FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: leczycy, zamek

Zamek w Łęczycy
Autor Wiadomość
general 
komendant plutonu



Wiek: 41
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009 15:39   Zamek w Łęczycy

Początki obronnej siedziby w Łęczycy nie są jednoznacznie wyjaśœnione. Pierwszy gród z XI wieku nie został zlokalizowany, resztki późniejszego, który funkcjonował w XII i XIII wieku, znajdują się na łąkach koło obecnego podłęczyckiego Tumu. Jan długosz pisał o tym grodzie "starożytny" już w okresie walki o władzę pomiędzy synami Władysława Hermana: Bolesławem, zwanym później Krzywoustym, i jego bratem przyrodnim Zbigniewem. Kazimierz Sprawiedliwy zwołał tutaj w 1180 r. zjazd najwyższych dostojników polskich, na którym dokonano szeregu reform. Na zjeździe tym wzięto pod opiekę ubogich, ogłaszając, że podlega klątwie kośœcielnej ten, kto im sprawi krzywdę.

Około połowy XIII wieku Konrad Mazowiecki prawdopodobnie wzniósł nowy, obszerniejszy gród w pobliżu ujśœcia Wolicy do Bzury. Przeniesienie Łęczycy na obecnie zajmowany teren nastąpiło bądź w 1267 roku podczas lokacji miasta, bądź po jego zniszczeniu. Wiadomo bowiem, że Łęczycy w drugiej połowie XIII wieku kilkukrotnie była niszczona. W 1331 roku Krzyżacy zniszczyli miasto i oblegli zamek. Władysław Łokietek nie zdążył na czas z odsieczą i również zamek został zdobyty i zniszczony. Nie został już odbudowany na dawnym terenie.

Obecny zamek powstał prawdopodobnie w latach 1357-1370 wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego po tym jak włączył on księstwo łęczyckie w granice swojego państwa. Równocześœnie umocniono fortyfikacjami całe miasto, zamykając je w kształt zbliżony do kwadratu o zaokrąglonych rogach. Zamek włączony w ciąg miejskich murów zajmował narożnik południowo-wschodni, a od miasta oddzielony był murem i fosą zasilaną wodą z Bzury.

Znajduje się on na sztucznym nasypie wznoszącym się 5 metrów ponad powierzchnię przyległego terenu. Zamek ma plan zbliżony do prostokąta o lekko załamanych bokach, całośœć wzniesiona jest z cegły pierwotnie w układzie polskim, obecnie jednak niewiele pozostało pierwotnego lica. Mury obwodowe miały wysokośœć co najmniej 10 metrów, niestety nie wiadomo jak były zwieńczone.

Od strony miasta przez fosę przerzucono most zwodzony prowadzący do czworobocznej wieży bramnej w zachodnim murze zamku. Wieża ta miała około 10-cio metrowy bok, pod przejazdem bramnym znajdowało się pomieszczenie więzienne dla plebsu, nad przejazdem - pomieszczenie strażnicze z oknem skierowanym w stronę miasta. Oprócz bramy wieża posiadała również furtę umożliwiającą zejśœcie w stronę fosy.

Przy wschodnim odcinku murów znajdował się "dom stary", który był czymśœ w rodzaju mieszkalnej wieży o planie kwadratu o boku 15 metrów. Na każdej z trzech kondygnacji "domu starego" znajdowały się trzy pomieszczenia. Spośœród reszty zabudowy wyróżniały go znacznie mocniejsze mury oraz podpiwniczenie, a z jego drugiej kondygnacji prawdopodobnie istniało wejśœcie na mury obwodowe zamku oraz mury miejskie, gdzie specjalny chodnik prowadził przynajmniej do kośœcioła dominikanów w północno-wschodnim narożniku miasta.

W narożniku południowo-wschodnim przy murach obwodowych wzniesiono dwukondygnacjowy budynek mieszczący między innymi "izbę wielką" oraz gotycką salę i zbrojownię. Zniszczenia terenu zamkowego z XIX i XX wieku nie pozwalają jednak na ocenę jego wielkośœci i rozplanowania. Pomiędzy tym budynkiem i "domem starym" istniała jednokondygnacjowa "sień wielka" o wymiarach 8 na 6 metrów i wysokośœci 4 metry. W narożu południowo-zachodnim stała potężna wieża wzniesiona na planie kwadratu o boku około 10 metrów, wyżej przechodząca w ośœmiobok.

Pierwotna wysokośœć wieży nie jest znana, ciekawostką natomiast są piwnice, które mają aż trzy kondygnacje. Lochy te spełniały funkcje więzienia, z którego zanotowano tylko jedną ucieczkę - w XVIII wieku. Jedyne wejśœcie do wieży znajdowało się z poziomu ganku strażniczego na murach obwodowych. Zamek posiadał jeszcze jedną, mniejszą wieżyczkę. Wzniesiona ona była przy murze południowym i spełniała rolę gospodarczą. Pozostałe zabudowania gospodarcze istniejące na zamkowym dziedzińcu zostały po pożarze przygródka przeniesione na jego teren poza murami zamkowymi.

W 1406 roku miasto z zamkiem zostały zniszczone i spalone przez Krzyżaków, ale już w 1409 roku Władysław Jagiełło zwołał tu przeciw nim sejm, z czego należy wnosić, że sam zamek nie ucierpiał zbyt poważnie i został wyremontowany. Po bitwie pod Grunwaldem król osadził w Łęczycy cz궜ć jeńców krzyżackich.

Sejmy odbywały się tu jeszcze kilkakrotnie: w 1420, 1448, 1454 i 1462 roku. Niedługo po tym ostatnim zjeździe zabudowania uległy pożarowi i zamek pozostawał w cz궜ciowej ruinie przez następne 100 lat.

W latach 1563-1565 z inicjatywy kasztelana sieradzkiego i łęczyckiego, podskarbiego królewskiego Jana Lutomierskiego wyremontowano i rozbudowano łęczycką warownię. O skali przedsięwzięcia śœwiadczy inwentarz z roku 1564, który wymienia zakres przeprowadzonych prac, oraz suma jaką wydano na rozbudowę - 3000 zł. W trakcie rozbudowy wzniesiono zachowany cz궜ciowo do dziśœ czterokondygnacjowy "nowy dom" między wieżą bramną a północnym murem zamku. Sama wieża bramna została wyremontowana i wzbogaciła się o klatkę schodową dostawioną do południowej śœciany. Nadbudowano jej jedną kondygnację zrównując wysokośœcią z "nowym domem" i przykryto całośœć jednym dachem.

Pozostałe zabudowania zamku również zostały gruntownie odnowione i wyremontowane. W "domu starym" wymieniono fundamenty, nadbudowano jedną kondygnację i wyprowadzono wyjśœcie na ganki na murze obwodowym. "Sień" została wyremontowana i wprowadzono w niej nowe sklepienia. Budynek z "izbą wielką" i "zbrojownią" również został podniesiony o jedną kondygnację. Nadbudowano także uszkodzoną wieżę, przykryto nowym hełmem i zwieńczono blankami. Cały obwód murów został wzmocniony, a cały jego szczyt nadbudowany gankiem spełniającym funkcje zarówno obronne jak i komunikacyjne, ponieważ wszystkie budynki zamkowe posiadały wejśœcia na ganek.

W połowie XVII wieku ludnośœć Łęczycy dotknęła zaraza a samo miasto dosięgnął pożar. Niedługo potem w 1655 roku osłabione miasto z zamkiem zajęli Szwedzi. Pierwsza próba odbicia twierdzy przez wojska Stefana Czarnieckiego nie powiodła się, dopiero wojska idące pod wodzą króla Jana Kazimierza zmusiły załogę szwedzką do kapitulacji. Zamek jednak poważnie ucierpiał podczas tych szturmów i nikt nie zatroszczył się o jego wyremontowanie. Wojna szwedzka w 1703 roku pogłębiła zniszczenia i zamek, choć cz궜ciowo użytkowany, stopniowo zmieniał się w ruinę.

W siedemdziesiątych latach XVIII wieku zabezpieczano jeszcze mury i wieżę, a później władze pruskie w związku z planami fortyfikowania miasta zamierzały również odbudować zamek, jednak po zajęciu Łęczycy przez Austriaków plany nie zostały zrealizowane. W XIX wieku mieszkańcy Łęczycy pozyskiwali z ruin materiał budowlany, na szcz궜cie po przekazaniu zamku władzom miasta proceder ten został przerwany. Na zamku bywały jeszcze rozmieszczane koszary wojskowe, ale prac żadnych już nie przeprowadzano, nie licząc zabezpieczania wietrzejących murów.

Po drugiej wojnie śœwiatowej zainteresowano się odbudową tego ważnego w historii Polski obiektu. Znalazło tu miejsce Muzeum Regionalne, a potem odbudowano zabudowania znajdujące się przy zachodnim murze, czyli wieżę, wieżę bramną oraz "nowy dom".

Legenda głosi, że w lochach wieży zamkowej książęta łęczyccy ukryli skarby, których do dziśœ strzeże diabeł Boruta.



Materiał ze stronki http://www.zamki.pl

Oto filmik z turnieju rycerskiego na zamku:



I oto kilka zdjęć zamku:

http://polskalokalna.pl/g...CFVSK3godfmHk0g
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009 16:12   

wersja dla leniwych:



:D
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009 16:22   

Zawsze ile razy tam byłem, to z fotami za bardzo do przodu nie wyszedłem, więc trzeba będzie to nadrobić :)

Generał, dzięki za materiał :wink:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 41
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009 18:17   

Ależ proszę bardzo noi polecam się na przyszłośœć :!:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009 19:04   

A co z diabłem?
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 41
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009 21:44   

Y no siedzi i pilnuje :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.