FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: pierscien, quothelichaquot, zewnetrzny

Fort VI "Helicha"- pierscień zewnetrzny
Autor Wiadomość
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 02 Wrz, 2009 13:12   Fort VI "Helicha"- pierscień zewnetrzny

Fort VI „Helicha” zwany też Iwanowa Górka. Wybudowany w 1886 r fort artyleryjski jednowałowy. Obiekt ze względu na swoje położenie ( trudno dostępne wzgórze ) nie był tak rozbudowany jak inne dzieła twierdzy. Obiekt posiadał koszary, bramę wjazdowa ,sucha fosę broniona z dwóch kaponier, ławki strzeleckie dla piechoty, w wale okalającym fort znajdowały się odkryte stanowiska dla dział z garażami. Na forcie zachowala się kamienna tabliczka z data budowy obiektu, a w lesie okalającym fort znajduja się pozostałości fortyfikacji polowych ,okopy miejsca po ziemiankach. Fort zniszczony w ok. 60%. Wtrącę ciekawostkę dla osób chodzących z wyrywką mimo przeczesania terenu zawsze można tu cos znaleźć ,począwszy od pozostałości wybuchowych skończywszy na elementach ekwipunku żołnierzy. Fort obecnie zarośnięty najlepiej zwiedzać go jesienia zima ,lub wczesna wiosną.
Kilka fotek obiektu:





 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 02 Wrz, 2009 13:44   

Ciekawa "tablica" - pieczęć budowlana? :roll:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 13 Sty, 2010 12:05   

Mozna tak,powiedzieć tablica z datą przebudowy ,modernizacji obiektu.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 20 Mar, 2010 21:27   

Mała galeria uzupełniająca z fortu . Fotki przedstawiają kamienne przedpiersie dla piechoty na wale fortu z wnękami na amunicję , poternę do fosy (o której mało kto wie ) , szczątki kaponiery w fosie i kilku wariatów .













 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 21 Mar, 2010 15:08   

Kamienne przedpiersie - ciekawy element!

Do poterny wcisnęliśœcie się przez... co to za szczelina?
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 21 Mar, 2010 18:19   

Wejśœcie do poterny zostało wysadzone , a to szczelina w stropie nad wejśœciem. Dzięki temu ze poterna jest raczej nie znana , brak opisu w przewodnikach a w lecie zarośœniętą i trudna do wypatrzenia , w śœrodku jest czyśœciutka i śœciany jak nowe bez graffiti.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 24 Mar, 2010 10:58   

W celu uzupełnienia tematu. Nazwa fortu wzięła się od nazwy pobliskiej wioski Heliacha , spalonej najpierw podczas przygotowywań do obrony podczas pierwszej wojny , a następnie jeszcze raz spacyfikowanej przez odziały U.P.A. w 1945-46r . Obecnie wioska nie istnieje ,zachowały się tylko zdziczałe sady owocowe. O wielkości tej miejscowości może świadczyć to iż znajdowała się tu karczma . po której ponoć zostały fundamenty, niestety nam nie udało się tego miejsca zlokalizować . Obecnie w miejscu dawnej osady pozostała kapliczka i oparty o drzewo stary drewniany krzyż :




W pobliżu fortu dobrze zachowane okopy, w tym najdłuższy zachowany okop w twierdzy ok. 3km :


O fort toczyły się zacięte walki podczas odbijania twierdzy (trzecie oblężenie ) . o zaciętości walk Świlcza leje po pociskach i to że bez żadnego problemu i sprzęt można tu znaleść pamiątki po tamtych walkach :

U podnóża wzniesienia na którym znajduje się fort , zachowały się stanowiska „Strzelców Alpejskich” którzy szturmowali fort w trzecim oblężeniu,. Są to okrągłe wykopy w ziemi o średnicy 2m oddalone od siebie o 3m , i tak na długości i szerokości ok. 200m,po prostu strzelcy podchodzili pod obiekt posuwając się powoli i ciągle okopująć.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 24 Mar, 2010 18:05   

Co to za rzecz leży na krzyżu?

Czy fundamenty wpisały się w Wasz konspekt odnalezienia ich w bliższej lub dalszej przyszłośœci?
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 24 Mar, 2010 19:24   

jeżeli chodzi o drewniany krzyż to nic innego jak blaszany daszek ,a raczej to co z niego pozostało.Co do fundamentów karczmy, na pewno tam wrócimy , choć nie dla samych fundamentów. Planów jest coraz więcej , mamy sporo zaproszeń na rewizyty , tylko z czasem gorzej. Powiem tak ustalamy termin do wyprawy z buta na Rawsko Ruski Rejon Umocniony (trzy dniowy wypad),później Twierdza Kraków zaproszenie prof Wielgusa ,no i najnowsza propozycja z Gorlic wędrówka po cmentarzach pierwszo wojennych, których jest tam dużo. Ale to dopiero maj i dalsze miesiące bo w kwietniu przecież przynajmniej dla mnie bunkrowe spotkanie w pewnym katolickim mieśœcie :wink:
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Czw 25 Mar, 2010 11:55   

Zainteresował mnie ten krzyż z daszkiem. Nie wiem czy ma to cośœ wspólnego, ale podobne założenie znajduje się w instrukcji zakładania cmentarzy wojennych z okresu I wojny śœwiatowej.

Nie byłem tam na miejscu, więc trudno mi się ustosunkować co do zdjęcia, ale mam nadzieję, że autor tematu zweryfikuje krzyż z poniższą fotką.



 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Czw 25 Mar, 2010 19:23   

Raczej wykluczam istnienia tam cmentarza wojennego,. Zakładano dwa rodzaje cmentarzy wojennych (trochę możne pisze nie składnie ale nie wiem jak to w biegu sformułować ) z grobami posiadającymi krzyże drewniane (taki jak pokazany powyżej) i z grobami z tabliczkami betonowymi ,autorami projektów byli dwaj rożni architekci (nazwisk niestety nie pamiętam).

Przykłady :
Cmentarz z betonowymi płytami:

I drewnianymi krzyżami

i to co się zachowało z oryginału

trzy powyższe zdjęcia robiłem osobiście na trzech różnych pierwszo-wojennych cmentarzach. Zresztą dociekliwe oko zobaczy różnice miedzy tymi krzyżami a tym z Helichy. Przede wszystkim nie stosowano blaszanych daszków. Według mnie to pozostałość po starym przydrożnym krzyżu

P.S. Na cmentarzach z drewnianymi krzyżami stosowano kilka wzorów krzyży "daszkowych" ale daszek nie był wykonywany z blachy. :wink:
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Czw 25 Mar, 2010 21:43   

Instrukcje von Batockiego znam. Swego czasu przetłumaczył ją znajomy. Wzory krzyży z obu instrukcji też jakiśœ czas temu zarchiwizowałem. Jednak co innego instrukcja, a co innego wojenna pożoga. Nie zawsze było tak jak zapisano odgórnie...
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 26 Mar, 2010 22:26   

kazet-kz napisał/a:
Instrukcje von Batockiego znam. Swego czasu przetłumaczył ją znajomy. Wzory krzyży z obu instrukcji też jakiśœ czas temu zarchiwizowałem. Jednak co innego instrukcja, a co innego wojenna pożoga. Nie zawsze było tak jak zapisano odgórnie...




Nie wiem co masz na myśœli pisząc "wojenna pożoga" .Domyśœlam się ,że chodzi Ci o pochówek zabitych zaraz po zakończeniu walk. Więc ,trudno powiedzieć tu o stosowaniu jakiej kol wiek instrukcji .Po prostu zabitych chowano w pobliżu miejsca gdzie polegli , zbiorowych mogiłach ,na przykośœcielnych cmentarzach lub nawet zasypywano ich w okopie gdzie stracili życie, Ci co mieli "szcz궜cie" chowani byli na cmentarzach polowych. Pochowku i uprzątnięcia zwłok dokonywała często ludnośœć

cywilna. Dopiero później zaczęto tworzyć cmentarze wojenne na które zwożono ekshumowane zwłoki z miejsc o których pisałem powyżej. Co do instrukcji ,była ona wykonywana sumiennie i to nie podlega dyskusji ,zresztą zagłębiając się w fachową literaturę można się o tym przekonać. Jeszcze raz zaznaczę nie wolno mylić cmentarza polowego z cmentarzem wojennym (tworzonym później ).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.