Wysłany: Nie 08 Lut, 2009 15:44 Wrocławskie poniemieckie bunkry będą lepiej zagospodarowane
Wrocław chce wykorzystać Festung Breslau. Do bunkrów w centrum trafią muzea i archiwa.
Kiedyś Niemcy bronili się tu przed natarciem Rosjan. Teraz wrocławscy urzędnicy chcą zagospodarować duże nazistowskie bunkry i schrony w centrum miasta.
Magistrat właśnie ogłosił przetarg na przebudowę bunkra na rogu ul. Stalowej i Grabiszyńskiej. Za dwa lata ma tam trafić archiwum, które teraz mieści się przy ul. Paulińskiej. Aby tak się stało, cały poniemiecki obiekt, w którym dziś mieszczą się małe sklepiki, musi zostać zmodernizowany. Dobudowane zostaną do niego trzy piętra. Jednak wygląd zewnętrzny budynku mocno się nie zmieni, bo jest zabytkiem.
We Wrocławiu mamy sześć dużych schronów i bunkrów. W większości służą dziś jako magazyny albo stoją puste. Niebawem jednak ma to się zmienić.
Pod placem Nowy Targ za dwa lata ma być czynny podziemny parking. Urzędnicy chcą, aby pomieścił 720 samochodów. Planuje się tam cztery kondygnacje. Teraz ten schron jest częściowo zalany wodą. Wcześniej przez kilka lat działał tam klub nocny.
Inny schron znajduje się pod placem Solnym. Tam Niemcy urządzili szpital. Od końca II wojny światowej nic się tu nie dzieje - obiekt stoi pusty, do tej pory zachowały się w nim niemieckie napisy. Jedynie część podziemi została zagospodarowana na toalety.
Już jednak wiadomo, że w 2010 r. właśnie pod placem Solnym powstanie Muzeum Figur Teatralnych.
- To ma być nowoczesne muzeum, które zainteresuje szersze grono mieszkańców i turystów. Lalki będą się ruszały. Nie będą wisieć jak w jakimś prosektorium - mówi Robert Skolmowski, dyrektor Wrocławski Teatru Lalek.
Urzędnicy planują również zagospodarowanie bunkra przy placu Strzegomskim. W czasie wojny działał tam szpital polowy. Po wojnie obiekt nie spełniał ważnych funkcji. Był tam już i sex-shop, i sklep z fajerwerkami, wykorzystywano go też jako ściankę wspinaczkową. W bunkrze działał m.in. bar.
Obecnie budynek jest remontowany - wkrótce zostanie zamieniony na skład materiałów przeciwpożarowych. Jednak coraz częściej mówi się, że w przyszłości powstanie tam muzeum Festung Breslau.
- Nie stanie się to na pewno w najbliższym czasie - informuje Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury w urzędzie miejskim.
Betonowe kolosy w centrum miasta
Na magazyny są również wykorzystywane schrony przy ul. Ołbińskiej i Ładnej. W tym pierwszym swoje zbiory przechowuje Muzeum Narodowe, w drugim narzędzia składuje wydział zarządzania kryzysowego.
Wszystkich wrocławskich schronów i bunkrów nie sposób zliczyć, gdyż Niemcy urządzali je nawet w piwnicach zwykłych kamienic. Do dzisiaj na ścianach, zwłaszcza w Śródmieściu, widać białe strzałki, które oznaczały wejścia do schronów.
Tajemnicza historia bunkrów
Wrocławskie bunkry i schrony miały bronić Festung Breslau (twierdzy Wrocław). Wszystkie te obiekty zostały wybudowane w latach 40. ubiegłego wieku. Co ciekawe, powstały, kiedy niemieckie wojska były daleko na wschodzie, gdzie walczyły z Rosjanami. Dlatego też wśród amatorskich badaczy historii pojawiają się opinie, że owalne bunkry przy pl. Strzegomskim i ul. Ołbińskiej miały inne przeznaczenie niż militarne.
Jakie? Teorii jest mnóstwo. Pojawiają się nawet głosy, że miały związek z podziemnymi tunelami pod Wrocławiem. Jednak tuneli nigdy nikt nie odnalazł. Na uwagę zasługuje również fakt, że bunkry zostały zaprojektowane przez samego Richarda Konwiarza, architekta, który budował Stadion Olimpijski i pomagał przy wznoszeniu Hali Stulecia.
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009 16:19
No, zawsze jakaś forma zagospodarowania. Lepsza taka niż żadna, albo rozbiórka, których już nie mało było Co do tych mega sensacji, to... trochę to jak z opowieściami z mchu i paproci... Sensacja zawsze się sprzeda mediom, bez względu na jej rzeczywisty stan prawdy...
Tiefbunker Konwiarza pod pl. Nowy Targ do wysadzenia w powietrze
Slawetny niestandardowy jak poprzedni, unikalny i jedyny tiefbunker przed Dworcem Glownym (zbadany juz ) do wysadzenia, ma tam powstac parking podziemny z dwoma dojazdami dla samochodow, a sam plac przed dworcem ma zostac przeksztalcony w kwietnik albo cos podobnego.
Tiefbunker na placu Solnym, jedyny standardowy w miare w calym Wroclawiu, maja jedne z dwoch wejsc zabetonowac, drugie czesciowo zniszczyc, i przeksztalcic w wejscie do muzeum lalek, nie musze wspominac ze oryginalne niemieckie malowanie schronu, w tym napisy, resztki infrastruktury, etc. pojda wek na smietnik.
Jakby znalezli 4 tiefbunker to pewnie tez by sie znalazlo ciekawe zastosowanie, z tym ze doszlismy do wniosku ze to magazyn policyjny
to jeszcze nic! pod budowe autostrady maja rzekomo zlikwidowac (czyt. wysadzic) I.St8a mobilizacyjny fort piechoty z 1914 dwa schrony dla polowy kompanii piechoty, jeden schron dwokomorowy na blachach falistych typu Heinrich, drugi dowodcy trojokomorowy na takiz samych blachach, do tego dwa schrony obslugi ckm. Ponoc inne obiekty lekkiej twierdzy pierscieniowej tez maja pojsc pod buldozer, i to dla projektu ktory i tak jest nierealny (prace maja zostac nad obwodnica zakonczone do grudnia 2010)
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 09:23
I to wszystko w imieniu prawa? Przecież to zakrawa na farsę konserwatorską bądź historyczną. Rozumiem, że czasy się zmieniają, gospodarka planowania przestrzennego gna do przodu, jednakże to są ślady naszej cywilizacji. Fakt, że prowadzącej do samozagłady, ale zawsze to jakieś dowody przeszłości, niechlubne pamiątki - lecz zawsze to historia, którą należy zachowywać, choćby dla przestrogi. Zresztą, temat rzeka, a nasze bezproduktywne dywagacje i tak nic tu nie zmienią. Skostniałe i wąsko horyzontalne spojrzenia biurokratów są piętnem nie poskromionym...
ciekawszy fort piechoty 5, oparty na zmodernizowanym schronie miedzypolowym piechoty wz. 1887, zostal ciezko uszkodzony przez prace ktore mialy za zadanie przeksztalcic obiekt w garaz dla ciezkiego sprzetu firmy fonbud, i jak juz nie bylo ani fasady pochodzacej z modernizacji i oryginalnej, ani nadkladu ziemnego nad schronem, i kiedy w znacznym stopniu uszkodzono transzeie betonowa w okol schronu glownego i schronow wartowni wszedl do akcji konserwator.
I tak XXI wiek wroclawskie forty piechoty przywitaly z 5 (lacznie na wszystkich fortach ktore nie sa wlasnoscia wojska) pancernymi stanowiskami obserwacyjnymi, a do konca roku 2008 mamy juz tylko jedno (i tak uszkodzone!) takie stanowisko, na i tak uszkodzonym obiekcie.
W kwestii formalnej. Wszedłem na temat "Breslau- miasto twierdza" aby go obejrzeć a tu wyskakuje mi komunikat o złośliwym oprogramowaniu. Rzecz na wszelki wypadek do sprawdzenia bo może to być tylko u mnie.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach