FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: identyfikacji, pasji, polozenia, troche, wiezami

Do identyfikacji położenia... Trochę o pasji zw. z wieżami..
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 24 Sie, 2008 15:12   Do identyfikacji położenia... Trochę o pasji zw. z wieżami..

Zaczęło się nader banalnie..., ot po prostu kolejny zapomniany obiekt w mieśœcie, miejscu zamieszkania. Nie wyeksponowany, pomijany przez lokalnych piewców architektury, bądź historii miasta, niemalże niechciane... Wieże ciśœnień...

Zdecydowana większośœć z miast posiada w swym krajobrazie te twory architektury, które śœmiało można nazwać zabytkami... Tak, tak... Zabytkami - bo są to zabytki architektury hydrotechnicznej. Skazane współcześœnie na intelektualną banicję, pomijane w przewodnikach, niegdyśœ śœwięciły swe triumfy, będąc eksponowanymi na ubiegłowiecznych pocztówkach (z początku XX wieku). Miasta szczyciły się ową nowoczesną jak na ówczesne lata myśœlą techniczną.

Zaczęło się kolekcjonowanie... Początkowo na szczeblu lokalnym. Jako, że korzeniami związany jestem z dwoma miastami, to właśœnie one stały się podwalinami pod dzisiejszą kolekcję wież ciśœnień.

Zaczęło wciągać... poszukiwania coraz to nowych miast, miejsc stało się celem samym w sobie. Każdorazowo wyjazd w rozmaite zakątki kraju, wzbogacał kolekcję, poszerzając ją o kolejne obiekty. I tak kontynuowałem poszerzanie zbioru przez kolejne lata młodośœci, czas wojska, do teraz...

W okresie, kiedy owa pasja się u mnie rodziła, nie było jeszcze internetu, dostępu do informacji, a tym samym do stron, na łamach których można było podzielić się zbiorami, czy podejrzeć innych... Dziśœ jest łatwiej. Spotkać można witryny pośœwięcone wyłącznie temu aspektowi budownictwa. Należy je pochwalić! Jeśœli traficie na takowe, wklejcie do nich link na tym forum, w stosownym miejscu.

Wracając do tematu. Nie zawsze jest możliwośœć, czas na 'ustrzelenie' obiektu, pomimo śœwiadomośœci jego mijania, co sprawia, że pozostaje pewien niedosyt i żal, że został pominięty... Ale zawsze pozostaje nadzieja, że kiedyśœ się powróci w daną okolicę, że wieża jeszcze dotrwa do tego czasu...

Wróćmy do samej idei. Otóż poszerzając zbiór, zacząłem się zastanawiać nad kwestią projektów tychże budowli - w końcu ktośœ je wymyśœlił, zaprojektował, kształt taki, a nie inny... Czymśœ się kierował. Być może podobnym zrealizowanym projektem gdzieśœ w kraju, śœwiecie, być może natchnieniem były budowle pełniące inne funkcje, np. ratusze, wieże zamkowe, lub ich pojedyncze elementy... I tak doszedł kolejny cel - znalezienie dwóch bliźniaczych wież. Czy się to udało - sami osądzicie...

Zachęcam Was do dostrzegania tych budowli... One przetrwały wiele i jeszcze wiele przed nimi... My przeminiemy - one zostaną...



No tak, a tytuł tematu jest "do identyfikacji położenia" :) Już wyjaśœniam. Otóż niestety, podczas wieloletniej przygody związanej ze zbieraniem fotografii wież, nie zawsze zapisywałem nazwy miejscowośœci, w której zostały zdjęcia zrobione... Ot, liczyłem na zdradliwą pamięć :(

Niestety, z biegiem czasu umknęły...

Zatem w tym miejscu proponuję dodawać te wieże, których lokalizacji Wy również nie jesteśœcie w stanie dokładnie okreśœlić. Może wspólnie "namierzymy", może kiedyśœ ktośœ natknie się na tą samą...

To tyle... :wink:








EDIT by Admin: Właśœnie jedną zdjąłem z galerii listów gończych - dzięki pomocy kolegi le_szek, który ją zidentyfikował
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 26 Sie, 2008 14:39   

i tak to potrzeby socjalne ludnosci wymusily ta mysl techniczna jaka sa wieze tz. cisnien bo inaczej to bysmy do dzis czerpali wode ze studni lub strumyka choc gdy jestem u brata w lubelskim to preferuje wode ze strumienia ktory ma 150m od domu majac wode z kranu pod nosem, a tak poza tym to napewno sa zabytki bo widzialem kilka bardzo misternie ozdabianych miedzy innymi w Kolobrzegu gdy tam zawitam to napewno ja uwiecznie na zdjeciach, a nawiazujac do tematu urzadzen technicznych to stare gazownie to tez piekne cacka.
 
 
le_szek 
kandydat


Dołączył: 24 Lut 2010
Posty: 10
Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010 15:21   

Ostatnia wieża z Twojego pierwsze postu to Smętowo w woj. pomorskim.
 
 
le_szek 
kandydat


Dołączył: 24 Lut 2010
Posty: 10
Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010 15:28   

Miałem na myśœli tą:







Z powodu zabezpieczeń antyspamowych nie mogłem zacytować od razu Twojego zdjęcia :twisted:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010 19:00   

le_szek, wielkie dzięki :!: prayer

Bałem się, że już tu nikt nie zagląda :)

Extra sprawa, już ją przerzucam do "normalnego" działu :wink:
 
 
le_szek 
kandydat


Dołączył: 24 Lut 2010
Posty: 10
Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010 23:51   

Zagląda, zagląda :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.