FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: rycerz, trzaska, trzaski

Trzaski i rycerz Trzaska
Autor Wiadomość
cryssmar 
starszy drużynowy


Dołączył: 24 Lis 2010
Posty: 161
Wysłany: Nie 13 Sty, 2013 23:27   Trzaski i rycerz Trzaska

źródło: http://bialarawska.blox.p...2146,169.html?8

Rycerz Trzaska - protoplasta bialskiej szlachty



Po śœmierci Mieszka I, jego pierworodny syn Bolesław szybko uporał się z przejęciem władzy w całym kraju i scaleniem Państwa Gnieźnieńskiego z Ziemią Krakowską. W granicach kraju Chrobrego znalazło się również Mazowsze.



Bolesław swoje młode lata spędził na dworze cesarza Ottona II, jako gwarant dotrzymania ustaleń pokojowych zawartych przez jego ojca. Poznał tam i zaprzyjaźnił się z Wojciechem, synem Sławnika, który jest patronem bialskiego kośœcioła, wychowywał się u boku przyszłego cesarza Ottona III, poznał całą śœmietankę ówczesnej Europy. Jako syn księcia Polan, ważnego sojusznika dworu cesarskiego, z pewnośœcią był traktowany z odpowiednią atencją. Tam ukształtowała się jego osobowośœć i poglądy religijne. Miał okazję poznać zarówno kulturę łacińską, jak i wschodnią, a to za sprawą cesarzowej Teofano, pochodzącej z rodziny władców Bizancjum. Tam też Bolesław uśœwiadomił sobie, jak wielka jest różnica pomiędzy krajem, którym przyjdzie mu władać, a ówczesnym "wielkim śœwiatem".



Gdy Otto III wstąpił na tron cesarski, jego zamysłem była restytucja pod swoim berłem wielkiego Cesarstwa Rzymskiego, składającego się z czterech krain: Germanii, Italii, Galii i Slawinii. Oczywiste było, że przywódcą tej ostatniej będzie Bolesław, pół Czech, pół Polak - władca większej cz궜ci ówczesnego śœwiata Słowian. Chrobry energicznie zaczął wdrażać europejskie wzorce (prawda, jak to znajomo brzmi tysiąc lat później?). Rodzimi duchowni byli zastępowani przybyszami z zachodu Europy, a liturgia łacińska zaczęła wypierać słowiańską. Oczywiśœcie, we wschodniej cz궜ci państwa wciąż istniały struktury kośœcielne oparte na obrządku słowiańskiem - arcybiskupstwo w Krakowie, biskupstwa w Płocku, Sandomierzu, może także w Wiśœlicy i w innych ośœrodkach.



Bolesław zaangażował się również w walkę z wciąż żywymi zwyczajami pogańskimi. Kronikarze odnotowali, że nakazywał wybijać zęby poddanym, którzy nie przestrzegają postów, a cudzołozników karał wymyśœlną torturą, polegającą na przybijaniu gwoździem przyrodzenia do mostu i pozostawieniu ukaranemu noża, aby sam mógł się uwolnić. Wydaje się to być makabryczne, ale w czasach, gdy wyłupienie oczu było powszechnie stosowaną karą za przewinienia, autokastracja wydaje się być łagodną formą pokuty.



Chrobry dał też swojemu nauczycielowi z dworu cesarskiego, śœw. Wojciechowi, sposobnośœć do kontynuowania działań duszpasterskich, wysyłając go z oddziałem wojska do kraju Prusów. Pośœrednio dzięki niemu, nieprzejednany, niezdolny do kompromisów biskup Pragi, dziśœ jest czczony jako śœwięty.



Ukoronowaniem starań Bolesława była wizyta cesarza w roku 1000, znana nam jako Zjazd Gnieźnieński. To wtedy został namaszczony na cesarskiego namiestnika Slawinii, a jego kraj uzyskał niezależną strukturę kośœcioła łacińskiego, z arcybiskupstwem w stolicy i diecezjami w Poznaniu, Kołobrzegu, Wrocławiu i Krakowie.



W dwa lata później cesarz Otton III zmarł i rozpoczęła się walka o schedę po nim. Bolesław Chrobry był ważnym graczem w ówczesnej polityce wewnętrznej cesarstwa. Niewykluczone, że myśœlał poważnie nawet o tronie. Był przecież ważnym władcą dużego i zasobnego kraju, dysponującym potężną armią i licznymi przyjaciółmi w samych Niemczech. Z pewnośœcią był jedną z ważniejszych postaci opozycji wobec Henryka II. Wojowanie z królem Niemiec i późniejszym cesarzem zajęło mu 15 lat, w ciągu których odniósł więcej sukcesów niż porażek.



Dopiero w trzeciej dekadzie panowania, po zawarciu pokoju w Budziszynie, Bolesław zwrócił swoją uwagę na wschodniego sąsiada - zdobył Grody Czerwieńskie, spustoszył Kijów, wsparł swego zięcia ŒŚwiętopełka, który jednak nie odzyskał władzy na Rusi na stałe i został pokonany przez swego brata Jarosława Mądrego.



Z Bolesławem Chrobrym związana jest legenda o powstaniu herbu Trzaska, którym pieczętowała się większośœć rycerstwa bialskiego. Jakkolwiem mamy do czynienia tylko z mitologicznym przekazem autorów herbarzy, warto go tu przytoczyć i spróbować odnaleźć w nim element prawdy.



Rycerz zwany Trzaska, zapewne piechur lub tarczownik, w jednej z bitew toczonych u boku Bolesława Chrobrego, zauważył, że władca znalazł się wśœród wrogów, w poważnej opresji. Trzaska rzucił się na pomoc księciu. Czynił mieczem z taką siłą, że ten pękł mu tuż przy rękojeśœci. Wówczas Bolesław podał mu swój własny miecz, który również pękł w ten sam sposób, jednak niebezpieczeństwo zostało już zażegnane i szala bitwy przechyliła się na korzyśœć wojów Chrobrego. Rycerz oddał władcy obie rękojeśœcie, a ten obsypał go nagrodami, nadał wieśœ i ustanowił herb nadając mu nazwę od imienia bohaterskiego woja.



Czy taka histria mogła mieć miejsce, a jeśœli tak to kiedy? Różne herbarze podają różne daty tego wydarzenia: od 1003 r. aż do 1022 r. Wiadomo, że Bolesław Chrobry pod koniec swego życia był bardzo otyły i nie brał bezpośœrednio udziału w walce. Kronikarz Thietmar z Merseburga, który zmarł w roku 1018 pisał, że Bolesław w czasie, gdy jego wojowie toczyli bitwę, siadał na wzgórzu i ucztował, w ten sposób kierując działaniami militarnymi swoich rycerzy. Wydaje się zatem, że bitwa, która dała sławę rycerzowi Trzasce musiała odbywać się wcześœniej - zapewne pomiędzy 1003, a 1013 rokiem. Wtedy Chrobry wojował na Łużycach, w Miśœni, Czechach, Morawach. Gdzieśœ tam zapewne miało miejsce wspomniane wydarzenie.



Rycerz Trzaska, w nagrodę za swą bohaterską postawę otrzymał wieśœ nazwaną Trzaski, a istniejącą do dzisiaj na Kujawach, opodal Inowrocławia.



Stamtąd, w późniejszym okresie, potomkowie Trzaski przybyli na Mazowsze i osiedlili się na ziemi bialskiej, dając początek licznym rodom szlacheckim, których potomkowie wciąż żyją wśœród nas.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 14 Sty, 2013 13:38   

Nie znałem tej historii.

Dobre Super
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.