FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: czyli, dziala, przekroj, wiezy

Przekrój wieży czyli jak to działa?
Autor Wiadomo¶ć
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDoł±czył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Sk±d: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 05 Lip, 2011 16:42   Przekrój wieży czyli jak to działa?

Wieże ci¶śnień s± to budowle ze zbiornikami stalowymi lub betonowymi, umieszczonymi na pewnej wysoko¶ści ponad ziemi±.

Od wysoko¶ści umieszczenia zbiornika i odległo¶ści jego od odbiorników wody zależy ci¶śnienie wody, uzyskane u wylotu żurawia czy hydrantu.

Wieże buduje się przeważnie ze zbiornikami umieszczonymi nie wyżej niż 30m(...). Pozwala to na uzyskanie ci¶śnienia wody do 2,5kG/cm2. W razie konieczno¶ści uzyskanie wyższego ci¶śnienia używa się hydroforni zamiast wież ci¶śnień.

Zapas wody zawarty w zbiornikach wieży powinien wystarczać przynajmniej na pokrycie dwugodzinnego maksymalnego zapotrzebowania na wodę całej stacji.

Wieża ci¶śnień powinna być położona centralnie w stosunku do hydrantów i żurawi, przez co uzyskuje się równomiern± wydajno¶ść tych odbiorników wody.

Przy usytuowaniu wieży ci¶śnień na jednym krańcu stacji wydajno¶ść żurawi bliższych będzie większa, a dalszych mniejsza, czego powodem jest strata ci¶śnienia, uzależniona od długo¶ści ruroci±gów. Dlatego też na bardzo rozległych stacjach buduje się dwie lub więcej wież ci¶śnień.(...)

Ruroci±gi tłoczne, rozprowadzaj±ce i przelewowe prowadzone s± do zbiorników na ogół ¶środkiem wieży ci¶śnień. Przechodz± one poprzez otwory w betonowych płytach poszczególnych kondygnacji oraz przez otwór w ¶środku zbiornika wewnętrznego. Przez te same otwory przechodzi zwykle rura kominowa od pieca grzewczego mieszcz±cego się w dolnej cz궜ci wieży.

Zasuwy umożliwiaj±ce odpowiednie użytkowanie wieży umieszczone s± bezpo¶średnio pod zbiornikami i nad nimi. Za pomoc± tych zasuw możliwe jest wył±czenie jednego lub obydwu zbiorników oraz spuszczenie z nich wody. W zbiornikach wieży ci¶śnień zainstalowane s± również urz±dzenia służ±ce do wskazywania poziomu wody.

Nieco poniżej krawędzi zbiorników znajduje się otwór do przewodu przelewowego, służ±cego do odprowadzania nadmiaru wody w razie niewył±czenia na czas zespołów pompowych.

Ponad zbiornikami w wieży ci¶śnień usytuowany jest pomost z poręcz±, umożliwiaj±cy dostęp do zaworów na przewodzie tłocznym i operowanie nimi.

- Zbigniew Nowak "Urz±dzenia kolejowych stacji wodnych", Wydawnictwa Komunikacyjne, Warszawa 1958.Mam nadzieję, że zainteresowanym tematem osobom przydał się powyższy opis :wink:
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDoł±czyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 05 Lip, 2011 16:50   

Faustus wielkie prayer Super za materiał o wiezach.Bo niby s± takie oczywiste ale na jakiej zasadzie działaj± to tak do¶ść "mgli¶ście" jest wiadomo. :roll:
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich tre¶ci zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶ć komentarzy - s± one własno¶ci± ich autorów.