FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: nasielsku, synagoga

Przesunięty przez: drFaustus
Pią 25 Paź, 2013 22:20
Synagoga w Nasielsku
Autor Wiadomość
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Czw 30 Lip, 2009 09:29   Synagoga w Nasielsku

Nasielsk, 1823–1866

Dokumenty dotyczące wizytacji synagogi w Nasielsku 1857 r. – protokół wizytacji z 1/13 XII 1857 r. i odręczny plan bóżnicy.

Komentarz: Synagoga w Nasielsku została zbudowana w końcu XVII w. przez Symchę Weissa, syna Szlomy z Łucka, i uważana była za najoryginalniejszą żydowską budowlę sakralną w Królestwie Polskim.

Tak opisywał ją Franciszek Maksymilian Sobieszczański: „drewnianą dachówką kryta synagoga izraelitów nie tyle dawna, jak oryginalna i najwidoczniej wystawiona podług planu przygotowanego przez wyznawcę religii mojżeszowej, tak ogólny jej kształt oraz pojedyncze szczegóły do upodobań starozakonnych są zastosowane. Wyniosły i na trzy kondygnacje spiętrzony dach, który główną cz궜ć tej synagogi pokrywa, połączony z licznymi szerokimi i mocno wystającymi gzymsami, tworzy podobieństwo dawnej czapki żydowskiej futrem u dołu pokrytej. Boczne jej cz궜ci odpowiadające bocznym nawom w katolickich kośœciołach, pokryte są każda trzema oddzielnymi daszkami przez hultaje z sobą połączonymi. Z przodu zaśœ zdobi ją szeroka galeria osobliwszymi słupami pokryta, a z boku przytykająca do baszt czterograniastych, spiczastym dachem pokrytych. Słupy podpierające tę galerię, są niby plecione z dośœć grubych walców, a splecenie to dłutem na nich naśœladowane, przypomina zwykłe żydowskie obwarzanki. Wreszcie wszystkie odrzwia i futra okien w dziwne wzory powykradane, dopełniają osobliwośœci tej szczególnie pomyśœlanej budowy”.

Pod koniec 1857 r. synagoga została zrewidowana pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a przy tej okazji szczegółowo opisana. Okazało się, że drzwi w synagodze otwierają się do wewnątrz, schody są zdezelowane, a wnętrze zbyt małe w stosunku do liczby wiernych korzystających ze śœwiątyni (wg wyliczeń wizytatorów może ona jednorazowo pomieśœcić 1039 osób, podczas gdy Żydów w Nasielsku było wówczas 2409). W raporcie zalecono przerobienie drzwi, tak by otwierały się na zewnątrz i naprawę schodów.

Nie wiadomo, w jakim zakresie wykonano prace, bo stan techniczny synagogi był coraz gorszy. W latach 70. XIX w. już nie opłacało się jej remontować i ok. 1880 r. została rozebrana, a w jej miejsce wybudowano śœwiątynię z cegły z żelaznymi wiązaniami.

Małgorzata Kośœka

Wybuch II wojny śœwiatowej przyniósł kres istnieniu gminy żydowskiej w Nasielsku. Miejscowi Żydzi w 1939 r. zostali wysiedleni do Łukowa i Międzyrzeca, a cz궜ć z nich trafiła w 1940 r. do getta w Jadowie. W 1942 r. pozostający jeszcze przy życiu trafili do obozu zagłady w Treblince.

Murowana synagoga uległa podczas wojny całkowitemu zniszczeniu, podobnie jak istniejący od XVIII w. cmentarz.

Małgorzata Kośœka

http://nasielsk.polska.pl...8.htm?body=desc



Drewniana synagoga w Nasielsku

http://www.fotosik.pl
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 43
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 30 Lip, 2009 11:52   

No powiem że aż niewiem czy w to wierzyć :shock:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Czw 30 Lip, 2009 12:06   

W co, że taka nietypowa, czy jak?
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 43
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 30 Lip, 2009 12:53   

Synagoga w Nasielsku?

Junior pisał że to miasto sexu i biznesu a ty mi tu wywaliłeśœ z Synagogą :)
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Czw 30 Lip, 2009 16:16   

Przed wojną takie nie było, :wink: a jak już to tylko dla wybranych. :D

Podobno miasto było niemalże pół na pół zamieszkałe prze Żydów i Polaków.
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 43
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 30 Lip, 2009 20:53   

No czy tak pół na pół to tego bym nie był taki pewny. Pewnie więcej było żydów niż polaków[/img]
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Czw 30 Lip, 2009 23:31   

Tak na oko generale, nigdy tego dokładnie nie sprawdziłem. Ale chyba gdzieśœ czytałem, że przed wojną Nasielsk, liczył cośœ ponad cztery tysiące mieszkańców, więc mnie-więcej by się zgadzało. :wink: Ciekawe czy w Łodzi było ich więcej? Dane, które ja czytałem mówiły o 220 tyśœ. Żydów zamieszkujących Łódź, przed wojną, masz jakieśœ dane o Polakach?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 31 Lip, 2009 17:38   

general napisał/a:
Junior pisał że to miasto sexu i biznesu a ty mi tu wywaliłeśœ z Synagogą :)


Z biznesem w tej opcji duchowej trafił mimo wszystko, a i rozmnażanie się też musiało funkcjonować Mr. Green
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 43
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 31 Lip, 2009 17:41   

No tak. Czyli już wiemy że junior miał racje :)
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Nie 02 Sie, 2009 23:05   

Panowie, junior ma po tacie inteligencję, :lol: więc rzadko się myli :wink: w końcu to przyszły student filologi angielskiej lub jeszcze innych kierunków na, które się dostał np. na uczelnię w Płocku. Teraz zupełna prywata-Synu jestem z Ciebie dumny prayer Super zresztą z młodszego Bartka też :!: on obrał zupełnie inny zawód, ale znając jego, pewnie będzie szefem kuchni zapewne hotelu Sobieski lub Sheratona w Wawie :D :!: Admin daruje, że ten post odbiega od tematu, ale chciałem na szerszym forum pochwalić się swoją latorośœlą :wink: z góry przepraszam i obiecuję poprawę :wink: :lol:



[EDIT by ADMIN] Takie posty Administracja wspiera :)
 
 
CrazyWolf
szeregowy



Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 55
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: Nie 02 Sie, 2009 23:09   

Ale tatusiek to skromny nie jest ani troche :wink:
 
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 02 Sie, 2009 23:24   

Super Kolego Szeregowy to dobrze ze jesteśœ nie skromny z dumy jaka Cię rozpiera pisząc o swoich dzieciach. :roll: szybciutko do Ciebie się dopisze, też jestem dumna ze swojego dziecka.I wcale nie mam zamiaru być skromna,w tym temacie. prayer Super
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009 11:27   

Raisa napisał/a:
Super Kolego Szeregowy to dobrze ze jesteśœ nie skromny z dumy jaka Cię rozpiera pisząc o swoich dzieciach. :roll: szybciutko do Ciebie się dopisze, też jestem dumna ze swojego dziecka.I wcale nie mam zamiaru być skromna,w tym temacie. prayer Super




Ja też się cieszę, że nie jestem sam w swojej dumie :!: to niesamowite uczucie móc się pochwalić swoją latorośœlą Super Pozdrawiam Ciebie i Twojego dzidziusia :wink: :D Super
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 43
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009 14:02   

Ten dzidziuśœ to Faustusik? :D
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009 21:34   

A Bear Dzidziuśœ nie dzidziuśœ ale latorośœl wartośœciowa. A Bear Generale Twoi rodzice też są z ciebie dymni, tyle że wyrazić na forum swojej dumy nie mogą. Rolling eyes Pozdrawiam
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009 21:43   

prayer Pozdrawiam dumnego tatę :roll: i pozdrawiam wszystkich dumnych rodziców. Super Heart
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009 22:17   

Mnie niestety, nic mi na ten temat nie wiadomo, żeby ze mnie byli dumni, z generała na pewno, bo to super facet!. Ja byłem zdany sam na siebie, no momentami matka mi pomagała. Ale babcia jest ze mnie dumna :D bardzo ją pozdrawiam prayer Super szkoda, że nie śœmiga po necie :D pewnie by się ucieszyła :wink:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 05 Sie, 2009 14:19   

A Bear Ej, kolego Szeregowy myśœlę że kilka osób na pewno jest z Ciebie dumnych.Ja też pozdrawiam babcię która ma takiego wnuka. :roll: Babcie bywają super. prayer Super Heart
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 05 Sie, 2009 14:47   

:wink: Muszę dopisać że rycina tej synagogi jest wprost urocza.W swojej konstrukcji niespotykana. :!: Tam musiał być klimacik. :roll:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Śro 05 Sie, 2009 15:42   

Nie jest to regułą, ale często tak jest, że babcie są dumne z wnuków i biorą ciężar ich wychowania na swoje barki. Wiwat! dobre mamy i super babcie :!: :D Z synagog jakie oglądałem, tylko Wasza Inowrocławska, może się równać urodą z tą Nasielską.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.