FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: orzesze, skrzyzowanie

Orzesze - Skrzyżowanie.
Autor Wiadomość
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Czw 25 Lut, 2010 21:00   Orzesze - Skrzyżowanie.

Witam.

Chciałem Wam pokazać ciekawe miejsce.Jest to podobno jedyne w Polsce i jedno z dwóch w Europie /drugie w Bułgarii/ skrzyżowanie dwóch linii kolejowych normalnotorowych pod kątem prostym.

Tak wygląda na mapie:

[imghttp://www.fotosik.pl

Tak w terenie:

[/imghttp://www.fotosik.pl

Tory na wprost /przy lesie/ to linia Orzesze-Żory -zlikwidowana,tory na prawo to linia do Rybnika -czynna.

[imghttp://www.fotosik.pl[/img]

a tak wygląda z lotu ptaka:

[imghttp://maps.geoportal.gov.pl/webclient/Default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=482897.67644452036,252933.88373415658,483229.8550810023,253072.52867300643&variant=ORTO[/img]



Pzdr.-P.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 26 Lut, 2010 10:17   

Kto był twórca tego torowiska? Nigdy nie interesowałem się kolejnictwem , ale to samo w sobie wyglada ciekawie,jak z malej kolejki do zabawy.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 26 Lut, 2010 13:07   

:roll: Pierwszy raz widzę takie skrzyżowanie torów kolejowych. prayer Super
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 26 Lut, 2010 21:03   

Witam.

Skrzyżowanie powstało w 1884 roku po wybudowaniu przez spółkę Koleje Górnośœląskie linii Orzesze-Żory która po 500m za stacją Orzesze przecięła wybudowaną 14 lat wcześœniej przez Towarzystwo Kolei Wilhelma linią Orzesze-Jaśœkowice - Tychy.



Pzdr.-P.
 
 
jacoljaca 
starszy drużynowy



Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 293
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Sob 27 Lut, 2010 01:19   

Niesamowite...ciekawe czy jak spotkają się dwa składy to stosują zasadę "prawej strony" dla ustalenia pierwszeństwa przejazdu :)
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Sob 27 Lut, 2010 16:05   

Teraz się już nie spotykają, linia jest nieprzejezdna (wg. RailMap, czyli pewnie gdzieśœ zalali asfaltem przejazd :) ).



Ciekawe, ciekawe :)



Pewnie dróżnik miał dużo roboty i większe niż zwykle poczucie odpowiedzialnośœci :D



Z tego co widzę linię zamknięto w okolicach 2001/2002, w 2002 rozebrano sieć trakcyjną (pewnie nie zauważyliśœcie na zdjęciach gołych słupów przy torze :) )
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Sob 27 Lut, 2010 17:25   

Witam.

Ruch na skrzyżowaniu był regulowany semaforami.Przez cały okres funkcjonowania nigdy nie doszło do wypadku na tym skrzyżowaniu.Dróżnik miał trochę roboty ponieważ oprócz pilnowania ruchu pociągów musiał jeszcze obsługiwać dwa przejazdy drogowe przez tory zamykane zaporami.



Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 27 Lut, 2010 22:03   

Rewelacja! Do tej pory znałem tylko skrzyżowanie rzek (prostopadle przepływające przez siebie :) ), ale to jest równie niesamowite Mr. Green Super
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Śro 31 Mar, 2010 09:46   

Witam.

Właśœnie obejrzałem fotorelację na znanym mi forum /zdjęcia z wczoraj/.Otóż pokazane przeze mnie skrzyżowanie już nie istnieje.Odcięto palnikami po parę metrów szyn linii do Żor.Został tylko jeden tor na czynnej linii do Rybnika.Smutno,cieszy tylko fakt że zdążyłem /i Wy/ to skrzyżowanie zobaczyć.



P.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 31 Mar, 2010 09:56   

:cry: aż, chce się krzyczeć ze smutku :!:jak można zniszczyć takie unikatowe miejsce :!: głupota urzędasów. Dzięki ,że dałeśœ nam możliwośœć zobaczenia skrzyżowania. Szkoda ,ze w realu juz jest to niemożliwe. :cry:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2010 00:07   

Dramat Evil or Very Mad

Żenujący kraj niestety... Współcześœni grabieżcy dokonują działa zniszczenia jakiego wcześœniej Polska ze strony swoich nie zaznała :cry:

Wstyd i hańba :!: A to tyko kropla z morza podobnych poczynań Evil or Very Mad

Pmck - ocaliłeśœ to miejsce choć w ten sposób prayer Super
 
 
Vouk
młodszy drużynowy



Dołączył: 30 Mar 2010
Posty: 96
Skąd: Toruń
Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010 19:58   

Luter napisał/a:


Z tego co widzę linię zamknięto w okolicach 2001/2002, w 2002 rozebrano sieć trakcyjną (pewnie nie zauważyliśœcie na zdjęciach gołych słupów przy torze :) )




Ciekawe rozwiązanie tego skrzyżowania, szkoda że przeszło do historii, bo pewnie na rewitalizację nie ma co liczyć.



Mnie ciekawi jedno, odnośœcie wypowiedzi Lutra którą cytuję, jak było wykonane połączenie obu trakcji krzyżujących się linii. Wiadomo, że musiało być, nie wyobrażam sobie tylko technicznie połączenia tych przewodów pod kątem prostym. Fajnie byłoby znaleźć jakieśœ stare archiwalne zdjęcie.
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010 20:58   

Faktycznie, ciekawa sprawa. Ale wydaje mi się że zrobiono to było wtedy na jednym poziomie na "pająka" tak jak niekiedy ma miejsce w liniach tramwajowych.
 
 
Vouk
młodszy drużynowy



Dołączył: 30 Mar 2010
Posty: 96
Skąd: Toruń
Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010 22:26   

No raczej nie mogłoby być jednego przewodu nad drugim, z oczywistych względów. :wink: Nie widziałem tego typu połączenia w liniach tramwajowych, choć faktycznie takowe rozwiązanie istnieć musi (kąt 90 stopni), bo w moim mieśœcie kiedyśœ się też 2 linie tramwajowe ze sobą skrzyżowały w podobny sposób (niestety linia "trójka" w Toruniu została skasowana). BYłem jednak za młody, żeby zdążyć się temu przyjrzeć.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010 22:45   

Jaką mamy pewnośœć, że obydwa torowiska miały sieć trakcyjną? :roll:

Słupy na prezentowanej focie biegną wzdłuż jednego... :wink:
 
 
Vouk
młodszy drużynowy



Dołączył: 30 Mar 2010
Posty: 96
Skąd: Toruń
Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010 23:48   

Sprawdziłem. :wink: Linia istniejąca, co zresztą widać na zdjęciu, jest zelektryfikowana. Ta obecnie nieprzejezdna, czyli Orzesze - Żory, była zelektryfikowana w 1978 roku, wystarczy spojrzeć na historię tej linii:



http://www.kolej.one.pl/i...oria&od=0&do=37



Czyli jednak Luter miał rację, choć ja też przez chwilę miałem wątpliwośœci.
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Wto 06 Kwi, 2010 11:58   

Korzystam z programu RailMap :)



Gdzieśœ go tu nawet wklejałem, jest rewelacyjny na takie na takie poszukiwania co, kiedy, itd
 
 
Vouk
młodszy drużynowy



Dołączył: 30 Mar 2010
Posty: 96
Skąd: Toruń
Wysłany: Wto 06 Kwi, 2010 23:13   

Ja korzystam głównie z tego serwisu, który zamieśœciłem powyżej, też całkiem całkiem daje radę. Serwis jest na bieżąco aktualizowany przez różnych pasjonatów kolejnictwa, można znaleźć każdą linię kolejową w Polsce i każdą najbardziej zapyziałą stacyjkę, nawet jeśœli linia nie istnieje tam od kilkudziesięciu lat. Dogrzebałem się nieraz nawet do linii, które już przed 2 wojną zostały rozebrane.
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Sob 10 Kwi, 2010 21:57   

Witam.

Przed chwilą przeczytałem że skrzyżowanie zdemontowano,ale nie zniszczono.Podobno czeka w depozycie PLK na "lepsze czasy" /cokolwiek miałoby to znaczyć/.



Pzdr.-P.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.