FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: karola, kniaziewicza, torun, twierdza

Twierdza Toruń - Fort XIII Karola Kniaziewicza
Autor Wiadomość
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Czw 29 Kwi, 2010 23:55   Twierdza Toruń - Fort XIII Karola Kniaziewicza

Miałem ostatnio przyjemność gościć w Toruniu w Forcie XIII"Karola Kniaziewicza"-obiekt w rękach wojska.Pojawiła się okazja,więc nie zastanawiałem się długo i skorzystałem z możliwości wejścia.


fantów w trawce dostatek :)



stan windy amunicyjnej prawie idealny


elementy wyposażenia kaponiery


studnia




latryny są pełne:)
 
 
Vouk
młodszy drużynowy



Dołączył: 30 Mar 2010
Posty: 96
Skąd: Toruń
Wysłany: Pią 30 Kwi, 2010 00:16   

Mimo tego żem z Torunia, nigdy jakośœ moja noga nie zbłądziła na "trzynastkę", a jest co oglądać z tego co widzę. Kiedyśœ była okazja udać się albo na "piątkę", albo "trzynastkę", wybrałem "piątkę" niestety (niestety, bo później "piątkę" widziałem jeszcze raz. Stan zachowania oryginalnego pruskiego wyposażenia faktycznie niezły, choć Fort V niewiele mu ustępuje.



Jednak dobrze jak jest gospodarz, nawet jeśœli to WP, bo to co się stało z wyposażeniem niektórych toruńskich fortów przez ostatnie 10 - 15 lat (gdzieśœ tyle jestem w stanie zauważyć różnicy) woła o pomstę do nieba. Wystarczy wspomnieć o "wyparowaniu" wszystkich oryginalnych stalowych drzwi schronów pogotowia na Forcie VII czy "ulotnieniu się" kilkudziesięciu metrów bieżących płotu fortecznego na Forcie XI, drobniejszych kradzieży i dewastacji nawet nie wspominam. Pocieszająca jest wspaniała rewitalizacja Fortu IV i miejmy nadzieję, "dziewiątki" (prace są mocno zaawansowane), ale cały czas zbyt wiele toruńskich fortów ma niejasną przyszłośœć, ze schronami międzypola bywa różnie, niektóre znalazły gospodarza, ale też jeden zdążył całkowicie wyparować Evil or Very Mad bo przeszadzał cegielni. Z nietypowych obiektów, wspaniale odnowiono baterię AB IV, ale to pewnie większośœć forumowiczów zdążyła zauważyć. Jaka będzie przyszłośœć toruńskich fortyfikacji - no cóż, zobaczymy.
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pią 30 Kwi, 2010 00:50   

Na V z tego co pamiętam jest pompa wodna(chyba nawet sprawna i jedyna zachowana),XI sypie się strasznie właśœnie przez barachło złomiarskie i dzieciarnię,IV przeżywa renesans :)
 
 
slash 
komendant drużyny



Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Pią 30 Kwi, 2010 11:50   

Byłem rok temu na Wiośœnie u Zbycha tam, a Wy wtedy po jakiśœ wieżach ciśœnień się bujaliśœcie:P
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pią 30 Kwi, 2010 19:53   

Tak się bujamy,że jedno i drugie mamy obcykane :lol:
 
 
slash 
komendant drużyny



Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Pią 30 Kwi, 2010 20:17   

Heheh fakt, mam Was na fotach:)Nie wiem czy wszystkich,ale mam:)
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Sob 01 Maj, 2010 01:28   

Masz nas z Fortu V,co do XIII na bank nie masz:P
 
 
slash 
komendant drużyny



Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Sob 01 Maj, 2010 02:30   

Mam bo mnie zaciekawily tamtejsze fanty:)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 01 Maj, 2010 10:42   

mnie tam jeszcze nie było, ale za rok ,nic straconego !!!! tym bardziej,że fotki Krawca zachęcajace !!!



P.S. w tamtym roku ze spotkania wyjechałem rano, a w tym " odwiedziłem "w niedzielę Zepa ....eh
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 02 Maj, 2010 10:45   

No wspaniałe zdjęcia! Brawo Krawiec Super

ehhh... ja w tym czasie odsypiałem :( I nawet takich snów o wyposażeniu jakie tu widzę nie miałem Mr. Green

Jeszcze raz prayer za materiał :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.