FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: dzialach, pozostalosci, przeciwlotniczych

Pozostałosci po działach przeciwlotniczych
Autor Wiadomość
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 18 Lis, 2009 22:36   Pozostałosci po działach przeciwlotniczych

II wojna .śœwiatowa ,niemieckie baterie strzelają w Polskie i Radzieckie naloty na Starym Rąbinie na polu między ul.Boczna a ul.Wierzbińskiego, czyli brukowanym fragmencie ul.Rabińskiej.Po 1945 roku, usuwa je PGR Rabin i przesuwa w strone bruku. Pieć betonowych fundamentów tych stoi do dnia dzisiejszego, a obecnie służa jako miejsce do ogladania zachodów słońca.
 
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 20 Lis, 2009 13:33   

zdjecie tegoroczne z lata, pogranicze Starego Rąbina a początek Solanek, ul.Rąbińska
 
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 20 Lis, 2009 13:46   

:wink: Super prayer Jak sobie robię wycieczkę rowerową lubię odwiedzić to miejsce. :wink:
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 20 Lis, 2009 14:19   





troche jest tam nieporzadek, po butelkach po piwie , miodzie itp
 
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Sob 21 Lis, 2009 23:10   

Lesiu , działka p.lot były postawione do obrony inowrocławskiego węzła kolejowego, lecz najprawdopodobniej nie strzelano z nich nigdy do sowieckich, czy tym bardziej polskich samolotów. W styczniu front ruszył tak szybko, że Niemcy ewakuowali się na Wał Pomorski unikając praktycznie większych walk. Nie słyszałem o jakichśœ nalotach na miasto przed styczniem '45. Z opowiadań śœwiadków tamtych wydarzeń pamiętam częste wspomnienia, że na dwa-trzy dni przed nadejśœciem Rosjan dawało się odczuć "jak ziemia jęczy" . Zmasowane przygotowanie artyleryjskie Rosjan niosło się przez zmarzniętą ziemię bardzo daleko, kilkadziesiąt kilometrów (był duży mróz przez wiele tygodni i ziemia głęboko zamarzła).
 
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 21:22   

 
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 11 Gru, 2009 13:17   

Nie mam niestety ujęc ani w scenerii zimowej, wiosennej czy jesiennej.Więc trzeba zadowolic sie tylko letnimi...

















 
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 29 Gru, 2009 12:55   

Prawdopodobnie znikną podczas powiększenia parku solankowego
 
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 06 Kwi, 2010 13:59   Znikają Pozostałośœci po Działach Przeciwlotniczych

Tak to prawda. Własnie ruszyła budowa nowej cz궜ci Parku Solankowego wraz z stawkiem w rejonie brukowanej drogi ul.Rąbińskiej.Budowa jest przy działach przeciwlotniczych niestety.Wraz zbudową nastapi uprzątnięcie terenu a wraz z nim zniknięcie betonowych fundamentów po działach przeciwlotniczych.w czasach obecnych pełniły funkcje ,punktów widowkowych na zachód słońca w parku solankowym.











 
 
 
Vouk
młodszy drużynowy



Dołączył: 30 Mar 2010
Posty: 96
Skąd: Toruń
Wysłany: Wto 06 Kwi, 2010 23:05   

Ciekawy temat, w końcu udało mi się obejrzeć takie podstawy pod działa plot w całej okazałośœci, tzn. wyciągnięte z ziemi. Na peryferiach Torunia, w lesie sąsiadujących z lotniskiem, istnieje bardzo podobna bateria dla 6 dział na planie sześœciokąta (nieco wydłużonego). Jako zaplecze posiadała ona także 3 lekkie schrony całkowicie ukryte w ziemi o śœcianach ceglanych z żelbetowym stropem, obecnie 2 z nich są wysadzone, jeden w miarę dobrze zachowany. Być może elementem infrastruktury tej baterii był też dziwny żelbetowy spory obiekt, niestety całkowicie wysadzony, więc jego przeznaczenie nie jest do końca pewne. Dodam, że te podstawy są pod małe działa, prawdopodobnie 2 cm FlaK 38, być może poczwórnie sprzężone (Flakvierlieng) - całkiem możliwe że montowano taki zestaw:







Nie mam co do tego jednak pewnośœci, gdyż nigdy nie widziałem takiej baterii na podstawach stałych.



Pytanko - czy w sąsiedztwie tej baterii nie ma śœladów po jakichkolwiek lekkich schronach dla obsługi baterii? Być może zostały rozebrane przez PGR?
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Śro 07 Kwi, 2010 01:21   

Schronów nie było. W pobliżu (ok. 500m) w czasie wojny znajdował się obóz jeńców angielskich składający się z kilku baraków i prawdopodobnie tam mogła stacjonować obsługa baterii. Gdzieśœ czytałem, że mogły być Flak.

Ostatnio ukazała się wiadomośœć i fotografia francuskich (zdobycznych?) działek Schneider. http://nasza-klasa.pl/pro...ry/album/4/1116. Fotografia jest dośœć mała. Może rzeczywiśœcie przedstawiać te działa. Z prawej strony widać drzewa wzdłuż drogi od wieży ciśœnień do majątku Rąbinek. Biały budynek to obora czy chlewnia. Pałacu nie widać, jest zasłonięty przez żołnierza. Tyle ze z lewej strony powinien być widoczny choćby kawałek obozu.
 
 
 
Vouk
młodszy drużynowy



Dołączył: 30 Mar 2010
Posty: 96
Skąd: Toruń
Wysłany: Śro 07 Kwi, 2010 11:29   

O, czyli jednak zdobyczne Schneidery a nie FlaK 38. Co nieco pomogłyby badania terenowe z wykrywacze, ale jeśœli teraz jest tam humus śœciagnięty koparkami, to szanse na jakiekolwiek znaleziska są nikłe. :cry:
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Śro 07 Kwi, 2010 17:34   

No już za późno. Przeglądając mapę google z polem na którym stały fundamenty można domyśœleć się gdzie stały trzy z nich( plamy zgadzają się z tym co mniej więcej pamiętam (a minęło więcej niż 30 lat). Jest tez jakby innego koloru prostokąt w którym mniej więcej znajdował się obóz jeniecki.
 
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 01 Maj, 2010 12:02   

Niestety fotki nie moje,ale znajdują się na nich drugia bateria przeciwlotnicza w Inowrocławiu.Znajduje się na pograniczu Osiedla Bydgoskiego oraz Gnojna i Sławęcinka







 
 
 
carlo.rossi
służba przygotowawcza


Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 24
Wysłany: Sob 19 Cze, 2010 23:36   

Wczoraj na ino-online.pl znalazłem wiadomośœć od jakiegośœ użytkownika na temat Bastionu i jego związku z tymi podstawami pod działa.Czy cośœ Wam wiadomo?

Niestety nie miałem czasu na to by dogladać tematu w dniu wczorajszym więc dodałem stronę z tą wiadomośœcią do ulubionych.Dziśœ ku mojemu zdziwieniu wywołanie wczorajszego linku nie przyniosło pozytywnego rezultatu.wiadomośœć została usunieta.Napisałem tam do Lesia12345 który prawdopodobnie zostawił komentarz (takie cośœ wyskakuje pod niedziałającym linkiem)

Trochę nie rozumiem tego wszystkiego.Pozdrawiam.
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 20 Cze, 2010 10:38   

http://www.express.bydgos...=174019&IdTag=8 , to jest link ekspresu Inowrocławskiego gdzie opisane jest że zostaną działa przeciwlotnicze na ul.Rąbińskiej, ale i zostaną podpisane specjalna tablica informacyjną :)
 
 
 
carlo.rossi
służba przygotowawcza


Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 24
Wysłany: Nie 20 Cze, 2010 12:56   

Dziękuję.Interesujące.Może ktośœ z "Bastionu" przybliży nam co nie co?Pozdrawiam.
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 31 Paź, 2010 22:33   

Jednak bedą nową atrakcją Parku Solankowego

 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 01 Lis, 2010 00:34   

Trudno nazwać cośœ "nową" atrakcją, skoro to "cośœ" jest starsze od nowej cz궜ci Parku Solankowego :wink:
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pon 01 Lis, 2010 09:39   

Mam nadzieję,że pozostaną na miejscu i nie będą przemieszczane.Wystarczy wpiąć tabliczkę z informacją i przykładowym zdjęciem dla zainteresowanych.Identycznie wygląda to w przypadku opisania danego drzewka czy krzewu w Parku Solankowym.Fajnie,że oprócz brykania po nowych alejkach jest też możliwośœć łyknięcia ciut historii wraz ze śœwieżym powietrzem :D
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 01 Lis, 2010 10:56   

Tabliczki przeszły w pomysle czekamy tylko na montaż :)
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 04 Lis, 2010 19:02   

W związku z tym, że link Lesia nie do końca jest czytelny dla wszystkich (wymaga zalogowania/posiadani konta na portalu Expressu), pozwoliłem sobie zrobić zrzut ekranu, dla czytelnośœci tematu:







http://www.express.bydgos...=174019&IdTag=8
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Czw 04 Lis, 2010 19:39   

Popatrzcie na komentarze pod artykułem............bez komentarza !!!!!!
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 04 Lis, 2010 23:28   

Tak myśœlę, ze nawet nie warto wchodzić w polemikę z tym znawcą od zabytków. :cry: Szkoda na takie komentarze czasu i zdrowia. :wink:
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pią 05 Lis, 2010 01:52   

Hmm-"Postawta jeszcze na nich popiersie Hitlera".W Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie jest nowa wystawa "Hitler i Niemcy".Przesłanie wystawy -"Jej celem ma być odtabuizowanie fascynacji Niemców "fĂźhrerem". Jeszcze kilka lat temu podobne ekspozycje nie miały szansy realizacji."
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Sob 26 Lut, 2011 14:03   

Podstawy dział w pobliżu torów w kierunku na Bydgoszcz też nie stoją na swoich miejscach. Zostały przeniesione z okolicznych pól.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 26 Lut, 2011 14:13   

Zgadza się :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.