FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: klodzkie, kopalnia, ludwikowice, quotwaclawquot

Ludwikowice Kłodzkie - Kopalnia "Wacław"
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 10 Mar, 2008 21:14   Ludwikowice Kłodzkie - Kopalnia "Wacław"

Wszyscy ci,którzy są w temacie drugowojennych tajemnic,na słowo "Wacław" od razu kojarzą je z miejscowośœcią Ludwikowice kłodzkie. Cz궜ć zwolenników teorii Igora Witkowskiego odnajdą w nich m.in. słynną "muchołapkę"... O tajemnicach Kopalni rozpisuje sie do dzisiaj na rozmaitych forach wielu pasjonatów tematu...by nie poielać wiadomośœci,zachęcam do ich samodzielnego zgłębiania...



Na zachętę,krótki opis...(Źródło:http://wroclaw.hydral.com.pl),po którym zapraszam do obejrzenia krótkiego reportażu kolegi Talara :) :

"Kopalnia Wacław jedna z najnowocześœniejszych kopalni w Dolnośœląskim Zagłębiu Węglowym, w tych rejonach występuje najbardziej kaloryczny węgiel na śœwiecie, jednak niestety, także jest to jedno z najbardziej zagazowanych metanem pól górniczych na śœwiecie. Po pamiętnej katastrofie gdzie życie straciło 150 górników (1931rok) kopalnia utonęła w długach, wydobycie zmniejszono o 70 % co spowodowało praktycznie minimalny zysk niedługo po tym kopalnie zamknięto, pozostała tylko działająca w pobliżu elektrownia (działała do 1964 kiedy to zlikwidowano szereg elektrowni na Dolnym ŒŚląsku z racji uruchomienia Elektrowni w Turowie) W latach 40-tych XX wieku kopalnie wraz z zabudowaniami naziemnymi jak i podziemnymi przejęła fabryka Dynamit Nobel A.G. tworząc z zabudowań kopalni wielki kombinat produkujący amunicje, od tej pory historia kopalni jest owiana tajemnicą co dokładnie prócz amunicji tworzono w podziemnych wyrobiskach kopalni? Po wojnie kilkakrotnie próbowano dostać się do wyrobisk kopalni, samo uruchomienie graniczyło z cudem z racji całkowitej dewastacji i zalania podziemnych wyrobisk wodą, do kopalni jednak nigdy nie przebito planowanego przekopu z kopalni Piast w Nowej Rudzie, restrukturyzacja była niestety szybsza , na początku 2004 roku wyrobiskami zainteresowana była Szkocka firma która planowała otworzyć kopalnie i stopniowo zwiększać wydobycie oraz odbudować elektrownię. Jednak na tą chwilę zapanowała cisza nad tym projektem. "































































































































 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 10 Mar, 2008 21:21   



Źródło:http://wroclaw.hydral.com.pl
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pon 10 Mar, 2008 22:09   

W tej miejscowoćci służył w batalionach górniczych w latach 50-tych XX wieku brat mojego ojca.Pracował w kopalni uranu za karę,że jego ojciec ,a mój dziadek był przedwojennym,sanacyjnym policjantem... . Nie było dnia bez wypadków... .
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 43
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 23:28   

Niezła ruina z niej została :( :(
 
 
marcinas69
szeregowy



Dołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 47
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 24 Sty, 2009 17:22   

Szkoda że takie zniszczone...ale opuszczone i tak ma sobie to "cośœ".atak na marginesie co to jest to okrągłe?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 24 Sty, 2009 19:31   

"Muchołapka" Hahahaha :lol: A tak na poważnie to podstawa (ruiny) chłodni...
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Pią 27 Mar, 2009 16:16   

Przepraszam bardzo, mam takie pytanie: A gdzie są te zdjęcia kopalni Wacław???
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 27 Mar, 2009 16:20   

Hmm... tutaj :)

Domniemam, że nie wyśœwietlały się koledze? W każdym bądź razie teraz ja je widzę.



P.S. Sprawdziłem ich lokalizację - niestety są na tym nieszczęsnym imageschacku, stąd mogą być przerwy w dostawie :(
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Pią 27 Mar, 2009 16:33   

drFaustus napisał/a:
Hmm... tutaj :)

Domniemam, że nie wyśœwietlały się koledze? W każdym bądź razie teraz ja je widzę.



P.S. Sprawdziłem ich lokalizację - niestety są na tym nieszczęsnym imageschacku, stąd mogą być przerwy w dostawie :(




Nie chodzi mi o wyśœwietlanie zdjęć, bo je dobrze widzę, ale na nich jest elektrownia, a nie kopalnia...



Kopalnia Wacław:







źródło zdjęcia: http://www.fortyfikacje.legnica.pl



P.S. Jestem w pracy, także nie mam możliwośœci zamieszczenia swojego zdjęcia.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 27 Mar, 2009 16:36   

A to co innego :)

Hmm... temat założony "na życzenie" autora zdjęć - nie moje, więc nie weryfikowałem, jako że nie byłem tam :)

ŒŚlę więc do niego zapytanie...
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 43
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 27 Mar, 2009 23:33   

Krzysiu! Ja też tam nie byłem jeszcze więc myśœlałem że foty zgadzaja się z opisem. Ciesze się że zauważyłeśœ to :)
 
 
talar
kandydat


Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 3
Skąd: Srebrna Góra/Poznań
Wysłany: Sob 28 Mar, 2009 09:32   

Witam!

Jestem autorem tych zdjęć i podpisu. Dokonując jego musiałem pójśœć na kompromis: zdjęcia nie przedstawiają jednego obiektu lecz kilka i pisanie że to tylko elektrownia byłoby niezgodne z prawdą.

Jako że sam tam byłem po raz pierwszy zasugerowałem się podpisem zdjęcia ( na którym widniały obiekty sfotografowane przeze mnie) w książce pt. " Historia i kronika kopalni węgla kamiennego "Nowa Ruda" Zarys dziejów - praca zbiorowa, wydawca: Kopalnia Węgla Kamiennego "Nowa Ruda". Podpis zdjęcia był następujący: Ogólny widok terenu nieczynnej kopalni "Wacław".

Sugerując się tym podpisem swoje zdjęcia kilku obiektów zatytułowałem podobnie.

Tyle w kwestii podpisu i tego co widać na zdjęciach a jaki jest do nich podpis.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 28 Mar, 2009 19:52   

:) Talar, dziękuję za konstruktywne wyjaśœnienie kwestii

:wink:
 
 
HiCube 
komendant drużyny



Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 583
Skąd: Garwolin
Wysłany: Nie 12 Maj, 2013 12:35   

Szczerze mówiąc byłem śœwięcie przekonany że zabrakło tego miejsca na naszym forum. A tu proszę, taka miła niespodzianka.

Pojechałby tam, nie ma na razie możliwośœci :'(
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 12 Maj, 2013 14:19   

:D Jak widać po dacie już trochę tu wisi :wink:
 
 
HiCube 
komendant drużyny



Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 583
Skąd: Garwolin
Wysłany: Nie 12 Maj, 2013 14:28   

Podobno testowano tam te samoloty UFO :-). Ale ile w tym prawdy nie wiem, bo to mi soe tylko o uszy obiło
 
 
Krzysztof Bach 
kandydat


Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 8
Wysłany: Czw 07 Lis, 2013 17:31   

W początkowych komentarzach jest link do "Hydral" obecnie ten portal przemienił się w "Dolny-Slask... gdzie obecny link do kopalni Wacław to; http://dolny-slask.org.pl...&offsetPhoto=40 pod zdjęciam internaktywna mapka gdzie można zobaczyć wszystkie obiekty. Dodam od siebie że kopalnia Wacław ma zostać uruchomiona przez inwestora z daleka. Ale czy to już ruszyła kampania wyborcza przekonamy się wkrótce.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 08 Lis, 2013 11:43   

Super, dzięki za świeże info z tego miejsca i link.
Trochę się uporządkowało od czasów zdjęć Talara, no i przede wszystkim zainwestowano w tabliczki :mrgreen:
 
 
HiCube 
komendant drużyny



Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 583
Skąd: Garwolin
Wysłany: Sob 09 Lis, 2013 17:16   

Widzę że wrak tego Opla Omegi sprzątnęli spod kopalni :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.