Wysłany: Śro 30 Mar, 2011 01:06 Dziarnowo - śluza
Dziarno - obecnie mój TOP 1 wycieczek rowerowych po okolicy.
Cisza, spokój, smród gnoju, mnóstwo ptaków, dobra droga no i Noteć.
Wracając do tematu. Nie orientuje się w którym roku zmieniono bieg Noteci. Nawet obecnie patrząc na mapy ciężko mi uświadomić sobie gdzie jest KANAŁ NOTECKI, a gdzie RZEKA NOTEĆ. Na pewno jednak ciekawym punktem w tych rozważaniach będzie właśnie Dziarnowo. Nie będę się rozpisywał wrzucę zdjęcia.
Sam obszar urządzenia hydrotechnicznego jest bardzo spory i dla mnie (jak większość rzeczy na świecie zbyt skomplikowany).
Główna Śluza, wraz z budynkiem oraz widocznym "falonochronem"
Przyczółki
Most w Dziarnowie
W drodze na śluzę
Szerokość kanału śluzy
Rurociąg
Gratisy
Pytania w temacie:
Z którego roku pochodzi śluza ?
Czy można nazywać ją śluzą ?
Jak stara może być betonowa droga ?
Jak stary jest most w Dziarnowie ?
W jakich latach działał drugi most w Dziarnowie ? (a w zasadzie Leszcze-Piotrkowice)
Cóż to za rurociąg ?
Gdzie Kanał Noteci, a gdzie Noteć ?
Zarówno na starych jak i nowych mapach schemat całego przedsięwzięcia się powtarza (łącznie z drogą rurociągu na mapie z 1941 ... powtórzę że była tamtym miejscu droga.
Czy ktoś pamięta jakąkolwiek ambonę myśliwską ? (jest na mapie z 1941)
Km 73,4 - na lewym brzegu mijamy groblę w Leszczycach, odcinającą Noteć Stara lub Zachodnia od szlaku żeglugowego. Zbudowano ją w 1973 r. zastępując jaz z 1882 r., powstały w wyniku prac przy skracaniu głównej drogi wodnej omijającej Jeziora Pakoskie. Początkowo na jazie utworzyło się obniżenie poziomu wody średnio o 0,8m. obecnie, po wybudowaniu w 1973 r. tamy na Jeziorze Janikowskim, Noteć Stara stała się częścią systemu retencyjnego dla Noteci Górnej.
286,5 (74,9)
w lewo przy samotnym budynku odchodzi w lewo w stronę jeziora Pakoskiego stare koryto Noteci, tzw. Stara Noteć; uwaga! obecnie woda płynie nim od jeziora Pakoskiego w stronę Noteci; jest to szlak o długości 11,5 km, bardzo uciążliwy z uwagi na zarastanie i cztery przenoski: na odejściu z Noteci przez zastawkę, kolejną zastawkę i dwie tamy przegradzające szlak - przenoski po 100 metrów (dane ze spływu w sierpniu 1994)
NOTEĆ
Dane ogólne punktu
numer WIOŚ
52005
nazwa rzeki
Noteć
nazwa punktu
pon. Mątew (wodowskaz Leszczyce)
kilometraż
281
zlewnia
Odra
rząd zlewni
III
numer identyfikacyjny części wód wg Ramowej Dyrektywy Wodnej
PLRW60000188311
współrzędne prostokątne w układzie współrzędnych 1992
Od roku wybieram się w to miejsce i jakoś nie mogę dotrzeć. Byłem tam bardzo, bardzo dawno. Piękne miejsce dzikiej Noteci płynącej do jez. Piotrkowickiego i dalej do jez. Pakoskiego (do jego części nazywanej czasem jez. Skalmierowickim). Na zdjęciach nie widzę samej śluzy, tzn. samych drewnianych wrót.
Z Twojego drugiego postu wynika, że Stara Noteć płynie teraz w odwrotnym kierunku.
Nie kojarzę tam żadnego drewnianego elementu niestety.
Jedyne co mogę w temacie dodać, to to, że "droga przez śluzę", czyli to ze słupkami na jednym ze zdjęć jest również pod ziemią ceglana.
Latem przy niskim stanie wody, było widać cegły (tym razem koloru piaskowego a'la dworzec) z kilkoma przepustami okrągłymi w ów murku.
Sama infrastruktura jest co najmniej w dziwnym stanie, niby ceglana konstrukcja już zapomniana, niedaleko most z którego wystają tylko belki, łyse słupy lamp oświetlenia śluzy, a jednak wszystko uporządkowane, przycięte, sam dom wodowskazówki wyremontowany, zamieszkały chyba w sezonie tylko, obok rurociągu również zadbany teren i "budka" (pewnie pompa), no i jakiś miłośnik natury wywiesza budki lęgowe dla ptaków.
Ogólnie zadbane, zapomniane, bezludne, ciekawe, wciągające i wyciszające miejsce.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach