Zainspirowana postem pmck wziełam na warsztat Pomorską Rozgłośnię Polskiego Radia w Toruniu.
Gdzieś znalazłam informację, że miała być przeciwwagą dla niemieckiej radiostacji w Lidzbarku Warmińskim.
Jej budowa rozpoczęła się w marcu 1934 r. a zakończyła już w grudniu. Nie ma co, szybko im poszło, i już 4 grudnia miała miejsce próbna emisja. Pracę rozpoczęła 15 grudnia 1934 r. na fali 304,4 m z mocą 24 kW. Jest powód do dumy, gdyż była to w tamtym czasie najsilniejsza ( no dobra po tym w Łazach pod Raszynem stacja Polskiego Radia. Oficjalnie uruchomiona 15 stycznia 1935 roku.
Maszt radiostacji miał wysokość 143 m a że postawiony była na izolatorach sam stanowił antenę nadawczą. Podkreślić należy , że była to Polska myśl techniczna! Ustawiona na prawym brzegu Wisły była nie lada atrakcją. Obok masztu znajdował się modernistyczny budynek stacji gdzie mieściło się studio radiowe.. Aha całość znajdowała się na ul. Podgórskiej.
W 1939 r. studio stacji przeniesiono na plac św. Katarzyny .
Dodam jeszcze, że w 1937 r. powstało studio w Bydgoszczy w budynku Teatru Miejskiego. Powstało też studio w Gdyni.
Audycje były głównie poświęcone tematyce morskiej, nadawane dla mieszkańców Pomorza. Stacja Toruń zapowiadana była jako „Rozgłośnia Pomorska”. Sygnałem stacji był refren pieśni flisaków „Hej flisacza dziatwo” z opery „Flis” Stanisława Moniuszki.
Ostatnia audycja została nadana 3 września 1939 r. Podczas wojny wykorzystywali ją Niemcy. Wyposażenia studiów wywieźli do Gdańska. W 1945 r. wysadzili stacje w powietrze.
Po wojnie odtworzono ja na nowo. Uruchomiono ją w listopadzie 1945 r. Niestety już jako drugorzędną po ...Bydgoszczy. Stacja radiowa działała pod nazwą Rozgłośnia Pomorska Bydgoszcz -Toruń z siedzibą w Bydgoszczy. W 1959 r. uruchomiono bardzo silny nadajnik w Poznaniu. Ostatecznie pod koniec 1961 r. zlikwidowano studio w mieście Kopernika.
W 1974 roku studio radiowe zostało przekształcone w oddział warszawskiego Zakładu Usług Foniczno-Wizyjnych "Wifon".
Pomorską Rozgłośnię Polskiego Radia w Bydgoszczy przemianowano na Polskie Radio Pomorza i Kujaw (PiK), które od 1995 roku ma oddział w Toruniu.
Wyszła z tego spora notka .
Dziś budynek (kolorowe zdjęcie) pełni funkcje zdaje się mieszkalne.
I teraz parę zdjęć:
zdjęcie wozu technicznego PR:
i jeszcze sam nadajnik:
zdjęcie budynku w czasach obecnych.
i jeszcze zdjęcie urządzenia nadajnika:
i zdjęcie z transmisji z Kruszwicy, takie mobline stanowisko techniczne:
Warto podkreślić, że stacja Wielkiego Pomorza miała siedzibę na ziemi Kujawskiej. Możecie byc dumni Kujawiacy!
A ta stacja w Lidzbarku działała od 1936 r. i była drugą po Królewcu stacja nadawczą. Program nadawano z Królewca właśnie. Chyba do dziś działa ta stacja. Nie wiem tylko czy w tym samym miejscu ale coś gdzieś działa.
Wiem , że po wojnie mieściły sie tam nadajniki zagłuszające sygnał Radia Wolna Europa.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach