FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: auschwitz, polakow, pracownikow, rekrutowano, wssrod

Auschwitz - pracowników rekrutowano wśœród Polaków...
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10260
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 06 Paź, 2008 03:13   Auschwitz - pracowników rekrutowano wśœród Polaków...

To tylko wzmianka, ale temat i jego głębia nader ciekawa...

http://wiadomosci.wp.pl/k...16bb8&_ticrsn=3



Szukam dalej nt. pracy/pracowników w obozie...



http://www.polish-jewish-..._przymusem.html



http://www.us.szc.pl/lexu...2&gs=&pid=13880
 
 
Jaeger
kandydat


Dołączył: 24 Cze 2009
Posty: 6
Wysłany: Śro 08 Lip, 2009 01:58   

Napawa mnie czasem wielkim zdziwieniem jak śœrodowiska żydowskie uprawiają dualizm historyczny i broniąc pamięci o zgładzie swojego narodu, równocześœnie zabraniają innym narodom stać na straży swojego dobrego imienia. Zmiana nazwy nie zmienia historii, czas płynie, wspomnienia się zacierają. Rozszerzenie o te kilka słów ma tylko przypominać kto był pomysłodawcą i nadzorcą fabryki śœmierci w Ośœwięcimiu.

Wracając do sedna tematu, czyli polskich pracowników. Nie sprecyzowano w zarzutach ŒŚKŻ pojęcia polskiego pracownika obozu. Mniemam iż chodzi o "dozór" nad więźniami. Tak więc sugerowanie iż Polacy pełnili jakieśœ wyższe funkcje niż kapo jest delikatniej mówiąc nadużyciem. Chociaż by dla tego iż kapo rekrutowano spośœród więźniów a nie osób spoza obozu.

Ciekawą dygresje na ten temat można znaleźć [link podam jak mechanizm forum mi już na to zezwoli ;) ]



Cytat:


Faktycznie o współczesnym Auschwitz



O współczesnej obecnośœci obozu Auschwitz w ludzkiej śœwiadomośœci, opowiada Marek Kucia, autor książki "Auschwitz jako fakt społeczny", która stanowi pierwszą naukową próbę zrozumienia Auschwitz popartą wieloletnimi badaniami empirycznymi. Rozmowę dla Forum przeprowadził Tomasz Ponikło.



Potrafimy opisać ofiary Auschwitz, a gdybyśœmy potrzebowali znaleźć teraz synonim do zwrotu "oprawcy"?



Mówimy konkretnie o obozie Auschwitz, więc nie będzie synonimem powiedzieć SS. Oprawcami byli ci, którzy założyli obóz, ale także ci, którzy wypełniali pewne funkcje wobec uwięzionych, a pośœród nich były też ofiary. Granica jest bardzo trudna do wykreśœlenia, bo kim był kapo? Oprawcą - jeśœli się w jakiśœ sposób zachowywał, ale był też ofiarą - w każdej chwili mógł zostać wysłany do komory gazowej. Powiedzieć Niemcy? - to nieprawda; nie wszyscy Niemcy byli oprawcami. Ale też oprawcy, kiedy mowa o Auschwitz, rekrutowali się prawie wyłącznie spośœród Niemców. Byli też ŒŚlązacy służący w oddziałach SS, tak jak Niemcy z różnych krajów śœrodkowo-europejskich. To jednak ciągle machina państwowa niemiecka - trzeba dodać - pod panowaniem nazistów. Właśœciwie trzeba odpowiedzieć, kim byli oprawcy. W języku potocznym łatwo ulec generalizacji. Jeśœli się weźmie definicję Holokaustu zazwyczaj jest mowa o nazistach, co jest prawdą, ale też uproszczeniem, bo na terenach okupowanych przez Niemcy znalazło się wielu kolaborantów, którzy się włączali w tę machinę. Jednak trzeba też wyraźnie powiedzieć, że warunki działania nazistów zostały stworzone w demokratycznych Niemczech. Także nie można mówić "oprawcy", mając na myśœli tylko Niemców. Wśœród oprawców znajdowali się także Polacy, chociaż akurat nie w przypadku Auschwitz, choć tam byli Polacy kapo. Wyznacznikiem oprawcy jest pewien sposób zachowania. W tym sensie oprawcami byli też czasami więźniowie wobec siebie. Jest to zatem kategoria bardzo złożona.





Obozy koncentracyjne z założenia miały być samowystarczalne. Powstawały zazwyczaj jako kilka baraków i to potem sami więźniowie budowali sobie miejsce kaźni. Oczywiśœcie zdarzały się wyjątki i nie można powiedzieć iż przy pracach związanych z obozem nie pracowali cywilni polscy robotnicy. Czy można nazwać to współpraca przy tworzeniu obozu niech śœwiadczy taki fakt:

Cytat:


Korzystając z okazji Hoss przedstawił von dem Bachowi sprawę niedawnej ucieczki więźnia, w której mieli mu dopomóc robotnicy cywilni zatrudnieni w obozie. Równocześœnie Hoss zameldował o wrogim nastawieniu okolicznej ludnośœci "fanatycznie polskiej" i gotowej do akcji przeciwko SS-manom".

Jako kompetentny Wyższy Dowódca SS i Policji von dem Bach zarządził w trakcie wizytacji:

1. natychmiast rozstrzelać 5 robotników cywilnych, podejrzanych o udzielenie pomocy uciekającemu więźniowi

2. rozstrzeliwanie na miejscu mężczyzn napotkanych na ograniczonym drutami przedpolu obozu, a także aresztowanie napotkanych tam kobiet i dzieci oraz przekazywanie ich do dyspozycji policji

3. "oczyszczenie całego obszaru w promieniu 5 km wokół obozu z podejrzanej hołoty"

[...]

W rzeczywistośœci w ciągu roku 1940 wysiedlono mieszkańców z dzielnicy Ośœwiecim-Zasole, a następnie chłopów ze wsi Babice, Budy, Rajsko, Brzezinka, Broszkowice, Pławy i Harmęże.



Władysław Bartoszewski "Prawda o von dem Bachu" Wydawnictwo Zachodnie 1961 r.



Naziśœci byli do bólu pragmatyczni. Nie wysiedlili by kolaborującej ludnośœci okolic obozu, która była by dodatkowym ogniwem utrudniającym ucieczkę, ani też darmowej przymusowej siły roboczej gdyby planowali większe jej użycie.







Niestety drugi link prowadzi na "manowce" czyli wyśœwietla jakąśœ ogólną stronę nie związana z tematem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.