FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: polski

Polski wz. 67
Autor Wiadomość
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 15 Lis, 2009 13:47   Polski wz. 67

Witam. Dawno mnie nie było ale postaram się nadrobić zaległośœci :D

Hełm polski wz. 67. produkowany jest od 1967 roku i został wprowadzony do służby celem zastąpienia starzejącego się wz. 50.

Jest to stalowy hełm o wadze 1450g i 3 mm grubośœci czerepie. Charakteryzuje się on płytkim podcieniem i lekko zaznaczonym daszkiem. Na szczycie dzwonu znajduje się śœruba przeznaczona do mocowania wyposażenia wewnętrznego.

Hełm widoczny na zdjęciach jest w barwach Wojsk Lądowych LWP z malowanym przy pomocy szablonu orłem. Używały go także Marynarka Wojenna oraz Lotnictwo. Wyposażane w niego były też jednostki MO zwłaszcza ZOMO jednakże dla ZOMO hełm ten był wyposażony w dodatkową skórzaną pilotkę. Hełm wz. 67 był szeroko eksportowany na Bliski Wschód m.in. do Iraku oraz Egiptu. W wersji „irackiej” oryginalną polska farbę zamalowywano kolorem beżowym i obrzucano piaskiem.

Istnieje także plastikowa wersja hełmu 67 produkowana dla jednostek w których uzycie ciężkich stalowych wersji nie było konieczne. Najcz궜ciej były to WSW i Służba Regulacji Ruchu.



Hełm od czoła z widocznym orłem



Bok hełmu



Tył hełmu



Wnętrze z widocznym wyposażeniem.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 15 Lis, 2009 21:43   

Wydaje mi się, że byłem szcz궜liwym posiadaczem i użytkownikiem takiego modelu (w armii) :wink:

Poza nią inny posiadany egzemplarz był niestety nieszcz궜liwie przez kogośœ go okaleczony własnym malunkiem, ale było to do odśœwieżenia (zmycia).

Ciężki, ale przyjemny w użyciu :D Mam do niego siatkę do maskowania.
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Pią 19 Lis, 2010 07:38   

Mam taki hełm w swojej kolekcji... który dostałem od matki w prezencie(Matka pracowala w WSW, póżniej w ŻW)
 
 
 
gogo-dimpek 
pomocnik komendanta drużyny
Homo-wratislawienses



Wiek: 51
Dołączył: 14 Sty 2014
Posty: 381
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 20 Mar, 2014 01:12   

Nie ty jeden w takim garnku chodziłeś "swego czasu". Ja miałem taki sam tylko kolor się różnił, mój był bardziej wchodzący w kolor błękitno-morski.
_________________
Były "niezrzeszony" z Wrocławia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.