FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: konzentrazionslager, mauthausen

Konzentrazionslager Mauthausen
Autor Wiadomość
general 
komendant plutonu



Wiek: 43
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 23:37   Konzentrazionslager Mauthausen

Konzentrazionslager Mauthausen (a od lata 1940, KL Mauthausen-Gusen) był niemieckim obozem koncentracyjnym usytuowanym w miasteczku Mauthausen, ok. 20 km od Linzu w Austrii. Został założony po wcieleniu (Anschluss) Austrii do Niemiec. Istniał w latach 1938-1945.



Historia Obozu

KL Mauthausen został założony w sierpniu 1938 roku w pobliżu największej austriackiego kamieniołomu grafitu (Wiener Graben). Obóz był wzorowany na modelowym KL Dachau i służył aż do końca 1940 roku za miejsce kaźni przede wszystkim niemieckich i austriackich socjalistów, homoseksualistów i potencjalnej lub faktycznej opozycji względem nazizmu. Był to pierwszy obóz założony poza międzywojennymi granicami Niemiec.



Komendantem był z początku A Sauer, a już od 17 lutego 1939 i do końca wojny: F. Ziereis.



W grudniu 1939 zapadła decyzja o założeniu obozu w Gusen, przy zakładach zbrojeniowych. Latem 1940 roku oba obozy zostały połączone wspólną administracją i kierownictwem.



W ciągu II wojny śœwiatowej wiele podobozów przynależało do KL Mauthausen-Gusen. Więźniowie byli w nich wykorzystywanie do pracy niewolniczej na rzecz niemieckeigo przemysłu zbrojeniowego (np. Messerschmitt GmbH, Regensburg). W 1945 roku KL liczył sobie 56 podobozów. Niektóre podobozy słynęły z wyjątkowo wyczerpującej pracy, na przykład „Bergkristall-Bau” (Gusen II), polegający na tworzeniu podziemnych fabryk zbrojeniowych.We wrześœniu 1944 roku otwarto w Mauthausen obóz kobiecy, do którego przysłano wiele kobiet z RavensbrĂźck, Bergen-Belsen, Gross Rosen i z Buchenwald.



Wiosną 1945 roku w Mauthausen przebywało wiele więźniów ewakuowanych z Auschwitz-Birkenau (Marsze ŒŚmierci). Pod koniec kwietnia 1945, przy zbliżającym się froncie, cz궜ć SS-manów opuśœciła w popłochu obóz. 5 maja 1945 więźniowie opanowali obóz, a na teren którego wkroczyła armia amerykańska. Był to ostatni duży obóz koncentracyjny wyzwolony. Więźniowie i wyzwoliciele dokonali samosądu na złapanych strażnikach SS, których ciała zostały spalone w grobach masowych na oczach lokalnej ludnośœci, przymuszonej niezależnie od wieku do oglądania spalania.



Więźniowie i ofiary

KL Mauthausen-Gusen należał do najcięższych obozów Trzeciej Rzeszy.



Z początku jego więźniami byli prawie wyłącznie niemieccy i austriaccy socjaliśœci, komuniśœci, antyfaszyśœci i homoseksualiśœci.



Począwszy od wiosny 1940 roku miał miejsce duży napływ więźniów z Polski, głównie ludzie ze śœrodowisk inteligenckich. ŒŚmiertelnośœć wśœród więźniów wzrastała, co spowodowało zainstalowanie krematoriów już w styczniu 1941 roku. W lutym 1942 roku przeprowadzono pierwsze zagazowanie więźniów, były to próby na jeńcach sowieckich.



W drugiej połowie 1941 roku miał miejsce napływ dużej liczby jeńców sowieckich. Wśœród wielu narodowośœci były również duże grupy Węgrów i Holendrów.



KL Mauthausen był również jednym z miejsc zagłady austriackich Żydów.



Więźniowie pracowali w morderczych warunkach w kamieniołomie, lub w okolicznych fabrykach, głównie zakładach zbrojeniowych. Szczególnie trudne były roboty przy konstrukcji fabryk podziemnych. ŒŚmierć więźniów wynikała również z systemu terroru wewnątrz-obozowego, złych warunków bytowych, chorób i epidemii, a także eksperymentów medycznych i pseudomedycznych. Regularnie zdarzały się również masowe egzekucje, przez rozstrzelanie bądź zagazowanie, również w specjalnych ciężarówkach.



Szczególnie ostatnie miesiące przed wyzwoleniem były dla więźniów wyjątkowo dotkliwe, co wiązało się z trudnośœciami Niemiec w kwestiach zaopatrzeniowych.



Przez obóz przeszło 335.000 więźniów, z czego – wedle bardzo zróżnicowanych szacunków - zmarło od 71.000 do 122.000.



Więźniowie tworzyli w ramach obozu ruch oporu.



Dzieje powojenne

Jeszcze w 1945 roku Sowieci zaczęli demontaż cz궜ci konstrukcji obozowych, w szczególnośœci podziemne elementy Gusen, które sukcesywnie wysyłali do Związku Radzieckiego. Tunele zostały wysadzone. W latach 1961-1965 powstało Muzeum KL Gusen, z inicjatywy b. więźniów.





Materiał pobrany ze strony: http://www.zgapa.pl



A to krótki filmik o obozie: http://pl.youtube.com/watch?v=HcR308a5Hjs



:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Śro 05 Sie, 2009 17:12   

Ten link Generale, już jest nieaktualny :cry: http://pl.youtube.com/watch?v=HcR308a5Hjs możesz go usunąć :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.