FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Noze
Autor Wiadomość
henrix87
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 451
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 28 Paź, 2007 19:11   Noze

Moim zdaniem to jeden z najwazniejszych elementow wyposazenia.

Praktycznie sa tu dwa podzialy, noze ze stalym ostrzem o raz skladanym.

Uwazam, ze noze skladanym ostrza, poza Multitulem, sa zbedne. Przy podwazaniu nie stabilne ostrze moze sie wyrobic z mocowania i latwo wyleciec lub nie dac rady przy probie zlamania oporu podwazanej rzeczy.



Warto miec 2 roczaje nozy przy sobie:

1 - niezbyt dlugi o ostrzu max do 10 cm

2 - o dluzszym ostrzu



1 typ do przecinania linek, otwierania konserw i bardziej precyzyjnych operacji. Polecam noz typu Osa oraz Airborne Knife, sa zrobione z dobrej jakosci materialu, mozna wybrac kolor czarny lub srebrny cena przystepna od 45 do 90zl. Mozna je przymocowac praktycznie wszedzie.



2 typ to najlepiej bagnety. Na upartego moga pelnic role mini saperki. Swietne do spulchnania ziemii, cieci galezi. No i robi wrazenie:) Polecam bagnety Gerlach i Glock. Swietny jest tez bagnet od AK-47 W ostrzu jest szczelina z ktora laczy sie metalowa pochwe z zamocowanym na niej elementem i otrzymujemy swietne jak na te warunki obcinaki do drutu.

Niestety cena zaczyna sie od 145 zl dla bagnetu AK-47 i od 200zl dla Glocka i Gerlacha.

Jednak ostrze bagnetu od AK-47 jest dosc kruche, doswiadczyl to moj kolega jak rzucalismy nim do celu.





PS. dobrym bagnetem tez jest Bagnet US Marine
 
 
 
henrix87
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 451
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 28 Paź, 2007 19:15   

Aha sprostowanie nie rzucalismy kolega ale bagnetem. Noze te kupic mozna w praktycznie kazdym sklepie internetowym.
 
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 00:06   

broń biała zawsze mnie imponowała, ale niestety jest zbyt niebezpieczna w moich rękach :)
 
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 13:05   

informuje ze otworzono nowy sklep mysliwsko turystyczny w Inowroclawiu na ul. Sw. Ducha na przeciwko kopalni co prawda nie bylem jeszcze w nim ale dzis mam zamiar to uczynic zdam relacje , a co do AK47 to osobiscie wyprawialem z nim rozne cuda w armii i wszystko wytrzymal w tej chwili na rynku pojawilo sie wiele knotow udajacych AK47 chodzi o bagnet ,jedynym mankamentem tego bagnetu jest to ze trzeba go dobrze naostrzyc polecam to robic bardzo wolno i nie na szlifierce.
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 19:17   

w sklepie bylem szalu nie robi jak na razie to tylko jedna latarka za 37 zlotych jest godna uwagi led, ladowana z sieci 230 V
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 20:17   

KRZEBA OBLUKAĆ:-)
 
 
henrix87
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 451
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 21:09   

Do ostrzenia oselka sucha, tak jak orderek napisal powoli, to ma znaczenie. Dobre jest laserowe ostrzenie, ale kto ma na to kase?
 
 
 
Tomaszek
młodszy drużynowy



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 82
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 21:14   Re: Noze

henrix87 napisał/a:


Jednak ostrze bagnetu od AK-47 jest dosc kruche, doswiadczyl to moj kolega jak rzucalismy nim do celu.







Trochę błąd w założeniu :-) Bagnet jest bronią przeznaczoną tylko i wyłącznie do kłucia, co determinuje technologię jego wytwarzania oraz parametry. Np. z założenia nie musi być piekielnie ostry. Powinien być za to twardy. Jak twardy - musi być kruchy. Nie powinno więc sie nim rzucać, przynajmniej ćwiczebnie :-) Bojowo jak wiadomo można użyć nawet łyżeczki do herbaty niezgodnie z przeznaczeniem :-) Powyższe sprawia, że bagnety - poza szlifem fabrycznym praktycznie nie podlegają ostrzeniu. Potwierdzają to testy na forach turystyczno-militarystycznych. Prowadzono na nich próby z rozhartowywaniem, czy wysokim odpuszczaniem, po czym próbowano ostrzyć. Wyniki były takie sobie. Nie dyskwalifikuje to oczywiśœcie tych noży. Ze względu na właśœciwośœci są dobre do podważania, cięcia blachy, otwierania puszek, czy tak jak pisałeśœ - spulchniana gleby.

Sam posiadam - ze względów emocjonalnych - bagnet do AK47 - w najpopularniejszej w Polsce wersji.
 
 
henrix87
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 451
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 21:23   

Zgadzam sie oczywiscie. Ale Frajda jest w rzucaniu ogromna jek te ponad kilo tnie powietrze.
 
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 23:31   

pisalem o ostrzeniu tylko dla potrzeb wlasnych i jak sie to dobrze uda to gwarantuje radoche.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 30 Paź, 2007 01:14   

Również jestem fanem białej broni :) Posiadam kilka sztuk,m.in. "użytkowy" AKM wz.1988,odmianę polską,o której wspominacie w/w postach.Bagnet ten jest beznadziejny w wariancie użytkowym.Ciężki,nieporęczny.Na pewno robi wrażenie.Jednak ma lichą stal.Przejawia się to m.in. tym,że sfazowany grzbiet głowni działający jako ramię nożyc po jednym cięciu drutu kolczastego pozostawił trwały śœlad/uszczerbek na ostrzu.Przecięcie 1,5 calowego gwoździa również nie pozostało bez echa.Bakielitowa rękojeśœć męczy dłoń i jest śœlizga.Typowy bagnet-czyli przedłużenie broni do walki wręcz poprzez pchnięcia.Tu spełnia swe zadanie :)

Co do maleństw, "kieszonkowców" to używam mojego kultowego Leatherman'a.Absolutne mistrzostwo przejawiające się m.in.tym,że służy on do dziśœ za wzorzec dla innych producentów.Żadnego przerostu formy nad treśœcią.Same przydatne funkcje.

Trzewiki - tu podzielę zdanie henrixa :) Chorowałem swego czasu na "bundeswehry",ale cena mnie zabiła :( Niemniej jednak czekam nadal na okazję :) A póki co zjechałem strażackie trzewiki-były mocne,nawet na MRU-poległy po 4 latach intensywnej eksploatacji w tym tej zawodowej :wink: Jednak ich dużym minusem jest to,że to ciężki sprzęt, "niemarszowy" i "niewspinaczkowy" -po prostu kaleczny. Podobnie sentymentalne "opinacze" WP - w końcu większośœć z nas na nich się wychowała :)
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 30 Paź, 2007 01:28   

ja sie wychowałam na nożach kuchennych ;) ale i tak dobrze nimi celowałam w młodszego brata ;)
 
 
 
Magda
starszy drużynowy



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 216
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 30 Paź, 2007 04:44   

ja na temat moich 'zabaw z nozami" lepiej sie nie wypowiem, bo za duzo na wierch wyjdzie:)

ale temat mnie zainteresowal, bo juz od dluzszego czasu szukam noza a tu mozna sie dowiedziec na ten temat co nieco:)
 
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 30 Paź, 2007 04:48   

"BRON BIAŁA

Broń przeznaczona do walki wręcz. Do broni białej zalicza się broń kłującą (np. szpada, sztylet), drzewcową (np. włócznia, pika), obuchową (np. maczuga, młot bojowy) i sieczną (np. szabla, miecz) oraz różne przedmioty używane do walki wręcz jak kastety, pałki itp. W zależnośœci od przeznaczenia może być bronią białą wojskową (np. bagnety, noże szturmowe), myśœliwska (np. noże myśœliwskie), sportowa (np. szabla, szpada)."



mnie sie marzy cośœ małego, błyszczacego z fioletowa rączka ;)
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 30 Paź, 2007 17:38   

Też posiadam w swoich zbiorach pare pruskich bagnetów,no i oczwiscie do "kałacha".
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 30 Paź, 2007 17:50   

Do kałacha - jaki model?
 
 
henrix87
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 451
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 17 Gru, 2007 20:22   

Ostatnio również miałem przyjemnośœć widzieć na żywo noże firmy Ka-Bar. Jest to firma z wieloletnią tradycją produkująca noże wojskowe.

W jej ofercie znajdziemy to czego szukamy. Noże są wykonywane z wielu rodzai stali, od węglowej która jest łatwa w obróbce (ostrzeniu) aż bo stal wysokowęglowo-chromową (D2, noże bardzo wysokiej jakośœci).

Niestety jak to zawsze idzie w parze, za taką jakośœć trzeba słono zapłacić.

Ceny noży zaczynają się od przedziału nawet od 50zł ale największy asortyment jest w przedziale cenowym 150-500zł.



Jeżeli ktośœ chciałby kupić nóż na wiele lat to ta firma jest trafnym wyborem.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.