Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 23 Maj, 2011 11:34 Zamek w Pakości*
Pakość - miejscowość niedaleko - bo 10 km - położona od Inowrocławia. Znana większości z Kalwarii. Jednak niewiele osób kojarzy to miasteczko z zamkiem, który w nim się znajdował. W zasadzie jego relikty wciąż się tam znajdują. Pytając mieszkańców o "zamek", mało kto jest w stanie wskazać miejsce.
To świadczy o tym, że niezbyt rozpropagowana jest jego historia.
Tymczasem...:
"Założenie obronne powstało na wyspie położonej wśród bagnisk starorzecza Noteci.W 1610 właścicielami zamku zostali Działyńscy, którzy od 1628 roku zaczęli zakładać w miejscowości kalwarię. W 1631 roku w zamku osadzeni zostali reformaci, którzy rozpoczęli przebudowę zamku na klasztor.
Sam zamek był założeniem ceglanym, zniesionym na fundamencie z głazów eratycznych, na planie kwadratu o boku ok. 30m. Obwód wzmacniały przypory. Czworoboczna wieża bramna wzmocniona narożnymi przyporami jest dzisiaj najbardziej czytelną pozostałością zamku, z widocznym zarysem przelotu bramnego, szczelinami ciągadeł mostu zwodzonego i schodami w grubości muru." - na podstawie Leksykonu zamków w Polsce, wyd. Arkady 2001
Kilka lat temu miałem przyjemność zwiedzić tą budowlę. Były robione zdjęcia, jednak w codziennej zawierusze prawdopodobnie przepadły, a szkoda... piwnice, niedostępne na co dzień pomieszczenia... Poszukam jeszcze
Pierwsza wzmianka o Pakości pochodzi z 1216 r. i znajduje się w wykazie dóbr Klasztoru Strzeleńskiego. Kolejna ( z 1243 r. ) nadmienia kościół p.w. św. Jakuba, który znajdował się w pobliżu obecnego gimnazjum nr 1. Trzecia z 1259 r. informuje o fortyfikacji z drewna. Grodzisko te wzniesiono zapewne z polecenia Kazimierza I Kujawskiego, który toczył ciężkie boje o Pakość z książętami Wielkopolskimi. Pod koniec XIII wieku gród był ponownie własnością książąt wielkopolskich. Z nadania Przemysła II w Pakości osiadł ród Leszczyców, który w roku 1325 przystąpił do budowy murowanego zamku. W kwietniu 1332 r. pakoski zamek zaatakowali Krzyżacy. Nie udało się im go zdobyć, gdyż na czele obrońców stał bohaterski Wojciech z Kościelca, który doznawszy klęski w Brześciu Kujawskim obwarował się w Pakości. Wojskom zakonu trudno było podejść pod fortyfikacje bowiem osada znajdowała się na wyspie otoczona bagnami. Krzyżacy dowodzeni przez Ottona von Lutemberga zwinęli oblężenie w 12 VII 1332 r. Według badań Czesława Sikorskiego ( z lat 1985 – 1987 ) budowę zamku rozpoczynał starosta bydgoski Bogumił Leszczyc. Stwierdzono, że mury obwodowe były na planie kwadratu a zabudowa wewnątrz – drewniana. Kolejnej rozbudowy zamku dokonano pod koniec XIV wiek, I poł. XV oraz w II poł. XV wieku, kiedy to oddano do użytku murowane skrzydła przy murze południowym oraz wzniesiono wieżę będącą bramą do zamku. W pierwszym dziesięcioleciu XVI wieku XVI wieku do zewnętrznej (północnej) ściany muru dostawiono pałac o charakterze rezydencjonalnym. W roku 1610 właścicielami zamku zostali Michał, Paweł i Kacper Działyńscy. Przedstawiciele tego możnego rodu byli gorliwymi katolikami, toteż na fali namów ks. Kęsickiego, pobożności oraz rywalizacji z Zebrzydowskimi, podarowali zamek i rozległe dobra pod budowę Kalwarii. W 1631 roku do Pakości przybyli Franciszkanie, którzy przebudowali jedno z zamkowych skrzydeł na kościół p. w. św. Bonawentury. Kolejnej zasadniczej zmiany bryły zamku dokonano w latach 1755- 1770, kiedy to obiekt stracił swe pierwotne cechy obronne. W roku 1837 władze pruskie dokonały kasaty dóbr zakonu św. Franciszka. Dawny zamek- klasztor stał się własnością miejscowej parafii katolickiej. Franciszkanie wrócili do Pakości w 1931 r. i osiedli w pałacu Laubitza zaś, w 1971 r. otrzymali zwrot zagrabionej własności. Przeprowadzono wtedy remont, wskutek którego przepadło wiele gotyckich sklepień. Dziś najbardziej rozpoznawalnym elementem dawnego zamku jest wieża bramna czyli kaplica Matki Boskiej Pakoskiej.
PLAN BUDYNKU
WIDOCZNE POZOSTAŁOŚCI PO WIEŻY BRAMNEJ
PODZIEMIA - WIDOCZNE POZOSTAŁOŚCI MURU ZAMKU I KLIMATYCZNE SCHODY POD KAPLICĄ MATKI BOŻEJ - WIEŻĄ.
KOŚCIELNY STRYCH ORAZ WIDOK NAD KAPLICĄ.
Na uwagę zasługuje fakt, że z kościoła wychodzi tunel lub kilka tuneli rozciągających się najprawdopodobniej pod miastem, a na pewno łączący kalwarię z dawnym zamkiem. Według zaprzyjaźnionego bywalca, gospodarza w kościele znajduje się dobrze zachowana sala tortur. Powyższe informacje postaram się szybko sprawdzić oraz dorzucić kilka ciekawych fotek.
No właśnie problem w tym, że słuchy o tych miejscach pochodzą od wybrańców mogących odwiedzać te podziemia. Nie są one dostępne dla wszystkich. Oczywiście postaram się zająć tą sprawą.
Zarówno rysunek jak i treść nie są mojej twórczości. Zbieram materiały dotyczące Pakości i okolic, szukam w internecie, bibliotekach, książkach, czasopismach... jednym słowem gdzie się da... tak więc przepraszam, że nie podałem źródła, lecz niestety ciężko mi teraz określić.
Jak ustaliłem w miejscu na poniższym rysunku było w okresie wojny więzienie, na zdjęciach satelitarnych widać, że owe miejsce nie posiada zadaszenia, jest jakby dziedzińcem :
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach