FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: inowroclawscy, zydzi

Żydzi inowrocławscy
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 15 Lis, 2007 12:02   Żydzi inowrocławscy

Długo nie było tego tematu!Aż dziwne...Czas więc otworzyć go :) Na początek trochę unikalnych zdjęć nieistniejących współcześœnie miejsc związanych z Inowrocławiem rozpatrywanym w aspekcie żydowskim.

Materiał pochodzi z książki wydanej pod koniec lat 30-tych XX w.,autorstwa DR St.Simon'a pt."Żydzi inowrocławscy za czasów księstwa warszawskiego (1807-1815)



Kamienna płyta na grobie Rabina Józefa Joske Szpiry z przydomkiem "Hacadik" zm. w 1854r.
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Fragment starego cmentarza
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Leiser Mojżesz Levy-Wielokrotny starszy kahału zmarł w 1836r.
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Michał Levy,odkrywca złóż soli kamiennej w Inowrocławiu,zmarł w 1879 r.
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Na pierwszym planie uszkodzony kamień grobowy z roku 1591.
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Fragment cmentarza
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Plan starego cmentarza z 1814 roku.
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Szkic i plan "Małej Synagogi",później zwanej "Bet-Hamidrasz"
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 15 Lis, 2007 12:07   

Uciekła mi jeszcze jedna fota...



Macewa Rabina Mojżesza Arona Levy'ego - protoplasty rodziny Levy w Inowrocławiu.Zmarł w roku 1799.



http://imageshack.us
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Czw 15 Lis, 2007 15:42   

pamietam jak dzis.....a bylo to dobre 15 lat temu...jak na terenie dzisiejszego cmentarza komunalnego robilismy sobie zdjecia...na gruzowisku starych "kamieni".... a byly to zydowskie plyty nagrobne...gruzowsiko bylo zachwaszczone...calos byla rzucona na jedna tzw kupe.zdjecia robilismi nieswiadomi tego na czym stoimy poniewaz interesowalo nas gruzowisko i jakies fragmenty grobów.
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Czw 15 Lis, 2007 16:01   

oj Krawiec ty lobuzie ja tez tam bywalem tylko troche wczesnij za to zielsko bylo wieksze odemnie ciekawe gdzie te plyty - macewy- teraz sa.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 16 Lis, 2007 01:32   

No właśœnie,gdzie są??!! I kogo tu zapytać :) A tak nawiązując do Waszego foto-wątku,to ja również uległem nekropasji,a mianowicie przytargaliśœmy z kolegą fragment płyty nagrobnej z tegoż cmentarza do....schronu :) Szczeliny p/lot na Medyku!To była jazda na maxa!Ciężar właśœciwy dał się we znaki,ale ile satysfakcji:)
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Sob 17 Lis, 2007 15:59   

Ja też niedawno przytargałem solidny kawał macewy ,leż_acy sobie spokojnie do czasu mojej wizyty przy pewnej szacownej szkole w dzielnicy uzdrowiskowej :-)(nasz eksponat na wystawie w szczelinie plot.na Konopie w terminie wszystkim znanym :-)).
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Sob 17 Lis, 2007 16:03   

Podrzuciłem wczoraj Jaszce moje zdjecia z macewami przeniesionymi z boku "Medyka" kilkanascie lat temu na obecny cmentarz komunalny.Jak chce ,może wrzuci ja w tym dziale.Musi je zeskanowac lub ponownie sfotografować,poniewaz nie sa one w wersji cyfrowej.

Wiele obecnie z uwiecznionych macew na moich fotkach już rozszabrowano... .Domyśœlam sie nawet ,kto... .

CÓŻ,DARMOWY MATERIAŁ BUDOWLANY... .
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Czw 13 Gru, 2007 11:08   

niestety:(nie udalo mi sie dojsc do materiałow zdjeciowych na ktorych byly macewy
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 13 Gru, 2007 18:06   

Podrzuciłem te zdjecia Pani Wiceprezes:-Skontaktuj się wiec z Jaszką,to może Ci pokaże :-)
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Czw 13 Gru, 2007 20:20   

aldek1944 napisał/a:
Podrzuciłem te zdjecia Pani Wiceprezes:-Skontaktuj się wiec z Jaszką,to może Ci pokaże :-)




nie,nie, nie w tym rzecz Aldek.szukalem zdjec u rodziny znajomego,ktory nie zyje od kilku lat.robilismy wspolnie fotki na tle gruzowiska z macewami i wlasnie tego szukalem.a bylo to jakos na poczatku lat 90 owe gruzowisko.
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 14 Gru, 2007 14:09   

aldek1944 napisał/a:
CÓŻ,DARMOWY MATERIAŁ BUDOWLANY... .
właśœnie to sie stało z Macewami... stały się fundamentami...
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pią 14 Gru, 2007 15:36   

Udzielam informacji ANUSIU;

-Schody przy "Ruinioe" od strony parkingu,

-Schody przy skwerze przed PKS-em od strony wjazdu na teren dworca autobusowego tej firmy

Moga to byc macewy,których usuwanie widać na filmie z przebudowy chodnika przed obecnym III LO.

Mam też info(nie potwierdzone jeszcze przezemnie) o macewach pod asfaltem przy wspomnianych wyżej schodkach na PKS-ie.

-Kilka leży sobie przy trafostacji przy III LO,

-Ponad 1200 leży sobie nadal przed III LO i od strony boiska i od Roosevelta.

-Relikty dwóch grobów sa na Zofijówce jako fundamenty murowanego ogrodzenia od strony ul.Studziennej,

-Jest jeszcze piękna furtka-ogrodzenie z dawnego kirkutu(cmentarz żydowski) ,ale o tym na forum sza..... ,bo "WRÓG CZUWA".
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 16 Gru, 2007 23:29   









Rzeczywiśœcie piękna... :)
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pon 17 Gru, 2007 21:51   

e tam zadna mi pieknosc :(
 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Wto 18 Gru, 2007 01:56   

Krawiec napisał/a:
e tam zadna mi pieknosc :(




Zaproszę Ciebie kiedyśœ byśœ mógł podotykać ,,,,,no tą bramke(;)

Wojciech
 
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 18 Gru, 2007 15:13   

Wojtek moze by ja tak jakos wykombinowac od obecnego wlasciciela.
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Wto 18 Gru, 2007 20:35   

maten55 napisał/a:
Krawiec napisał/a:
e tam zadna mi pieknosc :(




Zaproszę Ciebie kiedyśœ byśœ mógł podotykać ,,,,,no tą bramke(;)

Wojciech




nie dziekuje.jak wrazenia wizulanego nie robi to i pewnie w dotyku nieciekawe :) lecz nie zaprzeczam ze jest to kawal historii wartej posiadania
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Sob 22 Mar, 2008 18:07   

Spotkałem w śœrodę w Inowrocławiu młodego Żyda w mycce.Chodził jakiśœ wystraszony i dziwnie sie rozgladał...???

Juz chciałem go zaprosić na koszerną,ale nałożył na myckę bejsbolówkę i stwierdziłem ,że z chuliganem trunków degustować nie bedę.

Miałem nadzieję,że może jest potomkiem ocalałego przedwojennego Icka z Inowrocławia i przyjechał odkopać schowane gdzieśœ precjoza ukryte przed swoimi wrogami.
 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Nie 20 Kwi, 2008 23:57   

ciągne temat,,,,takie cośœ napotkałem na mej internetowej śœcieżce



http://www.kadysz.pl/phot...&lang=pl&nId=32



Kamienicę w Pakosci to juz pewnie niektórzy rozpoznali,,,,opis pod foto

a link podałem by zostało w pamięci

Wojciech
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pon 21 Kwi, 2008 15:32   

Congratulations:-) matten55!!!
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 20 Lip, 2008 22:08   

Pytanie do forumowiczów: kiedy został zlikwidowany ów cmentarz przy ul.Studziennej? Współcześœnie teren ten jest zajęty przez ogródki działkowe i dla większośœci będzie bardziej kojarzony z "Zofiówką".
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pon 21 Lip, 2008 13:02   

Myśœlisz o zakończeniu pochówków na tym kirkucie(cmentarzu żydowskim),czy też o fizycznej , cz궜ciowej likwidacji przez hitlerowców i w okresie powojennym?

Prezes ogródkow działkowych zlokalizowanych cz궜ciowo na terenie tego dawnego cmentarza pokazał mi dwa lata temu kronikę ze zdjeciami tego miejsca,od samego początku powstawania w/w ogrodów i opowiedzał ciekawe historie,różniące się od podawanej historiografii:-).
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 21 Lip, 2008 16:56   

Myśœlę i o tym i o tym, bo na niemieckiej mapie sygnowanej 1944rok teren ten nadal jest ujmowany jako cmentarz.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 23 Lip, 2008 16:17   

I chyba dobrze.

To co opowiadał mi prezes tych ogródków działkowych burzy nieco podawaną obecnie i od klikudziesieciu lat wersje,jakoby cmentarz zniszczyli całkowicie okupanci hitlerowscy.Macewy z cmentarza i resztki nagrobków jeszcze w latach 50-tych XX wieku usuwano z terenu kirkutu i kładziono wzdłuż ulicy-deptaku Zofiówka.

Do dzisiaj dwa fragmenty nagrobków służą jako podmurówka pod ogrodzenie z sąsiadującą z działkami posesją przy ulicy Studziennej.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pon 04 Sie, 2008 13:01   

drFaustus napisał/a:
Myśœlę i o tym i o tym, bo na niemieckiej mapie sygnowanej 1944rok teren ten nadal jest ujmowany jako cmentarz.




To jeszcze "pestka" :D

Kilka dni temu zdobyłem kserokopię planu miasta Inowrocławia z lat ok.1955-1957 i kirkut przy ulicy Studziennej jeszcze jest zaznaczony :shock: :shock:

To w końcu jak to jest z tą "likwidacją" w czasie II wojny śœwiatowej przez hitlerowców ??? :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 06 Wrz, 2008 22:44   synagoga w inowrocławiu żydzi inowrocławscy

Po dłuższej przerwie "come back" z czymśœ konstruktywnym dla tematu...

Jedne z ostatnich chwil "Małej Synagogi" - taki widok pamiętam :wink:

Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---

 
 
Vrill
szeregowy


Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 66
Wysłany: Sob 13 Wrz, 2008 20:29   

Chciałem się dowiedzieć czy to pozostałośœć po cmentarzu

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008 00:09   

Trzeba by odwrócić na drugą stronę :lol: A tak serio to nie wiem...

Stare jest, ale czy aby znowu afera nagrobkowa? Hmm... swoją drogą to nie bardzo rozumiem tych wszystkich zadym o płyty nagrobne, czy inaczej macewy... Czy robi się tyle szumu o nagrobki innych wiar, które regularnie są niszczone bądź wtórnie używane? I to do różnych celów? Hitem jest właśœnie owe wtórne adoptowanie tablic, płyt nagrobnych :) Ale czy jest cośœ w tym "nienormalnego"? Wg mnie nie. Naturalna kolej rzeczy, nie opłacone kwatery itp. Czas minął i tyle. Czy chociażby patrząc na to zagadnienie od strony przybliżanego w innym dziale na tym forum zagadnienia związanego z "zapomnianymi cmentarzami"? Najcz궜ciej po ewangelickimi, a słowo "zapomniane" jest tu tylko w kontekśœcie synonimu słów: rozkradzione-rozgrabione, zbezczeszczone, zniszczone... i wciąż plantowane bądź adoptowane na rozmaite skwery, parki itp... Czy robi się wokół tego przysłowiowe "wielkie halo"? Nie. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam już samym forumowiczom :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008 01:18   

aldek1944 napisał/a:
I chyba dobrze.

To co opowiadał mi prezes tych ogródków działkowych burzy nieco podawaną obecnie i od klikudziesieciu lat wersje,jakoby cmentarz zniszczyli całkowicie okupanci hitlerowscy.Macewy z cmentarza i resztki nagrobków jeszcze w latach 50-tych XX wieku usuwano z terenu kirkutu(...)




W uzupełnieniu tematu, w sieci można znaleźć taką wersję:







Oczywiśœcie ma się ona nijak do kopii mapy w posiadaniu aldek1944, na której widnieje w latach 50-tych ub. wieku (1955-57), czy relacji wspomnianego śœwiadka.

Możesz wrzucić jej - mapy - fragment? Pozwoliłaby przybliżyć zagadnienie.



Czerwone podkreśœlenia moje, polecam pełną lekturę...

Stronka z której zrobiłem zrzut niestety nie działa (!)...

No ale od czego są kopie :wink: Wystarczy pokopać, więc jest i http://209.85.135.104/sea...lient=firefox-a do źródła.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 18 Wrz, 2008 19:49   

"Perełka" wiedzy historycznej na tej zaprezentowanej stronce:-(

Kto stworzył takie "cudo"???
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 18 Wrz, 2008 19:54   

Vrill napisał/a:
Chciałem się dowiedzieć czy to pozostałośœć po cmentarzu


Nie .

To są płyty chodnikowe montowane na inowrocławskich chodnikach w drugiej połowie XIX wieku.

Pozostałośœci ich można znależć jeszcze w kilku miejscach solnego grodu-np. na ulicy Bocznej,Poznańskiej,przed kośœciołem pw.ŒŚw.Krzyża... .:-)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 18 Wrz, 2008 20:18   

aldek1944 napisał/a:
"Perełka" wiedzy historycznej na tej zaprezentowanej stronce:-(

Kto stworzył takie "cudo"???


Jakiśœ: Copyright ©2006-2007 by Gedeon - [url]mailto:Jerubal@wp.pl[/url]

:lol:
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Pią 19 Wrz, 2008 00:25   

jeszcze jakis czs temu to jest 10 moze 15 lat wstecz lezaly takie plyty tez na Kasztanowej a teraz ladnie sie prezetuja w przydomowych ogrodkach
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 23 Wrz, 2008 19:38   

orderek napisał/a:
jeszcze jakis czs temu to jest 10 moze 15 lat wstecz lezaly takie plyty tez na Kasztanowej a teraz ladnie sie prezetuja w przydomowych ogrodkach


Te z Bocznej znikneły niestety:-(

Kilka płyt jest też na Solankowej przed siedzibą Muzeum im.Jana Kasprowicza.Chyba jednak wtórnie tam je położono. Kilka lat temu było około trzydziestu na łączniku pomiedzy ulicą Orłowska a Przypadek.Tymi jednak "zaopiekowali" się budowlańcy " i inej maśœci "zbieracze":-(

Te być może znajdują się w sasiedztwie tzw. Ogrodów Papieskich,jako obmurowanie podwyższenia ,na którym urozmaica kuracje kuracjuszom i nie tylko pewien grajek... .Są one w tym miejscu od niedawna... .
 
 
Ryszard67
kandydat


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 8
Wysłany: Wto 23 Gru, 2008 12:45   

aldek1944 napisał/a:
orderek napisał/a:
jeszcze jakis czs temu to jest 10 moze 15 lat wstecz lezaly takie plyty tez na Kasztanowej a teraz ladnie sie prezetuja w przydomowych ogrodkach


Te z Bocznej znikneły niestety:-(

Kilka płyt jest też na Solankowej przed siedzibą Muzeum im.Jana Kasprowicza.Chyba jednak wtórnie tam je położono. Kilka lat temu było około trzydziestu na łączniku pomiedzy ulicą Orłowska a Przypadek.Tymi jednak "zaopiekowali" się budowlańcy " i inej maśœci "zbieracze":-(

Te być może znajdują się w sasiedztwie tzw. Ogrodów Papieskich,jako obmurowanie podwyższenia ,na którym urozmaica kuracje kuracjuszom i nie tylko pewien grajek... .Są one w tym miejscu od niedawna... .




Kilkanaśœcie lat temu spacerowałem w miejscu gdzie teraz są Ogrody Papieskie. Znalałzem kawałek kamiennej (marmurowej?) płyty z z Gwiazdą Dawida wpisaną w okrąg i kilkoma hebrajskimi literami. Alejki ówczesnego ogrodu botanicznego były wysypane takim gruzem budowlanym i było tam więcej tego rodzaju "gruzu" choć już bez wyrażnie widocznych oznaczeń.



Mam pytanie: czy ktośœ wie dokładnie, która kamienica była tą w której mieszkał L. Levy. Moje dociekania doprowadziły mnie do ustalenia, że była to jedna z dwóch kamienic położonych pomiędzy przedszkolem MIśœ, a budynkiem Harcówki na Solankowej. Ktośœ wie dokładnie która to z nich? Osobiśœcie optuje za tą bliższą Harcówki.
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Sob 21 Lis, 2009 03:15   

Dr. Leopold Levy Soolbadstrasse 11 (telefon nr 44). Dane z 1903 r. numeracja została zachowana do ok. 1963 roku. Bank miał numer 6 (obecnie Solankowa 11) licząc kolejno to chyba szkoła dawna ósemka miałaby numer 10, jedenastka byłby następny za harcówką.
 
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Sob 21 Lis, 2009 03:25   

Cmentarz żydowski na Marcinkowskiego otwarto w 1886r. Populacja Żydów w tym czasie wynosiła chyba ok. 900 osób. Po I WŒŚ było ich jeszcze mniej, w 1939 roku było tylko 179 osób. Czy znana jest liczba grobów na tym cmentarzu? Cmentarz obszarowo jest duży i sądzę ze był zapełniony tylko cz궜ciowo.
 
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Sob 21 Lis, 2009 03:42   

W owej perełce wiedzy historycznej jak nazwał to dziełko aldek jest informacja, o deportacji Żydów do Kruszwicy i Gniezna. Ja znalazłem w necie wzmiankę, że w grudniu 1939 Niemcy przywieźli do Wielopola Skrzyńskiego (woj. podkarpackie) 70 Żydów wysiedlonych z Inowrocławia.
 
 
 
Ryszard67
kandydat


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 8
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 20:03   

To by się zgadzało. Te drewniane elementy są charakterysyczne dla zabudpwań żydowskich. Poza tym, te dwa eleementy przypoinające kolumny Boaz i Jakin po bokach wejśœcia, to być może nawiązuje do zamiłowań para- wolnomularskich Levy'ego .

Dziękuję za informację i pozdrawiam
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2011 16:57   

Nie wiem ilu tu "lokalnych" userów zagląda, ale że też nikt nic nie wspomina o fakcie, że sprzed "Medyka" sprzątnięto płyty chodnikowe ? :roll:

Cośœ ktośœ wie w temacie?
 
 
Immelmanka 
młodszy drużynowy



Dołączyła: 03 Kwi 2011
Posty: 87
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2011 22:00   

jako "nielokalna" użytkowniczka forum informuję, że macewy sprzed III LO zostały przeniesione do Muzeum i tam ma miejsce ich odczytywanie oraz zapewne konserwacja.

Każdą płytę dokładnie opisano i sfotografowano. Wsród znalezionych elementów są tablice pochodzące z XVIII w. Wiekszośœć pochodzi z XIX i XX w.

Inskrypcje odczytują archeolodzy. Wiem, że mieli im pomagać ?studenci? z szkoły Hebrajskiej z Torunia. Nie wiem, czy współpraca doszła do skutku.

Kilkanaśœcie nazwisk juz ustalono. Wiem też że archelodzy i pracownicy muzeum liczą na to, że znajdą tablicę M. Levy'ego.



Po przeprowadzeniu wszystkich pracach konserwatorskich odbędzie się wystawa w muzeum. Może już wkrótce.



Cośœ obiło mi się, o pomyśœle wybudowania lapidarium w Inowrocławiu w celu upamiętnienia inowrocławskich Żydów. Ale to chyba nie jest pewna wiadomośœć. Władze (chyba starostwo) czeka pewnie na pomysły.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2011 22:52   

Nielokalna - "tutejsza" Mr. Green dzięki za odpowiedź.

Swoją drogą to chyba delikatnie zbłądziły w drodze do Muzeum, bo póki co leżakują na tyłach szkoły (od strony boiska) :roll:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 05 Wrz, 2011 13:40   

Przeglądam w domu zebrany materiał i... :shock:

Zdjęcie płyt chodnikowych uwolniło duchy?





Ot, mała podróż do przeszłośœci :wink:
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pon 05 Wrz, 2011 13:58   

Płyty już znikły, pewnie do muzeum, tylko tam wiele rzeczy lubi ginąć.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 05 Wrz, 2011 22:33   

A duchy pozostały? Mr. Green

Zniknęły? Hmm... a na zapleczu od strony boiska szkoły jest składowisko czego?

Żeby było bardziej interesująco, drobną kosteczkę sprzed budynku również dziśœ zorano.... Pewnie lepszy i trwalszy będzie współczesny "polbruk" Evil or Very Mad

Swoją drogą to może ma ktośœ z forum więcej info nt. tych prac, tj. kto jest ich inicjatorem/pomysłodawcą, kto pokrywa koszty całej operacji? (mile widziane linki do źródeł)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 10 Wrz, 2011 18:23   

Szukając odpowiedzi na zadane w poprzednim pośœcie pytanie, trafiłem na m.in. http://www.zhk.umk.pl/wlaszkiewicz.html stronę, na której przybliżona jest książka Żydzi w Inowrocławiu w okresie międzywojennym (1919-1939). Wyd. Muzeum Jana Kasprowicza Inowrocław 1997.

Ma ktośœ z Was może tą publikację?

W krótkiej recenzji można znaleźć m.in. taki fragment:

W trzecim rozdziale ( Stosunek mieszkańców Inowrocławia do Żydów) opisał Tomasz Łaszkiewicz postawy Polaków wobec Żydów. W tym fragmencie została nakreśœlona geneza antysemityzmu oraz jej jego przejawy na terenie miasta (Głównym powodem nastrojów antyżydowskich w Inowrocławiu był negatywny stosunek mniejszośœci żydowskiej do polskiej państwowośœci)

W innym (...)zwrócono uwagę na stosunek obywateli wyznania mojżeszowego do państwa polskiego oraz ewolucję tych postaw(...)



Myśœlę, że dla osób zgłębiających zagadnienie mojżeszowych śœladów w lokalnej historii lektura ta może być interesująca.



Proporcjonalnie do czasu pośœwięcanego głównemu tematowi tego wątku rośœnie liczba pytań jakie nasuwają mi się po jego lekturze :?

Kilka z nich:



- na czym polega fenomen macew, tj. ich ewentualnej wyjątkowośœci w porównaniu do nagrobków innych religii? Dla Żydów najważniejsze jest to, co kryje ziemia, a nagrobki - choć naturalnie otaczane szacunkiem - mają znaczenie wtórne http://zapytaj.onet.pl/Ca...sc_zmarlym.html



- (...)Nie istnieje też pojęcie "likwidacji" cmentarza(...) http://zapytaj.onet.pl/Ca...sc_zmarlym.html - jak to się stało w Inowrocławiu, że tereny po dwóch kirkutach (najbardziej wyeksponowanych w lokalnej historii) tj. przy ul. Studziennej i ul. Marcinkowskiego zostały zaadoptowane do innych celów (z których "Ogródki działkowe" stanowią swego rodzaju kuriozum sprawy) ale również i adaptacja dla celów komunalnych "nowego kirkutu" nie odbiega od poprzedniego?



- jak to się dzieje, że w ogóle nie wspomina się o powojennej (wcale nie tak dawno, bo w latach 80-tych...) likwidacji cmentarza ewangelickiego przy tej samej (Marcinkowskiego) ulicy, który był sąsiadem kirkutu? (teren jego współcześœnie pełni funkcję cmentarza parafialnego jednaj z lokalnych parafii) Wg mnie "afera" nie mniejsza...



Itd...



Szukam... Trafiam na tematykę pośœwięconą lokalnemu zagadnieniu, licząc że znajdę odpowiedzi na cz궜ć z nurtujących mnie pytań...



http://www.pomorska.pl/ap...LAW01/452222399



http://www.pomorska.pl/ap...LAW01/174789323



http://www.pomorska.pl/ap...LAW01/125254652



http://www.polin.org.pl/cities/343/galeria/23276/



http://www.kirkuty.xip.pl/inowroclaw.htm



http://inowroclawmojemias...427/macewy.html



http://213.92.191.154/3lo/?q=node/386



http://kronikiinowroclaws...uty-macewy.html



Przy okazji temat http://www.inowroclaw.inf...ja=news&id=1327



Przykład z Bydgoszczy http://www.mmbydgoszcz.pl...y?category=news



I wcześœniej cytowany materiał źródłowy http://zapytaj.onet.pl/Ca...sc_zmarlym.html



http://www.bip.inowroclaw.powiat.pl/?a=5444, w którym znajdziemy m.in. zakres prac, koszt oraz warunki obowiązujące podczas przeprowadzania robót pod nazwą Remont i wymiana nawierzchni placu przy Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu, ul. Narutowicza 53
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Wto 13 Wrz, 2011 09:43   

Nie rozumiem tego całego szumu wokół zmiany nawierzchni przed III liceum.Gmina Żydowska nie wyrażała większej chęci zajęcia się macewami.Powstanie lapidarium,przyjedzie rabin,przetnie wstęgę i tyle.Jakie będzie zainteresowanie wystawką?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 15 Wrz, 2011 00:09   

Tu nie tyle idzie o szum związany z wymianą nawierzchni przed III L.O., ale w ogóle o nakręcanie przez media w sposób tendencyjny tematu, tak jakby był on swego rodzaju priorytetem pośœród innych spraw...

Jestem w stanie zrozumieć, że nie mają tu o czym pisać, więc temat w odcinkach jest w sam raz, bo rozwojowy.



Mnie w tym wszystkim porusza przede wszystkim stronniczośœć inicjatorów przedsięwzięcia (sporego i przede wszystkim kosztownego jak na swoją skalę), gdyż przemilczane zostały powojenne pacyfikacje nekropolii innych wyznań (mam na myśœli swoisty pogrom terenów nekropolii ewangelickich).

Dla przykładu pytam się więc, kto jest odpowiedzialny za likwidację cmentarza ewangelickiego przy ul. Marcinkowskiego w latach 80-tych ub.wieku? (domyśœlnie chodzi o to, kto wyraził swój szacunek dla pamięci o zmarłych innego wyznania poprzez zepchnięcie koparkami/spychaczami nagrobków... bez lapidarium).

Gdzie się podziały płyty nagrobne z jego terenu? (Czy przy wskazaniu miejsca, w którym posłużyły jako gruz pod betonowy plac nakazana zostanie jego rozbiórka, odzyskanie i przebudowa? Pewnie nie...)

Co z ewangelicka cz궜cią cmentarza przy ul. Mątewskiej?

Co z opuszczonymi nekropoliami w powiecie inowrocławskim?

Co na poniższe zdjęcie powiedziałby autor słów "- Nie chciałbym, żeby ktośœ chodził po nagrobkach moich dziadków i pradziadków. To byłaby profanacja."http://www.pomorska.pl/ap...LAW01/452222399







Co to jest? Nic innego jak:







W najbliższym czasie zasilą podmurówkę/fundamenty, utwardzą grunt pod drogę dojazdową do posesji... itp.



Nikt nie stanie w obronie symboli religijnych?





Tu niemal gotowa "płytka chodnikowa" (współczesna - zdjęcia sprzed kilku dni):







A ta płyta poniżej - nie nadawałaby się na jakąśœ ekspozycję?







:?
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Czw 15 Wrz, 2011 00:49   

Inowrocław małym miastem jest.Sensacji u nas mało,więc założyć można,że temat płyt nagrobnych do takich należy.

Spojrzałem na stronę Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i...

"Do zadań Fundacji należą:

- restytucja mienia dawnych gmin żydowskich (Fundacja działa tu jako pełnomocnik ZGWŻ) – synagog, cmentarzy i innych obiektów, które służyły działalnośœci religijnej, edukacyjnej, charytatywnej i społecznej (na podst. Ust. z dn. 27.02.1997 o stosunku Państwa do Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Dz. Ust. 41 poz. 251 ze zm.);

- zarządzanie odzyskanym mieniem

- ochrona tych obiektów, które mają wyjątkowe znaczenie religijne lub historyczne."



http://www.fodz.pl



Chyba nie uznają wyjątkowośœci w płytach nagrobnych sprzed "medyka".Kruczek polega w słowach"obiekt"i"cmentarz".Wartośœć kamieniarską pewnie mają,osobiśœcie bym nabył parę sztuk.

Zapomniane groby są demontowane,cenniejszy kamień wykorzystywany jest ponownie-recykling.Jednak pozyskanie surowca z macew uznać już można jako antysemityzm :twisted:

"- Nie chciałbym, żeby ktośœ chodził po nagrobkach moich dziadków i pradziadków. To byłaby profanacja." Nasuwa się pytanie,co jest nagrobkiem?Nagrobek – trwałe oznaczenie miejsca pochówku ciała lub prochów osób, rzadziej zwierząt w postaci kompozycji architektonicznej. Mają na celu zachować pamięć o osobie zmarłej. Monumentalne budowle zwane są grobowcami.
 
 
night 
kandydat


Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 4
Skąd: Westpreussen
Wysłany: Śro 18 Sty, 2012 14:09   

Mam następujące pytanie, czy ktośœ wie gdzie znajdował się dawny szpital żydowski (dzisiejsze ulice), wspomniany we fragmencie opracowania rabina S. Simona Żydzi inowrocławscy w czasach Księstwa Warszawskiego 1807-1815, a tym samym trzeci cmentarz żydowski (choleryczny):



Cytat:
Za czasów Księstwa Warszawskiego znajdował się w Inowrocławiu przy murze miejskim, w sąsiedztwie szpitala żydowskiego jeszcze jeden cmentarz żydowski, na którym jednak od niepamiętnych czasów nie chowano już więcej umarłych. Dopiero władze pruskie zwróciły w r. 1817 baczniejszą uwagę na to opuszczone cmentarzysko i wezwały ewentualnych właśœcicieli tego "opustoszałego placu", by zgłosili do niego swe pretensje. Na to wezwanie zgłosili się starsi kahału inowrocławskiego i wyjaśœnili, że obszar ten służył przed przeszło stu laty za cmentarz pomocniczy podczas wielkiej epidemii cholery, która wtedy grasowała w Inowrocławiu. Epidemia ta miała wówczas pochłonąć tyle ofiar, że kahał inowrocławski w obawie by na już wtedy gęsto pokrytymi grobami cmentarzu gminnym nie zabrakło miejsca, postanowił grzebać zmarłych na tę epidemię na tym ad hoc zaimprowizowanym, pomocniczym cmentarzu. Rozmiary tego dziśœ już nieistniejącego cmentarzyska wynosiły: sto stóp długośœci i siedemdziesiąt jeden stop szerokośœci.





Źródło: Cmentarze żydowskie w Inowrocławiu - Kirkuty.xip.pl
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 18 Sty, 2012 14:48   

Inowrocławskie getto usytuowane było w południowo-wschodnim rejonie śœredniowiecznego miasta, w okolicy dzisiejszych ulic: Wałowej i Krótkiej (...) Oprócz domów mieszkalnych w gettcie zgrupowane były również żydowskie instytucje publiczne - szpital z małym cmentarzykiem pod samym murem miejskim, mykwa (...) szkoła talmudyczna i synagoga.

Synagoga była usytuowana na parceli przy dzisiejszej ulicy Krótkiej 3. (...) w 1967 podczas badań archeologicznych na placyku przy ul. Krótkiej natrafiono na murowane fundamenty synagogi (...).

Do ostrego konfliktu między polską a żydowską ludnośœcią Inowrocławia doszło dopiero w połowie XVII w. Oskarżono wówczas Żydów o współdziałanie ze Szwedami w niszczeniu miasta (...).

(...) w skutek tego oskarżenia wydalono z Inowrocławia wszystkich Żydów, a pozostawiony przez nich majątek, król Jan Kazimierz dekretem z nia 20 wrześœnia 1658 r. nadał miastu na pokrycie szkód wojennych.

Zburzono wówczas śœredniowieczną synagogę, a cz궜ć pochodzącego z niej budulca wykorzystano ponoć przy budowie kośœcioła w Pieraniu.

(...) Synagogę odbudowano na dawnym miejscu, przy ul. Krótkiej. Nazwano ją "Wielką", dla odróżnienia od drugiej bożnicy, stojącej również przy ul. Krótkiej, bliżej muru obronnego, po wzniesieniu nowego obiektu zwanej synagogą "Małą". "Wielka synagoga" spłonęła podczas pożaru miasta w 1775 r., który rozprzestrzenił się właśœnie w getcie (...).

W latach 1833-1836 bożnicę przebudowano i urządzono w niej wytwórnię cygar i papierosów Wolfa.

Po likwidacji Wielkiej Synagogi Żydzi wykorzystali na bożnicę szkołę talmudyczną. Zbudowano ją w 1805 r. na placu między fasadą Wielkiej Synagogi a murem obronnym miasta, w miejscu zburzonej w 1804 r. Małej Synagogi. Budynek szkoły był klasycystycznym dworkiem (...).

Ponieważ szkołę wykorzystywano jako bożnicę, wkrótce zaczęto nazywać ją Małą Synagogą, podobnie jak stojącą wcześœniej w tym miejscu śœwiątynię.




Źródło: Cz. Sikorski Encyklopedia wiedzy o zabytkach Inowrocławia



Zagmatwana wydaje się historia tej cz궜ci miasta :D
 
 
night 
kandydat


Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 4
Skąd: Westpreussen
Wysłany: Śro 18 Sty, 2012 16:37   

Dzięki :)



Dodatkowo dowiedziałem się gdzie stała synagoga "wielka".
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 18 Sty, 2012 17:12   

Proszę bardzo

Przy okazji sam odśœwieżyłem wiedzę

Tymczasem poszedłem dalej tropem przez Ciebie nadanym, a mianowicie w poszukiwaniu cmentarza...

Jest... "Duchy przeszłośœci" mówią, że należałoby zwrócić uwagę na ten teren :wink:



Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---

 
 
night 
kandydat


Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 4
Skąd: Westpreussen
Wysłany: Śro 18 Sty, 2012 20:04   

Czy "duchy przeszłośœci" nie są czasem mniej lub bardziej związane z śœmietniskiem, które może się tam znajdować :?:

Rzecz to znana, że śœmieci bardzo lubią stare, zapomniane cmentarze...
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 18 Sty, 2012 23:25   synagoga w inowrocławiu żydzi inowrocławscy

Nie, nie :D

Swoją drogą to nie pamiętam jak tam przedstawia się stan terenu... ŒŚmietniska sensu stricto nie kojarzę w tym miejscu :roll:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 30 Sty, 2013 02:31   synagoga w inowrocławiu żydzi inowrocławscy

Tak to bywa, że często szykując materiał na jeden temat, przy okazji cośœ niespodziewanie "wpada" w ręce samo.

Stało się tak i tym razem.

Widok kirkutu z ul. Studziennej (ujęcie na cz궜ć "zofiówkową")

Właśœciwie to jedyny jaki znam w tej formie i zarazem ostatni - jak sadzę - przed zniszczeniem.

Ciekawostką jest widoczne ogrodzenie, jak również zarysy macew.

Tak więc krok do przodu po niemal roku od ostatniego postu w tym temacie :wink:

Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---



Delikatnie powiększymy:

Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 22 Lis, 2013 13:36   

Czytał ktoś z forum przedwojenny "Przewodnik po Inowrocławiu i Kujawach" autorstwa Stanisława Waszaka?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 11 Paź, 2015 19:06   kirkut w Inowrocławiu,żydzi inowrocławscy

Mijają lata, a wraz z nimi na światło dzienne wypływają kolejne archiwalia.
Kirkut z innej, aczkolwiek podobnej perspektywy:

Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 24 Lut, 2016 15:16   Wielka synagoga Inowrocław Hohensalza Żydzi

Wygląda to na długo oczekiwany widok Wielkiej Synagogi...
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Teraz wypadałoby ją ulokować w jednym z wcześniej wymienianych miejsc... :roll:
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 24 Lut, 2016 18:59   Wielka synagoga Inowrocław Hohensalza Żydzi

Nie rozpoznaję miejsca. :cry:
A może na dzień dzisiejszy miejsce to wygląda inaczej :roll:
_________________
http://www.stowarzyszeniebastion.com/
 
 
wieniek 
służba przygotowawcza


Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 27
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016 17:47   Wielka synagoga Inowrocław Hohensalza Żydzi

Wielki szacun za tą fotografię ,chodzę po starym bruku i po nowym i nie bardzo potrafię postawić ten budynek . Myślę że przy samym murze by nie budowali chyba że na zakręcie.
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Sob 12 Mar, 2016 20:58   

dr. znasz miejsce lokalizacji tak pi x drzwi sam się z siebie :mrgreen: że nie mogę kum kum
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 30 Lis, 2016 12:06   Synagoga w Inowrocławiu

Nie wstawiałbym nie znając ;)

Wszystkich zainteresowanych inowrocławską judaiką odsyłam do wątku poświęconego :arrow: synagodze przy ul. Solankowej, w którym czeka prawdziwa historyczna "petarda"!
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.