FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: fortu, fortu, mozna, zobaczyc

Od fortu do fortu...co mozna zobaczyć.
Autor Wiadomość
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 04 Wrz, 2009 20:28   Od fortu do fortu...co mozna zobaczyć.

Nie wiem czy dobrze nazwałem ten temat ,ale jakoś tak mi przyszło na myśl. Chodząc po obiektach twierdzy Przemyśl często spotykam (oczywiście na fortach oczyszczonych) panie w szpilkach i panów w białych koszulach przyjeżdżających drogimi autami i cieszących się że zobaczyli fort i będą się tym chwalić po powrocie do domu. Wielu z nich nie zna historii ani przeznaczenia dział obronnych i nie zdają sobie sprawy ze tak naprawdę to nie widzieli nic. Ale nie o to mi chodzi .Chciałbym przedstawić te tereny miedzy poszczególnymi fortami gdzie taki zwykły turysta nie zagląda, a idąc droga forteczną od fortu do fortu możemy zobaczyć pozostałości infrastruktury fortecznej (mostki ,przepusty, bruk kamienny na drodze , przydrożne słupki forteczne ,a także pozostałości okopów, stanowisk armat, miejsca w których były ziemianki, a nawet może się to wydać śmieszne leje po pociskach). Maszerując tak po lesie i po polach od wzgórza do wzgórza ,od fortu do fortu możemy podziwiać otaczającą nas przyrodę( wspomnę że budowniczy twierdzy stworzyli krajobraz przyrody fortecznej, poprzez nasadzenia rożnych gatunków drzew przy drogach ,aż do wysiania specjalnych gatunków trawy na obwałowaniach ziemnych, ale o tym w innym temacie).i kontemplować się ciszą
Temat zacznę od fotek przedstawiających to co możemy zobaczyć idac z fortu VI Heliach do fortu VII Prałkowce około 4 km, oto zdjęcia:














A jaka to frajda dla dzieciaka popatrzcie :-D :


 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 04 Wrz, 2009 20:33   

O paniach w szpilkach i podobnym zjawisku gdzieśœ już tez wspominałem, jako o "płaszczykowcach" :)

Tak jak piszesz, najciekawsze jest poza ruchem turystycznym, niekomercyjne, dzikie, bezpośœrednie - bez zbędnych upiększeń.

Dobry temat :wink:

Wstawiaj foty, bo nie prędko to na własne oczy zobaczę :wink:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Śro 09 Wrz, 2009 10:13   

Tak Faustusie, w Twierdzy Modlin, też ich pełno, nawet jeden z „naszych” się nim okazał. Ups przepraszam się za to obruszył.

Jacku, w przyszłym roku, mam zamiar wybrać się w Twoje strony. Bardzo zainteresował mnie temat Twierdzy Przemyśœl. Czy możesz mi udostępnić wykaz i mapę fortów?
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 09 Wrz, 2009 10:30   

nie ma problemu,mapke i przewodnik masz gratis .Na pierscień zewnetrzny tak na piechotkę i z noclegami na fortach musisz przeznaczyc 3- 4 dni,zostaje jeszcze pierscień wewnetrzny , i obiekty zaplecz. NIe zapomnij Przemysl to nie tylko twierdza ale i Linia Molotowa ok 20 schronow bojowych,troche zasmieconych ale szkoda by było ich nie zobaczyć.Jak cośœ to wal smiło jak tylko zgramy terminy to słuzę pomoca. Jak na razie odpada pierwsza polowa lipca ,bo mam w planach zlocik na Helu.
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Śro 09 Wrz, 2009 10:58   

Dzięki, to widzę, że na jakiśœ tydzień się musze wybrać. :D Na razie forty, a potem linia Mołotowa. Myśœlę, że w sierpniu się wybiorę, jeśœli udałoby się zgrać terminy, byłoby super, nie musiałbym się sam motać po okolicy. Za mapkę z góry dziękuje. :D :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 11 Kwi, 2010 13:37   

Kapliczka przy drodze do fortu II Jaksmanice:

Cokół na dole wykonanie współczesne , ktoś przesadził i ją delikatnie mówiąc oszpecił .
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 11 Kwi, 2010 18:05   

Hmm... a można by ją w temacie kapliczek wstawić? :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 15 Maj, 2010 13:20   

ciekawy slupek raczej nie forteczny znaleziony w lesie niedaleko szańca ziemnego "Bełwin " :




Nie mam pojecia o jego przeznaczeniu,może ktoś podpowie?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 18 Maj, 2010 20:10   

A gdyby tak pójśœć tropem znaków topograficznych ze starych map? Może tam jakieśœ symbole podpowiedziałyby co nie co? Bo ciekawe co to :roll:
 
 
Breweria
kandydat


Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 7
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 09 Lut, 2011 10:38   

Na słupku jest herb Leona Sapiehy
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 11 Lut, 2011 01:44   

:shock: Który to z "Leonów", bo wpisałem w wyszukiwarkę i sporo ich tam się pokazało :?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Leon_Sapieha :roll:
 
 
Breweria
kandydat


Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 7
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 11 Lut, 2011 19:51   

Leon Ludwik Sapieha (ur. 18 wrześœnia 1803 w Warszawie, zm. 1 wrześœnia 1878 w Krasiczynie)
 
 
Breweria
kandydat


Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 7
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 12 Lut, 2011 21:01   

"Mój" słupek, kiedyśœ go namierzyłem lecz dopiero dzisiaj zrobiłem fotki: http://jalbum.net/a/897218/
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 13 Lut, 2011 00:53   

Ładny, bardzo ładny terenowy fant!

Robi wrażenie prayer Super
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.