FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: bolkowie, zamek

Zamek w Bolkowie
Autor Wiadomość
general 
komendant plutonuWiek: 41
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 27 Lis, 2008 18:45   Zamek w Bolkowie

Zamek w Bolkowie położony jest na wzgórzu wznoszącym się 396 m n.p.m., z jednej strony stromo opadającym do doliny Nysy Szalonej, a z drugiej łagodnie do miasta. Nie jest znana dokładna data powstania zamku, jednak wiadomo że powstał przed rokiem 1277, z którego to roku pochodzi najstarsza wzmianka. Właśœcicielem zamku był wówczas książę legnicki Bolesław II Rogatka. Nosił on wówczas nazwę Hain, którą zmienił w roku 1312 kiążę Bernard na cześœć swojego ojca, księcia Bolka I Surowego. Najstarszymi elementami zamku są mury obwodowe o nieregularnym kształcie, budynek przy wieży i przy północno-wschodnim murze. W późniejszym czasie powstała wieża. Jest ona bardzo ciekawa, gdyż posiada kształt nie spotykany w innych zamkach na terenie Polski. Mianowicie posiada kształt klina, którego ostrze skierowane jest w stronę największego zagrożenia. Dzięki temu pociski ześœlizgiwały się po murze. Wieża posiada cztery kondygnacje i ma 28 m wysokośœci, a jej śœrednica zewnętrzna wynosi od 12,3 do 15 metrów. Grubośœć murów w przyziemiu wynosi aż 4,5 metra. Wejśœcie do wieży znajduje się dopiero na wysokośœci 9 metrów, do którego prowadziły drewniane schody. Umożliwiało to zniszczenie schodów wrazie wtargnięcia najeźcy na teren zamku i kontynuowanie obrony z wieży. Na dnie wieży, tak jak w wielu innych zamkach znajduje się loch głodowy.

W latach 1301-1368 książęta Bernard i Bolko II Mały dokonali rozbudowy i umocnienia zamku. Warownia w czasach piastowskich nigdy nie została zdobyta, pomimo kilkukrotnego oblegania jej. Dwukrotnie odparła ataki Jana Luksemburczyka, w 1331 roku kiedy to śœpieszył on na pomoc wojskom krzyżackim w walce z królem polskim Władysławem Łokietkiem i w 1345 roku, kiedy to chciał podporządkować sobie Księstwo ŒŚwidnicko-Jaworskie. Zamek przeszedł do Korony Czeskiej w 1392 roku, po śœmierci wdowy po Bolku II Agnieszki.

W 1444 roku miasto zdobyli husyci, jednak nie powiodło im się zdobycie zamku. Dopiero król czeski Jerzy z Podjebradów w 1468 roku zdobył zamek i osadził na nim swojego burgrabiego Hansa von Tschirna. Jednak ten zajął się rozbojem i już w roku 1468 został pojmany i powieszony przez mieszczan ŒŚwidnicy i Wrocławia, którzy zamek oddali królowi węgierskiemu Marcinowi Korwinowi. W 1493 roku w imieniu czeskiego władcy, Władysława Jagiellończyka, zamek zdobywa po sześœciotygodniowym oblężeniu książę cieszyński Kazimierz II. Po roku król czeski przekazuje zamek w zastaw Fabianowi von Tschirnhaus. Na początku XVI wieku zamek został przekazany przez króla Ferdynanda I wrocławskiemu biskupowi w dożywocie.

Ten też na polecenie monarchy rozpoczął w 1540 roku rozbudowę warowni, w celu przystosowania jej do nowoczesnego systemu obrony, ze względu na stosowanie powszechnie broni palnej. Prace te nadzorował architekt Jakob Parr. W wyniku rozbudowy, która trwała do roku 1549, zamek otoczono drugimi murami obronnymi z otworami na strzelnice i wzmocnionymi przez basteje. Zostały wówczas włączone do zespołu zamkowego dwie miejskie baszty. Przebudowie uległy również istniejące dotychczas budynki, otrzymały one nowe attykowe zwieńczenia w kształcie jaskółczych ogonów i półkoli, podobnie jak i wieża, którą połączono gankiem z dawnym domem mieszkalnym. Wybudowano nowy trzykondygnacyjny budynek mieszkalny, tzw. dom kobiet. Zamek po śœmierci biskupa w 1543 roku przeszedł jako lenno na jego rodzinę. Od 1570 roku zamek jest własnośœcią Matthiasa von Logau, a po kilku latach przechodzi w posiadanie rodziny von Zedlitz.

W czasie wojny trzydziestoletniej, zamek dwukrotnie w latach 1640 i 1642 odpierał ataki wojsk szwedzkich. Został zdobyty dopiero w 1646 roku przez szwedzkie wojska pod wodza generała Wittenberga. Cz궜ciowo zostały wówczas odbudowane mury i basteje uszkodzone w trakcie ataków. Szwedzi opuśœcili zamek i miasto dopiero dwa lata po zakończeniu wojny, w 1650 roku i wówczas powrócili na zamek jego właśœciciele. Rodzina von Zedlitz sprzedała zamek wraz z dobrami w roku 1703 zakonowi cystersów z Krzeszowa, którego własnośœcią pozostał on aż do roku 1810, kiedy to nastąpiła sekularyzacja dóbr zakonnych. Przebudowano wówczas dośœć gruntownie wnętrza budynków mieszkalnych.

Po przejśœciu zamku na własnośœć pruskiego skarbu państwa został on opuszczony i popadł w zupełną ruinę, do czego przyczyniła się również burza jaka szalała nad miastem w dniu 16 października 1814 roku. Pierwsze prace konserwacyjne podjęto w roku 1850, kontynuowane były w roku 1893. W okresie międzywojennym kilkukrotnie były prowadzone tu badania i zabezpieczające zamku przed dalszą dewastacją. Od 1900 roku w domu kobiet mieśœciło się muzeum. Również obecnie mieśœci się tam Oddział Muzeum Okręgowego w Jeleniej Górze.Materiał pobrany ze strony:www.hm.pl.zamkiOto krótki filmik zamku:

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 27 Lis, 2008 18:51   

Niestety nie byłem jeszcze... Ciągle objeżdżam wokół... Ale to tylko kwestia czasu :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.