FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: granice, historyczne, panstwa

Historyczne Granice Państwa
Autor Wiadomość
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Nie 26 Sie, 2012 23:14   Historyczne Granice Państwa

Historyczna Granica Państwowa

W latach 1466 – 1772.







W zakreśœlonym przedziale czasu granica ta, oddzielała Pomorze Zachodnie od Pomorza Wschodniego, zwanego w polskich źródłach historiograficznych także Pomorzem Gdańskim.

Do końca okresu plemiennego Pomorza tj. w przybliżeniu do końca XI w. omówiona granica miała charakter strefowy, oddzielała ona ugrupowanie plemion słowiańskich Pomorza Zachodniego od bytującego na Pomorzu Gdańskim. Na omówionym terenie wschodni zasięg osadnictwa Pomorza Zachodniego, wyznaczał południkowy pas grodów obronnych, biegnący od jeziora Bobięcińskiego do jeziora Wielimie koło Szczecinka i nad górną Gwdę. Od niego na wschód rozciągał się pas pustek osadniczych porośœnięty puszczą i w tym czasie stanowiący ową granicę strefową.



Ten podział Pomorza utrzymywał się nadal po powstaniu na początku XII w. oddzielnego organizmu państwowego – Księstwa Zachodniopomorskiego. Przebieg tego odcinka granicy wyznaczono dokładniej w 1313 r. po podboju przez Zakon Krzyżacki Pomorza Gdańskiego i wykupie ziemi człuchowskiej z okolicami Białego Boru. Wówczas granica ziemi bobolickiej z państwem krzyżackim, zaczynała się nad jeziorem Wołcza pod Miastkiem, następnie przez wzgórze Bobelze schodziła do rynny jeziornej Cieszęcino – Bielsko, dalej korytami rzeki Białej i czarnej dochodziła do rzeki Gwdy. W tym położeniu utrzymała się do 1321 r. na co wskazuje zachowany opis granic biskupiego „ Księstwa Kamieńskiego” W latach 1323 – 1326 i w 1350 r. biskupi kamieńscy, ówcześœni właśœciciele ziemi bobolickiej poszli Zakonowi Krzyżackiemu na ustępstwa i w wyniku zawartych układów granice przesunięto z rynny Cieszęcino – Bielsko bardziej na zachód. Odtąd od północnej toni jeziora Cieszęcino kierowała się przez wzgórza leżące na południe od Sępólna Małego i jezioro Grębosz do wzgórza Malbom (obecnie Ostra Góra) koło wsi Stępień i dalej przecinała jeziora Dołgie.



Dalsze korekty tego odcinka granicznego prowadzono w latach 1409 i 1438. Ostatecznie zmieniono tylko cz궜ć tego odcinka, leżącą na południe od jeziora Grębosz. Mianowicie od miejsca przecięcia się granicy z traktem bobolickim, poprowadzono ją wzdłuż tej drogi w kierunku Bobolic do skrzyżowania Sępolno Mało – Linowo. Tam przecinała ów trakt i wzdłuż linowskiej drogi, przechodziła pod Biały Bór okrążając od wschodu grunty wsi Biskupice, które wraz z ta wsią Linowem i Stępieniem włączono do biskupiej ziemi bobolickiej. Granica ta z późniejszymi drobnymi korektami przez 306 lat była państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej i w ogólnych zarysach utrzymała się do 1772 r. tj. do pierwszego rozbioru Polski, kiedy tĘ cz궜ć Wschodniego Pomorza zagrabiło Królestwo Pruskie.



AUTOR: BRONISŁAW MALINOWSKI.

















http://polmap.republika.pl/mapy/m-h10a.htm
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Czw 30 Sie, 2012 20:41   

Z przeczytanego tekstu wychwycić można kilka ciekawych miejsc np. wzgórze Bobelze, wzgórza Malbom. Ciekawostka jest taka, że w internecie nie można znaleźć nic na ten temat.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 30 Sie, 2012 22:44   

Ciekawe miejsce, nie znałem.

Jest jakaśœ mapa przybliżająca zagadnienie?
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Sob 01 Wrz, 2012 10:45   

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.