FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: borek, piersscien, zewnetrzny

Fort XV Borek - Pierśœcien zewnetrzny
Autor Wiadomość
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 02 Wrz, 2009 08:21   Fort XV Borek - Pierśœcien zewnetrzny

Drugim opisanym przeze mnie fortem głównym pierścienia zewnętrznego jest fort XV Borek. Tu chciałbym uprzedzić ,ze tekst jest mojego autorstwa napisany w oparciu o materiały Tomka Idzikowskiego (Wisiel) i nie chciałbym żeby był skopiowany i publikowany na innym forum bez mojej zgody.
Fort Borek jest jednym z fortów głównych twierdzy Przemyśl (fort pancerny ). Budowę obiektu rozpoczęto w 1883 roku i tu jako ciekawostkę należy dodać ze pierwotne dzieło obronne powstało ok. 200m na południowy zachód od późniejszej lokalizacji fortu. W latach 1897-1900 podczas budowy nowego fortu dzieło to zostało zniwelowane, a na jego miejscu korzystając z pozostawionych umocnień wybudowano baterię sprzężoną z fortem. Nowe dzieło założono na rzucie redanu .Całość obiektu była otoczona suchą fosą. W centrum fortu znajdował się korpus kazamatowy: dwukondygnacyjny w części koszarowej, a w części schronowej jednokondygnacyjny. Na osi fortu znajdowała się wieża obserwacyjna kierująca ogniem baterii pancernej znajdującej się na styku czoła i lewego barku. W lewy bark wbudowano tradytor wraz ze stanowiskiem obserwacyjnym. Szyja fortu broniona była z basteji wjazdowej z bramą wzmocnioną sponsonem. Zaopatrzenie w wodę zapewniała studnia znajdująca się w koszarach fortu, przy wejściu do poterny osiowej. Korpus kazamatowy, koszarowy fortu posiadał ceglane ściany, a strop był stalbetonowy. W koszarowcu znajdowały się kazamaty, które mieściły ok. 90 żołnierzy 3 oficerów i komendanta. W bloku koszarowym znajdowały się: kuchnia, magazyn żywności, wartownia, centrala telefoniczna dwa schrony pogotowia, komunikację między parterem a piętrem zapewniała klatka schodowa, w budynku osiowym połączonym z korpusem kazamatowym znajdował się magazyn amunicji artyleryjskiej, lokal opatrunkowy i wieża obserwacyjna, będąca jednocześnie centrum łączności obiektu. Obserwator w wieży przekazywał rozkazy komendanta do stanowisk bojowych za pomocą rur głosowych. Ponadto poterna osiowa służyła jako schron dla piechoty, a schrony pogotowia w koszarowcu w prawym skrzydle dla obsady otwartego stanowiska artyleryjskiego, zaś w lewym dla obsady tradytora. Bateria pancerna posiadała własny schron pogotowia. Dwuizbowy tradytor wybudowano w lewym barku fortu, był to najmniejszy tradytor w twierdzy, nie zastosowano w nim pancerzy. W tradytorze nie było nawet magazynu z amunicją jak również schronu pogotowia przez co obniżono koszty jego wybudowania .W skład uzbrojenia obiektu wchodziło : 2 armaty 8 cm wz1894 w dwóch wieżach pancernych ,2 armaty wz1894 w tradytorze ,4 armaty 8 cm wz1894 w kaponierach. Wymiary fortu 140m x 100m.
Fort XV Borek czasie oblężeń znalazł się rejonie najcięższych walk. Jego artyleria wspomagała fort XIV oraz forty Grupy Siedliskiej. ,a w drugim oblężeniu wspomagał ogniem swoich armat ostatni wypad z twierdzy .
Fort Borek jest najmniejszym fortem głównym w twierdzy Przemyśl. Po wysadzeniu przez załogę 22 marca 1915r fort popadał w ruinę na jego terenie znajdowało się dzikie wysypisko śmieci, w koszarach saperzy wysadzali niewypały, a miejscowa ludność rabowała z obiektu wszystko co mogło być przydatne w gospodarstwie ( np: wycięte dwuteowniki międzystropu w budynku koszar wykorzystane zostały do budowy domu w pobliskiej wiosce, a za pancerną okiennicę zrabowaną z fortu mieszkanka Siedlisk chce 5 tys. złotych ). Dewastacja obiektu trwała do 2005 roku kiedy to fort został wydzierżawiony przez 3 Historyczny Galicyjski Pułk Artylerii Fortecznej im. Księcia Franza Kinskyego. W ciągu kilku lat wygląd obiektu jak i działki fortecznej zmienił się nie do poznania. Zlikwidowano śmietnisko wycięto dziką roślinność, oczyszczono koszary, odsłonięto tradytor, odkopano wybieżnię z koszar, zrekonstruowano bramę wjazdową i baterię sprzężoną z fortem.. zrekonstruowano kopułę kierowania ogniem w tradytorze ., a także przewieziono kopułę pancerną która ma zostać zamontowana w obiekcie. Docelowo w forcie ma mieścic się muzeum twierdzy .Obecnie wejście na teren obiektu w weekendy jest płatne 2 zł a dla chcących dodatkowo wspomóc rewitalizacje obiektu istnieje możliwość nabycia cegiełek w kwocie 10 zł .Kilku członków forum miało okazje nocować na tym obiekcie, :wink: .Zapraszam do fotek:
W najbliższym czasie postaram się wkleić parę fotek archiwalnych.
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Pią 04 Wrz, 2009 14:53   

Dobrze, ze zastrzegłeśœ o kopiowaniu tekstu, bo mamy tu jednego "trolla", który to robi notorycznie. Wchodzi tylko po to żeby rąbnąć jakiśœ temat.

Dużo pracy zostało włożone w to żeby uporządkować teren. Fotki super i junior na nich jak zwykle. Oj rośœnie nam nowe pokolenie maniaków fortyfikacji. A wracają do tematu rabunku, to baba ma tupet, dziadek lub ojciec przytargał (ukradł) z fortu, a tej się kasy zachciewa. :shock:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 04 Wrz, 2009 18:35   

Nie wiem czy juz pisałem ,okiennica została odkupiona za kwote 5tys zł i posłuży za wzór do replik panceryuch okiennic ,ktore maja być zamontowane w koszarowcu (koszt jednej repliki 2800 zł):-D Wracajac do grabienia obiektu opisze sposób w jaki miejscowa ludność kruszyła beton na stropach:najpierw palono ognisko ,a potem polewano rozgrzany strop wodą.Wspomnę jeszcze ze potrafiono nawet skuć tynk w koszarowcu :!:

A teraz kilka fotek archiwalnych obiektu ,zdjecia pochodzą ze zbiorów Tomasza Idzikowskiego (ps .Wisiel):

brama wjazdowa do fortu pod koniec lat 90 ubiegłego wieku,zdjecia tego nie ukazuja ale teren przed brama był tak zarośniety dziką roslinnością,że sam bywajac w owym czasie bardzo czesto na forcie wchodzac w krzaki miłem problem z trafieniem do bramy,zazwyczaj wychodziłem na wale :wink:
wygląd koszarowca:bateria po wysadzeniu stan najprawdopodobniej na rok 1915


i próba rekonstrukcjii bateriipróba rekonstrukcjii fortu z lotu ptakamyśle,ze porównując zdjęcia z lat 90 i obecne można sobie zobaczyć ile pracy zostalo zrobionej
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 12 Wrz, 2009 18:02   

:-D jesienne fotki z Borka i barerii sprzężonej z fortem (bateria XVa):

na początek sam fort:i bateria spżęrzona XVa,wprawdzie to tylko fortyfikacja ziemna ale jak mam zdjecia to zamieszczam: 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 22:50   

w koszarowcu zamontowano pierwszą replike okiennicy oto fotka:

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10261
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 26 Paź, 2009 03:07   

Wygląda przekonująco. Ośœcieżnica też reko?
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 26 Paź, 2009 20:10   

ta akurat nie została tylko iodnowiona,w całym koszarowcu jest jeszcze jedna oryginalna,reszta do dorobienia .Jak znajdę fotkę jak wygladała przed renowacją to zamieszczę dla porównania.
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Pią 01 Sty, 2010 18:36   

Zmiany widoczne gołym okiem od mojej wizyty w porze letniej. Brawo tak trzymać. Gratulacje również z bardzo dobrego oznakowania dojazdu. Niestety to u nas rzadkośœć. 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 01 Sty, 2010 21:14   

Tak ,prace na forcioe trwają.W przyszłym roku w planie jest odkopanie, i zabezpieczenie przed wilgocią stropu koszarowca. . Oprócz tego fort moze liczyć na duze wsparcie finansowe (dotację) z Unii Europejskiej.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Wto 23 Lut, 2010 15:16   

drFaustus napisał/a:
Wygląda przekonująco. Ościeżnica też reko?


Wiedziałem,ze gdzieś mam fotki ościeżnicy przed renowacją. Wyglądała tak:

zachował się w całkiem niezłym stanie :-D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10261
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 23 Lut, 2010 17:32   

Super! Przede wszystkim dziękuję za pamięć o temacie prayer Super

Rzeczywiśœcie samoistny stan rewelacyjny przed renowacją był :)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 16 Maj, 2010 21:19   

Z lotniska położonego niedaleko fortu „Borek „ w dniach 18- 23 sierpnia 1920r podczas wojny Polsko- Bolszewickiej startowali polscy i amerykańscy lotnicy z 7 Eskadry im Tadeusza Kościuszki. W związku z upamiętnieniem tamtych dni na forcie dzisiaj tj 16maja 2010 odsłonięto tablicę ku czci lotników. W uroczystości udział wzięło miedzy innymi trzech amerykańskich astronautów. Tak więc i fort „Borek” miał krotki epizod w wojnie w 1920r .
Kilka fotek z uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy :Na forcie obecnie trwają prace polegające na zabezpieczeniu stropu koszarowca przed wilgocią . niestety deszczowa aura opóźnia prace . Ze stropu zdjęto ziemię i prace stanęły ponieważ deszcze uniemożliwiają wyschniecie stropu przed smołowaniem . Kilka fotek stropu po zdjęciu ziemi: 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10261
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 18 Maj, 2010 20:16   

:shock: Interesująca historia, inicjatywa również no i ci gośœcie zza Oceanu :shock:

Dzięki za foto relację Super
 
 
Vouk
młodszy drużynowyDołączył: 30 Mar 2010
Posty: 96
Skąd: Toruń
Wysłany: Wto 18 Maj, 2010 22:54   

Jacku, ja mam pytanie - jaką technikę zastosowano przy zdejmowaniu ziemi z koszarowca (ręcznie, mechanicznie, jeśœli to drugie to czym, może jakieśœ wskazówki ułatwiające pracę). Być może czeka nas to w niedalekiej przyszłośœci na mniejszą skalę (schron), wszelkie wzkazówki zatem mile widziane.Tak poza tym jestem pod ogromnym wrażeniem postępów prac. Jak widać, nawet mocno zaniedbany obiekt można rewitalizować. Potrzeba tylko ludzi, zapału, czasu no i nie da się ukryć, pieniędzy.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Wto 18 Maj, 2010 23:17   

Ziemie z koszarowca zdjęto ręcznie za pomocą rydli i łopat. Koszt zabezpieczenia stropu w tym przypadku to ok 15tys zl.Kwotę udało sie zebrać dzięki pomocy Firmy Unilewer Polska -która to przeprowadziła akcje na sklepach w Przemyśœlu i jakiśœ procent (nie pamietam jaki) ze sprzedaźy swoich produktów przeznaczyła na pomoc w ratowaniu tego zabytku,chwała im za to.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10261
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 19 Maj, 2010 00:13   

:shock: Filantropii są także w takich potentatach! Chwała im za to! Super prayer
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 09 Sty, 2011 15:48   

Kilka nowych fotek z "Borka "
Osadzona wstępnie Kopuła :

Zabezpieczony strop :

Rozpoczęte prace nad stropem II piętra :

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10261
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 09 Sty, 2011 16:06   

Czy zdał test podczas tej zimy (strop)? :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 23 Mar, 2011 11:25   

drFaustus napisał/a:
Czy zdał test podczas tej zimy (strop)? :wink:
Niestety z tego co widziałem to w kilku miejscach przecieka :(
 
 
Breweria
kandydat


Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 7
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 08 Kwi, 2011 20:32   

W schronie głównym nic nie przecieka, po prostu metalowe elementy stropu zamarzają a później z nich kapie woda.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.