FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: mikolow, odcinek

Odcinek Mikołów *******
Autor Wiadomość
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Wto 03 Lis, 2009 22:42   Odcinek Mikołów *******

Witam.
Od pozycji polowej Jamna idziemy na południe.Przed drogą nr 44 rozpoczyna się umowny pododcinek Śmiłowice mikołowskiej części umocnień OWŚ.Budowę rozpoczęto w 1939 roku i oczywiście nie skończono.Nie wiadomo ile miało być obiektów i jakich.W Śmiłowicach zdążono zabetonować cztery schrony/są na różnych etapach zaawansowania budowy,żaden nie był skończony/ i jedną płytę fundamentową pod następny obiekt /już nie istnieje/.Na podstawie umiejscowienia rur łączności optycznej można spekulować o możliwej lokalizacji szóstego obiektu.
W tym poście przedstawię pierwszy z istniejących obiektów.
Schron miał być uzbrojony w 2 ckm-y umieszczone w kopułach pancernych i 1 rkm.W związku z powyższym został wykonany jako zagłębiony i widoczna jest tylko ściana tylna i płyta stropowa z otworami na kopuły których nie zdążono zamontować.
Widok od zachodu,za górką jest schron:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---



Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 03 Lis, 2009 23:52   

Nie omieszkam poprosić o zdjęcia z wnętrza obiektu! :)

Ehh... fajnie masz tam u siebie w okolicy z taką ilośœcią betonu!

Łącznośœć optyczna - ciekawe zagadnienie :roll:

Masz może jakieśœ przykłady z polskich schronów takich urządzeń? (wygląd,schemat)
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Śro 04 Lis, 2009 00:22   

Do śœrodka teraz nie właziłem,a zdjęcia z poprzedniej wizyty zaginęły i mam coraz mniej nadziei na ich odzyskanie....Może zimą tam wlezę jak zamarznie.Wygląd instalacji do łącznośœci optycznej na szybko można zobaczyć w moim pośœcie dot.pozycji Jamna na przedostatnim zdjęciu /dwie rury jedna nad drugą za stalową ramą po prawej stronie - widok od śœrodka obiektu/.Rury przechodziły na wylot przez śœcianę schronu,a ich wyloty były precyzyjnie skierowane w takie same rury obiektu sąsiedniego.W jednej znajdowało się źródło śœwiatła/sygnałów/,druga służyła do obserwacji/odbioru/.Większośœć dużych schronów z 39r.posiada te urządzenia,dobrze będą widoczne na zdjęciach 4 schronu w ŒŚmiłowicach.



Pzdr.-P.
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Śro 04 Lis, 2009 20:13   OWŒŚ-drugi schron w ŒŚmiłowicach

Witam.
Po drugiej stronie DK44 po prawej stronie osiedlowej ulicy Kawalca,niewidoczny obecnie z niej,pośród zabudowań znajduje się drugi schron w Śmiłowicach.Dzięki temu że jak to się mówi "stoi u chłopa na placu" /prawie/ zachował się w dobrym stanie,mimo że jest okresowo podtapiany.Zbudowany także w 1939 roku miał być uzbrojony w 2 ckm-y /w tym jeden w kopule/,posiada także garaż armatki ppanc.Zdjęcia prezentowane pochodzą z początków lat 90-tych,na razie nie mam nowszych.
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Zachowały się drzwi pancerne wejścia a także wewnętrzne do pomieszczeń:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---



Pzdr.-P.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 04 Lis, 2009 22:46   

Kolego pmck jakie ładne jesienne bunkrowe plenery. prayer Super
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Czw 05 Lis, 2009 20:50   OWŒŚ-trzeci schron ŒŚmołowice

Witam.
Trzeci schron w Śmiłowicach jest położony przy tej samej ulicy kilkaset metrów od poprzedniego w kierunku płd.Jest to schron do ognia bocznego,bez kopuły miał być uzbrojony w 2 ckm-y.Zachowany w dobrym stanie.Obecnie zamknięty ma być remontowany.Mam niestety tylko 2 zdjęcia pochodzące z początku lat 90-tych.
Ściana tylna,widoczne wejście,strzelnica obrony wejścia i wyjście zapasowe:
[img][/img]
Fragment wnętrza:
[img]

Pzdr.-P.[/img]
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 06 Lis, 2009 14:38   

Widzę same rarytasy :shock:

Laweta, drzwi... Super

Czy drzwi jakieśœ sygnaturki posiadają? Z polskimi drzwiami jest ogólnie problem z ich identyfikacją i rozpoznaniem, stąd też pytam, bo może jakieśœ śœlady są zachowane.

Wkładka - jakie jej przeznaczenie?
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 06 Lis, 2009 14:52   

ile strzelnic ma kopuła ,z tego co widzę po sygnaturze na pancerzu rok protukcji 1939 (wz 39) nie dopatrzylem sie producenta,czy to Zakłady w Ostrowcu ŒŚwietokrzyskim ?
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 06 Lis, 2009 19:15   

Witam.

Odpowiadam na pytania:

Czy drzwi mają jakieśœ sygnatury?-nie zauważyłem,aczkolwiek ich nie prześœwietlałem dokładnie;

Wkładka;w kopułach były montowane wkładki i półwkładki/ta druga wypełniała dolną cz궜ć strzelnicy/.Ogólnie mówiąc wkładka zapewniała zmniejszenie otworu w kopule,dzięki profilowi przeciwrykoszetowemu utrudniała możliwośœć trafienia załogi,a przede wszystkim umożliwiała zachowanie gazoszczelnośœci kopuły.W górnej cz궜ci zamontowane było szkło umożliwiające obserwację,w dolnej w szczelnym przegubie kulistym mocowano lufę ckm-u/bez tłumika płomieni oczywiśœcie,którego rolę wg pewnych teorii mogła przejąć wkładka/.Półwkładka ma się rozumieć nie zapewniała gazoszczelnośœci.

Kopuła posiada następującą sygnaturę:

Z.O

1939

187

1118 i jest produkcji zakładów ostrowieckich.Kopuły obserwacyjno-bojowe tych zakładów produkowane w latach 1938-39 miały cztery otwory strzelnic i dwa otwory obserwacyjne/kopuły tego typu produkowane przez Wspólnotę Interesów miały trzy otwory obserwacyjne/.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 06 Lis, 2009 21:13   

Nie pozostaje mi nic innego jak podziękować za informacje prayer :wink:

Choć muszę przyznać, że odczuwam wewnętrzną potrzebę zgłębienia tematu wkładek :roll:
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 06 Lis, 2009 21:47   OWŒŚ-czwarty schron w ŒŚmiłowicach

Witam.
Nadszedł czas na przedstawienie ostatniego schronu w Śmiłowicach.Jest on umiejscowiony ok.100m od ostatnich zabudowań miejscowości na płd.,za wierzchołkiem wzgórza.Obiekt był przeznaczony na 2 ckm-y w tym jeden w kopule obserwacyjno-bojowej /takiej samej jak opisywana poprzednio/o sygnaturze Z.O.
1939
188
1119
Schron zachowany w dobrym stanie,brakuje części drobnego wyposażenia,suchy,w miarę czysty do tego położony w ładnym miejscu-zaliczam go do swoich ulubionych obiektów.
Widok od strony pola ostrzału ckm-u w strzelnicy:
[img]
[/img]
Kopuła:
[img]
Widok od strony przeciwnej do fot.1:
[/img]
[img]
Ścina weiściowa:
[/img]
Dalszy widok,widać wyjście ewakuacyjne:
[img]
Wyjście ew.ze strzelnicą:
[/img]
Ściana czołowa,widać strzelnicę,po prawej stronie rury łączności optycznej:
[img]
Te same rury od środka:
[/img]
Izba bojowa,widać płytę pancerną strzelnicy,na lewo przejście do następnego pomieszczenia:
[img]
Wyjście ew.od środka/po prawej str. strzelnicy/:
[/img]
Korytarzyk do szybu wejściowego kopuły:
[img]
Podłoga kopuły z wejściem:
[/img]
Dalej jesteśmy pod kopułą,rury prawdopodobnie do doprowadzenia wody chłodzącej ckm:
[img]
Zaglądamy do wnętrza kopuły:
[/img]
Dalej zaglądamy,ale już z zewnątrz,przez strzelnicę:
[img]
Rzut oka na okolicę :
[/img]

Pzdr.-P.
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 06 Lis, 2009 21:58   

Witam.

Temat wkładek i nie tylko można zobaczyć na:www.tajemnicze-fortyfikacje.prv.pl.Polecam.



Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 06 Lis, 2009 22:42   

ŒŚwietna foto-wycieczka po obiekcie Super

Widzę, że nawet przytulna miejscówka do noclegu, krajobraz przedpola rozległy, nic tylko biwakować Rock ya

Kopuła nosi kolejny nr fabryczny :shock: Widać jedna partia.

Drzwi pancerne wyjśœcia awaryjnego wz.39? (B? :roll: )

Ciekawe jak wyglądał taki zestaw w całośœci - mam na myśœli karabin wraz z podłączonym układem chłodzenia? Widział ktośœ? :roll:

Mam chwilę czasu i tak szukam jakiśœ przykładów... niestety póki co tylko mam chłodzenie powietrzem http://pl.wikipedia.org/w...=20050330055142 na przykładzie Maxima MG 08 i http://commons.wikimedia....tand_mit_MG.jpg na przykładzie ckm wz.30.

Układ chłodzenia wodą w takim ujęciu (mam na myśœli owe rury) był zdecydowanie bardziej skomplikowany. Stałe doprowadzenie wody wymagało jej źródła, odprowadzenie jej odpływu (nie wiem, nie znam się - jakiśœ układ przepływowy?), chyba że mowa tu o chłodzeniu do momentu jej parowania, zatem układ/rura odprowadzająca parę (co w przypadku kopuły było mile widziane, tak by nie doprowadzać do zaparowywania jej wnętrza). Oczywiśœcie dochodzi jeszcze wersja ręcznego uzupełniania wody, ale tu jesteśœmy w kopule, zatem ta opcja tu nie pasuje :)

Bardzo fajny i inspirujący materiał :wink:

O, właśœnie podczas pisania postu odpisałeśœ podając link - super Super

No, to lecę do lektury o wkładkach :) Dla zainteresowanych jest to http://tajemnicze-fortyfikacje.prv.pl/wkladki.html

Dzięki :wink:

Pzdr.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 06 Lis, 2009 23:00   

polskie kopuły montowane były po demontazu z naszych umocnień w schronach Linii Mołotowa z ta roznicą,ze podloga była drewniana belki plus grube dechy, a niektore otwory strzelnic były zaspawane,zeby dostosować je do innego typu schronów.



P.S. Wyposażenie ostatniegoi obiektu super zachowane, dobry materiał na rekonstrukcję !

Te zamurowki z cegieł strzelnica i chyba chwytnia powietrza to efekt dzialań wojska w latach 50 (zabespieczenie obiektu )? pytam bo schrony Linii Mołotowa wlasnie tak zabezpieczano plus smarowanie smarem elementów stalowych( czasem zamiast cegieł wejscia do przelotniu zamurowywano płytami nagrobnymi,fotki wstawialem gdzieśœ na forum.
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 06 Lis, 2009 23:34   

Witam.

Rekonstruowany czy też raczej remontowany ma być 3 schron w ŒŚmiłowicach.Wpisz w google "Pro Fortalicjum" i zakładce izby muzealne zobacz jak zrekonstruowali parę obiektów.Osobiśœcie wątpię czy ten ww.doprowadzą do takiego stanu.Raczej chyba zabezpieczą i zakonserwują.Tak nawiasem mówiąc mam trochę mieszane uczucia co do ich działalnośœci,mimo niezaprzeczalnych dużych osiągnięć.Ale to przy innej okazji... .Co do ostatniego obiektu,to jakiśœ czas temu na forum "Odkrywcy" widziałem post pana który ma gospodarstwo zaraz za schronem i wyrażał ochotę zajęcia się w jakiśœ sposób obiektem.

Zamurowywanie strzelnic i różnych innych otworów było powszechną praktyką,spotykam się z tym ciągle.



Pzdr.-P.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 07 Lis, 2009 13:56   

prayer ŒŚwietna jesienna wyprawa po okolicy.Foty Super
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Śro 11 Lis, 2009 00:30   

Witam.

Do zdjęcia pod kopułą z rurami.Właśœnie spotkałem się z opinią że są to rury głosowe do komunikacji,a nie do chłodzenia ckm-u.Instalacje chłodzące przedstawione są w galerii odnowionych obiektów strony Pro F.... .,co prawda pokazano ckm-y nie w kopule,a w strzelnicach "śœciennych".



Pzdr.-P.
 
 
deepdarkness 
zastępca komendanta drużyny



Wiek: 42
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 478
Skąd: Zielonka/ Bydgoszcz
Wysłany: Śro 11 Lis, 2009 01:22   

Bardzo ciekawe obiekty, pokazujące, że Polak też potrafi





Od dłuższego czasu jeżdżę systematycznie na śœląsk.

Trasa kolejowa przecina OWŒŚ w Rudzie ŒŚląskiej.

Tam też od pewnego czasu chcę uderzyć by zaliczyć parę schronów.

Mam nadzieję, że już niedługo...
 
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 12 Lut, 2010 23:06   

Witam.
Idąc dalej na południe następnym po śmiłowickim umownym pododcinkiem mikołowskiej części OWŚ są obiekty na terenie dzielnicy Mokre.Znane są cztery obiekty z czego pierwszy patrząc od Śmiłowic jest praktycznie niedostępny /znajduje się na terenie firmy,zalany/.Obiekt jest niewykończony,brak kopuły /nie zdążono zamontować/ i wyposażenia.Miał być uzbrojony w 3 ckmy - jeden w kopule,jeden za płytą pancerną,trzeci w strzelnicy typu tradytorowego.Kilkanaście lat temu byłem w nim,ale zdjęć nie mam -zaginęły.Drugi z obiektów jest na posesji przy ul.Rybnickiej w Mikołowie całkowicie zasypany,słyszałem o planach odkopania go i wtedy się dowiemy co to za schron.Trzeci schron umieszczono w lesie na południe od DK81,za linia kolejową.Jest to obiekt przeznaczony do ognia czołowego,uzbrojony w 3 ckmy /jeden za pancerzem,dwa w strzelnicach typu tradytorowego/.
Widok od północy:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Pancerz:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Pancerz i strzelnica:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Miał być uzbrojony w 2 ckmy -jeden w kopule,drugi w strzelnicy.Posiada garaż na armatkę ppanc.

Pzdr.-P.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 13 Lut, 2010 10:31   

Widzę,że wewnatrz zaśœmiecony. Ciekawa fotka pokazujaca zbrojenie.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 13 Lut, 2010 22:30   

Też na nią zwróciłem uwagę - skutek działań współczesnych czy z epoki?
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Sob 13 Lut, 2010 22:46   

Witam.

Działania jak najbardziej współczesne - złomiarze .



Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 13 Lut, 2010 23:04   

Podobną masakrę obserwuję od blisko 20 lat na Wale Pomorskim, a dokładnie w odniesieniu to zbrojenia to na G.W.Marianowo. Mam zdjęcia z ładną pajęczynką ze zbrojenia, a po latach coraz szczuplejsza... :cry:
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Czw 15 Kwi, 2010 16:51   

Witam.
Uzupełniam zdjęcia schronu drugiego w Śmiłowicach o fotografie niedawno odzyskane:
[img
[/img
[img
[/img
[img
[/img
[img[/img]

P.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 16 Kwi, 2010 13:20   

Te ostatnie zdjecia pokazuję jak na ogół wygladają fortyfikacje w naszym kraju (jeden wielki śœmietnik) .
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 17 Kwi, 2010 10:52   

Cieszę się, że mamy możliwośœć obejrzenia tych zdjęć! Super

Jacekwoj3, nie tylko fortyfikacje są w naszym kraju śœmietnikiem... :wink:

(w podtekśœcie mowa o szarych komórkach różnych warstw społecznych... :wink: )
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Sob 17 Kwi, 2010 21:42   

Witam.
Dodaję zdjęcia trzeciego schronu w Śmiłowicach:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---



Dodam również zdjęcia pierwszego obiektu w Mokrym,obecnie niewidocznego i niedostępnego,kilkanaście lat temu było inaczej:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---

 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Wto 24 Maj, 2011 20:40   

Podaję położenie poszczególnych schronów:



-ŒŚmiłowice:

-pierwszy z opisanych:50.19817

18.86778



-drugi: 50.19717

18.86114



-trzeci: 50.19522

18.86064



-czwarty: 50.19006

18.86056



Schrony w Mikołowie-Mokrym:



-pierwszy /niewidoczny obecnie,tylko stare zdjęcia/:50.17354

18.86518



-drugi; 50.16331

18.86833



-trzeci: 50.16336

18.86828



P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 27 Maj, 2011 20:48   

Pmck, pododcinek Mikołów-Mokre ma 4 obiekty, dane są do 3 ?

Zdjęcia są z trzech - nie ma nr 2?
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 27 Maj, 2011 20:59   

Wg "fortyfikacja.pl" są rzeczywiśœcie cztery obiekty,z tym że drugi który jest oznaczony na ich mapie /przy ul.Rybnickiej/ jest całkowicie zasypany i nie wiadomo co to jest.Na nim nie byłem więc danych nie podaję.

Traktując poważnie to przedsięwzięcie podaję namiary tylko na obiekty które osobiśœcie widziałem,fotografowałem,właziłem na nie,dotknąłem itp.

Oczywiśœcie wszystkie uwagi są mile widziane.



Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 27 Maj, 2011 21:30   

Ok :wink:

Chodziło mi o numery obiektów do zdjęć, bo trochę się pogubiłem w mikołowie-Mokrym :?

Jak pojawi sie gwiazdka przy temacie, oznaczać to będzie, że schrony zostały naniesione na mapę.

Poprosiłbym cię wtedy (jak i każdorazowo do tej pory) o ich weryfikację, tj. zgodnośœć miniaturek zdjęć do okreśœlonego miejsca/lokalizacji.

(zaczynam nanosić właśœnie ta grupę :wink: )

Pzdr.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.