FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: belzec, sonderkommando

SS SONDERKOMMANDO BEŁŻEC
Autor Wiadomość
general 
komendant plutonuWiek: 40
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009 15:41   SS SONDERKOMMANDO BEŁŻEC

W Bełżcu początkowo istniał (od 1940 r.) jedynie obóz pracy przymusowej dla Żydów i Cyganów, jednakże Niemcy bardzo szybko dostrzegli korzystne położenie Bełżca. Bełżec leżał niemal na śœrodkowej linii terenu dawnej (przedwojennej) Małopolski. Był to węzłowy punkt komunikacyjny dróg z zachodu, wschodu i południa. To właśœnie dlatego Bełżec został wyznaczony na miejsce lokalizacji ośœrodka zagłady Żydów z Kakowa, dystryktu krakowskiego, lubelskiego, galicyjskiego (między innymi Lwów) i radomskiego.Ośœrodek zagłady w Bełżcu (SS Sonderkommando Belzec lub Dienststelle Belzec der Waffen SS) budowano pięć miesięcy - od listopada 1941 roku do marca 1942 roku. Brygada żydowskich robotników, która budowała obóz, została w całośœci zlikwidowana. Obóz służył wyłącznie natychmiastowej masowej zagładzie ludzi.

Pierwsze transporty Żydów zaczęły przychodzić w marcu 1942 roku. Początkowo przychodziły nie codziennie, jednak już od czerwca 1942 roku transporty przybywały dwa lub trzy razy dziennie, bez jednego dnia przerwy. Przeciętnie mordowano 10 tys. ludzi dziennie.

Ośœrodek istniał krótko, do grudnia 1942 roku. W ciągu tych dziesięciu miesięcy Niemcy zamordowali w Bełżcu ponad 600 tysięcy osób, w tym około 550 tys. Żydów polskich (około 300 tys. z dystryktu Galicja) oraz z ZSRR, Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Danii, Holandii, Niemiec, Norwegii i Węgier. Zginęło tu również wielu Polaków z pobliskich miejscowośœci i ze Lwowa, głównie za pomoc udzielaną Żydom.

Od stycznia do lipca 1943 roku ośœrodek znajdował się w stanie likwidacji i zacierania śœladów zbrodni. Zwłoki pomordowanych wydobyto z masowych mogił, po czym je palono, a kośœci starto w spacjalnej maszynie na nawóz. Wszystkie obiekty obozu zostały usunięte, a teren dokładnie rozplantowany. Na miejscu obozu zasadzono las, zacierając wszelkie śœlady masowej zbrodni.Istnieje bardzo niewiele źródeł bezpośœrednich o tym obozie, gdyż przeżyła tylko jedna osoba. Liczba uciekinierów z Bełżca wynosi ogółem pięć osób. Wśœród nich znajdowały się dwie kobiety deportowane z Żółkwi, które bezpośœrednio po przywiezieniu ukryły się i po kilku godzinach wydostały się na zewnątrz. Powróciły one do Żółkwi i niestety ponownie trafiły w ręce Niemców - zginęły. Trzecim uciekinierem był dentysta Bachner z Krakowa, który również nie doczekał dnia wyzwolenia. Czwarty, Chaim Hirszman zginął w Polsce już po zakończeniu wojny. Jedynym ocalałym był Rudolf Reder, który pracował przy usuwaniu zwłok z komór gazowych i ich grzebaniu w zbiorowych mogiłach.W obozie znajdowały się nieliczne baraki dla załogi SS, strażników ukraińskich i niewielkiej liczby więźniów pracujących dla oprawców. Zbiorowe transporty Żydów przywożono do obozu pociągami, które przetaczano na rampę, która była wybudowana przy bocznicy od głównej linii kolejowej Lublin-Lwów. Po wypędzeniu ofiar z wagonów pozbawiano ich bagaży i mówiono, że muszą być poddani kąpieli i dezynfekcji. Następnie prowadzono (pędzono) ich do rozbieralni i łaźni, które w rzeczywistośœci były komorami gazowymi. Kobietom przed wprowadzeniem do łaźni obcinano włosy. W komorach gazowych wszyscy znajdowali się nago.

Wybudowano 6 komór gazowych, w których uśœmiercano jednorazowo około 2.000 ludzi za pomocą spalin dieslowskiego silnika radzieckiego czołgu T 34, ze specjalnym filtrem usuwającym ze spalin charakterystyczną woń, dzięki czemu uzyskiwano bezbarwny i bezwonny tlenek węgla, który zabijał ofiary w ciągu 20 minut.

Przy rozładunku transportu, grzebaniu zwłok i segregacji ubrań oraz bagaży zatrudniono 500 Żydów. Byli oni stale wymieniani - chorych i słabych zabijano, a na ich miejsce dobierano taką samą liczbę nowych. Głównym zadaniem robotników żydowskich było wyciąganie ciał pomordowanych z komór gazowych i ich grzebanie w głębokich mogiłach. Zwłoki grzebano ciasno warstwami nałożone jedne na drugich.

Cz궜ć z tych Żydów wykorzystano później do zatarcia śœladów zbrodni, po czym zostali oni wywiezieni do ośœrodka zagłady w Sobiborze i tam zamordowani.Komendantami obozu w Bełżcu byli Odilo Globocnik i Christian Wirth. Globocnik połknął truciznę w maju 1945 roku. Wirth został zastrzelony przez jugosłowiańskich partyzantów.W 2004 roku odsłonięto pomnik i otworzono Muzeum.Źródło materiałów: Dia-pozytyw, Encyklopedia i książka R.Reder "Bełżec"Filmik: http://www.youtube.com/wa...feature=related:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10261
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009 16:05   

Nie byłem tam... jeszcze... :)
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 40
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009 16:20   

Ja też nie. Można się kiedyśœ wybrać!?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10261
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009 16:23   

Nooo, tak extra do samego obozu to raczej odpada. Tam raczej szału nie ma pod względem obiektów. Jest to miejsce to zahaczenia przy jakiejśœ okazji. Do tego zupełnie nie po drodze :(
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 40
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009 18:20   

No niestety tam obiektów nie ma za wiele. Ale gdyby to było kiedyśœ po drodze to dobrze by było wskoczyć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.