FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: klapy, schronowe, wywiewne

Wywiewne klapy schronowe
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 25 Paź, 2007 20:42   Wywiewne klapy schronowe

Wywiewne klapy schronowe przeznaczone są do regulacji nadciśœnienia w obiektach, w których zostały zamontowane. W okresie izolacji ich rolą jest/było zabezpieczanie obiektu przed przenikaniem powietrza z zewnątrz.Schronowe klapy wywiewne klasyfikowane są w zależnośœci od śœrednicy.

W schronach O.C. najcz궜ciej spotykanymi są dwa typy: WKS-150M i WKS-200M.Ich śœrednice wlotu i wylotu kolejno wynoszą 150mm i 200mm.



Klapa WKS-150M zapewnia przepustowośœć powietrza:

- przy nadciśœnieniu 4mm słupa wody (dalej bedę używał skrótu "sł.w.") 150 m3/h

- przy nadciśœnieniu 20mm słupa wody 350 m3/h

- waga netto do 11kg.



Klapa WKS-200M:

- - przy nadciśœnieniu 4mm słupa wody300 m3/h

- przy nadciśœnieniu 20mm słupa wody 670 m3/h

- waga netto ok.16,5kg.



Wywiewne klapy schronowe po zamontowaniu ich w obiektach należało wyregulować na żądane ciśœnienie. Dokonuje się tego poprzez ustawienie osi kółka zgodnie ze znakiem wybitym na dźwigni, na której oznaczono dwa położenia odpowiadające nadciśœnieniu 4 i 20mm sł.w. Można było również ustawić nadciśœnienie na wielkośœć pośœrednią.W tym celu należało w obiekcie wytworzyć żądane nadciśœnienie i tak wyregulować położenie kółka, aby denko klapy odchylało się z pozycji pionowej (klapa otworzona). Po wyłączeniu wentylatorów ( tj. agregatów filtro-wentylacyjnych [będę używał skrótu "a.f.w."], o których napiszę w innym pośœcie) denko powinno wrócić do pozycji pionowej.Po powtórnym włączeniu a.f.w. powinno nastąpić otwarcie klapy, po czym sprawdzić należało czy w obiekcie panowało żądane nadciśœnienie. Mam nadzieję,że odrobinę przybliżyłem ów twór, którego staliśœmy się posiadaczami? :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 25 Paź, 2007 20:45   

A oto i "zdobyczna" klapa.



Jeszcze w miejscu pierwotnego zamocowania:



http://imageshack.us





I tu już po zespołowym demontażu:



http://imageshack.us



http://imageshack.us



http://imageshack.us
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 25 Paź, 2007 20:52   

Niestety nie posiadam na obecną chwilę dodatkowych informacji związanych z typologią stosowanych w okresie PRLu w.k.s. (wywiewnych klap schronowych) poza wyżej wymienionymi,dlatego też nie okreśœlę dokładnie typu tej, którą prezentuję poniżej. Miejsce jej zamontowania wszyscy wtajemniczeni znają :wink: (Ci którzy nie zapraszam do pytań w dziale stosownym...)

Proszę zwrócić uwagę iż nie występuje tu kółko z osią tylko jeden uchwyt spełniający zapewne rolę obciążnika. Na ile był on ustawiony/wyregulowany? Być może w zależnośœci od tego typu rozwiązania klasyfikowano ten typ klap,stosując odpowiednio ciężkie uchwyty... :roll:



http://imageshack.us



http://imageshack.us
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 25 Paź, 2007 20:56   

Dla porównania wrzucam jeden z typów w.k.s. stosowanych w obiektach wybudowanych przez Niemców w okresie II W.ŒŚw. To ten sam materiał jaki zaprezentowałem podczas "Kryptonimu Arbeitsamt" :)



Zwróćcie uwagę na konstrukcję i kształt dźwigni, wymiary, ilośœć śœrub mocowania, rodzaj obciążnika...



http://imageshack.us
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 25 Paź, 2007 23:16   

A i jeszcze jeden znalazłem w swych przepastnych zasobach.Typ zbliżony do tego co na powyższym rysunku.Niemiecka w.k.s. z 1939r.Widać m.in.większą ilość otworów mocowania:





http://imageshack.us
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Czw 25 Paź, 2007 23:22   

rozstaw i ilosc srub to tez rozmiar tej klapy z rysunku jest jak mi sie wydaje duzo mniejszy a i mysle ze warto zwrocic uwage na ksztalt przeciwwag tej wymontowanej , tej z rysunku i tej czarnej ze zdjecia
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 00:02   Re: Wywiewne klapy schronowe

To odnosi się do tej z "północy" :)
drFaustus napisał/a:


Proszę zwrócić uwagę iż nie występuje tu kółko z osią tylko jeden uchwyt spełniający zapewne rolę obciążnika.






Natomiast to do tej z "południa":

drFaustus napisał/a:


W schronach O.C. najcz궜ciej spotykanymi są dwa typy: WKS-150M i WKS-200M(...)Mam nadzieję,że odrobinę przybliżyłem ów twór, którego staliśœmy się posiadaczami




Należy zmierzyć i będzie jasne czy to zdobyczne cacko to WKS-150 czy 200.

:wink:



Natomiast co do rysunków - to wrzuciłem "niemców" dla porównania tylko.Zaraz zapodam cośœ z rysunku "polskiego",a dokładnie właśœnie nasz WKS,bo powstaje całkiem niezamierzone zamieszanie widzę :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 00:19   


 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 00:57   

Odnośœnie tego z "północy" przekręcając ten ciężąrek np.w lewo o 90 stopni zbliżamy ciężar do osi---czyli skracamy ramię, przez co zmniejszamy docisk.to tak działa

Wojciech
 
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 01:27   

Musze miec pozwolenie na urzycie tych info w referacie? czy metodą kopiuj-wklej dotanę piątkę z OC?? ;) oczywiośœcie podam żródło... ale nie adres strony a nazwę SHT :)
 
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 12:14   

srednica kolnierza to 290 mm , dlugosc calkowita wraz z ramieniem to 470 mm, posiadam tez wymiary umiejscowienia go w scianie czli zostal zinwentaryzowany.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 17:42   

NO I WSIO W TEMACIE :-)
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 18:50   Re: Wywiewne klapy schronowe

drFaustus napisał/a:


W schronach O.C. najcz궜ciej spotykanymi są dwa typy: WKS-150M i WKS-200M.Ich śœrednice wlotu i wylotu kolejno wynoszą 150mm i 200mm.



Klapa WKS-150M zapewnia przepustowośœć powietrza:

- przy nadciśœnieniu 4mm słupa wody (dalej bedę używał skrótu "sł.w.") 150 m3/h

- przy nadciśœnieniu 20mm słupa wody 350 m3/h

- waga netto do 11kg.



Klapa WKS-200M:

- - przy nadciśœnieniu 4mm słupa wody300 m3/h

- przy nadciśœnieniu 20mm słupa wody 670 m3/h

- waga netto ok.16,5kg.





A ja się zawsze zastanawiałam co to za symbole :idea: Ciekawy temat :wink:
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 20:38   

drFaustus dziekuje za tak obszerne wyjasnienie
 
 
Magda
starszy drużynowy



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 216
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 22:26   

obszerne wytlumaczenie i sie dowiedzialam o wywiewnych klapach schronowych:):):)

dziekuje za objasnienie:)
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 22:35   

Dziękuję.Miło mi,że kobiety zainteresował temat :) Będę rozwijał go w miarę wolnego czasu.Niemniej jednak zachęcam wszystkich do drążenia jego we własnym zakresie również.Każde info się liczy.Każdy cynk o czymśœ co może się nam przydać.Co do wykorzystania - korzystaj :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.