FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: optynpancerny, piersscien, zewnetrzny

Fort IV Optyń-pancerny ,pierśœcień zewnetrzny.
Autor Wiadomość
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 02 Wrz, 2009 10:13   Fort IV Optyń-pancerny ,pierśœcień zewnetrzny.

Fort IV Optyń wybudowano go w latach1897-1890 ,był on jednym z najdroższych dzieł w twierdzy i ostatnim powstałym . Fort ten był fortem pancernym. Posiadał narys bastionu z wydłużonym prawym bokiem czoła. Część stanowisk artylerii była odkryta i znajdowała się na wale czoła. Stanowiska te przeznaczone dla armat 15cm., oddzielały poprzecznice ze schronami pogotowia. W centralnej części fortu znajdował się schron główny z garażami dla armat 15cmNa styku czoła i barków umieszczono dwie kopuły z armatami 8cm,a barki fortu zaopatrzono w tradytory mieszczące 4 działa 12cm. Obronę fosy stanowiły dwie kaponiery grodziowe oraz kaponiera szyjowa przy koszarach zamykająca szyje fortu. Załoga obiektu to 453 żołnierzy i oficerów.
Obecnie fort jest w opłakanym stanie ,należy do najbardziej zniszczonych dziel twierdzy . Zniszczenia szacuje się tu na ok. 80%. Obiekt jest zarośnięty i zakrzaczony na zwiedzanie najlepiej wybrać się zima lub wczesna wiosną. Do niedawna na forcie odbywały się ćwiczenia wojskowe co doprowadziło do dalszej jego dewastacji. Do ciekawostek związanych z Tm obiektem należy : w znalezienie w jego obrębie kopuły pancernej obserwatora ( znajdującej się obecnie na forcie Borek) i w ubiegłym roku została wydobyta tu również krata przeciw szturmowa ( tez ma znaleźć się na Borku). W lasku kolo fortu znajdują się doskonale zachowane pozostałości fortyfikacji polowych, a przy drodze fortecznej znajduje się oryginalny słup telefoniczny z czasów twierdzy (odnowiony przez Stowarzyszenie Dobrego Wojaka Szwejka).
Fotki nie najlepsze bo robione wtedy gdy fort pokrywa bujna roślinność, czyli w lecie ,ale wklejam to co mam(osobiście byłem na forcie tylko trzy razy, pierwszy raz jak miałem ok. 12 lat, później jakieś 8lat temu i ostatnio w tamtym miesiącu).









 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 02 Wrz, 2009 12:37   

Niezależnie od pory roku, w tym przypadku foty są super, m.in. z tego względu, że póki co stwarzają nam jedyną możliwośœć zwiedzenia twierdzy. Mnie się podoba! :wink:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Czw 03 Wrz, 2009 13:26   

Z tego co napisałeśœ, to fort prawie z przełomu wieku. Bardzo dobrze, to widać po jego budowie. W fortach Modlina w tym czasie była modernizacja, ceglane budowle zostały wzmocnione betonowymi wylewkami. U Ciebie super ukazują to fotki.

PS. Zerknij do Cybulic, mam nowe informacje o kopułach, które jak wiem bardzo Cię interesują.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Czw 03 Wrz, 2009 18:23   

:-D dzieki za informacje o kopułach ,choć mam nastepną zagadkę. To że dwie kopuły z Przemyśla zamontowano w innej twierdzy to wiem .Tylko że z moich dotychczasowych informacji wynika,że twierdzą tą był Ossowiec a tu taka historia :shock:zakład produkcyjny i daty wzkazują,że chodzi o te dwie kopuły .Więc pytanie czy najpierw były w Ossowcu , a póżniej w Modlinie :?: lub czy mamy doczynienia z jakimś błędem autora publikacji :?: no i w końcu czy to są te kopuły :?: juz piszę meila do T. Idzikowskiego bo to autorytet jesli chodzi o twierdze Przemyśl.

Rozwijajac temat o forcie,w pierwszym poście pisałem o słupie telefonicznym z okresu twierdzy ,oto fotki tego jedynego zachowanego słupa( a ja nie chwaląc wiem gdzie jest drugi i też mam zdjecia :-D ,tez stoi sobie przy drodze :wink: ) . Znajduje sie po lewej stronie drogi fortecznej idąć na fort.






na drugiej fotce widać przestrzeliny :-D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 04 Wrz, 2009 01:57   

No słup to prawdziwy rarytas! :shock: Super
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Pią 04 Wrz, 2009 13:09   

Teraz wpadła mi do głowy jedna myśœl. Twierdza Osowiec, dostała rozkaz nie bronienia się, a Modlin miał być broniony tylko fortami I, II, III. Ale 9 wrześœnia, Rydz-ŒŚmigły zdecydował o obronie Twierdzy w całkowitej izolacji i do obrony włączono między innymi forty VI i VII. Rozkaz o tym sprecyzował gen. Rómmel 10 wrześœnia. Może z Osowca te kopuły śœciągnięto, chociaż wątpię żeby w ty galimatiasie ktośœ, o tym pomyśœlał, a tym bardziej to zrealizował.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 04 Wrz, 2009 19:16   

:D fotki drugiego słupa w temacie Fort Orzechowce :D :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2010 14:11   

właśœnie zaraz jadę na Fort "Optyń", więc jak czas pozwoli to pstryknę parę fot półki znowu nie zostanie ukryty pod dzika rośœlinnośœcią !!!!!
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2010 17:38   

Słuszna decyzja :) Jednym słowem: łap okazję :wink:

A my poczekamy na rezultaty Super
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2010 22:05   

Właśnie wróciłem z fortu . W odskoczni od głównego celu wyjazdu, zrobiłem zdjęcia .Fort i tak jest zarośnięty ,ale może to dobrze bo zachowało się na nim kilka detali i świetnie zachowane latryny. Pozwoleń sobie wrzucić zdjęcia w dwóch lub trzech odsłonach bo czas jak zwykle mnie goni :




















Było też troszeczkę ekstremalnie (jak zwykle dostaliśmy namiar i cyk pod ziemię)



To na razie tyle ,reszta wkrótce. W następnym poście zaprezentuje dobrze zachowany jak na stan obiektu szalet forteczny .
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2010 23:13   

Z tym zejśœciem na zakończenie reportażu to niczym Alfred H. - mistrz suspensu potęgujesz napięcie na bazie ciekawośœci Mr. Green

Miejscówka extra jak widzę!
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 03 Kwi, 2010 19:20   

No to pora na następne zdjęcia ,tym razem będzie tez zachowany szalet .Z zejścia pod ziemie fotek brak, ledwo sam się przecisnąłem , i nie ryzykowałem zniszczenia aparatu.
Jeszcze kilka fotek z ruin fortu :





I obiecany szalet , zwróćcie uwagę na zachowane w dobrym stanie oryginalne malowanie i ciekawy kolor lamperii :









W następnym poście fotki z fortyfikacji polowych zachowanych w bdb stanie w lasku obok fortu. Dla podgrzania atmosfery zapowiedź
:lol:

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 04 Kwi, 2010 11:02   

Ten brak nitów interesujący :roll:

Kolor pomimo upływu tylu lat i warunków panujących zachowany czytelnie!

Kratka wentylacyjna nawet się zachowała Mr. Green

No i rozgrzewająca zapowiedź dalszego ciągu :wink:

Całośœć Super
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 07 Kwi, 2010 08:55   

Pora na obiecane zdjęcia z fortyfikacji ziemnych . Wbrew wcześniejszym zapowiedzią nie będą do fotki z wykopów , choć teren bardzo interesujący , a pozostałości okopów i ziemianek bardzo dobrze czytelne i głębokie, Właśnie tu znaleziono kopułę obserwatora która prezentuje w temacie fortu „Borek”.

Tak dla porównania głębokości Piotrek w okopie:



 
 
Breweria
kandydat


Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 7
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 09 Lut, 2011 21:12   

W tym roku fort będzie można zwiedzać nawet w lecie, członkowie Stowarzyszenia 3 Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej wkroczyli już do akcji.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 11 Lut, 2011 01:35   

Super Super

Masz może jakieśœ śœwieże fotki z tego miejsca (postęp prac)
 
 
Breweria
kandydat


Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 7
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 12 Lut, 2011 20:43   

Parę fotek z Optynia http://jalbum.net/a/894895/
 
 
Breweria
kandydat


Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 7
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 12 Lut, 2011 21:44   

Więcej fotek w "news-ach" na stronie Stowarzyszenia: http://www.festung.org/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.