FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: kalisz, przedmosscie

Przesunięty przez: drFaustus
Pią 25 Paź, 2013 11:09
Przedmośœcie Kalisz
Autor Wiadomość
tomash
kandydat


Dołączył: 26 Lis 2011
Posty: 11
Wysłany: Wto 29 Lis, 2011 15:59   Przedmośœcie Kalisz

Tej pięknej jesieni postanowiliśmy odkopać dwa schrony Przedmościa Kalisz. Na mapie poniżej oznaczonych nr 11 10Poniżej przedstawiam zdjęcia z prezentowanego bunkru:
zewnątrz przyzwoicie

środek:Po wielkim sprzątaniu:

Teraz kolej na 10
przed:Środek:

po sprzątaniu (foto by Zacharski):

Jest na forum jakaś fachowa osoba której mógłbym się poradzić w sprawie właśnie odsypywania/odkopywania schronów?

Pozdrawiam

tomash


no właśnie nie mogę napisać posta i z racji tego wysłużyłem się pomocą :)

EDIT by ADMIN:Post został scalony :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Wto 29 Lis, 2011 20:21   

Napisz o co Ci chodzi z tym odkopywaniem ,jaki masz problem ? postaram się pomóc , doradzić
 
 
tomash
kandydat


Dołączył: 26 Lis 2011
Posty: 11
Wysłany: Sob 03 Gru, 2011 18:49   

chodzi np o szerokośœć okopów, do jakiej wysokośœci przysypać schron ziemią aby jak najlepiej odwzorować je z 1939 roku. Czy siatki maskujące występowały przy tego typu schronach? Czy okopy były "obkładane" belkami z drewna, jak tak to jakiej wielkośœci gdzie je można dostać itd
 
 
tomash
kandydat


Dołączył: 26 Lis 2011
Posty: 11
Wysłany: Sob 31 Mar, 2012 15:24   

odpowie mi ktośœ bo idzie wiosna :twisted:

14 kwietnia dalsze porządkowanie schronów 8)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012 09:47   

Co do obsypania obiektu musisz poszukać dokąd było smołowane i dotąd obsypać . Co do szerokośœci okopów szukaj instrukcji saperskiej http://www.pionierzy40pp....laminy,124.html Jeśœli chodzi o szalowanie śœcian okopu belkami to jak najbardziej tak było obustronne . Tu masz jeszcze ciekawy link http://www.archeologiabyd...ie_przedmoscia/ mozesz próbować kontaktować się z nimi :wink:
 
 
tomash
kandydat


Dołączył: 26 Lis 2011
Posty: 11
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012 17:47   

Dzięki za odpowiedz :) to może jeszcze kilka pytań:1. Czy okopy były "obkładane" belkami z drewna, czy tak jak w skansenie na Przedmośœciu Bydgoszcz deskami.

Przedmośœcie Bydgoszcz http://odkrywca.pl/slajd....&f=kruszyn8.jpg

czy też jak w Żorach: http://www.fotosik.pl/pok...f60ae64c41.html2. Do czego służą te metalowe pręty?

http://e-kalisz.pl/galeri...taniu-1150.html

http://e-kalisz.pl/galeri...taniu-1155.htmljest to element wystającego zbrojenia schronu czy miały jakąśœ konkretną funkcje? Do czego służyła ta pomalowana na czerwono "półka"

3. Jakie uzbrojenie występowało w tego typu schronach? bo raczej CKM wz 30 tam się nie zmieśœci. (chodzi o schrony obserwacyjne)4. Przy wchodzeniu do tego typu schronów tuż za wejśœciem występuje taka dziura 40cmX40cm głębokośœci nie ustaliłem gdyż po kopaniu ok 20cm w głab stwierdziłem iż wejśœcie do schronu przez wykopanie tej dziury będzie utrudnione i zostawiłem na równi z posadzką.5. Potrzebował bym dokładnie wymiary tego siedziska http://upload.wikimedia.o...%28Bolas%29.jpgEfekty prac możecie zobaczyć tytaj (przed i po):

http://e-kalisz.pl/galeri...cie-kalisz.html
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012 23:19   

Nie wiem dlaczego ale nie otwierają mi się linki Schrony obserwacyjne nie posiadały uzbrojenia jak sama nazwa mówi służyły do obserwacji . Choć mogła być w nich wykorzystywana broń ręczna obsługi . Co do szalowania okopów skłaniałbym się ku żerdziom drewnianym .

To tyle na teraz popraw linki .
 
 
tomash
kandydat


Dołączył: 26 Lis 2011
Posty: 11
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012 23:48   

pytanie 1. http://odkrywca.pl/slajd....&f=kruszyn8.jpg

http://www.fotosik.pl/pok...f60ae64c41.htmlpytanie 2. http://e-kalisz.pl/galeri...taniu-1150.html

http://e-kalisz.pl/galeri...taniu-1155.html4. http://imageshack.us/phot...823/szescn.jpg/

http://imageshack.us/phot...dsc01067pt.jpg/5. http://upload.wikimedia.o...%28Bolas%29.jpg

nie wiem dlaczego wcześœniej się nie otwierały
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 07 Kwi, 2012 11:10   

Instrukcja saperska dla piechoty dotycząca budowy okopów :Chrust i trzcinę układa się śœciśœle pęczkami tak, żeby ziemia nie mogła przesypywać się.

148. Odzianie z plecionek można robić dwoma sposobami: z kołków i chrustu na miejscu (w rowie) lub z zawczasu przygotowanych pletniaków. Przy pierwszym sposobie kołki rozmieszcza się tak, jak przy odziewaniu chrustem, wiążąc je u góry z poprzeczną żerdzią i oplatając z dołu do góry. Plecionkę przyciska się do śœcian, kotwicząc ją drutem. Pletniaki (zawczasu przygotowane) przynosi się do rowu, ustawia się wzdłuż śœcian jeden obok drugiego i dolne końce kołków pletniaka wbija się w ziemię. Poszczególne pletniaki związuje się drutem i kotwiczy.

149. Odzianie z drzewa i innych łatwopalnych materiałów przy ostrzale może się zapalić, dlatego należy je dokładnie oblepić gliną.

150. Odziewania sap dokonuje się tarczami z desek lub żerdziami przyciskanymi do śœcian przy pomocy ram, jak wskazano na rys. 100.

Wyjśœcia z rowów.

151. Celem szybkiego wyskakiwania z dołów strzeleckich na przedpiersie w przedniej śœcianie dołu robi się wcięcia dla oparcia nóg (Patrz rys. 29).

W odzianych rowach w tym celu, do kołków, przymocowuje się poziome żerdzie

Do wyjśœcia z rowu do tyłu robi się drabinki z żerdzi, schody i pochylnie szerokośœci 70 cm

Poszerzenia, śœlepe odnogi i drogowskazy.

152. Dla usprawnienia ruchu w rowach łącznikowych robi się poszerzenia, śœlepe odnogi i ustawia się drogowskazy.

Poszerzenie robi się na niewielkich odcinkach długośœci 2-3 m i szerokośœci na dnie rowu do 1 m .. Poszerzenia robi się co 20 - 40 m, dokładnie maskuje się i w miarę możnośœci zabezpiecza się daszkami od szrapneli i drobnych odłamków ŒŚlepe odnogi buduje się w końcach prostych odcinków rowów łącznikowych w tym celu, ażeby mijający się ludzie mogli swobodnie przejśœć. Odnogi wykorzystuje się także do składania amunicji, sprzętu, materiałów, budowy studzienek itp.

Drogowskazy ze strzałkami i innymi znakami umówionymi stawia się na początku rowów łącznikowych i w miejscach ich skrzyżowania. Czas na budowę 1 m bież. przez 2 strzelców - 1 godz. Materiał: okrąglaki Φ 15 - 17 cm - 6 m bież., żerdzie Φ 8 - 10 cm - 10 m.

Ustępy.

Do budowy miejsca ustępowego (ustępu) z koziołkami (rys. 105) kopie się rów głębokośœci 180 cm i szerokośœci dna 100 cm. Tylną połowę dna rowu pogłębia się nie mniej niż na 50 cm i nad otrzymanym kanałem na odległośœci 70 cm jedna od drugiej stawia się pochyło żerdzie, do których przywiązuje się poprzeczki: jedną do siedzenia a drugą do oparcia. Pod nogi kładzie się deski lub żerdzie

Miejsce ustępowe z koziołkami. Czas na budowę 1 m bież. przez 2 strzelców - 4 godziny. Materiał: żerdzie na koziołkach Φ 8-10 cm - 6 m bież., deski grubośœci 8 - 10 cm - 2 m bież-, żerdzie na przykrycie - 16 m bież. Celem utrzymania czystośœci i dla zapobieżenia osypywaniu się ziemi. Wykopaną ziemię wyrzuca się w stronę nieprzyjaciela i do tyłu celem otrzymania nasypu.

Miejsce ustępowe może być zbudowane z przykryciem dołu ustępowego deskami.Miejsce ustępowe z przykryciem dołu ustępowego deskami. Czas na budowę 1 m bież. przez 2 strzelców - 2 godziny. Materiał: deski grubośœci 5 cm - 5 m bież., żerdzi 2 m bież.

Celem przyśœpieszenia pracy, śœciany można odziewać darniną ułożoną na płask W słaBYCH gruntach strome śœciany nie trzymają się, w śœrednich gruntach trzymają się stosunkowo krótko i osuwają się od deszczu i wstrząsu, dlatego przy każdej możliwośœci śœciany rowów odziewać. Stanowiska, doły i rowy z odzianymi śœcianami pewniej chronią strzelców od czołgów i ostrzału z powietrza. Przed odziewaniem żerdziami, deskami lub połowiznami należy dno rowu poszerzyć na grubośœć odziania i wbić u krawędzi śœciany lekko pochyły rząd kołków śœrednicy 6 - 8 cm na odległośœci 100 - 150 cm kołek od kołka

Górne końce kołków zakotwiczyć przy pomocy drutu i kołka kotwicznego. Kołki kotwicz-

Nad miejscem ustępowym może być zbudowany daszek nie dochodzący do tylnej śœciany rowu. Miejsce ustępowe również maskować.

Miejsca ustępowe buduje się w odległośœci 30-40 od rowów strzeleckich i łączy się je rowami łącznikowymi idącymi do tyłu.8. Rowy przeciwlotnicze, lekkie schrony i zasłony.

154. Rowy przeciwlotnicze kopane poza rowami strzeleckimi celem ukrycia grupy strzelców (rys. 107) są głębokimi wąskimi rowami Schron lekki przeciw odłamkom. Czns na budowę przez drużynę strzelecką - 14 godzin. Materiał: okrąglaki śœredn. 16 - 20 cm, długośœci 5,5 m - 4 sztuki, długośœci 3m - 70 szt., żerdzie śœredn. 6 - 8 cm. długośœci 1,4 m - 50 szt

Możliwośœć trafienia pocisku artyleryjskiego lub bomby lotniczej jest bardzo mała, a od odłamków powstałych przy wybuchu pocisku, miny lub bomby na powierzchni ziemi rów chroni całkowicie. Rów chroni strzelców również w czasie szturmu czołgów i samolotów nieprzyjaciela. Dlatego rowy stosować przy zajęciu podstawy wyjśœciowej do natarcia, w obronie, na odpoczynkach itp.

155. Rów przeciwlotniczy kopie się w poprzek przewidywanego kierunku ognia nieprzyjaciela. Dla lepszej ochrony od małych bomb i ognia CKM z samolotów lecących wzdłuż frontu rowy kopie się załamaniami i przykrywa się.

156. Schrony lekkie przeciw odłamkom (rys. 108) buduje się nie większe niż na jedną drużynę. Schron wygląda, jak poszerzony rów przykryty stropem zabezpieczającym od lekkich odłamków i pocisków i jest przystosowany do obrony przeciwgazowej. Przy kopaniu schronów pozostawia się schodki do siedzenia. W słabych gruntach śœciany schronu i schodki do siedzenia odziewa się żerdziami lub deskami. Wysokośœć schronu od dna rowu do stropu nie powinna być mniejsza niż 180 cm. Wyjśœcia ze schronów urządza się zawsze od strony przeciwległej do nieprzyjaciela.

157. Ze względu na obronę przeciwgazową wejśœcie buduje się z podwójnymi drzwiami nieprzepuszczającymi gazów lub z ochronnymi zasłonami z płacht namiotowych i koców. Wymiar drzwi 70x170 cm.

Oprócz podwójnych drzwi lekkie schrony mogą posiadać filtr i wentylator. Powietrze do takiego schronu dostaje się za pomocą wentylatora przez filtr; powietrze przechodzące przez filtr oczyszcza się z gazów.

158. Filtry mogą być etatowe lub przygotowane z podręcznego materiału. Filtr z podręcznego materiału może być zrobiony w następujący sposób:

1) w odległośœci 3 - 4 m od schronu kopie się dół głębokośœci 170 cm o wymiarach w planie 1,9 x 1,9 m; na wysokośœci 30 cm od dna dołu pozostawia się występy szerokośœci 20 - 30 cm; śœcian dołu nie należy odziewać;

2) dolną cz궜ć dołu łączy się rurą z wentylatorem znajdującym się w schronie;

3) na występy dołu układa się żerdzie (10 - 15 cm jedna od drugiej) a na wierzch kładzie się 10 - 15 cm warstwę chrustu;

4) na chrust nasypać 50 cm warstwę spulchnionego i przesianego czarnoziemu, ogrodowej, ornej albo ugorowej ziemi następnie zasypać filtr ziemią, ubijając ją lekko koło śœcianek; sucha jak i bardzo wilgotna ziemia nie nadaje się do filtru. Filtr może być zasypany torfemCo do pytania o metalowe pręty . Są to elementy wieszaków, uchwytów pod półki na Twoim zdjęciu widać wnękę w śœcinie co sugeruje żę mogły być tam półki np. na telefon itp.

W otworze w podłodze znajdowały się najprawdopodobniej kable telefoniczne . Od góry mogła być przykrytą np deskami ( ale tu nie jestem pewien mozliwe,ze był inny sposób jej zabezpieczenia )Reszta po śœwietach bo muszę poszperać wliteraturze .
 
 
tomash
kandydat


Dołączył: 26 Lis 2011
Posty: 11
Wysłany: Wto 10 Kwi, 2012 02:58   

jacekwoj3 napisał/a:
Schrony obserwacyjne nie posiadały uzbrojenia jak sama nazwa mówi służyły do obserwacji . Choć mogła być w nich wykorzystywana broń ręczna obsługi .


jednak prawdopodobnie były to schrony obserwacyjno-bojowe

wnioskuje to po tym zdjęciu schronu http://www.schrony1939.fo...mages/wago9.jpg + opis
Cytat:
Schron nr 9 - obserwacyjno bojowy - wywrócony. Znajduje się w zagłębieniu po przeciwnej stronie oczyszczalni śœcieków. Gołańcz
ma taki sam otwór i jest mniejwiecej takiego samej wielkośœci co wspomniane powyzej
 
 
tomash
kandydat


Dołączył: 26 Lis 2011
Posty: 11
Wysłany: Pon 16 Kwi, 2012 03:05   

http://e-kalisz.pl/public...iu-schronu.html tutaj krótka relacja z porządków w dniu 14.04.2012
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10246
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 22 Kwi, 2012 18:21   

No proszę, nawet fanty wyszły :D

Niejeden trzonek tam poległ :wink:

Żelazko przednie!

Brawo za robotę prayer Super
 
 
tomash
kandydat


Dołączył: 26 Lis 2011
Posty: 11
Wysłany: Czw 03 Maj, 2012 00:37   

http://e-kalisz.pl/public...-raz-drugi.html
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10246
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 05 Maj, 2012 20:34   

Podziwiam Was za zaangażowanie prayer

Zaczyna to wyglądać super. Przy najbliższej okazji nie omieszkam odwiedzić tego miejsca (szcz궜liwie na prywatnym terenie?) :wink:

(a bywam często w Calisia :wink: )
 
 
tomash
kandydat


Dołączył: 26 Lis 2011
Posty: 11
Wysłany: Śro 13 Cze, 2012 00:56   

drFaustus napisał/a:
Podziwiam Was za zaangażowanie prayer

Zaczyna to wyglądać super. Przy najbliższej okazji nie omieszkam odwiedzić tego miejsca (szcz궜liwie na prywatnym terenie?) :wink:

(a bywam często w Calisia :wink: )


Teren należy do MZBM-u czyli Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych czyli teren należy do miasta.

Mieszkańcy domu bardzo przychylni do naszych prac. Pożyczali sprzęt jak i pomogli przy wywozie ziemi.

Wiec na teren tego schronu można śœmiało wchodzić bez zastanowienia. (psa żadnego nie ma). :P
 
 
tomash
kandydat


Dołączył: 26 Lis 2011
Posty: 11
Wysłany: Czw 14 Cze, 2012 01:22   

W dniu 16 czerwca 2012 organizujemy porządki przy schronie "ceglanym" w Szczypiornie. Obecnośœć obowiązkowa :)

kontakt 601846767.

Schron znajduje się przy ul. Szczypiornickiej (na przeciw Kaplicy ŒŚw. Barbary)

tutaj dokładnie pokazany:

https://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=215368721729540449985.0004c2604f510c20edae9http://www.fotosik.pl/pok...b3a5821c66.html
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10246
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 14 Cze, 2012 01:39   

Nie przewiduję w tym czasie wizyty :cry: , ale info przekazałem na kaliski grunt :wink:
 
 
tomash
kandydat


Dołączył: 26 Lis 2011
Posty: 11
Wysłany: Pią 29 Cze, 2012 16:36   

Dnia 30.06.2012 o godzinie 8:00 sprzątamy schron "ceglany" znajdujący się przy ul. Szczypiornickiej. Wszystkich gorąco zapraszamy!

Więcej informacji pod numerem telefonu: 601846767
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.