FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: historie, tworzymy

Tworzymy historię - byle jak, byle komu?
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 07 Wrz, 2008 04:39   "Zatrzymane w kadrze" - cykl w GP

Nie należę do grona osób nader często nadużywających lokalnej prasy i korzystających z jej zasobów, niemniej jednak zmuszony zostałem do zakupu takowego periodyku z powodu braku programu TV :lol:

I nawet dobrze się stało, jako że w piątkowym wydaniu, ukazał się zaanonsowany tydzień wcześœniej felieton z cyklu "Zatrzymane w kadrze", pióra znanego inowrocławskiego piewcy historii regionu, ze szczególnym uwielbieniem miasta |Inowrocławia. Sporadycznie zapoznaję się z publikowanym na łamach GP materiałem, głównie w postaci wycinków "zajmującego" cyklu, jaki to ze skrupulatnośœcią wycina dla mnie sąsiadka :wink:

I oto tym, którzy gryząc przez tydzień paznokcie, w oczekiwaniu na "zdjęcia(...), które do tej pory nie były nigdzie publikowane, a ich wartośœć dokumentacyjna dla znajomośœci naszej historii jest nie do przecenienia", w wydaniu z dnia 5 wrześœnia br. ukazał się materiał pt. "Nieznane zdjęcia Droszcza". Nie powiem, dołączyłem również do grona tych, którzy oczekiwali nie małej sensacji. No więc lektura tekstu nawiązująca do historii początków okupacji hitlerowskiej na naszej ziemi, znana z większośœci opracowań w tym temacie, mniej lub bardziej nasycona treśœciami o zabarwieniu emocjonalnym - ok, do przyjęcia, choć nie znam źródeł i statystyk na których kanwie zostały sformułowane niektóre stwierdzenia...

Czas na "zdjęcia(...), które do tej pory nie były nigdzie publikowane, a ich wartośœć dokumentacyjna dla znajomośœci naszej historii jest nie do przecenienia". Przyznam, pierwsze nie znane mi dotychczas (chyba, bo idąc za dalszym tokiem myśœlowym, może warto głębiej przejrzeć lokalną literaturę). Pozostałe dwa (z łącznej liczby 3), wydawały mi się od razu znajome... Pytanie skąd? Jako, że lektura związane z tym okresem historii miasta Inowrocławia, nie jest nazbyt obszerna, postanowiłem zajrzeć do wytypowanych przeze mnie trzech pozycji. I proszę, oto:

WYDAWNICTWO RADY MIEJSKIEJ PATRIOTYCZNEGO RUCHU ODRODZENIA NARODOWEGO W INOWROCŁAWIU POD REDAKCJĄ ZENONA MAZURA, w dniu 1 wrześœnia 1989r. publikuje książkę

BYŁ TAKI WRZESIEŃ... 50 rocznica wybuchu II Wojny ŒŚwiatowej

Strona 40 i 41... co zawierają? Nic tylko m.in. ("m.in., b jest jeszcze inne) "zdjęcia(...), które do tej pory nie były nigdzie publikowane(...)". Oczywiśœcie obdarzona podpisem wyjaśœniającym ich pochodzenie, czyli z archiwum Danuty Droszcz-Krajniak, tej samej Pani, z uprzejmośœci której skorzystał autor piątkowego odcinka...

Dlaczego o tym piszę... Hmm... Też postawiłem sobie pytanie: czy warto zwrócić na to uwagę? Przecież przeciętny zjadacz chleba, bądź "czytacz" lokalnej prasy nawet nie mrugnie okiem konsumując tekst "Zatrzymane w kadrze". Mnie uderzyło w oczy owe nagięcie faktów (delikatnie rzecz ujmując...). Czy tak znany i "renomowany" regionalista nie zna zasobów już będących w obiegu, zwłaszcza publikacji, która jako jedna z nielicznych podejmowała tak charakterystyczną i ważną okresowo dla historii miasta tematykę? Czy był to celowy zabieg, a więc jawna manipulacja, mająca śœciągnąć okreśœloną rzeszę czytelników, a co za tym zwiększyć popyt na prasę? Czy też pewna niekompetencja, a co za tym idzie ignorancja dorobku poprzednich pokoleń, w tym przypadku redaktorów "Był taki wrzesień..."?

Mimo uznania dla całośœci działań na rzecz kultywowania regionalnej historii przez autora, uważam całą sprawę za duży afront i nie mniej wielki minus dla jego osoby... :cry: Może zatem suplement do artykułu pt. "Brak weryfikacji...Nieznane zdjęcia Droszcza jednak znane!" :)

Tym optymistycznym akcentem kończę ów kawiarniany post :wink:
 
 
Krawiec 
komendant plutonuDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Nie 07 Wrz, 2008 13:30   

Hmm,mógłbym się rozpisać w temacie pozyskiwania materiałów przez owego historyka/pasjonaty/lokalnego patrioty,ale narusze dobre imię lub dokonam pomówienia :)

Poprzez naciaganie faktów można zawsze troszke uczknąć punktów dla siebie w oczach innych ( a są jeszcze tacy naiwni ?) albo dowartośœciować swoje ego.
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonuDołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 09 Wrz, 2008 02:43   

a moze dla tego drukuje bo zna i jeszcze mu za to placa.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 09 Wrz, 2008 02:46   

Zna i nie pisze w tym przypadku, że to już jest znane i opublikowane?
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużynyDołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 10 Wrz, 2008 21:56   

Może lubi swoje nazwisko w towarzystwie słów "nieznane", "niepublikowane". Trudno obecnie znaleźć "nieznane" plemiona w dżungli więc sobie człowiek na lokalnym podwórku poużywał ;)
 
 
Anusiaino
komendant plutonuDołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 11 Wrz, 2008 15:38   

jaszka napisał/a:
lokalnym podwórku poużywał ;)
rządzisz :D
 
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Pią 01 Sty, 2010 15:45   Wycinek z 2007 roku ...

...... i ta sama fotografia z NAC bardziej wyraźna. Widać na niej, że zdarzenie ma miejsce przed dworcem, w miejscu zwrotnicy tramwajowej, a widoczny budynek to ul. Magazynowa.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 01 Sty, 2010 21:41   

Ciekawe zdjęcia. Faktycznie czytelnośœć wnosi bardzo wiele do tematu...

Hmm... :wink:
 
 
Berry 
pomocnik komendanta drużynyDołączyła: 09 Gru 2009
Posty: 379
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 05 Sty, 2010 17:54   

Ale kapitalny, historyczny, inowrocławawski smaczek. Brawo g.dark !
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 30 Sty, 2013 14:19   Tworzymy historię - byle jak, byle komu?

Tytuł wątku nieprzypadkowy. Bylejakośœć otacza nas wszędzie...

Tym bardziej żal, że tu gdzie teoretycznie nie powinna zaistnieć, rozrasta się w sposób niekontrolowany. Hmm... a może nader śœciśœle kontrolowany, w sposób nie pozwalający zburzyć panujących mitów, gdyż są "przyklepane" przez naczelnych architektów?

Nieważne, tyle nasze co tu sobie popiszemy, a ktośœ to przeczyta (a przeczyta :wink: ).

Tylko szanowni konstruktorzy historii wiedzcie, że ludzie Was (tj. publikacje) czytają ze zrozumieniem (może nie wszyscy, ale są jednostki) i urągającym ich godnośœci jest słowo drukowane zawierające nierzetelne, wręcz fikcyjne informacje, które później powielane stają się obowiązującą "prawdą", z którą ciężko walczyć.Parafraza słów "zwycięzcy nikt nie pyta o prawdę" na rzecz: publikującego niewielu będzie weryfikować - oddaje sedno sprawy.Długi czas zastanawiałem się nad założeniem takiego wątku, w którym

można by zbierać tzw. "kwiatki" historyczne z lokalnego podwórka.

Przyszedł na to czas.Poniżej debiut (może nie do końca zasługujący na pierwszy - otwierający wątek przykład, ale jest pod ręką) zrzut ekranu z wyświetloną stroną w dniu dzisiejszym.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pośród treści typowo branżowej zawiera krótkie wstawki historyczne.

Przyjrzyjmy się zatem zaznaczonej treści:

http://pwikino.pl/12,1,siec-wod-kan.html dostęp z 30 stycznia 2013


EDIT: 8 września 2015 bez zmian, no poza tym, że zmienił się kierownik, a na jego miejscu jest p.o. kierownika :mrgreen:
A teraz jako materiał porównawczy na poniższą widokówkę i datę:Skąd ta rozbieżność? Zastanawiałem się nad tym.

Wytłumaczyłem sobie, że odpowiedzialna za serwis PWiK osoba niekoniecznie musi interesować się lokalną historią, a tym bardziej weryfikować docierające informacje (choć o zgrozo, ktoś to zlecił i do tego zapewne pracuje w tym zakładzie, więc z czysto zawodowego punktu widzenia warto by było co nie co wiedzieć na jego temat).

Ot po prostu, informatyk przepisał otrzymaną treść i poszło w świat (nadal idzie :wink: ).

Tyle, że "diabeł tkwi w szczegółach", a takowym jest materiał ikonograficzny (jeden z wielu dostępnych sprzed nie do końca trafionej daty).

Pójdźmy dalej. Czym kierował się autor tekstu przy jego powstawaniu?

Zapewne jaką publikacją (a takowa powinna już zobowiązywać...).

Więc szukam...

"Po prostu Inowrocław" wyd. 2001, str. 161:

"Górująca nad okolicą wieżaciśnień zbudowana została w latach 1903-1904 przez Wasserwerks Aktien Gesellschaft z Berlina na miejscu, gdzie już w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku były zamontowane tymczasowe wodociągowe urządzenia ciśnieniowe. W Inowrocławiu znajdują się jeszcze dwie kolejowe wieże ciśnień: starsza przy ul. Ks. Piotra Wawrzyniaka (z 1900 roku) oraz druga wzniesiona w czasach II wojny światowej w rejonie torowiska". :D

No, to częściowo zagadka rozwiązana.

Tymczasem któryś z trójki autorów zapewne doszedł do podobnego wniosku, że coś tu nie pasuje i zreflektował się korektą informacji w nowszej wersji "Po prostu Inowrocław" z 2008 roku.

Na stronie 174 czytamy już uboższą wersję:

"Górująca nad okolicą wieża ciśnień wzniesiona została około 1894 roku i podwyższona o 10m w latach 1903-1904 przez Wasserwerks Aktien Gesellschaft z Berlina".

Jakież to dokumenty posłużyły za podkład źródłowy do stworzenia pierwszej wersji informacji? :roll:

Podobne wątki dot. lokalnych nieścisłości (czyt. fikcji) poruszane już były na tym forum.

Zainteresowanych odsyłam do lektury forum, m.in. ->TUTAJ
 
 
Krawiec 
komendant plutonuDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pon 04 Lut, 2013 19:31   

A może więźba dachowa kryje datę budowy? Zdarzają się przypadki dłutem wyryte :) O ile mnie pamięć nie myli to kośœciół NMP w Inowrocławiu takowe posiada.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 05 Lut, 2013 15:56   wieża ciśœnień inowrocław zofiówka 1896

Słuszna uwaga, ale czy więźba zaśœwiadcza o powstaniu samej budowli, czy jak sama nazwa wskazuje więźby dachowej :roll: :wink:

Dajmy na to jakieśœ współczesne prace renowacyjne i "pieczęć" wykonawcy wykonana z tego tytułu na poddaszu - współcześœnie.

Podobna analogia :wink:

No, ale żeby nie było, że bazujemy na samej litografii, to z tego samego roku fotka ukazująca wieżę w pełnej krasie: 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 08 Wrz, 2015 10:23   wpadki edytorskie czy brak wiedzy?

Przeglądam wiele wydawnictw...
Wiele z nich (na nieszczęście poszukujących wiedzy) służy jako "źródła".

"Z dziejów kupiectwa kujawsko-pomorskiego. Na 100-lecie powstania Towarzystwa Kupieckiego w Inowrocławiu", Bydgoszcz-Inowrocław 1992, praca zbiorowa.
I tu uwaga - Korekta: Zespół
Kadr z fragmentem widokówki, niby nic szczególnego, ale za to podpis powalana kolana :mrgreen:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Dla formalności: budynek zniknął z panoramy miasta w 1945 roku... :dia:
Brak wiedzy czy zwykłe dyletanctwo, a może niedbałość i będąca tytułem wątku bylejakość?
Ukłony dla zespołu korektorującego :supz:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 19 Mar, 2019 12:14   inowrocław stare widokówki

Dzisiaj wracamy do tematu :mrgreen:
Szkoda, bo najchętniej nie odnotowywałbym tego typu przypadków, ale skoro są...
Jakiś czas temu przywoływaliśmy pewną publikację oraz witrynę WWW, w których poruszane były kwestie daty/pochodzenia wieży wodnej (ciśnień).
(Swoją drogą - wiecie, że do dziś nic się nie zmieniło? Daty na przywoływanej stronce nadal "po staremu" :mrgreen: ) Mało tego, Ci, którzy odwiedzili Inowrocław w dniu 02 marca 2019r. i z wypiekami na twarzach "zwiedzili wieżę ciśnień", dowiedzieli się na miejscu, podczas "dnia otwartego", że wieżę wybudowano w latach 1901-1903 (zapewne wiedza wsparta własnym, zakładowym źródłem: http://www.pwikino.pl/12,1,siec-wod-kan.html - dostęp z 03.03.2019) lub w innej wersji po kilku minutach, że pochodzi z lat 1903-1904 (tutaj być może wsparcie ze źródła: "Po prostu Inowrocław" wyd. 2001, str. 161) lub... (bo takowa też była) z ładnie wydanej publikacji pt. "110 lat wodociągów inowrocławskich" str. 28...

Ale to już było (a dzięki drukowi jest i będzie i tylko współczuć wprowadzanym w błąd niczemu niewinnym, nieświadomym czytelnikom, a mało tego, w przyszłości tym, którzy będą powoływali się na te źródła w swoich pracach :| )

Zajmijmy się tym, co dzisiaj skłoniło mnie do napisania tego postu.
Wspomniana książka "110 lat wodociągów inowrocławskich" str. 53 - fotografia (z pocztówki, tyle że bez oryginalnego marginesu z opisem)


i podpis:
W początkach lat sześćdziesiątych wodociąg doprowadzono do domów mieszkalnych na Osiedlu Bydgoskim (ówczesna "Kolonia Robotnicza").

Kadr autorstwa E. Falkowskiego, który ukazał się nakładem "czytelnika" w 1950 roku nie ma nic wspólnego z Osiedlem Bydgoskim, mało tego, sam wydawca widokówki nawet tego nie sugeruje (ani na awersie ani na rewersie ), a zatem skąd autor książki zaczerpnął wiedzę/informację nt. lokalizacji?
Z przysłowiowego kapelusza lub za inspirację posłużył "palec", jak w księdze XVI Tytusa, Romka i A'Tomka :br:
Drobiazg? Może, a może nie. Tyle, że silnie sugestywny, do tego stopnia, że trafiłem na rozmówcę, "znawcę", który przekonywał mnie o słuszności tej interpretacji :mrgreen:
Na pytanie czy był/widział/zobaczył/zweryfikował? Padła odpowiedź przecząca...
Nie był. Nie był on jak i wielu innych apologetów "prawd objawionych" ;)

Kończąc ów post, kadr wczoraj i dziś... :mrgreen:... i pytanie: to w końcu gdzie jest ta Kolonia Robotnicza? :mrgreen:
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 19 Mar, 2019 17:01   

No tak, gdzie jest lokalizacja tek koloni :?: :?:
_________________
http://www.stowarzyszeniebastion.com/
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 28 Paź, 2020 20:56   

Tupadły :mrgreen:
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.