FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: krzyztopor, zamek

Zamek Krzyżtopór
Autor Wiadomość
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Pon 06 Lip, 2009 11:08   Zamek Krzyżtopór

http://www.fotosik.pl



Krzyżtopór jest najwspanialszą rezydencją magnacką w Polsce. Wzniesiony z początkiem XVII wieku. Wybudowany został w typie palazzo in fortezza, a więc obiektu, który łączy cechy rezydencji z cechami obronnymi. Wzniesiony został z miejscowego kamienia, na planie regularnego pięcioboku. Stanowił zespół pałacowy, mieszkalno-gospodarczy z bastionowym systemem fortyfikacji. Założenie wyznaczał obwód oskarpowanych wałów ziemnych z pięcioma bastionami. Zespół warowny uzupełniała sucha fosa. Ziemne wały wokół zamku oskarpowane murem z kamienia były posadowione na płycie skalnej. Łączna powierzchnia murów wynosiła 3730 m?. Projektantem budowli był zapewne Wawrzyniec Senes, architekt i budowniczy pochodzący z Sent w Szwajcarii.

Pierwszym właśœcicielem obiektu był Krzysztof Ossoliński. Aby móc zrealizować swoje plany, wydał olbrzymią na owe czasy kwotę 30 mln złotych. Dla potrzeb inwestycji wybudowano kamieniołomy, cegielnie, warsztaty rzeźbiarskie, kamieniarskie, stolarskie.



Kubatura budynków wynosi około 70 tyśœ. m2, powierzchnia około 1,3 ha, długośœć murów ok. 700 metrów, natomiast śœrednia wysokośœć wałów 5 – 7 metrów, a miejscami 15 metrów.

Krzysztof Ossoliński zaopatrzył swoją siedzibę w serię niebywałych jak na owe czasy w naszym kraju rozwiązań inżynierskich. Krzyżtopór posiadał system wentylacyjny i grzewczy. Układ kanałów wewnątrz budynku powodował, że ciepło i śœwieże powietrze docierało do poszczególnych pomieszczeń. Dla gospodarczych potrzeb zamku, funkcjonowała instalacja wodociągowa o unikalnej konstrukcji. Nad salą jadalną w jednej z wież znajdowało się akwarium, w którym pływały egzotyczne ryby, a system rozprowadzania wody uznany być może za niemal doskonały. Przykładów nietypowych rozwiązań, przytaczać można by wielokrotnie. Stawiają one zamek Krzyżtopór w rzędzie budowli o unikatowym znaczeniu.



PLAN ZAMKU KRZYŻTOPÓR



http://www.fotosik.pl



legenda:

1 - wieża bramna (zegarowa) ze znakami krzyża i topora

2 - bastion "Szary Mnich"

3 - bastion "Smok"

4 - dziedziniec zamkowy

5 - budynki gospodarczo - mieszkalne

6 - mały eliptyczny dziedziniec

7 - bastion "Korona"

8 - bastion "Oto dla Ciebie"

9 - budynek pałacowy'

10 - bastion "Wielki Barbakan"

11 - ogrody zamkowe



Źródło: http://www.krzyztopor.info.pl/?p=p_9

A oto link do galerii zdjęć zamku:

http://www.krzyztopor.dll.pl/



Mój znajomy niedawno odwiedził zamek, od dawna wybierałem się na Sandomierszczyznę, jednak po obejrzeniu tego zamku, myśœlę, że bardzo szybko się tam wybiorę. Czy Wam moi mili ten plan zamku czegośœ nie przypomina? :wink: Dziwi mnie jedna rzecz, że w Polsce są takie cuda i tak naprawdę nikt się nimi zbytnio nie interesuje.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 06 Lip, 2009 12:19   

:shock: Moim marzeniem jest aby znalazł się napaleniec pozytywny który tan zamek doprowadzi do dawnego blasku.Zamek zrobił na mnie nieprawdopodobne wrażenie.Z chwilą gdyby osiągną dawny blask, na pewno byłby prawdziwą "prrłąąąąą" :wink:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Pon 06 Lip, 2009 14:35   

Ja to w ogóle byłem w szoku jak mi kolega o nim powiedział :shock: . Podobno w stajni konie miały żłoby z marmuru, a te akwarium podobno sprowadzano z Włoch i to w XVII-wieku! Gdyby został odrestaurowany, to byłby jedną z pereł na skalę śœwiatowa, nie sadzisz Raiso? Nie odpuszczę w tym roku, muszę go zwiedzić, żeby nie wiem co!!! :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 06 Lip, 2009 18:28   

ja tam byłem dwa razy to prawda budowla robi wrazenie ( tylko jak dla mnie to za duzo tam ludzi jak na deptaku) kilka fotek z ostatniej wizyty .Miałem fotki szczegółów ,ale zgrałem je z aparatu na komputer i jak to czasem bywa poszły z padnietym dyskiem, ale co mam to pokaże:






 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 06 Lip, 2009 20:33   

:shock: Te konie przy żłobach ponoć miały lustra.Hicior. No i to akwarium jako podłoga :wink: TeZ zwiedzałam ten zamek w taką śœliczną pogodę jak widać na fotkach.Dalej pojechałam do Opatowa.Polecam zwiedzenie tego miasteczka.Fantastyczne podziemia.Tyle ze spotkałam się z publikacją ze już nowi właśœciciele grodzą te podziemia.Jak ja byłam to jeszcze dużą cz궜ć miasteczka można było przejśœć pod ziemią. :roll:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Wto 07 Lip, 2009 01:13   

Jacku, dzięki za fotki, są super! Ja niestety w tym temacie nie mogę usunąć Twojej fotki, musimy czekać na admina.

Raiso, ten mój kolega też mi polecał Opatów, ja jeszcze jak już pojadę, muszę zwiedzić Sandomierz. Jakośœ nie po drodze mi zawsze było. Ale w tym roku już nie odpuszczę. :D Żona nad morze, a ja w przeciwna stronę 2 man down Super :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 13 Lip, 2009 22:06   

Admin wrócił, zadanie wykonał :)

Jacekwoj3, zdjęcia udane :wink: Miejscówka super! No i przede wszystkim zarys całej budowli - jest w nim harmonia i piękno, na którym swego czasu poznało się pewne wydawnictwo, adoptując je do swojego logo :wink:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Wto 14 Lip, 2009 09:35   

Adminie już myśœlałem, że nikt nie nawiąże do tematu zarysu budowli i jej adaptacji :wink:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 14 Lip, 2009 15:33   

Piękna budowla. Ale z tymi lustrami w żłobach dla koni to żartujecie?
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 14 Lip, 2009 22:36   

A Bear Ponoć te lustra i to kryształowe to prawda. :wink:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 14 Lip, 2009 23:19   

Normalnie mi szczena opadła :shock:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 14 Lip, 2009 23:55   

Szeregowy napisał/a:
(...)już myśœlałem, że nikt nie nawiąże do tematu zarysu budowli i jej adaptacji :wink:


Hmm... ale chyba tylko my pozostaliśœmy na placu boju w tym miejscu :)

Swoją drogą, to poczekajmy, aż ktośœ dołączy z poprawną odpowiedzią :wink:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Śro 15 Lip, 2009 06:55   

drFaustus napisał/a:
Szeregowy napisał/a:
(...)już myśœlałem, że nikt nie nawiąże do tematu zarysu budowli i jej adaptacji :wink:


Hmm... ale chyba tylko my pozostaliśœmy na placu boju w tym miejscu :)

Swoją drogą, to poczekajmy, aż ktośœ dołączy z poprawną odpowiedzią :wink:




Jak na razie, to się nie mogą stajniami nadziwić :wink: z drugiej strony, to faktycznie miał Ossoliński fantazję :wink: :D
 
 
madmax78 
komendant drużyny



Dołączył: 17 Mar 2008
Posty: 573
Skąd: Skalmierowice
Wysłany: Śro 15 Lip, 2009 10:08   

drFaustus napisał/a:


Swoją drogą, to poczekajmy, aż ktośœ dołączy z poprawną odpowiedzią :wink:




...Hmm...zarys budowli jakby znajomy....hmm......gdzie ja widziałem cośœ podobnego...?



WIEM !!!



-PENTAGON - :D
 
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 15 Lip, 2009 11:36   

:shock: W tym zamku jak legenda głosi i przewodnicy pomieszczenia, okna czy inne detale mają swoją symbolikę liczebną :roll: Czegośœ chyba okien jest tyle ile dni w roku.Czegośœ innego tyle ile jest w roku tygodni.I wiele innych ciekawostek. :wink: A ile było koni z tymi żłobami i lustrami???? nie pamiętam Guy with axe Guy with axe Guy with axe Super Rock ya
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 15 Lip, 2009 20:25   

Miał tyle okien ile dni w roku, tyle komnat ile tygodni, tyle wielkich sal ile miesięcy, wreszcie tyle baszt ile pór roku :) (kiedyśœ pomagałam znajomemu szukać informacji do pracy dyplomowej i ten zamek zapadł mi z lekka w pamięci) :)
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 15 Lip, 2009 21:49   

To ja normalnie aż nie moge w to uwierzyć :shock: :shock: :shock:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 11:31   

Dla mnie to też był szok :shock: ale trafiłem z tematem, bo jak widzę wiele osób posiada jakąśœ wiedzę na temat zamku i się nią dzieli. Wszystkim za uzupełnienia tematu DZIĘKUJE! W sierpniu, nie odpuszczę, muszę go "zaliczyć" i zdam relację z najazdu na ten bastion :D
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009 14:31   

general napisał/a:
To ja normalnie aż nie moge w to uwierzyć :shock: :shock: :shock:




Generale myśœl intensywnie nad terminem wypadu do zamku. Może koniec sierpnia..?
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 28 Kwi, 2010 20:57   

Kilka wiosennych ujęć tej budowli czyli moja trzecia wizyta w tym miejscu:







w pobliżu zamku :





choć raz nie musiałem biegać robiąc zdjęcia :-D i troszeczkę je podrasowałem , a co :wink:
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Śro 28 Kwi, 2010 21:51   

Znakomite!



Pzdr.-P.
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Śro 28 Kwi, 2010 23:23   

Cośœ się dzieje na zamku ? remonty ?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 29 Kwi, 2010 00:02   

Wspaniałe prayer

Aż miło popatrzeć i powzdychać :)

Tam mnie do tej pory jeszcze nie było :?

Teraz czekamy na letnie Mr. Green
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 29 Kwi, 2010 10:06   

Foty prayer zamek przecudnej urody. :roll: :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 02 Maj, 2010 12:51   

Od słowa do słowa i wyszło na to, że znajomy posiada kilka fotek z wnętrza zamku :)

Tak więc korzystając z jego zasobów, rzućmy okiem co we wnętrzu zamku piszczy :)











































































































 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 02 Maj, 2010 13:15   

Foty z zamku swietne. :roll: Już urodę zamku w tym wątku poruszaliśœmy. :roll: i jego budowlane ciekawostki też. :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.