Tek i to chyba ul.Piotrkowska96.Kiedyś można było bramą z tego budynku przejść podwórkami do mojej posesji.Teraz już jest pozagradzane i muszę chodzić na około.
Pewnie i jakieś ograniczniki też w tym budynku sa. Ale ja postanowiłam robić zdjęcia tylko tym , małym dziełom sztuki.Bo tak właściwie prawie przy każdej bramie coś tam jest zamontowane.
Ten budynek często służył jako sceneria filmowa.Grał m.in. "W karierze Nikodema Dyzmy:.W filmie budynek był bankiem i na dzień dzisiejszy też jest bankiem.
Jeszcze stara elewacja.A za tym bankowym budynkiem, następny widoczny budynek to Hotel Grand.Jak już gdzieś pisałam na początku swego istnienia był halą fabryczną.
."Kamienica pod góralem" powstała w 1909 roku. Jan Starowicz, dawny właściciel parceli, był zafascynowany góralszczyzną. Stąd figurka i zakopiańskie malowidła, które kiedyś znajdowały się w posesji.
W klatce schodowej stały popiersia Mickiewicza i Sienkiewicza dziś niezachowane.
Raiso,twoje zdjęcia zdobień kamienic są piękne ,Kościuszce też przydałaby się renowacja (choć taki podniszczony też ma urok) jak góralowi z Piotrkowskiej.
Wiesz Majka o tych elementach zdobniczych to wiedziałam od dawna ale nie posiadałam zdjęć. Długi czas teraz spędziłam w Łodzi, tak że zdjęć zrobiłam mnóstwo. Szyja mnie jeszcze boli od zadzierania głowy, ale warto było .Trochę też zerkałam czy nasze drogi gdzieś się nie zbiegną, ale niestety ani Ciebie ani Generała nie spotkałam
Szkoda że nie udało nam się spotkać,może następnym razem ,widzę ze wizyta zaowocowała w fantastyczne zdjęcia i pewnie jeszcze nie jedno masz w zanadrzu,wyczekuję ich z niecierpliwością.Co do Generała to chyba zapadł w sen zimowy bo go nie widać na forum.
"Właścicielami domu byli Maria i Stefan Szylke. Pan Stefan był majstrem murarskim. W 1902 roku architekt Stefan Lemene zaprojektował dom mieszkalny przy ówczesnej ulicy Ciemnej 4. Po środku osi budynku, została utworzona wnęka, w której zaplanowano postawienie rzeźby.
Sam posąg zaprojektował i wykonał właściciel domu. Aby ominąć przepisy i dostać zgodę od władz carskich na postawienie rzeźby bohatera narodowego, Szylke zgłosił chęć umieszczenia we wnęce budynku podobizny krakowiaka. Dzięki czemu Kościuszko ma na sobie krakowski strój z rogatywką. Zgodę od gubernatora piotrkowskiego dostali, choć potem nie raz musieli dawać łapówki urzędnikom, aby zachować posąg generała.
Po I wojnie światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Szylke dodał pod rzeźbą tabliczkę z napisem: Tadeusz Kościuszko - 1903. Dzięki temu wiadomo dokładnie, kiedy powstał posąg.
W czasach okupacji nazistowskiej, budynek znalazł się na terenie Ghetto Litzmannstadt. Polacy musieli go opuścić. Nowi żydowscy mieszkańcy, chcąc uchronić rzeźbę przed okupantem i niechybnym zniszczeniem, zasłonili całą wnękę dyktą w kolorze elewacji. Dzięki temu podobizna Kościuszki, przetrwała okres wojny.
Dopiero w 1966 roku rzeźba doczekała się renowacji. Przewodnicy PTTK odrestaurowali posąg i pokryli go farbą olejną."
"W 1885 roku park został otwarty dla publiczności, jednakże odwiedzać go mogła jedynie bogata część mieszkańców Łodzi, gdyż wstęp nie należał do tanich, dlatego w parku spotykała się wyłącznie śmietanka towarzyska miasta (...)
W 1898 r. odbył się pierwszy na terenie Łodzi lot balonem, pilot Francuz o nazwisku Leroux wzniósł się na wysokość 300 stóp a następnie skoczył ze spadochronem (...)
W 1890 roku Liga Sportowa zorganizowała na terenie parku "Gry Olimpijskie", padł wówczas rekord polski w skoku o tyczce(...)"
W Łodzi ktoś wpadł na genialny pomysł.Na pustym placu po byłej fabryce w dobrym punkcie miasta utworzyć cos na wizerunek skansenu.W miejsce to są przeniesione budynki z dawnej zabudowy miasta.Budynki drewniane ustawione ponownie w jednym miejscu dają obraz starej zabudowy miasta jak i różnorodności etnicznej zamieszkałej w mieście.
Ponieważ zdjęć jest sporo postaram się w miare sprawnie przenieść fotki na forum.
Pierwszy z budynków mieszkalnych jaki wstawiam.Nie dysponuję wiedzą jakiej narodowości ludzie w danym domu zamieszkiwała. Ale ciekawostką też jest fakt że tworzy się też coś jak mini uliczka z której dany dom pochodzi. Są też tabliczki z nazwą ulicy.Część nazw tych ulic zmieniła swoje nazwy.
Kolejny dom mieszkalny.Nikt z obecnych na placu budowy nie posiadał żadnej wiedzy na temat mieszkańców danego domu.A opisów czyli "Legendy" jeszcze nie było.Na chwilę obecną tyle reszta zdjęć za chwilę..
I jeszcze taka urządzenie z dawnej fabryki trafiło do skansenu aby cieszyć oczy zwiedzających. Na obecną chwilę trwają jeszcze prace w udoskonalaniu terenu, przy wykańczaniu wnętrz pomieszczeń mieszkalnych w domach pokazanych na zdjęciach.
I tak po zdjęciach ładnych budynków w Łodzi, pokażą zdjęcia zupełnie nie ładnych domów w które do dnia dzisiejszego są zamieszkałe. A domy pokazane na fotkach mieszczą się w samym mieście.
A to straszydło to ten sam dom, tylko od strony podwórka.
Mam oczywiście więcej fotek tego rodzaju domów. Domów do dnia dzisiejszego zamieszkałych.Domów bez wody, i innych urządzeń potrzebnych do egzystencji dnia codziennego.Ale nie chcę Was straszyć innymi tego rodzaju fotkami. napiszę jeszcze raz tego rodzaju domy znajdują się w samym mieście. Już po woli zaczynają znikać i straszyć
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10270 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 27 Lis, 2009 19:36
Przepych i bogactwo detali w porównaniu z poprzednimi zdjęciami
Coś wiadomo czyja to kamienica? (Tj. w historii - czy jakaś szczególna, czy tylko jako przedstawicielka czasów świetności i rozkwitu przemysłu bawełnianego miasta?)
Pałac Izraela Poznańskiego. Po lewej stronie patrząc na zdjęcie widoczny hotel. Hotel powstał w starym budynku hali fabrycznej. Uchodzi za luksusowy. A za pałacem "Manufaktura" Łódzka.
Łódz. Dla mnie ten budynek który jak widać na zdjęciu funkcjonuje ,jest absolutnym hitem. Stoi sobie dumnie na terenie miasta i jak widać po zdjęciu pamięta doskonale czasy "Ziemi Obiecanej"
Mnie urzekła lokalizacja tego fanta. W samym mieście jest jeszcze wiele takich budynków, ale ten mimo czasu jego powstania wygląda znakomicie. I nie stoi w skansenie. ale w miescie a nie gdzieś na prowincji.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach