FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: bydgoszcz

Bydgoszcz
Autor Wiadomość
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Pon 08 Lut, 2010 00:25   

Bydgoszcz .Fontanna na Starym Rynku











Bydgoszcz. Fontanna Ul Dworcowa.



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 08 Lut, 2010 10:32   

Fontanna na trzeciej focie wprost urocza. prayer Super Widać że to jakaśœ fontanna przy współczesnym obiekcie.Dwa pierwsze zdjęcia fontanny to prawdziwa wizualna elegancja. Super
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 09 Lut, 2010 00:14   

Pamiętam jeszcze pewną kultową fontannę w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej, ktora posiadała takie kolorowe śœwiatła z "kogutów". ma ktośœ może ją utrwaloną?

Przy okazji, cośœ może ze zdjęć "Potopu" koleżanka ma? Plus historia :wink:
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Wto 09 Lut, 2010 09:23   

Wrzucę foty z Weltzienplatzu ;)
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 11 Lut, 2010 14:23   

Bydgoszczanką niby jestem, a tej trzeciej fontanny dodanej przez Szczypawkę, na dworcowej nie zauważyłam... śœliczna!
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 20 Paź, 2010 23:11   

Szukam miejsca na forum i nie pamiętam, czy był temat pośœwięcony "Potopowi" - fontannie z Bydgoszczy...

gdyby już był, poproszę dać znać :wink:

Tymczasem znalazłem w sieci jej historię, którą chciałem się podzielić:



"Historia powstania fontanny POTOP w Coburgu

W artykule tym jest mowa o historii powstania fontanny POTOP (Sintflutbrunnen) w Coburgu (Bawaria, Niemcy).

Jej twórca, Ferdinand Lepcke, urodził się w tym mieśœcie 23 marca 1866 roku w domu przy ulicy Leopoldstr. 27, a zmarł

12 marca 1909 w swojej berlińskiej pracowni na zapalenie płuc w wieku zaledwie 43 lat. JuŜ w młodzieńczych latach

uczęszczał Lepcke do Akademie Sztuk Pięknych w Berlinie gdzie był uczniem rzeźbiarza Fritza Schaper, twórcy wielu

pomników w Niemczech. W niedługim czasie Ferdinand Lepcke stal się znanym rzeźbiarzem swoich czasów i stworzył

wiele figur z brązu, pomników nagrobnych, popiersi marmurowych i pomników znacznych ludzi. JuŜ w wieku 25 lat

otrzymał nagrodę państwowa a w 1903 roku mianowany został profesorem.

Rok wcześœniej, na zamówienie władz Pruskich, powstała bydgoska fontanna POTOP. Fontann ta była oryginałem

na podstawie którego powstała kopia w Coburgu. W tym samym 1902 roku Ferdinand Lepcke złoŜył propozycje

darmowego przekazania gipsowego modelu fontanny, nad którym pracował przez dwa lata, swojemu rodzinnemu

miastu Coburg. Z miastem tym szczególnie związany był nie tylko z racji urodzenia ale i przynaleŜnośœci do Cechu

Artystów śœw. Łukasza w Coburgu. Po długich debatach i przetargach, 2 grudnia 1904 roku władze miasta odmówiły

przyjęcia modelu. Uzasadnieniem odmowy był brak odpowiedniego miejsca dla ekspozycji.

Miejscowa prasa była takim obrotem sprawy oburzona. Sam artysta jednak nie zniechęcił się. JuŜ 20 grudnia 1904

roku odpowiadając burmistrzowi miasta, Gustavowi Hirschfeld złoŜył nowa propozycje. Proponował zbudowanie

prostego muzeum do którego bezpłatnie przekaŜe znaczne ilośœci swoich dziel. Lokalizacja muzeum pozostawała jednak

w gestii miasta.

Nowym impulsem do znalezienia miejsca dla modelu fontanny stały się plany budowy nowej szkoły zawodowej.

Zastanawiano się czy nie postawić modelu fontanny gdzieśœ przed jej gmachem. Jako ze budowa zaplanowana była

gdzieśœ w dośœć odległej przyszłośœci postanowiono jednak szukać innego rozwiązania. Następnym pomysłem lokalizacji

był zamek w Coburgu (Veste), gdzie jednak pojawiły się trudnośœci nie do pokonania. W międzyczasie zrodził się

pomysł postawienia nie gipsowego modelu a odlewu z brązu.

W liśœcie z 20 marca 1905 roku, Ferdinand Lepcke informuje burmistrza miasta Ŝe odlew z brązu będzie kosztował

30 000 marek. W tym samym liśœcie proponował przeprowadzenie zbiorki wśœród obywateli miasta i ofiarował się

przechować model jeszcze rok, do czasu uzbierania całej sumy. W połowie 1905 roku włączył się do całej sprawy Max

Frommann, mistrz budowlany i mieszkaniec Coburga. Najprawdopodobniej po prywatnej rozmowie z KsiąŜęcym

Ministerstwem, zaproponował lokalizacje fontanny na skwerze Zollbauerswiese na ulicy Ketschendorfer Straße.

Gwarantował 20 000 marek z planowanej przez siebie zbiorki. Resztę wymaganej sumy w wysokośœci 10 000 marek

miało dołoŜyć miasto. 17 lipca 1905 roku władze miasta przyznały tą sumę pod warunkiem ze skwer Zollbauerswiese,

będący własnośœcią księcia, przekazany zostanie bezpłatnie do dyspozycji miasta. 29 lipca 1905 roku ministerstwo

zgodziło się na bezpłatne przekazanie skweru z zastrzeŜeniem iŜ teren ten nie moŜe zostać zabudowany. Ostatnie

przeszkody zostały wiec pokonane i doszło do podpisania umowy miedzy władzami miasta i Ferdinandem Lepcke.

Artysta dokonał niewielkich zmian w modelu aby zabezpieczyć sobie prawa autorskie. Najprawdopodobniej

władze Pruskie razem z fontanną POTOP w Bydgoszczy kupiły i prawa autorskie, co w przypadku gipsowego modelu

nie nastręczało problemów prawnych ale w przypadku odlewu z brązu juŜ tak. Wyjśœciem z sytuacji było postawienie

jedynie figury centralnej z pewnymi zmianami zamiast wiernej kopii.

Wykonania odlewu z brązu podjęła się firma Gladenbeck z Berlina (ta sama która odlała bydgoski POTOP). Prace

odlewnicze trwały kilka miesięcy. W międzyczasie Fromman uzbierał 20 000 marek. Ofiarodawcami byli zamoŜni

mieszkańcy Coburga a miedzy nimi mieszkańcy pobliskiej ulicy Alexandrinenstraße Miejscowa gmina Ŝydowska, która

dawniej swoje naboŜeństwa odprawiała w kaplicy śœw. Mikołaja, ofiarowała teŜ znaczną sumę.

Fontanna POTOP której odsłonięcia oczekiwano pod koniec 1906 roku, miała przypominać objecie rządów przez

księcia Carla Eduarda 23 lipca 1905 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia władze miasta chciały umieśœcić na fontannie

pamiątkową plakietę. Z tym jednak nie zgadzało się ministerstwo które zaproponowało zmianę nazwa fontanny na

Fontannę Carla-Eduarda i skweru na którym stalą na Skwer-Carla-Eduarda. Nowa nazwa fontanny jednak się nie

przyjęła

Odsłonięcia fontanny dokonano 15 listopada 1906 roku o godzinie 11.45. KsiąŜę wraz z małŜonką przyjechali

automobilem co w owych czasach zrobiło wielkie wraŜenie. Na rozpoczęcie uroczystośœci, na która zaproszeni byli

wszyscy znaczni obywatele miasta, orkiestra miejska zagrała “Schutzgeist alles SchĂśnen” (pieśœń z opery ”Czarodziejski

flet”) Mozarta a przemowę wygłosił burmistrz Hirschfeld. Przy dźwiękach hymnu “Die Himmel rĂźhmen” Beethovena

uroczystośœć dobiegła końca.

Ferdinand Lepcke otrzymał od księcia KrzyŜ Rycerski 1 klasy, dyrektor odlewni Gladenbeck ten sam krzyŜ ale

2 klasy a mistrz budowlany Max Frommann został ksiąŜęcym doradcą budowlanym.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Na podstawie artykułu Christiana Boseckert ”Die Entstehungsgeschichte des Sintflutbrunnens” opracował Mirosław Lech"
http://www.potop.bydgoszc...w%20Coburgu.pdf



Idąc po adresie trafiłem na stronkę całkowicie jej pośœwięconą.

Polecam zajrzeć: http://www.potop.bydgoszcz.pl/
 
 
Berry 
pomocnik komendanta drużyny



Dołączyła: 09 Gru 2009
Posty: 379
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 21 Paź, 2010 11:29   

Odjęło mi mowę.
 
 
Berry 
pomocnik komendanta drużyny



Dołączyła: 09 Gru 2009
Posty: 379
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 21 Paź, 2010 23:05   

Strona Fontanny POTOP – rewelacja. Potwierdza się powiedzenie „Chcieć to móc”. Fontanna pewnie wróci na swoje miejsce. Niedźwiedzica już jest... Chciałoby się mieć takie arcydzieła w swoim otoczeniu. Ach rozmarzyłam się ...
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 22 Paź, 2010 00:51   

Niedźwiedzica i postać mężczyzny z wężem (choć brzmi to dziwacznie... :wink: )

Podobne odczucia mi towarzyszyły. Wielki szacunek dla tej grupy osób! prayer
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 05 Lip, 2011 15:34   

Z ostatniej wizyty w Bydgoszczy. Super







 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 05 Lip, 2011 15:44   

:shock: Najlepsze jest to, że do tej pory nigdy nie przyglądałem jej się z bliska :)

Dobre zdjęcia! Przynajmniej wiem teraz co tam na niej się znajduje prayer
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Wto 12 Lip, 2011 23:18   

To ja się Wam pochwalę, że odbudowują tą fontannę, wstawili już niedźwiadki. Zorbie zdjęcia i wrzucę, no chyba, że ktośœ mnie wyprzedzi :D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 14 Lip, 2011 23:30   

Nikt nie wyprzedzi... za wielu korespondentów wojennych z Twojego miasta nie ma :( :wink:
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Sob 24 Mar, 2012 14:10   

dawna Fontanna Potop







Powoli wraca na swoje miejsce



















 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 24 Mar, 2012 20:30   

Super
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 27 Mar, 2012 12:05   

O, super że wstawiłaśœ materiał z tego miejsca.

Pilotuj temat na bieżąco nas informuj :wink:
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Nie 01 Kwi, 2012 21:00   

Ul. Gdańska - Radio PIK















 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 01 Kwi, 2012 22:52   

Jestem pod dużym wrażeniem prayer Super

Wiemy cośœ więcej o tej fontannie? Tj. autor, rok powstania?

Tak przy okazji, jakieśœ trudnośœci z wejśœciem były?
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Nie 01 Kwi, 2012 23:36   

Z wejśœciem nie było problemu :D miły uśœmiech Szczypawki do ochroniarza i już :lol:



Nie mogę w sumie nic znaleźć na temat tej fontanny :cry:



http://byd.republika.pl/html/ciek-25_0.html
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 02 Kwi, 2012 12:55   

Ciekawostka Super
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 02 Kwi, 2012 17:01   

Rzeczywiśœcie, śœliczna Super
 
 
Berry 
pomocnik komendanta drużyny



Dołączyła: 09 Gru 2009
Posty: 379
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 03 Lut, 2013 00:34   

Dotyczy fontanny ˆˆ„Potop” w Bydgoszczy. Znalazłam fotkę sprzed 1943 r. w archiwum rodzinnym. Ta młoda dama z prawej to moja Mama.

Z zainteresowaniem śœledzę historię odbudowy tej przepięknej fontanny.

http://www.fotosik.pl/sho...4508eb766fc86a8
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 03 Lut, 2013 14:17   

Berry, Ty szcz궜ciaro - z takim archiwum Super :wink:

Super pamiątka!
 
 
wena 
kandydat
Wena


Dołączyła: 02 Lut 2014
Posty: 9
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 02 Lut, 2014 11:57   

Moja Fontanna Potop w Bydgoszczy








 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 02 Lut, 2014 12:07   

:supz: nie bywała , jestem pod wrazeniem :git:
 
 
HiCube 
komendant drużyny



Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 583
Skąd: Garwolin
Wysłany: Śro 05 Lut, 2014 19:30   

Jakie ozdobne :)
:supz:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 05 Lut, 2014 20:12   

Pnie się w górę!
Do tej pory nie miałem okazji zobaczyć aktualnych wyników "na żywo" :|
Dzięki za foty :supz:
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Nie 07 Sie, 2016 17:13   

Fontanna Hotel Bohema


 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 15 Sie, 2016 20:10   

Współczesny koszmarek?
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.