Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 16:27 Zamek w Ciechanowie
HISTORIA:
Zamek w Ciechanowie został zbudowany w pierwszej połowie XV wieku z inicjatywy księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Pierwsze zachowane o nim wzmianki pochodzą z 1429 i dotyczą rachunków budowlanych, przygotowanych dla księcia przez jego architekta, mistrza o imieniu Niklos. Niespełna pół wieku potem warownia uległa poważnym uszkodzeniom, będącym wynikiem pożaru, który w roku 1467 (1473) strawił całe miasto. Gmach szybko odbudowano, a przy okazji podczas prac renowacyjnych powiększono jego przestrzeń użytkową i unowocześniono. Nowe wnętrza budziły zachwyt współczesnych, zaś przepych i zgromadzone w nich kosztowności świadczyły o zamożności mieszkańców: W skarbcu znajdowały się wspaniałe, drogimi kamieniami i złotem wyszywane szaty księcia i jego rodziny: trzewiki haftowane, drogocenne miecze, pochwy, rzędy końskie, pierścienie, naszyjniki... Kultura i zamożność panująca na zamku wywierały przemożny wpływ na mieszczan i całe miasto.
Po inkorporacji Mazowsza do Korony w 1526 roku warownię zajęła i urządziła w niej jedną ze swych rezydencji wdowa po Zygmuncie I Starym - królowa Bona, która pomieszkiwała tutaj przez następne 10 lat. W XVI i XVII stuleciu obiekt powoli tracił swoje znaczenie militarne, w tym czasie użytkowano go głównie jako siedzibę lokalnych urzędów i sądu. W 1655 został zdobyty, a później zniszczony przez wojska szwedzkie, i chociaż nadal odbywały się w nim posiedzenia sądu i trzymano tam miejskie archiwum, przez cały XVII i XVIII wiek jego stan systematycznie się pogarszał. Ostatecznie zamek opuszczono u schyłku XVIII stulecia, a w roku 1795 rozebrano ostatnie budynki mieszkalne. W XIX i na początku XX wieku romantyczna ruina przyciągała uwagę wielu znanych postaci ze świata kultury i sztuki; m.in. bawił tu Zygmunt Krasiński, Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Napoleon Orda czy wreszcie Henryk Sienkiewicz. Ten ostatni, opisując w Krzyżakach pojedynki Zbyszka z Bogdańca z rycerzem krzyżackim Rotgierem i ich giermków: Hlawy z Van Kristem, ulokował je właśnie na dziedzińcu ciechanowskiego zamku. Podczas drugiej wojny światowej zamek był miejscem egzekucji członków polskiego ruchu oporu. Po wojnie został zabezpieczony w formie trwałej ruiny i przeznaczony dla celów turystycznych.
ARCHITEKTURA:
Założenie obronne zbudowane zostało na bagnach, na prawym brzegu rzeki Łydyni. Aby zamek zachował stabilność na tak niepewnym gruncie, w bagnistym podłożu zatopiono masę żwiru, cegieł i setki dębowych pni i dopiero wówczas rozpoczęto budowę. Masywna, ceglana twierdza ma kształt regularnego czworoboku (o bokach 48 x57 metrów) z dwiema potężnymi wieżami od strony rzeki: zachodnią, zwaną arsenałem oraz wschodnią, zwana więzienną. Usytuowane w południowych narożach zamku wieże osłaniały podejście do bramy. Pierwotnie miały tę samą wysokość co mury obwodowe, zaś dostęp do nich prowadził prosto z chodników dla straży, biegnących po wewnętrznej stronie muru. W północnej części dziedzińca stał pałac książęcy. Był to budynek o dwu kondygnacjach, z czterema pomieszczeniami na każdym poziomie. Jego przyziemia zajmowały m.in. kuchnia i spiżarnia, natomiast na piętrze mieściły się sale mieszkalne oraz reprezentacyjne komnaty.
Podczas XV-wiecznej odbudowy podwyższono mury i wieże oraz dostawiono jedno piętro pałacu, na którym umieszczono sypialnie i kaplicę św. Stanisława. Funkcje gospodarcze przejęły drewniane budynki, rozlokowane wzdłuż wschodniej i południowej kurtyny. Aby uchronić zamek przed podmyciem przez podnoszące się wody gruntowe, o półtora metra podwyższono poziom dziedzińca - jak głosi miejscowa legenda w tym celu trzeba było nawieźć ponad 2000 wozów z gliną. Najpoważniejszych przeobrażeń budowla doświadczyła jednak w wieku XVI. Zlikwidowano wtedy starą bramę od południa, przebito zaś nową - w południowej części kurtyny zachodniej. Wjazd na dziedziniec uzupełniono o przedbramie w formie małego ryzalitu, w którym znajdował się mechanizm do opuszczania zwodzonego mostu, a na piętrze - pokoik dla odźwiernego. Po raz kolejny nadbudowano wieże i przystosowano je do broni palnej. W południowej części dziedzińca dostawiono ciąg murowanych budynków; podwyższono też górną kondygnację pałacu, który teraz uzyskał renesansowy wystrój.
STAN OBECNY:
Dziś zamek ciechanowski to tylko mury obronne i wieże - z budynków mieszkalnych i gospodarczych pozostały jedynie fundamenty oraz piwnice. Ruiny otwarte są dla ruchu turystycznego. Można zwiedzić obydwie baszty, zapoznać się z galerią obrazującą historię twierdzy i obejrzeć wystawę prezentującą różne rodzaje broni białej, palnej oraz uzbrojenia ochronnego z okresu od XIV do XVIII wieku, w tym wydobyte z fosy zamkowej dwa dobrze zachowane miecze. Warto też zwrócić uwagę na umieszczone nad bramą trzy metalowe herby związane z historią ciechanowskiej twierdzy: postać będącego patronem miasta św. Piotra, wyobrażenie orła - symbolu Mazowsza, oraz wąż - herb rodowy Bony. W przyziemiach gotyckiego pałacu znajduje się miniwystawa archeologiczna. Zabytek czynny jest codziennie oprócz poniedziałków i świąt, w godz. 9.00-17.00.
Na zamku odbywają się nieregularnie turnieje rycerskie oraz koncerty muzyki dawnej.
Cudny!!! foty piękne,podobają mi się te kręcone schody,ciekawe jak po miętce by się po nich schodziło ,bo jak się po miętce chodzi po szczycie schronu w Konewce to wiem ale po taaaakich schodach to muszę spróbować
Nie jestem fanem tego zamku, ale trzeba mu przyznać, że jak na zamek Polski, to jest całkiem do rzeczy Krzyżacy, to dopiero umieli je stawiać, to trzeba im przyznać. Nie sadzicie przyjaciele moi?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach