FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: figurki, pomniki, rzezby, ulicach

Rzeźby, pomniki i figurki na ulicach
Autor Wiadomość
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 12:04   Rzeźby, pomniki i figurki na ulicach

Łódź



Na gorąco kilka fotek Mim z ul.Piotrkowskiej który gdy zobaczył że robię zdjęcie schylił się.Zdjecie z uroczego ogrodu botanicznego,pomnik z parku Nowomiejskiego oraz oraz ujęcie wody pitnej w takiej pomnikowej formie. Super















 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 13:23   

Ehh, tam to mają pomysły! Te pomniki/figurki - rewelacja! A u nas tyle szumu wokół jedynego posążka gen.Sikorskiego się robi i robiło, a tu proszę. W Łodzi co krok to czyjśœ pomnik w formie użytkowej stoi. Zainteresowani mogą zasiąśœć do stołu wspólnie z Panami przed "Magdą" na Piotrkowskiej, czy na ławce z Tuwimem czy innym Reymontem...

W zasadzie to dobry zalążek na oddzielny temat związany z łódzkimi pomnikami, bo jest ich trochę :D Mam tu na myśœli oczywiśœcie pomniki/figury (np.latarnik), a nie miejsca pamięci czy inne takie.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 20:42   



To jest użytkowe ujęcie wody.Można posiedzieć,można się napić 2 man down 2 man down Rolling eyes Rolling eyes
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 20:50   

[img]



kolejne użytkowe ujęcie wody.Sama widziałam jak ludziska podchodzą i korzystają z H2O 2 man down [/img]
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 21:28   

Raiso powiem Ci że zaskoczyłaśœ mnie i to bardzo. To ja mieszkam w Łodzi i nawet nie miałem zielonego pojęcia że postawiali tyle tak ładnych figurek i pomniczków.

Jeśœli chodzi o tego bladego pana on by się pewnie nie odwrócił jak byśœ mu wrzuciła pieniążka:)

Raiso masz u mnie ogromnego plusa za ten temat :)

Natomiast ja obiecuję że przejde się troszke po mieśœcie i dorzucę też cośœ od siebie :)
 
 
MAJKA
starszy drużynowy



Dołączył: 05 Lip 2009
Posty: 265
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 23:18   

Fontanny i wodopoje z figurkami dzieci też zauważyłam dopiero niedawno,jest ich kilka na Piotrkowskiej,trzeba się wybrać i ofocić bo są przepiękne. bardzo podoba mi się również pomnik latarnika który zapala starą latarnię na ulicy. chyba łódzka ekipa się powinna na Pietrynę wybrać i to mig!!
 
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 23:41   

No właśœnie. Ja chyba jutro muszę ruszyć zwłoki bo już niewiem co mam ze sobą zrobić :)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 10:23   

:shock: Te pomiczkowe ujęcia wody to jest bardzo śœwieża sprawa.Poza fontanną na placu Wolnośœci.Ale to pomniczki są fantastyczne do tego użytkowe.Wiesz Generale nie wpadłam na to aby zasilić kapelusz tego mima.Ale on w tym miejscu stoi już kilka lat i nigdy nie wpadłam na to żeby zrobić zdjęcie.Podobnego mima widziałam w Zakopanem na Krupówkach. :wink:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 10:31   



Też ciekawy pomnik w całej okazałośœć. :roll: Stoi przy bramie posesji gdzie mieszkał kompozytor.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 10:38   



A to cudo siedzi sobie przy bramie wejśœciowej do Ogrodu Botanicznego. Super
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 10:45   



A to fantastyczna ozdoba budynku mieszkalnego.Atlasi trzymający ciężar na swoich ramionach. Super Jest więcej tak fantastycznych rozwiązan. :roll:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 12:17   

Jak się nie myle i dobrze kojarze to jest to na ulicy Sienkiewicza
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 12:27   

Eeee, a nie Narutowicza? :roll:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 12:30   

A no tak. Na odcinku plac Dąbrowskiego a POW :)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 13:05   

Generał ci Atlasi na pewno mieszczą przy ul.Nartowicza.Jest to połowa tych facetów,drugą połowę wstawię za chwilę.Całośœć nie zmieśœciła się w obiektywie.Budynek mieśœci się przy pl.Dąbrowskiego



A fotka latarnika zrobiona wczesną wiosną,wyszła mnie taka smutna.Szara



:cry:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 13:11   

Druga para atlasów :wink:



 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 15:35   

Ja również dziśœ się wybrałem po fizykoterapii na mały spacerek i daje swoje foteczki :)



Oto one:



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl









http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl













http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 20:21   

Fotki, są super! Łódź, to jednak przepiękne miasto. :D
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 22:30   





Też dorzucę swoje zdjęcie tego miejsca le zdjęcia to już mamy prawie identyczne. Super Super
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 11:27   

:roll: Generał, gdzie zrobiłeśœ tą śœliczną fotkę aniołeczków. Myśœlę że gdzi궜 od ul. Tuwima do Centralu. :wink: Ale pewnośœci nie mam. :cry: Chodzi o zdjecie które wstawiłeśœ a ja tej fontanny nie spotkałam.Bo wydaje mnie się ze tych aniołeczków są trzy.A ja mam dwie fotki. Rolling eyes
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 12:19   

Raiso trzecie aniołeczki są przy Magdzie :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 12:24   

Z tego co się zorientowałem, to sprzed Magdy Raisa wrzuciła chyba :roll:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 12:31   

A tak. Masz dobre oko adminie :)

Trzecie aniołeczki są przy Hortexie :)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 26 Lip, 2009 12:32   

prayer Gdzieśœ te trzecie aniołeczki mnie uciekły. :wink: Ale jak już Generale- majorze pisałeśœ to trzeba mieć oczy w około głowy. :roll: Ale nic straconego :wink:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Śro 05 Sie, 2009 08:44   

MAJKA napisał/a:
Fontanny i wodopoje z figurkami dzieci też zauważyłam dopiero niedawno,jest ich kilka na Piotrkowskiej,trzeba się wybrać i ofocić bo są przepiękne. bardzo podoba mi się również pomnik latarnika który zapala starą latarnię na ulicy. chyba łódzka ekipa się powinna na Pietrynę wybrać i to mig!!




A mnie zabierzecie ze sobą? :? Ja nie jestem jeszcze z Łodzi, ale kocham to miasto :wink:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 05 Sie, 2009 12:25   

Jak zasłużysz i podziobiesz nam troszke to myśœle że cośœ da się zrobić hihihi :D
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Śro 05 Sie, 2009 21:14   

Generał, Ty wredniaku :wink: to jeszcze mało Wam podziobałem :?: oj doigrasz się Guy with axe :wink:
 
 
MAJKA
starszy drużynowy



Dołączył: 05 Lip 2009
Posty: 265
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 08 Sie, 2009 17:14   

Szeregowy napisał/a:
MAJKA napisał/a:
Fontanny i wodopoje z figurkami dzieci też zauważyłam dopiero niedawno,jest ich kilka na Piotrkowskiej,trzeba się wybrać i ofocić bo są przepiękne. bardzo podoba mi się również pomnik latarnika który zapala starą latarnię na ulicy. chyba łódzka ekipa się powinna na Pietrynę wybrać i to mig!!




A mnie zabierzecie ze sobą? :? Ja nie jestem jeszcze z Łodzi, ale kocham to miasto :wink:




Szeregowy ? Czyżbyśœ tak pokochał to miasto, ze zamierzasz zostać Łodzianinem? Mnie się ten pomysł jak najbardziej podoba no i Generał tez by się ucieszył Super
 
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Sob 08 Sie, 2009 17:38   

Oj Majka, Łodzianin, będzie ze mnie lepszy niż Wy oryginały Łodziaki, Super bo ja patrzę z innej perspektywy na Łódź i widzę jej piękno, które dla Was jest codziennośœcią i którego Wy nie dostrzegacie :wink: :D
 
 
MAJKA
starszy drużynowy



Dołączył: 05 Lip 2009
Posty: 265
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 08 Sie, 2009 22:42   

Nie bez powodu się mówi : cudze chwalicie swego nie znacie,jak ja mam Łódż zwiedzać jak mnie ciągle w twoje okolice ciągnie. :wink:
 
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Nie 09 Sie, 2009 00:31   

Ciągle, raz na kwartał jesteśœ :wink:
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Sob 24 Paź, 2009 18:41   Ciekawe pomniki na polskich ulicach

Witam.
W Tychach przy wejściu do WSZiNS przy Al.Niepodległości stoi sobie Stary Alojz.
Ukuto teoryjkę że potarcie lewego ucha i nosa Alojza przynosi sukces na sesji egzaminacyjnej.



Pzdr.-P.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 24 Paź, 2009 20:57   

:wink: pmck jak będziesz się widział ze starym Alojzem to proszę dokonaj w moim imieniu tych magicznych czynnośœci. Może szcz궜cie na egzaminach to już nie te lata.Ale jeżeli może pomóc w szcz궜ciu żakom, to może jego "magiczna moc" ma przełożenie na inne sytuację. prayer Piesek jako wierny towarzysz też jest o key. Super Cieplutkie jesienne pozdrowionka acz deszczowe :wink:
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Sob 24 Paź, 2009 23:42   

Witam.

Ok.Jutro do niego wpadnę.



Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 24 Paź, 2009 23:51   

Czy cośœ więcej o samej postaci wiadomo może?

Doczytałem idąc za Twoim ciosem, że "Stary Alojz jest postacią znaną starszym Tyszanom z legend i "godek śœląskich" Czym zasłynął?

Swoją drogą pmck swoim postem podniosłeśœ do życia temat, który warty jest ciągłej kontynuacji, ze względu na różnorodnośœć form owych pomników/rzeźb.

Otóż właśœnie pomniki - nie jako miejsca pamięci (bo mają już swoje miejsce na forum w stosownym dziale), ale właśœnie jako "ciekawe" kształtem, formą, intencją... To właśœnie wszelkiego rodzaju lokalne i charakterystyczne dla miast postacie, figurki, rzeźby wszelakie. To np. wrocławskie krasnoludki (które mam nadzieję, że kiedyśœ tu zobaczymy), to Tuwim, Reymont czy latarnik z Łodzi bądź śœwieżo odsłonięty Miśœ Uszatek (dziśœ w Teleexpressie było info :wink: ) itp.

Temat extra! Zatem aparaty w dłoń i do dzieła Super
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 00:42   

Witam.

Autorem rzeżby jest pan Augustyn Dyrda.Wg niego mianem Starego Alojza okreśœlano starszego mężczyznę zazwyczaj emeryta górnika /lub innego wykonującego ciężką pracę fizyczną/,który mimo że nie był wykształcony,dążył do pogłębienia wiedzy o śœwiecie i uchodził za osobę mądrą i szanowaną ale też pełną pogody ducha,dystansu do śœwiata i poczucia humoru.Na temat autorstwa postaci rozgorzała niezgorsza polemika na tyskich forach.Oprócz p.Dyrdy wykreowanie postaci przypisuje sobie pan Edward Kozak były redaktor TV Katowice /program "Godki Starego Alojza"-tytułu nie jestem pewien,w latach 80-tych/.Pierwsze pomysły na rzeżbę Starego Alojza pochodzą z tamtych czasów,niestety wtedy się nie dało...



Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 00:55   

Od razu jaśœniej w temacie. Dziękujemy Super
 
 
RobertM
młodszy drużynowy



Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 92
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 02:28   

Proszę bardzo..oto jeden z krasnali wrocławskich



 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 10:20   

:shock: Extra! Nie wiedziałem ich jeszcze do tej pory, ale to co widzę, to rzeczywiśœcie rewelacyjny pomysł i jakże sympatyczny!

Pisałeśœ kiedyśœ, że jest ich więcej, że są naniesione na mapach itp. Skąd się wziął na nie pomysł cośœ wiadomo?
 
 
RobertM
młodszy drużynowy



Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 92
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 13:17   

Przegrzebalem internet i proszę wyjasnienie historii wroclawskich krasnali

http://wroclawzwyboru.blo...e-krasnale.html
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 21:45   





I wszystko jasne. Stefan Jaracz. :wink:







Łódz.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 16 Gru, 2009 23:52   





Ten słodki pomniczek misia uszatka, stoi sobie w centrum Łodzi przy ul.Piotrkowskiej.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 16 Gru, 2009 23:59   





Misiaczek za dnia też wygląda słodko :roll: A w swojej misiowej łapce trzyma mapę Łodzi. :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 00:09   

Oooooo :shock: Wspaniały pomnik :!:

Nasz Miśœ uszatek - kultowa postać dzieciństwa wielu z nas Super

Studio SE-MA-FOR się kłania :)

Figurka mistrzowska! :D

Super wrzutka Raiso Wydaje mi się, że trafiłaśœ w czuły-sentymentalny punkt wielu z nas Mr. Green
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 00:35   

Siłą rozpędu towarzyszyłam dziecku w oglądaniu dobranocki. :wink: :wink: Bardzo a bardzo polubiłam tego sympatycznego kłapołucha. :wink: Idąc ulicą mało się nie potknęłam o tą misiową figurkę. Figurka jest malutka i wieczorem dośœć niewidoczna. :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 00:39   

Toruń



Miasto będące dla mnie wzorcem pod niemal każdym względem Super

Po prostu piękne!

No, ale nie o tym w tym miejscu :D

Tutaj miejsce na takie eksponaty jak ten:







Oblegany przez całe rodzinne klany fotografujące się u jego boku, tak więc musiałem trochę odstać :lol:

No i tak z ciekawośœci szukałem czegośœ obok, co wyjaśœniłoby dlaczego ów zwierzak stoi na toruńskim Rynku? :roll:

Chyba niewielu zadało sobie ten trud, by wniknąć w jego historię (przynajmniej w mojej obecnośœci nikt nie czytał tabliczki widniejącej na śœcianie kamienicy tuż przy figurce...), a na niej mamy wszystko wytłumaczone. Przyznam się, że nie wiedziałem o tym do dzisiaj :lol:



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 12:32   

:roll: Inne miasta prześœcigają się w pomysłowośœci wyeksponowania różnych gadzetów. Osiołek uroczy wprost. Miśœ uszatek na którego natknęłam się w Łodzi, czy te skrzaty które wstawił Robert śœwietne. Super Super Ale powoli i Inowrocław pod tym względem zaczyna się zmieniać.Powoli Park Solankowy nabiera kolorytu.Szkoda tylko że tak wolno te pomysły są realizowane. :roll:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 11 Sty, 2010 21:57   

Dziśœ w TVP 1 - Teleexpress pokazali Misia... oczywiśœcie za długo nie mógł postać... - oderwana łapka itp... Evil or Very Mad

Tak więc na obecną chwilę brak jego w miejscu, które dzięki fot. Raisy możemy podziwiać Super



http://lodz.gazeta.pl/lod..._sie_stalo.html
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 12 Sty, 2010 16:57   

Guy with axe Już pisałam że lokalizacja misia jest wyjątkowo nie fortunna. :roll:

misiu jest figurką dośœć filigranową. :roll: A stał sobie dumnie na chodniku i sama się o tą figurkę potknęłam. Wieczorem już zupełnie nie widoczna.Może ktośœ o nią zahaczył , i zdewastował tego uroczego kłapoucha. Guy with axe
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 07 Lip, 2010 15:06   

A tego wieszcza poznajecie. :wink: Krynica Górska :roll:



 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 08 Lip, 2010 14:04   

Nawet jakbym nie poznał, to podpis dośœć czytelny wyjaśœnia wszystko :)

Pomnik ładny Super

A to dziewczę pod nim to kto? Była tam jakaśœ instrukcja obsługi pomnika? :wink:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 12 Lip, 2010 09:12   

Krynica Górska :wink:



 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Pon 26 Lip, 2010 00:17   Trzy Gracje

Greckie Charyty (gr. Χάριτες ChĂĄrites, l.poj. Χάρις ChĂĄris), rzymskie Gracje (łac. Gratiae, l.poj. Gratia) – boginie wdzięku, pięknośœci i radośœci. Lubiły zabawy, opiekowały się szczególnie piękną młodzieżą. Lubiły towarzystwo boga wina Dionizosa.



Było ich trzy: Aglaja ("Promienna"), Eufrozyna ("Rozumna") i Taleja ("Kwitnąca"). Według różnych mitów były córkami Zeusa i Hery lub Zeusa i Eurynome albo Heliosa i Ajgle. Czasem były utożsamiane z Afrodytą, Pejto. Przedstawiane były jako ubrane w udrapowane szaty kobiety, w późniejszych przedstawieniach występowały nagie. Trzymają się zwykle za ręce. Szczególnie czczono je w Atenach, Sparcie, Pafos i Orchomenos w Beocji. Ku ich czci obchodzono śœwięto Charitezje. Rankiem ubierały Afrodytę i w razie potrzeby zawoziły ją na Olimp. Często towarzyszyły jej przez cały dzień.



Aglaia miała symbolizować splendor towarzyski, Taleja - kwitnące życie, a Eufrozyna - wesołośœć towarzyską



Charyta (Gracja) jest do dziśœ uosobieniem wdzięku i piękna.



Atrybuty: róża, mirt, instrumenty muzyczne, jabłko lub flakonik z wonnym olejkiem, czasem kłosy lub maki.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Charyty





Trzy Gracje w Bydgoszczy.



Dzieło autorstwa Jerzego Buczkowskiego zostało odsłonięte w 1989 roku, po wykonaniu modernizacji bulwarów nad Brdą[1]. Odlew z brązu przedstawia trzy kobiety - mityczne Gracje, które według mitologii greckiej były boginiami wdzięku i radośœci.



„Trzy Gracje” są uznawane za jeden z najbardziej udanych przykładów nowoczesnej rzeźby w Bydgoszczy. Wartośœć obiektu podkreśœla jego położenie na najbardziej reprezentacyjnym odcinku bulwarów nad Brdą. W pobliżu obiektu znajdują się zabytki i symbole Bydgoszczy - pałacyk Lloyda, stare spichrze, nowe spichrze, gmach Poczty Głównej.



Z rzeźbą wiąże się anegdota, która przedstawia się następująco: pomnik został odsłonięty w trudnych czasach, kiedy na półkach sklepowych był tylko ocet. Trzy kobiety wyszły z pobliskich kamienic, żeby wspólnie zastanowić się nad tym, co dzisiaj przygotować rodzinie na obiad. No i w takich smutnych pozach zastygły aż do dziśœ.



http://pl.wikipedia.org/w...w_Bydgoszczy%29







Gracje w Sopocie.







zdjęcie numer jeden współrzędne 53.12369664821744, 18.002648949623108. ul: Stary Port



zdjęcia numer dwa współrzędne : 54.44320906118801, 18.56293559074402
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 26 Lip, 2010 00:19   

Nie widziałem tych bydgoskich jeszcze :roll:

W Inowrocławiu też są :)

Ciekawy temat - i trzeba będzie dorzucić wspomniane przeze mnie postaci w to miejsce :wink:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 26 Lip, 2010 23:24   

Super Trzy Gracje śœwietne. Super
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 15 Sie, 2010 21:17   

Taki uroczy pomnik spotkałam w budynku Pijalni w Krynicy Górskiej :wink: Jak myśœlicie , czyj to pomnik. :?: :?:



 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 18 Sie, 2010 13:00   

Wygląda krasnoludkowo :)

Ale jak to krynica, to może Nikifor ponownie posłużył za obiekt westchnień? :roll:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 18 Sie, 2010 20:13   

No cóż faustus Super



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 19 Sie, 2010 10:55   

I sam Jan Kiepura, :roll: Bardzo ładny pomnik, :wink: Oczywiśœcie Krynica



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 19 Sie, 2010 11:19   

Łódż.







:roll: :roll:







ul.Piotrkowska. :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 19 Sie, 2010 16:48   

Pomnik Kiepury ok, natomiast nie wiem o co chodzi z tym łódzkim wachlarzem? :roll:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 20 Sie, 2010 20:49   

A tego pana znacie , bo jak nie to podpowiem. :wink: Łódz.











Łatwe :wink: :wink:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 22 Sie, 2010 12:04   

Krynica Górska. :wink:



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 23 Sie, 2010 20:41   

Krynica Górska :wink: :wink:



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 10 Wrz, 2010 22:07   

Kalisz :wink:







 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 20 Wrz, 2010 17:27   

Inowrocław od niedawna wzbogacił się o pomnik Królowej Jadwigi. :wink:







Pomnik ładnie komponuje się na tle zabytkowego gmachu, w którym od jakiegośœ czasu ma siedzibę III Liceum o im.Królowej Jadwigi. :win



 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 01 Paź, 2010 23:25   

To ja cośœ takiego wrzucę teraz:







Ciekawe ze względu na lokalizację i jak się okazuje historię.

Właśœnie, gdzie to jest? Może ktośœ się spotkał z tym miejscem? (wbrew pozorom najbardziej znane miasto w Polsce, stąd formułuję tak śœmiałe pytanie :wink: )
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 02 Paź, 2010 15:12   

Rolling eyes Może Kraków. :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 02 Paź, 2010 15:20   

:? Nie :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 17 Lis, 2010 22:50   

drFaustus napisał/a:
To ja cośœ takiego wrzucę teraz:



Ciekawe ze względu na lokalizację i jak się okazuje historię.

Właśœnie, gdzie to jest? Może ktośœ się spotkał z tym miejscem? (wbrew pozorom najbardziej znane miasto w Polsce, stąd formułuję tak śœmiałe pytanie :wink: )




Długa cisza w temacie, zatem uznaję że zawodnicy poddali się z rozwiązaniem mojej zagadki.

Czas więc na rozwiązanie :)

Warszawa

 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Nie 21 Lis, 2010 18:18   

Witam.
To będzie długi post.Właśnie wróciłem z wycieczki po Tychach mającej na celu sfocenie rzeźb stojących na osiedlach w moim mieście /oczywiście nie wszystkich,ale tych które pamiętałem/.
Zaczniemy od najstarszego osiedla "Nowych Tychów" czyli os.A:

[img]
[/img]
[img]

teraz osiedle B."Chłopcy z gęsią"- jedna z prac p.Augusta Dyrdy:

[/img]
[img]
Przeskakujemy na os.M.Ta i następne dość abstrakcyjne rzeźby powstały w latach 70-tych.Autorów niestety nie znam:

[/img]
[img]
[/img]

Znowu przeskok-teraz os.D,tutaj kilka egzemplarzy tego typu:

[img]
[/img]
[img]

[/img][img]

[/img][img]
[/img]

Park miejski,tutaj nie zdążyłem,to są właściwie resztki rzeźby /Brak głowy,uszkodzenia na dolnej części/:

Teraz miejsce dość szczególne w historii miasta.Na początku lat 60-tych pan A.Dyrda otrzymal zamówienie na rzeźbę dla dzieci.Stworzył trzy różne postacie misiów które tak się spodobały że zamówiono wszystkie trzy i ustawiono na skwerze nazwanym "Skwerem Niedźwiadków".Duża cześć tyszan urodzonych w tamtych latach ma zdjęcia "na misiach".Wskutek intensywnej eksploatacji niedźwiadki były poniszczone i dwa lata temu trafiły do pracowni pana Augusta gdzie przeszły reanimację i obecnie znowu cieszą nasze oczy:


[img][/img][img][/img]
[img]
Widoczną w tle ulicą Edukacji mkniemy w prawo do jej końca i jesteśmy na osiedlu F2 na którym mieszkam.Jakieś 150m za moim blokiem tuż przy skrzyżowaniu z DK1 po lewej stronie stoi kolejny twór wyobraźni artysty,niestety wykonany z metali kolorowych co nie mogło ujść uwadze pewnych osobników.Rezultatem ich działalności jest zniknięcie górnej części konstrukcji /leżała na górnej poprzeczce/wykonanej bodajże z brązu:
[/img]
[img]

c.d.n.[/img]
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 21 Lis, 2010 20:43   

Pmck, kawał dobrej i ciekawej roboty wspartej jak czytam i widzę przyjemnym spacerem Super (przy okazji i my węrdujemy po Tychach na odległośœć :) )

Powiem Tobie, że dzięki temu, gdybyśœmy kiedyśœ zawitali w tyskie progi niewątpliwymi miejscami, które od razu rozpoznamy w terenie, będą właśœnie te, z Twoich postów :)

Pomniki niebanalne, misie urocze (wzbudzają sympatię), latarnia - absolutny gadżet, chłopcy z gęsią - również żyją w ruchu. Mało tego, to właśœciwie dzięki Tobie do dziśœ poza forum kojarzę nazwisko Dyrda - nie pozostaje obce Super

Abstrakcje z lat 70-tych - pomimo "abstrakcji" mają swój urok. Kojarzą mi się z plenerowymi imprezami właśœnie z tych lat, podczas których lokalni i nie tylko (artyśœci rzeźbiarze) zapraszani byli na warsztaty w terenie, podczas których właśœnie takie rzeźby powstawały "na żywo".

Pmck, czekam na ten 'c.d.n.' :wink:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 08 Sty, 2011 15:47   

Właśœnie dopiero teraz widzę te fantastyczne foty pmc. :wink: prayer Super Gdzieśœ wcześœniej umknęły. :cry: Nie wiem czy dobrze kojarzę ale czy widzę kamienne działo. :wink: Tak czy inaczej foto reportaż jest Super



A to Łódz.







Tak sobie w ciemnośœci w zaspie śœnieżnej w lekkiej śœwiątecznej scenerii skromniutko siedzi Tuwim. :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 09 Sty, 2011 01:25   

Z tym działem, to faktycznie dobre skojarzenie :) Nie wpadłem na nie wcześœniej :)

A Tuwim - trochę popsuł szyki fotografującym się turystom :)
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Nie 09 Sty, 2011 17:37   

Witam.

Dalszy ciąg fotografii rzeźb na tyskich ulicach i osiedlach:

-osiedle F,ul.Edukacji:



[img][/img]

osiedle G:- grupa rzeźb służących jednocześnie jako wyposażenie placu zabaw:




[/img]


-kawałek dalej na styku osiedli G i D:

[/img]

i ze strony "przeciwpołożnej"



-zbliżenie:


Rzeżb na razie tyle.Temat jednakże chciałem rozszerzyć i zająć się mozaikami na ścianach budynków.Na tyskich budowlach powstałych w latach 60 i 70 było tego dość dużo.Powoli ulegały degradacji ale wykończy je ostatnia moda wykładania wszystkich ścian styropianem,tynkowania i malowania na /nie bójmy się tego słowa/ sraczkowate kolory.Podczas dzisiejszego spaceru zobaczyłem że dwie bardzo ładne mozaiki "zastyropianowano" /na pawilonie widocznym przy ostatniej rzeźbie i na ścianach UM/.Dzisiaj udało mi się sfocić dwie:

-zachowana mimo ocieplania budynku na siedzibie spółdzielni mieszkaniowej ,os.D:

[/img]

[img]

-druga na murze przy szkole na os.F:

[img]

Coś mi się wydaje że niedługo jej zabraknie... .

P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 09 Sty, 2011 18:00   

Wow :shock: Mozaika na murze robi wrażenie! Jak na ówczesne graffiti to dośœć pracochłonne zajęcie :)

No i przede wszystkim to jest prawdziwe rękodzieło! I chyba respektem qobdarzyli współcześœni "artyśœci śœcienni" to miejsce skoro nowoczesnych bohomazów nie dołożyli na śœcianę :)

Super temat z tymi mozaikami podjąłeśœ.

Swoją drogą to aż dziw bierze, że ktośœ kto wydaje pozwolenia na takie prace jak ocieplanie budynków, akceptuje niszczenie takich form jak mozaiki.

Plastyk miejski powinien za taki stan rzeczy sporo się natłumaczyć. Nie widzę uzasadnienia dla takich rozwiązań.

No, ale jak to któryśœ z polityków powiedział "Polska to dziki kraj..." :cry:
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Nie 16 Sty, 2011 18:38   

Witam.

Dzisiaj dalszy ciąg tyskich obrazków.Na początek mozaiki:

-na ścianie Teatru Małego:

[img]

[/img]

-przy wejściu do budynku Zakładu Elektroniki Górniczej:



-osiedle D,biblioteka:


[img]

-jeszcze jeden kawałek został:


-mała płaskorzeźba na drugiej ścianie:



Teraz rzeźby:

-osiedle M:


[img]

-teraz dość nowa rzecz,pojawiła się niedawno na świeżo dobudowanej części osiedla B:




P.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 17 Sty, 2011 14:46   

Balbina , a kto ją pamięta. :?: Ja tak. Super ŒŚwietna :wink: :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 18 Sty, 2011 22:24   

Pmck, widać że artyśœci u Was nie próżnowali :)

Pozazdrośœcić takiej ilośœci mozaik Super

Próbuję odcyfrować płaskorzeźbę z biblioteki :roll: :?

Kosmiczna inspiracja :D
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 31 Sty, 2011 20:44   

Czwartkowy powrót z pikiety w Warszawie dotyczącej budowy obwodnicy zaowocował kilkoma fotkami zrobionymi w tak zwanym wolnym czasie. :wink:











 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.