FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: babiej, podziemne, przejsscie

Przejśœcie podziemne na Babiej Wsi.
Autor Wiadomość
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 24 Sty, 2010 16:45   Przejśœcie podziemne na Babiej Wsi.

Witam Wszystkich.

Pamiętam z młodośœci, że na bydgoskiej Babiej Wsi ulewne deszcze odsłoniły wejśœcie do podziemnego tunelu, który przynajmniej teoretycznie miał prowadzić za mury miejskie (oczywiśœcie w czasach gdy jeszcze istniały). Przez kilka dobrych lat wejśœcie to było doskonale widoczne lecz z czasem znowu zostało zasypane. Podrzucam kilka zdjęć, które jak mi się wydaje ukazują mniej więcej lokalizację tunelu. Może, któryśœ z forumowiczów cieszy się lepszą pamięcią i pomoże mi w dokładniejszej lokalizacji. Dla zainteresowanych znam lokalizację ciekawej "dziury w ziemnii znajdującej sie przy bydgoskiej wieży cisnień. Co prawda sam nie potrafię odgadnąć jej przeznaczenia ale słyszałem, że mniejwięcej tam znajdowało się jedno z dwóch ukryć plot. wybudowanych w czasie II wojny śœw. przez Niemców.

Pozdrawiam Wszystkich i dziękuję za zainteresowanie i ewentualne informacje.

Kośœciół Garnizonowy przy Rondzie Bernardyńskim. Czyli najbliższa okolica tajemniczego wejśœcia



Ciąg torowiska w kierunku Babiej Wsi



Przybliżona lokalizacja wejśœcia do tunelu (widoczny murek z czerwonej cegły przy torach) właśœnie w tym murze o ile mnie pamięć nie myli znajdowało się to wejśœcie.

 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 25 Sty, 2010 01:38   

Widzę srogi mróz na zdjęciach :D

Ciekawa informacja z tym tunelem :roll:

Trochę nie moje strony, więc nie pomogę w temacie.

Natomiast odnośœnie wzgórza w okolicy wieży, to faktycznie tam jest ukrycie p.lot. (o ile dobrze kojarzę typu luftschutzstollen). Dziura jest dostępna? Bo z chęcią bym zajrzał jakby co... :wink:

Swego czasu koledzy z "Bunkra" mieli okazję w nim zawitać. Jest wśœród userów forum kilka osób związanych z bydgoską ekipą, więc nie pozostaje liczyć na nic innego jak na kilka słów od nich w tym temacie prayer

Wracając do murów miejskich - masz jakiśœ rysunek przedstawiający ich zarys? Dokąd szły, gdzie się kończyły itp...
 
 
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 25 Sty, 2010 10:05   

Co do mrozu to było około -20 aż aparat do rąk przymarzał :D . Ukrycie pod wieżą jest dostępne, byłem nawet w śœrodku lecz osobiśœcie mocno się zawiodłem. Pomijając wybetonowane wejśœcie jest to wykopany w zboczu tunel, niczym nie umocniony bez żadnych wzmocnień uniemożliwiających zawalenie w wypadku bombardowania. Co prawda nie wiem jak wyglądały plany tego typu ukryć lecz nie jestem do końca przekonany czy to aby napewno ten obiekt.

A co do murów miejskich w Bydgoszczy postaram się jeszcze dziśœ cośœ ciekawego podrzucić.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 26 Sty, 2010 00:34   

Co do ukrycia pod wieżą - to ten :wink:

Przejeżdżałem dziśœ kilka razy obok kośœcioła na Babiej Wsi... Zwróciłem uwagę na ten murek.

Może to być korytarz wyjśœcia ewakuacyjnego z piwnic której z przeciwległych kamienic, która w okresie wojny pełniła funkcję schronu? Może to jakaśœ samodzielna szczelina p.lot.?

Wersja z korytarzem z okresu murów specjalnie do mnie nie przemawia :?
 
 
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 26 Sty, 2010 10:11   

Bardzo możliwe, że Masz rację. To, że jest to śœredniowieczny tunel może być tylko legendą powtarzaną przez ludzi jak wiele innych tego typu informacji. Ale dlatego właśœnie próbuję przypomnieć sobie lokalizacjętego wejśœcia i to sprawdzić. :lol:
 
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Śro 27 Sty, 2010 00:51   

Może być to wyjśœcie ewakuacyjne z jednej z Kamienic itp jak wspomniał drFaustus. Gdyż w moim bloku znajduje się schron i wyjśœcie ewakuacyjne ze schronu znajduje się około 100 m od bloku (wychodzi na ulicę). Gdyby ulewne deszcze podmyły ulicę być może ukazałby się tunel.
 
 
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Śro 27 Sty, 2010 09:21   

Właśœnie dlatego szukam tego wejśœcia. Aby wejśœć i sprawdzić co to za "cudo" :D
 
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Śro 27 Sty, 2010 21:47   

hmm... zwykły tunel wybetonowany tak jak pod moim blokiem około 150 cm wysoki i szeroki na około 50-80 cm.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 27 Sty, 2010 23:48   

Szczypawka, trochę dałaśœ czadu z tą odległośœcią wyjśœcia ewakuacyjnego od bloku :wink:
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Czw 28 Sty, 2010 09:23   

Nie wątpię w Twoją wypowiedź, jak by zmierzyć dwa zakręty w tunelu to by się uzbierało z parę cm. No chyba zejdę zmierzę :lol:
 
 
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Czw 28 Sty, 2010 10:20   

Tak czy owak bardzo mnie ten tunel interesuje.

A swoją drogą czy zna ktośœ lokalizację jakiegokolwiek schronu, który możnaby obejżeć? Nigdy nie widziałem takiej budowli od wewnątrz i chciałbym uzupełnić swoje braki w wiedzy.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 29 Sty, 2010 13:10   

Kilka fotek ze szczelin w materiale http://www.stowarzyszenie...GF/index.html#0 - okolice Zachemu.
 
 
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 29 Sty, 2010 15:46   

Dzieki za bardzo ciekawe fotki. A co do DAG to mam w rodzinie strażnika terenów ZACHEMU więc organizuję sobie "prywatną" wycieczkę. Zdjęcia z niej napewno wrzucę na forum. :D
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 31 Sty, 2010 16:06   

Pomimo tak bliskiej odległośœci jeszcze na Zachemie nie byłem :shock: :D
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 11 Lut, 2010 14:28   

Faustus, jak będziesz podbijał Zachem to ze mną ok?
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 11 Lut, 2010 21:10   

Ok, póki co nie wybieram się tam :)
 
 
bunkier
kandydat


Dołączył: 04 Paź 2008
Posty: 9
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 01 Mar, 2010 21:40   

Jeżeli chodzi o mury miejskie to nie ta lokalizacja. Linia murów przebiegała mniej więcej tak: od Brdy Młynówki przecinając ul. Długą na której była Brama Poznańska, dalej wzdłuż ul. Pod Blankami do ul. Podwale tutaj znajdowała się Brama Kujawska i w kierunku zamku mniej więcej okolice Placu Kośœcieleckich. Na fosie zamkowej stoi kośœciół. To wejśœcie o którym pisze Kafar było bardzo dobrze widoczne jadąc tramwajem.



Ten betonowy „tunel” w skarpie pod wieżą ciśœnień to od dawna nie używany kanał węzła CO.

LS-Stollen był budowany bliżej ul. Stromej. Są znane dwie lokalizacje wejśœć.



Szczypawka, jeżeli chodzi o wyjśœcia ewakuacyjne ze schronów w blokach na osiedlach Kapuśœciska, Błonie, Leśœne to faktycznie jak pisze drFaustus mocno przesadziłaśœ :)
 
 
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 01 Mar, 2010 22:08   

Drogi "Bunkier" doskonale znam przebieg bydgoskich murów miejskich. Napisałem, że słyszałem między innymi taką legendę na temat tego wejśœcia. LS "Stollen", o którym piszesz, że to tunel od CO nie jest nawet od wewnątrz wybetonowany. A skoro tak doskonale Znasz lokalizacje innych wejśœć do tych budowli może się podzielisz swoją wiedzą. No chyba, że należysz do bydgoskiego grona "śœciśœle tajnych", którzy wprost nienawidzą dzielić się swoją wiedzą w obawie przed intruzami z poza kręgu wtajemniczonych. Pozdrawiam
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.