FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: golubiudobrzyniu, zamek

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu
Autor Wiadomość
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 22 Wrz, 2008 16:02   Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

W tym roku miałem okazje zwiedzić zamek w miejscowośœci Golub-Dobrzyń. Może teraz kilka słów o nim:



Wysokie wzgórza w bezpośœrednim sąsiedztwie ważnej przeprawy przez Drwęcę, gdzie zbiegały się drogi z Ziemi Chełmińskiej w kierunku Mazowsza, już we wczesnym śœredniowieczu były zamieszkane. ŒŚlady prapolskiego osadnictwa sięgają tu VIII-IX w. W 1228r. książę Konrad Mazowiecki przekazał Ziemię Chełmińską zakonowi krzyżackiemu, jako bazę do szerzenia chrześœcijaństwa wśœród plemion pruskich.

Pierwsza wzmianka pisana o Golubiu pojawiła się w 1254r., gdy Konrad Stange, komtur dzierzgoński, przekazał Villam Golube biskupowi włocławskiemu Wolimirowi. Pod koniec XIII w. zakon, dążąc do umocnienia swojej pozycji na zdobytych terenach, co musiało doprowadzić do konfliktu z Polską, zaczął fortyfikować granice od strony Mazowsza. W 1293r. wieśœ Golub wróciła do zakonu i prawie natychmiast krzyżacy wznieśœli na cyplu, górującym nad osadą oraz przeprawą, strażnicę drewniano ziemną.

Rozpoczęcie budowy zamku murowanego wiąże się z Konradem von Sack, konturem Ziemi Chełmińskiej od 1296r., a od 1302 mistrzem krajowym Prus, zwolennikiem ekspansji zakonu na ziemie polskie.

Gdy w 1306r. złożył swój urząd z powodu choroby,został na kilka miesięcy komturem Golubia i tu prawdopodobnie zmarł.

W pierwszym etapie ok. 1300r. postawiono mury obwodowe, wytyczające prostokąt 39x42m. Następnie przystąpiono do wznoszenia poszczególnych budynków zamku-klasztoru, rozpoczynając od skrzydła południowego z kaplicą i kapitularzem. W 1310r., główna bryła zamku była już gotowa. Z tym pierwszym etapem wiąże się jedna z zagadek Golubia: czy zamek miał wieże w narożniku północnozachodnim? Jej kwadratowe fundamenty istnieją, zachowały sie także zarysy ośœmiobocznej nadbudowy, jest pod nią loch więzienny z wejśœciem przez otwór w sklepieniu, brak jednak jakichkolwiek informacji o budowie i późniejszym, ewentualnym, zniszczeniu. Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że w pewnym momencie zmieniła się koncepcja architektoniczna i z wieży głównej zrezygnowano, budując w zamian wolno stojącą wieżę przy narożu południowo zachodnim (1330). Jej konstrukcja była o tyle charakterystyczna, że jednym połączeniem z zamkiem był drewniany pomost na wysokośœci ganków obronnych. Traktowano ją więc jako miejsce ostatecznej obrony.

Przedzamcze zostało usytuowane po stronie zachodnie. Otaczał je mur z licznymi basztami i wieżą bramą z mostem zwodzonym. Od południa i północy dostęp utrudniały strome zbocza, pozostałe strony chroniły suche fosy. Znajdowały się tu głównie budynki gospodarcze - stajnie, stodoły, pomieszczenia dla służby itp.

Modernizacja systemu obronnego zamku nastąpiła na początku XVw. gdy zakon rozpoczął przygotowania do wojny z Polską.

Wówczas to, przy narożu północno zachodnim zbudowano drugą wolno stojącą wieżę, a obie przystosowano do użycia broni palnej.

Autorem tej koncepcji był najprawdopodobniej Mikołaj Fellenstein, budowniczy m,in. pałacu wielkich mistrzów w Malborku.

Okres wielkiej wojny polsko-krzyżackiej (1409-1411) zamek przetrwał bez żadnych zniszczeń. Załoga poddała się bez walki. Jednak już w 1411r. po zawarciu pierwszego Pokoju Toruńskiego, Golub ponownie znalazł się w rękach zakonu. Dopiero w 1422r., wojska polsko-litewskie dowodzone przez króla Jagiełłę i księcia Witolda, zdobyły wartownię. Spalenie przedzamcza przez samych obrońców, kilkudniowy ostrzał z wielkich dział, kolejne szturmy, wszystko to doprowadziło zamek do prawie kompletnej ruiny. Wojna, nazywana od tego spektakularnego zwycięstwa .,,Golubską'', zakończyła się zawarciem pokoju nad jeziorem Mełno i zwrotem Golubia krzyżakom. Odbudowa trwała przez kilkanaśœcie lat, a rekonstrukcja sklepień najbardziej zniszczonego skrzydła północnego zakończyła się dopiero w 1449r.

Kryzys państwa zakonnego, narastający od klęski grunwaldzkiej, doprowadził do zawiązania sie w 1440r. Związku Pruskiego, a w 1454r., do otwartego buntu i zwrócenie się o opiekę do króla Polski. Jednocześœnie siły Związku przejęły większośœć zamków krzyżackich, w tym także Golub. był to początek tzw. wojny trzynastoletniej, zakończonej w 1465r. drugim Pokojem Toruńskim. Podczas trwania konfliktu zarządcami zamku byli Grot z Ostrowa (do 1455), a następnie czescy najemnicy w służbie polskiej - Wilhelm Jenik z Mieczkowej (1455-1457) i Olbrzych Czerwonka (prawdopodobnie do śœmierci w 1470r.) Co ciekawe, do 1465r. wymieniany jest również tytularny komtur krzyżacki Golubia, Konrad Esel. Od 1472r. zamek został siedzibą polskich starostów królewskich.

Pierwsze przebudowy zamku nastąpiły po 1524r. gdy starostą był Stanisław Kostka - usunięto wówczas m.in. cz궜ć sklepień, zastępując ze stropami. Jednak największe zmiany to okres Anny Wazówny, siostry Zygmunta III, oddalonej z dworu za luteranizm. W latach 1616-1623 przekształciła ona gotycki zamek w renesansową rezydencję - m.in. przekuto nowe okna, na murach pojawiły się attyki przyozdobione sgraffiti oraz narożne wieżyczki, a na zboczach wzgórza założono ogrody w stylu włoskim. W tym też okresie na miedzymurzu przy ocalałej wieży stanął dwukondygnacyjny budynek mieszkalny. Natomiast we wnętrzach pojawiły się liczne dekoracje malarskie i rzeźbiarskie.

Początek XVIII w. to również początek upadku obiektu. Najazdy szwedzkie, pierwszy rozbiór polski (1772), wojny napoleońskie, ulokowane tu m.in. szpitala, magazynów, następnie więzienia, wszystko to coraz bardziej dewastowało zamek. Dzieła zniszczenia dopełniły huragany w 1842 i 1867r. Spadające attyki zerwały stropy i spowodowały zawalenie się cz궜ci murów. Tylko skrzydło zachodnie nadawało się jeszcze do użytkowania. Pierwsze poważniejsze prace zabezpieczające rozpoczęto w 1907r. Przerwał wybuch I wojny śœwiatowej. W 1920 Golub wraz z zamkiem znalazł się w granicach Polski. Prace remontowe i konserwatorskie, co pozwoliło w 1939r. na otwarcie w cz궜ci pomieszczeń muzeum regionalnego. Podczas okupacji hitlerowskiej w zamku umieszczono niemieckie urzędy oraz ośœrodek szkoleniowy Hitlerjugend. Koniec wojny w 1945r. przyniósł kolejne zniszczenia.

Pierwsze powojenne prace zabezpieczające przeprowadzono w latach 1947-1953. Następnie, od 1960r. rozpoczęto odbudowę i adaptację na potrzeby instytucji kulturalnych - m.in. powstały tu muzeum, sale wystawowe i hotel. Prace te są prowadzone do dzisiaj. Dodam także to że utworzono tu pierwsze bractwo rycerskie i tu właśœnie odbył sie pierwszy miedzynarodowy turniej w 1977r. Powstała również Szkoła Rycerska z własną stadniną.

Jeśœli chodzi o rycerzy to w tych ciężkich zbrojach wjerzdżali oni na koniach do swoich komnat w zamku po ogromnych schodach dlatego aby nie dźwigać tych ciężkich zbroi. Wjeżdżali do komnat i tam sie przebierali.



Fotki wkleje do galerii jak nauczę się je wklejać :(
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 19:56   

Więc pozwolę sobie wrzucić pare foteczek



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 20:05   

No, stary, pochwalę fotkę! W końcu jest Zamek Golubski :) I aż wstyd się przyznać, ale za każdym razem jak przejeżdżam obok nie mam możliwośœci wejśœcia na niego! :(

Gdzieśœ mam tylko fotkę z dołu :) Przez szybę :oops:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 20:11   

A te schody to właśœnie są te słynne schody po których rycerze wjeżdżali na koniach w ciężkich zbrojach do swoich komnat :D :D :D
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 21:29   

No no Generał miło Cię widzieć.A foteczka zameczku jest doskonała.Ja też na zamku byłam i zwiedzałam. Zameczek dr.Faustus warty lekkiego :zboczenia: z trasy, no ale czasu na zwiedzenie trzeba już trochę mieć w zapasie.Pozdrowionka dla Generała.
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 22:40   

Za każdym razem jak odwiedzam zamek golubski słyszę od przewodników, że już na pewno w tym roku zostanie przeprowadzone odgruzowanie studni. Jakośœ do dzisiejszego dnia się to nie udało. Niestety. Nie liczyłbym na to, iż legenda okaże się prawdziwa i na dnie studni archeolodzy odnajdą podziemne korytarze. Natomiast bez wątpienia znajdą cenne pamiątki epoki śœredniowiecza i renesansu. Kilkudziesięciometrową studnię po zdobyciu zamku zasypano by najpewniej jego gruzami oraz wszystkim co mogło znaleźć się wokół. Można więc liczyć na rzeźbione portale, kawałki ornamentów, cegły z murów obronnych czy w końcu wyposażenie zamkowe. A przecież to też nie lada odkrycie i w gruncie rzeczy skarb architektury różnych epok.



Jeżeli jeszcze wracając do tematu podziemi to wydaje się mało prawdopodobne, że zamki budowane w tamtych czasach takowych by nie miały. Jednak gdzie one są... no cóż być może czas pokaże.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 22:46   

Zgadza się. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt usytuowania zamku względem miejscowośœci na wzgórzu (stoku rz.Drwęcy), nie sposób pokusić się o istnienie wyjśœcia ewakuacyjnego z budowli poniżej poziomu murów :wink:



No i wcześœniej anonsowane moje zdjęcie:



 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 23:50   

Widać że leży jeszcze kupa śœniegu :D

A jeśœli chodzi o studnie to mi też przewodnik mówił o tym że chcąją odkopać. Ciekawe czy cośœ zrobią w tym kierunku?

Raisa dziękuję za pozdrowionka i również pozdrawiam! :D :D :D
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 10 Lut, 2009 00:04   

Dorzucę jeszcze cośœ tak dla wspomnień moich i tych którzy tam byli :D



Wiec tu trzymali i zamykali tych którzy byli niegrzeczni :D



http://www.fotosik.pl



Tu turyśœci myśœlą że jak wrzucą monete to będą mieli szcz궜cie :D

Ale nie bedzie go bo to tu byli przetrzymywani ci niegrzeczni i zamykani na krate



http://www.fotosik.pl



Natomiast przewodnik powiedział że jak ktośœ się położy w tym miejscu to spełni się jego jedno marzenie. Nie trzeba było mi dwa razy powtarzać. Uwaliłem się od razu a wszyscy patrzyli na mnie jak na wariata hihi



http://www.fotosik.pl
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 10 Lut, 2009 18:12   

to ja tez chce się tam połozyc :)
 
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 10 Lut, 2009 20:18   

Oj, też był poleżała choć chwilkę.Napisz czy moc była z Tobą.
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 11 Lut, 2009 00:08   

Pewnie była. Bo jak się położyłem to poczułem chłodno. To pewnie chłodny powiew tej mocy :D :D :D
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 11 Lut, 2009 16:01   

A co z marzeniami Generale, ja oczywiśœcie wierzę w ich spełnienie. Tylko czasem trzeba trochę poczekac.. Tego życzę, spełnienia marzenia.
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 11 Lut, 2009 16:11   

No powiem ci że dzielnie czekam na jego spełnienie :D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 11 Cze, 2009 18:32   

Generał, Twoje foty nie działają przez co są nie obecne. Napraw temat :wink:



Tymczasem wrzucam kilka od siebie, ciepłe bo z wczoraj:













Ze wzgórza malownicza panorama miasta:













Replika Kolumbryny:













W pobliżu kolejne działo...









...z gustowną pajęczynką :) :



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 11 Cze, 2009 21:15   

:lol: Super zamek, super fotki.
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Nie 14 Cze, 2009 23:48   

ostatnia fotka sugeruje pająka krzyżaka czy krzyżacką armatę ? :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 14 Cze, 2009 23:59   

ot, takie skrzyżowanie :wink:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 18 Cze, 2009 09:52   

Spoko szeregowcu. Cośœ się stało i zapindolili mi foty i powiem że dośœć sporo. W wolnej chwili muszę je spowrotem powrzucać i też tak uczynie :)
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Czw 18 Cze, 2009 11:32   

general napisał/a:
Spoko szeregowcu. Cośœ się stało i zapindolili mi foty i powiem że dośœć sporo. W wolnej chwili muszę je spowrotem powrzucać i też tak uczynie :)


Generale, taki jesteśœ zapatrzony w te swoje gwiazdki, że nie załapałeśœ, iż dostałem już dwa awanse :lol: . Mam pytanie do Ciebie, czy może wiesz kiedy są na zamku jakieśœ rekonstukcje lub turnieje? Słyszałęm, że się na nim odbywają..
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 18 Cze, 2009 16:42   

Szeregowy drogi! dopóki nie zmienisz sobie nicka to do admirała będziemy Cię Szeregowym zwali :lol:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Wto 23 Cze, 2009 06:15   

jaszka napisał/a:
Szeregowy drogi! dopóki nie zmienisz sobie nicka to do admirała będziemy Cię Szeregowym zwali :lol:


Coż moja droga Jaszko, tak to w życiu jest, że za błędy się płaci :lol:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 18 Lut, 2011 23:21   

Jeszcze ciepłe foty. :wink:























cdn :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 19 Lut, 2011 17:54   

Nooo, w końcu jakieśœ foty z wnętrza budowli! prayer Super

Nie byłem nigdy w komnatach tego zamku :(

Pierwsza fota wręcz konkursowa :wink:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 22 Lut, 2011 20:24   

Po tych schodach wjezdzano konno na piętro . :roll: Tak głosi legenda. :wink:





















cdn :wink: :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 26 Lut, 2011 13:53   

Sobotnie południe... kawa... miło pooglądać dziśœ zdjęcia na forum :)

Delikatnie zazdroszczę :wink:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 26 Lut, 2011 23:52   

I cośœ ze śœrodka zamkowych komnat. :wink:







A ta widoczna pani, to zamkowe "straszydło" :roll:



















Widok na zamek przed odjazdem. :cry:

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 01 Mar, 2011 23:27   

Straszydło faktycznie strasznej urody :)

Widok sprzed odjazdu często mi towarzyszy, gdyż kilka razy w roku przecinam ta trasę :wink:

Bardzo ciekawy materiał z tego miejsca.

Dzięki Super
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.