FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: drewniano, pozycje, twierdzyumocnienia, wysuniete, ziemne

Pozycje wysuniete twierdzy-umocnienia drewniano ziemne.
Autor Wiadomość
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 20 Mar, 2010 21:54   Pozycje wysuniete twierdzy-umocnienia drewniano ziemne.

Zostaliśmy poproszeni o mały rekonesans po pozycjach wysuniętych Twierdzy Przemyśl. Pozycje te to ziemne szańce usypane kilka km przed fortami np.: ”Pod Maurami „ ,. Celem naszego wypadu była dokumentacja fotograficzna stanu owych dziel obronnych , w związku z działalnością Związku Gmin Fortecznych. Teren ten jest dziewiczy a jego przejście jest czasami ekstremalne. Powiem więcej mało kto na nich bywa a turyści w ogóle . W przyszłości ma tu powstać szlak dla „ zapaleńcow”. Obecnie przejście od szańca do szańca jest ciężkie a w lecie raczej niemożliwe. Powiem więcej na współczesnych mapach twierdzy ich niema, ponieważ mapki kończą się na fortach i umocnieniach pierścienia zewnętrznego. Ale jak to w przyrodzie bywa cos za coś w zamian zostaliśmy zaproszeni do Twierdzy Kraków a naszym przewodnikiem po fortach będzie prof.. Krzysztof Wielgus twórca miedzy innymi planów rewitalizacyjnych dla Twierdzy Kraków, Przemyśl i Warszawa. Kilka fotek na wstęp (na zachętę ) pozostałe z samych umocnień wkrótce :




 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 21 Mar, 2010 15:05   

Wstęp i zachęta przyjęta :) Przynęta skuteczna, czekamy na umocnienia :wink:

Ten słupek to graniczny twierdzy?

No i to powoli ostatni czas na focenie plenerów zanim zielony gąszcz zaleje krajobraz swymi barwami, skutecznie zasłaniając i uniemożliwiając fotograficzną dokumentację :wink:
 
 
MaciekTraper 
kandydat


Dołączył: 25 Lip 2013
Posty: 8
Skąd: Galicja
Wysłany: Czw 25 Lip, 2013 12:51   

Witam i z góry przepraszam za odgrzewanie kotleta :)

Zwiedzam twierdzę już ponad 10 lat, byłem na prawie wszystkich fortach pierśœcienia zewnętrznego (oprócz wernera), łącznie z fortami pomocniczymi i chciałbym teraz wybrać się na te mniej znane tereny, czyli pozycje wysunięte i punkty oporu. I tutaj moje pytanie, mianowicie w jakiej odległośœci od fortów VII Prałkowce i VI Helicha znajdują się owa pozycja "Helicha-Pod Mazurami"? Myśœlałem o pieszej wyprawie po fortach, od Żurawicy do fortu VI ale San skutecznie blokuje drogę :) Czytałem sporo na temat twierdzy i wiem że były także inne pozycje wysunięte np "Na górach-Batycze" na północnym odcinku obrony. Czy one także się zachowały?



Pozdrawiam!
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 25 Lip, 2013 12:56   twierdza przemyśœl

Witaj Maciek Traper.

Dam znać jackekwoj3, żeby tu zajrzał i dał odpowiedź :wink:



P.S. Dobry "kotlet" nie jest zły :wink: Tematy są, wiszą i tylko dlatego, że nikt nie podejmował ich były/są "uśœpione" niczym agenci :wink:
 
 
MaciekTraper 
kandydat


Dołączył: 25 Lip 2013
Posty: 8
Skąd: Galicja
Wysłany: Czw 25 Lip, 2013 13:32   

Ciesze się że jest odzew ze strony forum :)

do tej pory korzystałem z książek, ale one tylko wspominają o w.w pozycjach. Ja potrzebuje konkretnych informacji, o ich rozmieszczeniu i ewentualnie uzbrojeniu. Z tym drugim może być problem, choć posiadam szczątkowe opisy walk, w których wspomina się o użyciu 9cm M75 i 12cm wz. 1880.

Jest czas wakacji, czas ruszać w teren i odnajdywać to co zapomniane :)
 
 
MaciekTraper 
kandydat


Dołączył: 25 Lip 2013
Posty: 8
Skąd: Galicja
Wysłany: Pon 29 Lip, 2013 13:24   

Żeby nie być gołosłownym zacytuję:

"Również w godzinach rannych 18 grudnia przeciwnikowi udało się podejśœć aż do przeszkód na przedpolu "Na górach" i bardzo szybko zdobyć wysunięte linie. W ostatniej chwili zdołano wycofać na linię pierśœcienia dwie armaty kal. 90mm, wz. 75, które przerzucano codziennie przy pomocy kolei polowej na stanowisko przedpola. Natomiast na stanowisku ogniowym pozostała jedna armata kal. 120mm, wz. 80 i groziło niebezpieczeństwo dostania się tego działa w ręce nieprzyjaciela. Dzięki wytężonemu wysiłkowi załogi uratowano również tę armatę. Pozostaje bez odpowiedzi pytanie, czy śœmierć ponad tuzina żołnierzy usprawiedliwiała tę akcję ratunkową."



Co do tej pozycji, to patrzyłem na zdjęcia satelitarne i niestety nie widać nic na polach, ale może któryśœ z Panów był w terenie i może potwierdzić moje obawy że stanowiska te zostały zniwelowane na rzecz pól uprawnych :(

Z drugiej strony, St.P. bateria "Pruchnicka droga" chociaż już fizycznie nie istnieje, to jednak można jej narysy zobaczyć na zdjęciach satelitarnych.

Pozdrawiam!
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 06 Paź, 2013 07:40   

Witam !! Na wstępie przepraszam ,że tak długo nie pisałem ale ostatnio mam utrudniony dostęp do netu .Pytasz jak dotrzeć z Fortu Helicha na pozycję wysuniętą "Pod Mazurami " otóż po wyjśœciu z poterny na Forcie Helicha musisz znaleźć okop (chyba jest to najdłuższy zachowany okop w Twierdzy ) idąc wzdłuż okopu dochodzisz do Pozycji Wysuniętej . Jest tam zachowany bardzo czytelnie układ okopów , a wokół widać śœlady walki (leje i kawałki odłamków ). Na samym szańcu można znaleźć setki jak nie tysiące wystrzelonych łusek karabinowych , niestety jest tam też mnóstwo śœmieci. Poniżej szańca jest śœlad po szturmie w postaci jednoosobowych dołków strzeleckich .

Jeżeli mogę cośœ doradzić to zwiedzanie proponuję zaplanować na wczesną wiosnę , wtedy łatwiej znaleźć szaniec ,nie jest on jeszcze zarośœnięty i doskonale widać ukształtowanie parti ziemnych.

Na szybko to tyle jakby cośœ to pytaj i uzbrój się w cierpliwośœć na pewno odpowiem w miarę możliwośœci !!!
 
 
MaciekTraper 
kandydat


Dołączył: 25 Lip 2013
Posty: 8
Skąd: Galicja
Wysłany: Nie 06 Paź, 2013 18:16   

Dzięki za wskazówki, a z tym czasem to nie każdy go ma na tyle ile by chciał :) W każdym razie jeżeli czas pozwoli to udam się na Fort VI jeszcze tej jesieni/ początkiem zimy. Wyprawa będzie miała zarówno charakter krajoznawczy jak i poszukiwawczy. Na tych szańcach zależy mi najbardziej, gdyż jest to rejon walk c.k X korpusu, w którym służył mój pradziadek ( dokładnie to 10 brygada artylerii polowej => 10 Feldhauitze Regiment) bo z tego co czytałem to odbijali oni twierdzę właśœnie na odcinku od fortu VII Prałkowce do V Grochowce. Jeżeli wyprawa dojdzie do skutku, a mam nadzieję że tak się stanie, nie omieszkam wrzucić trochę zdjęć z pozycji :)

Jeśœli chodzi o rośœlinnośœć to przed bystrym okiem i uporem miłośœnika twierdzy nic się nie ukryje :)

Mam natomiast pytanie o transport. Są może jakieśœ busy z Przemyśœla np. na Grochowce? Czy trzeba się tam samochodem pchać? Bo na taką dłuższą wyprawę wolałbym samochodu w lesie nie zostawiać, nigdy nie wiadomo co ludziom do głowy strzeli :)

Pozdrawiam i czekam cierpliwie!
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 06 Paź, 2013 22:01   

Są busy do Grochowiec i chyba jest też autobus MPK , niestety nie znam numeru . Jeżeli nie chcesz jechać autem to proponuję pieszą wycieczkę którą proponuję zacząć od Fortu XVI „Zniesienie" kierując się na dzielnicę zwaną Zielonką i fort Helicha .Teren fajny i łatwy czarny szlak forteczny i chyba kawałek szlaku Szwejkowskiego . Jeżeli chcesz dłuższą trasę pieszą to proponuję do grochowiec dostać się autobusem dalej pieszo zwiedzając fort Grochowce dalej" Pozycje pod Mazurami Fort Helicha dalej kierując się na fort Prałkowce forteczną drogą krętą ( w miarę dobrze zachowane słupki forteczne ,przepusty oraz relikty okopów w Prałkowcach jest dośœć ciekawy niestety zniszczony mostek przez strumyk ) z Prałkowiec dostaniesz się do Przemyśœla autobusem nr 10 lub busem) Czas przejśœcia nie spiesząc się ok 4 godzin .
 
 
MaciekTraper 
kandydat


Dołączył: 25 Lip 2013
Posty: 8
Skąd: Galicja
Wysłany: Wto 08 Paź, 2013 00:58   

Właśœciwie to myśœlałem nad przejśœciem wzdłuż pozycji od helichy do prałkowiec. Wyprawa taka raczej na cały dzień, jeżeli nie na 2 dni :) ubolewam jedynie nad brakiem kładki na sanie, dzięki której możnaby się przedostać od Łętowni do prałkowiec , to byłby śœwietny szlak.. Ale narazie chyba pójdę za Twoją radą i przejdę szlakiem od Zniesienia, chyba że trafię akurat na jakiśœ autobus i zyskam na czasie, który mógłbym później wykorzystać na dokładne zwiedzanie.

Pamiętam że koło fortu prałkowce były okopy, chyba punktu oporu obok fortu, czy łączą się one z szańcami pozycji wysuniętych?

Pozdrawiam!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.