FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: inowlodzu, synagaga

Przesunięty przez: drFaustus
Pią 25 Paź, 2013 21:19
Synagaga w Inowłodzu
Autor Wiadomość
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 13:31   Synagaga w Inowłodzu





W Inowłodzu ma swoją siedzibę synagoga. Na dzień dzisiejszy synagoga jest sklepem spożywczym :wink:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 13:36   

 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 13:42   

 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 13:50   

 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 16:25   

 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 16:33   

 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 16:38   

 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 16:46   





A reszta to pułki i lady sklepowe :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 19:46   

WOW :shock: Toż to super hicior! Zachowała się pomimo wojennej zawieruchy? :shock: W miasteczku, wokół którego i w nim samym wybudowano niemieckie umocnienia :roll: Hmm... Ciekawa historia... I nie spalono jej?

Szukam w necie jakiegośœ info o niej i...:



"Synagoga została zbudowana na początku XIX wieku. Podczas II wojny śœwiatowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali synagogę. Podczas walk w 1945 roku synagoga znalazła się pod ostrzałem, co dopełniło dzieła zniszczenia. Po zakończeniu wojny synagoga służyła jako magazyn nawozów i soli Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", następnie za magazyn i sklep sprzętu AGD. W 1975 roku podjęto decyzję o przekazaniu obiektu dla Gminnej Biblioteki Publicznej. W okresie 1978-1982 przeprowadzono rozległy remont budynku ze śœrodków Jointu. Wówczas zakonserwowano istniejące wewnątrz fragmenty polichromii.



Obecnie w synagodze na piętrze znajduje się Gminna Biblioteka Publiczna, a na parterze sklep spożywczo-monopolowy. W 1977 roku synagoga została wpisana do rejestru zabytków i objęta ochroną konserwatorską, o czym informuje tabliczka na śœcianie budynku.



Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. Wewnątrz we wschodniej cz궜ci znajduje się kwadratowa główna sala modlitewna, do której wchodzi się przez prostokątny przedsionek, nad którym, na piętrze znajduje się babiniec. Całośœć jest przykryta dachem czterospadowym.



Na śœcianach głównej sali modlitewnej znajdują się pozostałośœci oryginalnej polichromii datowanej prawdopodobnie na drugą połowę XIX wieku. Między oknami zachowały się jedyne w Polsce, dwie tablice z inskrypcjami z modlitwą za panującego władcę (hebr. Hanoten teszua lamelachim) - na śœcianie południowej w języku hebrajsku, na północnej w języku rosyjskim. W odpowiednim miejscu wpisane są personalia cara Mikołaja II Aleksandrowicza i jego rodziny. Cała tablica ma jednak starszą metrykę. Widać, że personalia poprzednich carów były zamalowane, a na to miejsce wpisywano aktualne[1]. Obie tablice nakryte są koronami.

Inskrypcja w języku hebrajskim, widoczne nad nią znaki zodiaku



Nad hebrajską inskrypcją zachowały się trzy znaki zodiaku, datowane prawdopodobnie na drugą połowę XIX wieku, będące najstarszym tego typu przykładem w Polsce. Są to skorpion, byk oraz bliźnięta, gdzie te ostatnie przedstawiono w postaci dwóch abstrakcyjnych, wolutowych form[1]. Znaki umieszczono w stylizowanych okręgach i oddzielono od siebie za pomocą rośœlinnego ornamentu w wazą pośœrodku. Nad nimi znajduje się gzyms o motywie geometrycznym. Na polichromii zachowały się także dwie stylizowane ramki okien zwieńczone motywem rośœlinnym.



Dawniej główna sala modlitewna posiadała podwieszony sufit w kształcie półokrągłego sklepienia z desek, pokryty licznymi historyczno-renesansowymi freskami. We wnętrzu znajdują się współczesne, stylizowane, kute ramy w oknach oraz żyrandole. Zachował się również w całośœci wystrój zewnętrzny."


http://pl.wikipedia.org/w..._Inow%C5%82odzu



"(...)hitlerowcy doszczętnie zdewastowali synagogę." - czyli jak, bo nie rozumiem do końca, a to dlatego że:



"Podczas walk w 1945 roku synagoga znalazła się pod ostrzałem, co dopełniło dzieła zniszczenia. - czyli wynika z tego, że nie zdewastowali doszczętnie... :roll:



Czepiam się - ktośœ może mi to zaraz zarzuci - ale dopatruję się tu pewnej nieśœcisłośœci informacyjnej...



Raiso za ciekawy obiekt.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 20:50   

:wink: A ja tą synagogę pamiętam z młodych lat.Przez wiele lat jezdziłam do Inowłodza na kolonie letnie.Budynek synagogi zawsze w nas dzieciakach, budził ciekawośœć.był zaniedbany ale stał w całośœci.A ten budynek pamiętam jako bibliotekę.A może cośœ pomyliłam i był magazynem.A może miał różne funkcje. Ale zawsze był miejscową ciekawostką. :wink: Stoi w samym centrum miasteczka przy kanale. Natomiast nigdy nie byłam na miejscowym kirkucie.Nawet w tym roku odwiedzając swoje ulubione miejsce na ziemi, nie zaliczyłam kirkutu.Może dlatego że jak zawsze czasu mało a kirkut był nie po drodze. :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 21:00   

Może był magazynem książek - wtedy połączył funkcje 2 w 1 :wink:

No, jak jest tam kirkut, to trzeba obowiązkowo go sfocić dla potrzeb naszego forum Super
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 21:10   

:wink: Jeszcze w Inowłodzu w samym centrum, bo centrum do jedyna droga biegnąca przez miasteczko stoi sobie takie już współczesne cudo. :wink:



 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Wto 05 Sty, 2010 02:20   

Nie wiem z jakiego okresu pochodzi to zdjęcie, ale synagoga prezentuje się dostojnie.



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 05 Sty, 2010 14:30   

prayer Kazet-ka każda fotka z Inowłodza to miód na moje Heart Uwielbiam to miasteczko i jego okolice.A fotka z synagogą Super Super
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 05 Sty, 2010 18:10   

Extra zdjęcie

Widok pierwszy raz :shock:

Przydałoby się zrobić taki sam współcześœnie :roll:

No, to mamy zadanie na najbliższe odwiedziny w tamtych stronach Mr. Green
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 06 Sty, 2010 22:06   

Mam takie współczesne zdjęcie synagogi zrobione z mniej więcej tego samego miejsca czyli z mostu.Fotkę zrobiłam w m-c wrześœniu zeszłego roku.

Zdjęcie "w locie" stąd owa niedogodna barierka na pierwszym planie, a za nią... nad wodą jakaśœ biesiada się rozgrywa :)



 
 
nastula 
szeregowy



Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 47
Skąd: Litzmannstadt
Wysłany: Czw 24 Lip, 2014 11:35   

na pewnym dużym portalu został zamieszczony reportaż z tej Synagogi (pierwsza cześć programu choć druga też mi się spodobała :) )
program z VOD
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.