Na początek porównanie dwóch znanych nam i poruszanych na tym forum urządzeń.
Pierwsze to to,które w niedługim czasie mam nadzieję,że będzie w naszym posiadaniu...
Ze względu na ograniczoną powierzchnię pomieszczenia,zdjęcia są takie a nie inne,jednakże ich ideą było przedstawienie rodzaju urządzenia,jego typu. otóż w/w fotki przedstawiają agregat filtro-wentylacyjny typu RM-200/68.
Co jest w nim charakterystycznego co może posłużyć w przyszłości łatwiejszej identyfikacji spotkanego wyposażenia w innych obiektach?
Otóż ten typ składa się z:
- wentylatora z silnikiem elektrycznym i przekładnią napędu ręcznego wraz z podstawą i trzech (TRZECH-do zapamiętania) filtropochłaniaczy zamontowanych w JEDNEJ pionowej kolumnie,
- zaworów gazoszczelnych,
- przływomierza,
- przewodów z częściami montażowymi.
Poniższe zdjęcie ukazuje przepływomierz:
Przepływomierz służy do mierzenia doprowadzonej przez u.f.w. do pomieszczeń schronowych ilości powietrza w m3/h.
3 sekcje filtrow i 2 sekcje filtrow to ta roznica tyle ze przy tym ktory znajduje sie bardziej na polnc miasta jest silnik owiele starszy na chwile obecna nie moglem nic przeczytac z tabliczki znamionowej.
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 00:27
Różnic jest więcej... Co do tabliczki - oto i tabliczka z "północy":
Wymaga skrobanki dalszych dwóch cyfr jakie pod farbą się skrywają.Że ja tego nie zrobiłem??Aż się sam dziwię
Co do różnicy w wieku całego zestawu to jest ok.10 lat.Natomiast silnik z "południa" jest jakąś hybrydą - nie oryginałem od tego agregatu.
Na pierwszych zdjęciach standardowy RM200/68 (Napęd R-ęczny i M-echaniczny, 200m3 powietrza na godzinę na pełnych obrotach) układ kolumn filtracyjnych z 1968.
Na zdjęciu z rowerem widzimy FWA49 (który posiada też szereg innych nazw, np. R75) normalnie nie posiada on silnika, tylko pojedynczą korbę, i standardowy zestaw 3 filtropochłaniaczy Fp75u. Napęd na ogół wyłącznie ręcznym.
Zielone urządzenie to agregat typu RM300/68, ciekawostką jest przedfiltr (olejowy?) znajdujący się przed zasadniczym wlotem do urządzenia. Brak silnika elektrycznego i tablicy przełączników.
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 09 Lut, 2014 13:45 agregat filtrowentylacyjny RM 150 urządzenia wentylacyjne
W oczekiwaniu na foty od kol. Kiełczyńskiego wrzucę kolejny eksponat czy raczej właściwszym będzie użycie liczby mnogiej, a więc eksponaty - bo to zestaw dwóch RM 150:
Zdjęcia jeszcze będą, jak poszperam na dysku. Co ciekawe z tych wentylatorów, da się też zrobić RM200/68, ale wtedy trzeba inaczej kolumny filtracyjne ustawić. W sumie to RM150 to też dość rzadka sprawa. Ciekawe od czego zależało że we wrocławskim jest w miarę jednolite wyposażenie, a u Was, jest taka różnorodność ?
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 10 Lut, 2014 23:41
Logika jest tu pochodną okresów powstawania poszczególnych budowli ochronnych.
Rozwiązania konstrukcyjne i wyposażenie techniczne naturalnie ewoluowało na przestrzeni lat.
Obiekty które nimi wyposażano - a przedstawiane przeze mnie wyżej - powstawały w latach 50-tych i 60-tych, a te z kolei były przełomowymi dla poszczególnych typów - w tym przypadku - urządzeń FW.
Kiełczyński napisał/a:
(...)z tych wentylatorów, da się też zrobić RM200/68, ale wtedy trzeba inaczej kolumny filtracyjne ustawić
RM 200/68 chodziły na FP-100, a tu mamy do czynienia z FP-75.
Kiełczyński napisał/a:
Zielone urządzenie to agregat typu RM300/68
Zostawiłbym RM300 bez /68, gdyż to co na zdjęciu jest na pewno sprzed 68 roku
Kiełczyński napisał/a:
Na zdjęciu z rowerem widzimy FWA49 (który posiada też szereg innych nazw, np. R75 normalnie nie posiada on silnika, tylko pojedynczą korbę, i standardowy zestaw 3 filtropochłaniaczy Fp75u. Napęd na ogół wyłącznie ręcznym.
Powiem Tobie, że nie daje mi to spokoju (co oczywiście jest dobrym przejawem, bo motywuje do poszukiwań ) i R-75 to R-75 (wg mojej wiedzy wyłącznie ręczny), a FWA-49 to FWA-49 (ręczno-mechaniczny) występujący w wariantach 75, 150, 225m3/h (czyli odpowiednio 1, 2, 3szt. filtropochłaniaczy FP-75).
No właśnie widzisz - we Wrocławiu i szeroko pojętych okolicach, modernizowano obiekty parę razy ujednolicając wyposażenie. Ciekawe w takim razie czemu u Was zostawiali urządzenia starszych typów ? To jest pytanie na które by dopiero odpowiedziały pewnie dokumenty z samego Sekretariatu KOK. Co do filtrów - jasne racja, nie zwróciłem uwagi.
RM300/68 to jest nazwa układu agregatu fw. Przynajmniej tak sobie tłumaczyłem, z tej racji że faktycznie RM300 istniały na pewno wcześniej niż przed 1968, a w tym roku musiano wprowadzić akurat taki układ zaworów i złoża filtracyjnego, który wykorzystywał wentylator typu RM300. Być może tkwię w błędzie wywołanym niedostatkiem materiałów.
FWA-49 i R-75. Sam wentylator jest taki sam. To jest zawsze identyczne urządzenie. Generalnie obudowa w ogóle nie wygląda na taką która by pozwalała na dołączenie silnika ale... Tam gdzie jest oś wentylatora, na obudowie jest klapka zamknięta śrubami. To się da odkęcić, i wtedy jest dostęp do "turbiny". Silnik się dokłada w ten sposób że jest jakiegoś rodzaju adapter który chwyta koniec osi "turbiny", potem zamiast klapki montuje się jakąś przejściówkę, i na to silnik taki jak do napędu RM200. Rozwiązanie zagadki może być zresztą takie że R-75 to nazwa wentylatora, a FWA-49 to nazwa układu wentylator-przewody/zawory-złoże filtracyjne. Zapewne tam jak pozostałe wentylatory tak i ten mógł być przeciwż wykorzystywany do budowy różnych agregatów (czyli tych układów Wentylator-Zawory-Złoże).
P.S. Jeżeli chodzi o to z rowerem - to myślę że zrobiono coś takiego, z jednego powodu, po prostu opór filtrów był taki, że nikt by tego ręką nie pokręcił.
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 11 Lut, 2014 11:46
Kiełczyński napisał/a:
Rozwiązanie zagadki może być zresztą takie że R-75 to nazwa wentylatora, a FWA-49 to nazwa układu wentylator-przewody/zawory-złoże filtracyjne.
Powiem Tobie, że moje źródła definiują zarówno R-75 jak i FWA-49 jako agregaty filtrowentylacyjne (czyli zestawy) i jak najbardziej istnieje taka możliwość, że są na podbudowie tego samego rozwiązania konstrukcyjnego (przy czym agregat f. R-75 posiada wentylator bezsilnikowy, a FWA-49 z dołożonym silnikiem).
Dużą pomocą byłyby tu tabliczki znamionowe z poszczególnych typów agregatów (rzadko kiedy uda się je sfocić ze względu na ich zamalowanie i mało kto je foci )
Dla przykładu w skład mojego agregatu filtrowentylacyjnego RM-150 wchodzi wentylator P.R.M. (kropki oryginalne)
Inny przykład: agregat filtrowentylacyjny FWKP - M2u zbudowany jest na kanwie wentylatora RW-49.
Szkoda, że kol. Tomek, który wstawił foty gdzieś się zapodział w przestrzeni, bo może dorzuciłby nam trochę zbliżeń na detale
Witam, posiadam na sprzedaż
Agregat filtro-wentylacyjny
Typ RM-300
Wydajność 300 m3/h
Nr. Fabr. RM/300/340/57
P. P. P. I. P RADOM
Zainteresowani pisać na e-mail:milewski432ti@gmail.com
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach