Z Twojej ten kolor zszedł ? czy to była jakaśœ forma wyróżnień .. ?
 
 
cryssmar 
starszy drużynowy


Dołączył: 24 Lis 2010
Posty: 161
Wysłany: Czw 11 Sie, 2011 20:43   

Nie mam pojęcia, ale ta zawsze była takiej barwy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.