FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: cesarzy, trojkat, trzech

Trójkąt trzech cesarzy
Autor Wiadomość
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Sob 17 Kwi, 2010 22:57   Trójkąt trzech cesarzy

Witam.
Tysiące razy przejeżdżałem obok,wreszcie mnie zagnało na właściwe miejsce.To punkt niezwykle osobliwy,bowiem w tym miejscu w latach 1846-1915 stykały się granice wszystkich trzech zaborów /cesarstwa niemieckiego,austro-węgierskiego i rosyjskiego/.W tamtych latach miejsce było znane w Europie co skutkowało wizytami nawet kilku tysięcy osób tygodniowo.Póżniej jak zwykle u nas syf i malaria,dopiero po wstąpieniu do Unii przypomniano sobie o nim /w kontekście - przedtem podział Europy,teraz połączenie/.Są plany uatrakcyjnienia tego miejsca /galeria widokowa na moście z którego robiłem zdjęcia,szlak rowerowy,chodniczki,sklepiki itp./Pożyjemy,zobaczymy.
Granice zaborów biegły rzekami:Białą Przemszą,Czarną Przemszą i Przemszą.W opisywanym miejscu Biała i Czarna łączą się w jedną Przemszę:

Po prawej Biała Przemsza,na wprost Czarna:

Stoję na moście,pod nogami mam już Przemszę:

[img][/img
Mały obelisk pamiątkowy,dawniej było ciekawiej bowiem stała tu wieża Bismarcka,rozebrana w 1937 roku.Podobno część granitowych płyt z niej służy jako schody do katedry w Katowicach:

[img[/img]
[img

Most z którego robiłem zdjęcia /kolejowy,nieczynny/.
[/img

Jeszcze jedna ciekawostka tego miejsca:mianowicie mostów /wszystkie kolejowe,podobnej konstrukcji/ jest tutaj aż pięć i jeszcze ślady /przyczółki/ po szóstym.Pokażę je w odpowiednim dziale.

Pzdr.-P.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 18 Kwi, 2010 13:35   

prayer Nie zwykłe miejsc. :roll:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 18 Kwi, 2010 21:10   

Pmck, powtórzę się odrobinę z"mostowego wątku", ale miejsce arcyciekawe, o którym do tej pory nie słyszałem!

Takie miejsce za Twoją sprawą dociera do nas, naszej śœwiadomośœci, że istnieje - po prostu extra Super

Lubię to forum (a ono to ludzie), bo m.in. poprzez takie tematy wnosi w nasze umysły owe piękno jakie skrywa się w naszych granicach (choć i tak mamy tego śœwiadomośœć :wink: ).

Super

Ciekawe jak zamierzają to wypromować, tj. jakie kroki i kiedy zostaną przedsięwzięte :roll:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 17 Maj, 2015 21:17   Trójkąt trzech cesarzy

Kilka fotek z tego miejsca, które "zareklamował" nam ś.p. Pmck - autor tego tematu...















Na wycieczkę po mostach zabrakło nam po prostu czasu ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.