FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: mazowieckim, pilicy, rzeki, skansen, tomaszowie

Przesunięty przez: drFaustus
Pią 25 Paź, 2013 11:46
Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
Autor Wiadomość
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 12:15   Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim

Skansen Rzeki Pilicy powstaje od 2000 roku i jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu pośœwięconym rzece. Początkowo działał jako muzeum społeczne, którym opiekowało się Stowarzyszenie Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza (pomysłodawca i twórca placówki). Od 19 kwietnia 2005 roku Skansen funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury, podlegająca bezpośœrednio Urzędowi Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.



Podstawowym i konsekwentnie realizowanym założeniem Skansenu Rzeki Pilicy jest tworzenie placówki żywej, w której przyrodę i historię rzeki oraz przestrzeń kulturową, jaką ona wytworzyła, można poznawać wszystkimi zmysłami – wzrokiem, słuchem, dotykiem i smakiem. Wiele eksponatów otrzymało w Skansenie Rzeki Pilicy „drugie życie”. Zbiory gromadzone są obecnie w pięciu działach.



Najbardziej rozbudowana jest ekspozycja zatytułowana „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”. Najważniejszym jej elementem jest drewniany młyn wodny, przeniesiony wraz z całym wyposażeniem w latach 1998-2000 ze wsi Kuźnica Żerechowska, położonej nad rzeką Luciążą – największym lewym dopływem Pilicy. Wnętrze budynku zajmuje ekspozycja pośœwięcona tradycjom młynarstwa wodnego w dorzeczu Pilicy. Szczególną atrakcję stanowią wykonane z niezwykłą precyzją przez Jerzego Sosnowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego makiety młynów wodnych oraz mostów i parowca „Pilica”, a także ruchome modele młynów różnego typu: wodnego, pływającego, frontowego, wiatraka-koźlaka oraz śœredniowiecznego młyna kieratowego wykonane przez Jana Ekiela – starego młynarza ze Zgierza. Obok skansenowego młyna w stylowej galerii zostało zgromadzonych ponad 30 kamieni młyńskich pochodzących z nieistniejących już młynów z dorzecza Pilicy. Jest to największa tego typu kolekcja w Polsce.



Pilickie militaria zostały zgromadzone w dziale „Wojenne trofea Pilicy”. Prezentowane w nim eksponaty w większośœci zostały wydobyte z rzeki, a pozostała cz궜ć pochodzi z terenów nadpilickich. Najcenniejszym i jednocześœnie cieszącym się największym zainteresowaniem eksponatem jest eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie „Lufcikiem”. Został on wydobyty z rzeki w 1999 roku, a więc 54 lata po zatonięciu. Obecnie jest on jedynym zachowanym pojazdem tego typu na śœwiecie! Po wydobyciu z Pilicy został pieczołowicie odrestaurowany i wyremontowany. Prace prowadzone przy „Lufciku” w okresie wiosenno-letnim 2005 roku miały na celu jego uruchomienie. Zamierzenie to zostało zrealizowane i pojazd, który spędził 54 lata w rzece dziśœ jeździ! Dział militarny, prezentujący również uzbrojenie artyleryjskie z okresu II w. śœw., zostanie w przyszłośœci skupiony w pobliżu i w samym budynku dawnej śœwietlicy z ośœrodka kolonijnego znajdującego się niegdyśœ w okolicy Niebieskich Źródeł.



W Skansenie Rzeki Pilicy można również oglądać obiekty i eksponaty pochodzące ze Spały – urokliwej, nadpilickiej miejscowośœci, będącej śœwiadkiem wielu ciekawych wydarzeń. Większośœć z eksponowanych tu pamiątek pochodzi z czasów, kiedy Spała pełniła funkcję rezydencji rosyjskich carów. Znajdziemy tu m.in. niewielki budynek będący niegdyśœ… carską toaletą, a także dwa ozdobne słupki z jednej z bram wjazdowych do Spały oraz dwa słupki z parkanu ogradzającego niegdyśœ spalską rezydencję.



Przez teren placówki przebiega symboliczna „Ośœ rzeki Pilicy”. Stoi na niej 100-letnia, żelazna barka robocza typu „Szczupak”, przeciwdesantowa mina kotwiczna, fragment przęsła mostu wybudowanego w 1957 roku przez saperów na Pilicy w dzielnicy Tomaszowa Maz. - Brzustówce, wojskowy rzeczny kuter holowniczy KH-200 oraz wieżyczka ratownika, która od lat 60. XX w. znajdowała się przy kąpielisku w nadpilickiej przystani w Tomaszowie Mazowieckim.



Ponadto w Skansenie Rzeki Pilicy gromadzone są eksponaty związane z tradycjami wiośœlarskimi i szkutnictwem ludowym na tej rzece.



W tomaszowskim Skansenie odtwarzane są również wydarzenia, które miały miejsce nad Pilicą i były z nią śœciśœle związane. Dotychczas odbyły się tu między innymi takie inscenizacje jak: „Pojmanie pilickich szmuglerów”, „Potyczka na Linii Pilicy”, „Obrona Niebieskich Źródeł”, „Forsowanie Linii Pilicy – styczeń 1945” oraz „Pilickie Verdun. Potyczka pod Inowłodzem – styczeń 1915” i inne.



Poza przygotowywaniem ekspozycji i odtwarzaniem nadpilickiej historii Skansen posiada rzadkie i cenne archiwalia, materiały ikonograficzne oraz obszerną bibliotekę wydawnictw pośœwięconych Pilicy i Napiliczu. Działalnośœć Skansenu Rzeki Pilicy została w 2005 roku doceniona przez Polską Organizację Turystyczną, która nagrodziła placówkę certyfikatem przyznawanym najlepszym produktom turystycznym w kraju.



Źródło: http://www.skansenpilicy.pl



A oto fotki owego miejsca:



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 12:17   

W okresie kiedy tam byłem, szczególnego wrażenia na mnie nie wywarł :(

Było pusto...

Dwa szybkie pytanka:

budynek stacji - co to?

płyta z radziecką gwiazdą - ?
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 12:23   

Jest niby stacja i wagon poza tym nie ma budynku stacji. Jest jakiśœ budyneczek gdzie są małe rzeczy ale fotek nie wolno tam robic. Mnie udało sie zrobić z cichacza jedna i wstawiłem ją tutaj. To te szkalne gabloty. Natomiast jeśœli chodzi o te płyty z rosyjską gwaizdą to jest ich tam kilka postawionych.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 12:25   

To jakiśœ destrukt pomnika? (te płyty)

Masz może wyraźniejszą fotę, bo w tej śœwiatło się odbija :(
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 12:29   

Niestety nie mam. Nie robiłem więcej fotek bo nie myśœlałem że kogośœ to tak zaciekawi. Może szeregowy ma albo Crazy Wolf bo byli tam wtedy ze mna. Jeśœli choidzi o te płyty to one stoją sobie od tak oparte a niektóre były rzucone na kupe. Następnym razem jak będę a będę napewno to zrobie więcej fotek tych płyt.

Szeregowy? Albo CrazyWolf? macie jakieśœ foty tych płyt? Jak cośœ to dajcie.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 13:01   

Powiem tak w skansenie nie byłem,ale mam fotki i krótki filmik z wydobycia ciagnika Obecnie płytka znajduje sie u kumpla jak wróci pod koniec sierpnia to zamiescze kilka unikalnych zdjęć, eh miło jest powspominać,.Szkoda tylko że niektóre rzeczy wyrwane po latach naturze ladują w prywtnych kolekcjach u zagranicznych kolekcjonerów
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 13:27   

No cóż... pieniądz górą... Swoją drogą, jeśœli miałyby gnić na naszej polskiej ziemi, to już lepiej niech będą odrestaurowywane poza nią. Temat dyskusyjny... wiem, ale nie zawsze na dobre wychodzi im pozostanie u nas... Z prostych przyczyn - finansowych.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 13:33   

zgodze sie z przedmowcą,u nas sprzęt po wyciagnięciu zazwyczaj niszczeje pod chmurką a za granicą w krótkim czasie jest odrestourowany i nawet na chodzie przykład pantera wydobyta w naszym kraju ,a wywieziona za granice juz jezdzi. Szkoda tylko że u nas ciagle brakuje pieniedzy na takie działania i obawiam sie ze długo nic sie nie zmieni .
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 13:38   

No właśœnie. Zgadzam się z wami ale czy to jest tylko wina kasy?

Przecież po takim odrestaurowaniu sprzętu i wstawieniu go do jakiegośœ muzeum czy gdzieśœ można zdobyć też sporą kase za bilety i pewnie jakieśœ dofinansowanie też by się znalazło. W końcu to jakiśœ kawałek historii
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 13:49   

Generał, historia najcz궜ciej poza grupami pasjonatów nikogo nie obchodzi. W przypadku włodarzy naszego państwa wykorzystywana jest do manipulacji i politycznych machlojek i utarczek na niekoniecznie wysokim poziomie (czyt. żenującym). Tak więc o dofinansowaniu takich eksponatów raczej należy zapomnieć.

Dobrze, że co nie co w temacie architektonicznym idzie wyciągnąć z unijnych śœrodków (pośœrednio pochodzących z naszej państwowej kasy, którą wpłacamy...)

Tak więc cała nadzieja w grupach osób, którzy w ramach swoich pasji dokładają do interesu ku własnej satysfakcji i realizacji marzeń. I dla takich osób mam duży szacunek. Bilety - te nawet w cz궜ci nie pokrywają kosztów :wink: To taka forma cegiełek wspierających działania. Muzea - z tymi bywa różnie, różniśœcie... Podlegają pod miasta, gminy, a temają inne priorytety, np. wsparcie dla patologii, troli wszelkiej maśœci itp. tak więc o dawanie na stal czy beton lepiej nie liczyć...
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 14:19   

Noi to co napisałeśœ to smutne :(

Ale taka jest ta nasza Polska :(
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 22:07   

Podam typowy przyklad jak rzeczy znalezione przez pajonatów niszczeją w muzeum:

-Rzecz ma miejsce w Przemyśœlu czyli na moim podwórku.Kolega wraz innymi znajomymi dostaje namiary na armate forteczną zakopaną na jednym z fortów. Po krótkich przygotowaniach ruszaja w teren. Fakt ,że prace wykopaliskowe wykonywane sa nie zgodnie z prawem,bez uzgodnięń konserwatorskich ale nie o to tu chodzi.Namiar okazuje sie prawdziwy i po wykopaniu armata zostaje wydobyta. Nagle zapala sie reflektor i podjezdza S.G (poniewaz akcja ma miejsce w pobliżu granicy) Pogranicznicy spisują chlopaków ,piszą notatke i wraz ze znaleziskiem puszczają. Armata zakonserwowana trafia do ekspozycji na fort dzierzawiony przez znajomego .Kolega robi dla niej replike lawety i udostepnia zwiedzajacym wraz z innymi swoimi eksponatami za co łaska na rewitalizacje obiektu. Nie mija trzy miesiace od tego zdarzenia jak koledzy dostają wezwanie do prokuratury, a armata zabrana z ekspozycji laduje na podworzu przemyskiego muzeumi lezy tam ok 3lat rdzewiejąć,Muzealnicy na pytanie dlaczego tak sie dzieje odpowiadają "przenosimy sie w inne miejsce i nie mamy srodków na renowacje". Rodzi sie pytanie na jaka renowacje skoro bedac w ekspozycji na forcie była zakonserwowana. Finał jest taki w ekspozycji na forcie została replika lawety pod armate a, sama armata juz w prawdzie nie lezy na polu i nie moknie ale tez nie jest wystawiona w ekspozycji(pytanie co sie z nią stalo?)Przykładów jest wiele pozwolilem sonie przytoczyć tenz miojego podwórka mam nadzieje ,że nie wszystkie muzea podchoidza w ten sposób do znalezisk. Dodam ,iz drugiej takiej armaty nie ma w Twierdzy .
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 28 Lip, 2009 11:32   

:roll: :roll: Na terenie Skansenu rzeki Pilicy,znajdują się też takie obiekty.Widoczny budyneczek to młyn.Zdjęcie zrobione przez samego - uznanego w śœrodowisku - eksploratora red.Ryszarda Wójcika.Na zdjęciu oczywiśœcie ja i brat.Innego nie posiadam. :!:



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.