FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: cerkwie

Przesunięty przez: drFaustus
Pią 25 Paź, 2013 21:15
Cerkwie
Autor Wiadomość
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 19 Gru, 2009 16:22   

:roll: Cudowne, śœliczne zdjęcia wstawiliśœcie. prayer Super prayer Z ogromnym sentymentem i wzruszeniem oglądam Wasze zdjęcia. :wink: Kilka cerkwi zwiedziłam alę tych bardziej znanych, natomiast te oddalone od ludzkich siedlisk są dla mnie zupełnie nie znane. :cry:
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Wto 22 Gru, 2009 02:06   

Inna bojkowska cerkiew znajdowała się w Stuposianach. Nie pozostał po niej śœlad. Na przycerkiewnym cmentarzu zachowało się kilka zniszczonych nagrobków.



Miejsce, gdzie stała cerkiew obrazuje obecnie krzyż, a przy wejśœciu na teren, gdzie znajdowała się cerkiew umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą jak wyglądała.











 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Wto 29 Gru, 2009 10:10   

Cerkiew w Żłobku















Cerkiew w Rabem











 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 29 Gru, 2009 18:17   

Kalisz.



 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Wto 29 Gru, 2009 18:54   

obie cerkiewki fajne !!! krzyże pod drzewem super!! Murowana cerkiew w Kaliszu inna niż dotąd widziałem. Raiso wiesz może kiedy powstała ? szkododa,ze ogrodzona i bramka zamknieta,ale wyglada na używaną.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 29 Gru, 2009 20:32   

No no no... ale się ruszyło :shock:

Żłobek - wdzięczna nazwa, akurat na czasie tych dni :wink: (ciekawy krzyż wieńczy cebulę)

Malownicze te miejsca.

W Kaliszu chyba jest jeszcze jedna...

Przyłączam się do prośœby o trochę info na jej temat :wink:
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Czw 31 Gru, 2009 10:44   

Cerkiew w Roztoce.















Cerkiew w Dwerniku.











 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Czw 31 Gru, 2009 10:53   

kazet-kz widzę,ze pochodziłes troche po Bieszczadach i dysponujesz materialem fotograficznym.Fotki super jak i miejsca owiane historią. Ogólnie jakie wrażenia wyniosłeśœ? fotki jak widzę robione letnia porą,więc pewnie i turystów dużo !!! Może na Chryszczatej byłeśœ ?
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 31 Gru, 2009 13:33   

prayer Urocze, malownicze są te Bieszczadzkie cerkwie. :roll: Ja jeszcze wspominam ich zapach.A zapach jest specyficzny.Fantastyczne wstawiacie zdjęcia cerkwi, a oglądając zdjęcia cofam się w czasie do wspomnień. Bieszczadzkich wspomnień. :wink: :roll: Super Inne rejony również mają jak widzę te cerkiewne uroczyska. Super Super Super
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Czw 31 Gru, 2009 17:08   

jacekwoj3 napisał/a:
kazet-kz widzę,ze pochodziłes troche po Bieszczadach i dysponujesz materialem fotograficznym.Fotki super jak i miejsca owiane historią. Ogólnie jakie wrażenia wyniosłeśœ? fotki jak widzę robione letnia porą,więc pewnie i turystów dużo !!! Może na Chryszczatej byłeśœ ?




Wrażenia pozytywne... nawet bardzo. Na Chryszczatej nie byłem. Nadrobię to w nadchodzącym nowym roku. Myśœlę, że w porze letniej przynajmniej na tydzień zakotwiczę w Biesach&Czadach i zwiedzę jeszcze kilka cerkwi.



A tak nawiasem mówiąc jeszcze kilka mam w zanadrzu i wkrótce się pojawią.
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Wto 05 Sty, 2010 10:47   

Cerkiew w Czarnej.











 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 05 Sty, 2010 18:15   

Rety, stary, masz niesamowitą kolekcję tych cerkiew :shock:

Jestem pod wrażeniem Super

Czy krzyże w obrządku prawosławnym nie muszą mieć skośœnego ramienia u góry? Bo te takie "zwyczajne" mi się wydają, tyle że cyrylica gośœci na epitafiach :roll:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 05 Sty, 2010 21:27   

Super Jest urocza wręcz magiczna. prayer
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 16 Sty, 2010 16:56   

W Przemyślu znajduje się kilka cerkwii obecnie odnowionych lub w trakcie remontu .Oto jedna z nich:

Murowaną cerkiew parafialną przy ulicy Wilczańskiej p.w. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemyślu zbudowano po 1887 roku w miejscu dawnej prawosławnej cerkwi drewnianej, jako cerkiew greckokatolicką. Zniszczoną po II wojnie światowej, świątynię odnowiono w latach 1982-1984. Przy cerkwi stoi dzwonnica z zabytkowymi dzwonami z 2 połowy XVIII w. Całości zespołu dopełnia cmentarz.
Parę fotek z zewnatrz :














[URL=http://www.fotosik.pl][
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 16 Sty, 2010 19:44   

Piękna i barwna! Niemal jak chatka z piernika :) Za to lubię cerkwie, że w swej architekturze są optymistyczne, a nie dołują oziębłośœcią brył.

Wspaniałe kolorowe fotki na dzisiejszy mroźny (sobota wieczór -13 st.C) Super
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 19 Sty, 2010 19:43   

Te kolory są oszałamiające :)



A propos krzyża znalazłam taki ...






który jest typowym krzyżem prawosławnym.



Używany przez prawosławne Kośœcioły chrześœcijańskie. Na Zachodzie zwany czasem krzyżem słowiańskim. Górna poprzeczka symbolizuje tabliczkę nad głową Chrystusa, śœrodkowa belkę, do której przybito jego ręce a dolna podpórkę na nogi. Podpórka zwrócona jest w górę w kierunku "dobrego łotra" i wskazuje mu niebo a "złemu łotrowi" piekło. Wywodzi się z krzyża patriarchalnego.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC



Co do różnic ... szukam dalej 8)
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 24 Sty, 2010 14:39   

Ta ostatnia to dopiero jest śœliczna i jaki ma kolorki :)
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Wto 26 Sty, 2010 11:10   

Cerkiew w Bystrem:















Cmentarz przycerkiewny:



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 26 Sty, 2010 12:39   

prayer Bardzo ciekawa i ładna. :roll: Urocze są te cmentarzyki przy cerkiewne. :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 26 Sty, 2010 12:40   

Fajny rdzawy klimat :)

opuszczona? (bo okna niekompletne cz궜ciowo...) :roll:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 26 Sty, 2010 12:45   

prayer Faustus trafiłeśœ taka rdzawa w kolorystyce. :roll: Chyba opuszczona.Ale ma klimacik.Te poprzednie zdjęcia cerkwi takie bajecznie kolorowe trochę nam zawirowało kolorystycznie przed oczami. :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Wto 26 Sty, 2010 14:11   

ja osobiscie wolę opuszczone, maja swoj klimat.Ale te użytkowane urzekają urodą.Takie wesołe są !!!!!



Cerkiew wyglada faktycznie na zaniedbaną , ale dzwonnica odnowiona ,może i cerkiew doczeka się renowacji .
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Wto 26 Sty, 2010 14:31   

Dzwonnicę zapewne odnowił Bieszczadzki Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, bo od 1985 roku teren jest w jego rękach. Jednak ze względu na brak funduszy praktycznie prace opierają się tylko na zabezpieczeniu jej przed niszczeniem. Czy prace są prowadzone w śœrodku? Nie wiem. Jest niedostępna dla turystów.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 07 Lut, 2010 15:13   

Cerkiew greko-katolicka w Kruhelu Wielkim
Świątynia należy do najstarszych w Polsce. Powstała jeszcze przed 1630 rokiem. Jest budowlą drewnianą, konstrukcji zrębowej, trójdzielną. Ściany zewnętrzne i dachy pokryte są gontem. Wszystkie części cerkwi na planie kwadratu. Nawa większa od zbliżonych rozmiarami babińca i prezbiterium. Nad nawą dach brogowy, babiniec i prezbiterium pod dachami trójspadowymi. W szczytach dachów zwieńczenia w postaci niewielkich, blaszanych bani z krzyżami.
Nieopodal świątyni stoi drewniana słupowa dzwonnica (z XVII w.), przykryta brogowym daszkiem z gontowym poszyciem. Niewątpliwego uroku tej pięknej cerkwi dodaje otaczający ją starodrzew oraz cmentarz, z dobrze zachowanymi nagrobkami.
Kruhelską cerkiew wielokrotnie remontowano, ale nie zmieniło to w znaczący sposób jej pierwotnego wyglądu. Świątynia była stosunkowo niska, dlatego podczas przebudowy w 1884 r., podwyższono zrąb wszystkich ścian o około 80 cm. Po II wojnie światowej cerkiew opuszczona. W 1956 r. służby konserwatorskie prowadziły prace przy zabezpieczaniu świątyni. Wówczas zdeponowano część wyposażenia w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Reszta została rozkradziona w 1977 r. lub zniszczona. W 1985 r. zawaliło się sklepienie nawy. Trzy lata później studenci lubelskich uczelni uprzątnęli i zabezpieczyli budynek, a członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami z Warszawy odnowili dzwonnicę. Właściwy remont świątyni miał miejsce w latach 1997-2000. Aktualnie Kruhelska cerkiew powróciła do swoich prawowitych właścicieli i jest siedzibą parafii greckokatolickiej.
Kruhel Wielki zamieszkiwało w 1921 r. 393 osoby (298 grek., 85 rzym. i 19 mojż.).
Fotki w sceneri zimowej:






 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 07 Lut, 2010 22:09   

Bardzo ciekawy , wręcz nie spotykany obiekt. prayer To pokrycie gontem w całośœci swiątyni jest ciekawe.Bardzo ładna. Super I ta zimowa sceneria dodaje uroku. Bardzo ciekawe zdjęcia. :roll: prayer
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 09 Lut, 2010 00:11   

ŒŚwiątynia wygląda jak domek z zapałek, jakie budowało się za młodu :)

Podoba mi się!
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 13 Lut, 2010 20:37   

Mimo,ze pogoda nas nie rozpieszcza,ciagle dosypuje białego puchu wyskoczyłem w teren. Oto fotki jednego z miejsc które odwiedziłem. Cerkiew w Piątkowej :











 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 13 Lut, 2010 23:45   

prayer Jacek śœwietna zimowa foto relacja. Super Na piątej fotce licząc od góry, na belce jest napis :?:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 14 Lut, 2010 00:20   

tak zgadza się jest napis,nad wejsciem głównym.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 14 Lut, 2010 10:54   

Murowana cerkiew w Krzywczy:






Cerkiew opuszczona okna zabite blachą.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 14 Lut, 2010 20:07   

Piękna, no i murowana. Pierwsze skojarzenie jakie mi przychodzi na myśœl, to duże podobieństwo do kośœcioła w Łodzi przy ul. Sienkiewicza, którego bryła w górnej cz궜ci zbliżona jest architektonicznie do tej cerkwi :shock: :roll:

Wcześœniejsza drewniana też smakowita! W zimowym krajobrazie nekropoli, widać ciekawą podstawę krzyża, taka ażurowa/cebulasta. Masz może jakieśœ bliższe fotki?
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 14 Lut, 2010 21:41   

Czy o to Ci chodziło ?



http://www.fotosik.pl
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 14 Lut, 2010 22:07   

Nie, o to:







:wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 14 Lut, 2010 23:41   

Niestety tego nie mam,ale wróce tam na wiosne jak zejdą śniegi to na pstryknę to i kamienny murek ,który obecnie jest zasypany białym puchem. A na osłode takie małe cos z cyklu "opuszczone i niszczejace, czyli z dala od ludzi"


Od dawna przymierzałem się do tego wypadu, ale jakoś ciągle był on odkładany .Aura na zewnątrz jest taka jaka jest, śniegu dosypuje więc wyjeżdżając z domu miałem mieszane uczucia, wprawdzie dysponuję autem terenowym , ale w Bieszczadach zima jest sroga, gdy w Przemyślu śnieg jest po kostki to 20 km dalej jest po pas, a nawet ramiona .Mam w pamięci przygodę sprzed trzech lat, pojechaliśmy na mały rekonesans w okolice Cisnej. Nasz wyprawa skończyła się na odkopywaniu auta przez 8 godzin za pomocą kijów i rąk , do najbliższych zabudowań było jakieś 6-8km. Poniżej w odległości 2-3km były piece do wypalania węgla drzewnego i tu otrzymaliśmy pomoc plus jeszcze jedne ręce do wypychania auta. . Człowiek który wypalał węgiel powiedział że ostatniego człowieka widział jakieś miesiąc temu i przegadał z nami całą noc opowiadając historie swego życia. Takie są Bieszczady , ludzie tam są też super ,twardzi i otwarci powinienem mieć gdzieś fotki z tego wypadu. Tu taka mała odskocznia od tematu. Po bieszczadzkich drogach jeżdżą takie maszyny i to nie wszędzie nimi można dojechać więc mój „Samuraj „raczej cienko wygląda w porównaniu z tym sprzętem(oprócz zrywki drzewa te pojazdy służą jako zwykłe środki transportu):


Po dojechaniu do Birczy śnieg zaczął padać intensywnie, ale nie odpuściłem. Choć na drodze krajowej przy zjezdzie z serpentyn zacząłem kręcić beczki , a przede mną jeszcze 7 km odcinek drogi hm prawie, że polnej. Kotów to miejscowość prawie nie zamieszkana, opuszczona po wojnie i wysiedlona podczas akcji „Wisła” zresztą w tej miejscowości kończy się dziurawa w lecie droga (obecnie śnieg zasypał wszystkie dziury dalej i wokół las i góry. Ale wracając do tematu moim celem były ruiny cerkwi greckokatolickiej św.Anny. Cerkiew drewniana wybudowana w 1925r w miejscu starszej drewnianej cerkwi. Po wojnie opuszczona ,obecnie jest w ruinie i obawiam się, że wkrótce zniknie. Obok cerkwi znajduje się opuszczony i zaniedbany cmentarz (niestety z powodu pokrywy śnieżnej obecnie nie widoczny) a także powyżej ciekawa kapliczka (?) niewiadomego mi pochodzenia. Kilka fotek:
Na początek zdjęcia kapliczki (chyba kapliczki) znajdującej się ok 150m od cerkwi:




Ruina cerkwi św.Anny:













Pozostałości po dawnych mieszkańcach:

I krajobraz wokół

Na pewno wrócę tu wiosną jak zniknie śnieg.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 15 Lut, 2010 16:02   

Jacek tych przygód tylko pozazdrośœcić. Super Rzeczywiśœcie na własnej skórze doswiadczyłam ich życzliwośœci. :roll: Są otwarci, życzliwi i prawie bezinteresowni. :wink: Jeden kraj a zupełnie inni ludzie. prayer Super Wielokrotnie byłam w Bieszczadach i zawsze wracam pod ogromnym wrażeniem okolic. :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 24 Lut, 2010 23:04   

Cerkwisko w Laszkach, przykład jak można zagospodarować i pokazać innym nawet tak mały ślad po dawnej świątyni













 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 24 Lut, 2010 23:10   

Jacek, czy te nagrobki zostały zgrupowane w jedno miejsce, celem ich zabezpieczenia :roll: .Czy jest to fotka z istniejącego cmentarza. :roll:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 24 Lut, 2010 23:25   

Raisa napisał/a:
Jacek, czy te nagrobki zostały zgrupowane w jedno miejsce, celem ich zabezpieczenia :roll: .Czy jest to fotka z istniejącego cmentarza. :roll:




Nagrobki zostały pozbierane z terenu cmentarza poklejone w miarę możliwośœci i zgrupowane w jedno miejsce (niestety tylko tyle przetrwało)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 25 Lut, 2010 01:36   

Jestem pod wrażeniem i mile zaskoczony rezultatem inicjatywy.

Przykład godny naśœladowania. Czyli nie jest jeszcze tak tragicznie ze wszystkim w naszym kraju - zdarzają się "normalnośœci" :)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 08 Mar, 2010 19:13   

Dzisiaj zapraszam do oglądnięcia zdjęć z ruin murowanej cerkwi w nieistniejącej dzisiaj wiosce Kniazie. Wioska ta znajdowała się kolo Lubczy Królewskiej w woj. Lubelskim. Oprócz cerkwi po dawnej wiosce zachowały się fundamenty folwarku. Niestety świątynia popada w coraz większa ruinę .









Krzyż wykopany przez naszego kolegę Wieśka dwa lata temu o dziwo, że nie padł łupem złomiarzy

Dzwonnica:



I cmentarz przy cerkiewny:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 09 Mar, 2010 15:38   

To już ruina :cry: Widać jeszcze pozostałośœci po malowidłach z dominującym niebieskim kolorem.Ale smutny widok tych ruin. :roll: A cerkiew jak widać po pozostałośœci murowana. :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 09 Mar, 2010 18:02   

Niesamowita! I... kojarzy mi się z podobnym obiektem przedstawionym w filmie "Los człowieka".... Ciekawe... :roll:

aż trzeba będzie obejrzeć film raz jeszcze... :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Wto 09 Mar, 2010 22:50   

Powiem,że mnie bardziej pociągają to opuszczone. Może dlatego ,że w śœcianach takiej opuszczonej śœwiątyni można na chwilę oczyma wyobraźni przenieśœć się w inny wymiar. Zresztą pewnie już nie długo postoją zwłaszcza te drewniane , a ja zawsze będę je miał przed oczami i na zdjęciu . Niesamowity klimat tych miejsc, las cmentarz ,ruiny i wszędobylska cisza eh...



P.S. mam namiary na kolejne trzy opuszczone ,dwie murowane i jedna drewniana (ciekawa bo budowana na zasadzie "pruskiego muru" co w tego typu budowlach jest raczej nie spotykane) i opuszczoną Bożnice . :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 09 Mar, 2010 23:39   

Zatem dalszy ciąg podróży do przeszłośœci zapowiada się równie interesująco! Super
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 14 Mar, 2010 21:59   

Czasem nie udaje się zrobić zdjęcia, zdarza się ,ze przyjeżdżamy za późno. Tak było w tym przypadku drewniana cerkiew w Opace . Niestety zostały tylko zgliszcza które z pewnością wkrótce znikną , Cerkiew spłonęła . Obok zachował się w dobrym stanie cmentarz przy cerkiewny.






 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 15 Mar, 2010 00:01   

:shock: Dramat :cry:

Kiedy pożar miał miejsce?

Są jakieśœ fotki pokazujące stan sprzed spotkania z żywiołem?
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 15 Mar, 2010 00:14   

A co to za ocalały z pożaru budyneczek widoczny na drugim zdjęciu. :roll: Mnie wyglada na dzwonnicę ale czy na pewno. :?:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 15 Mar, 2010 19:33   

Tak dzwonnica wybudowana po spaleniu. Fotka archiwalna cerkwi wygląd w latach 50

http://www.fotosik.pl
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 15 Mar, 2010 21:58   

Była urocza. Super
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 19 Mar, 2010 21:35   

Może zostanie odbudowana , czas pokaże.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 21 Mar, 2010 11:24   

Jeszcze zimowe zdjęcia z Wielkich Oczu . Cerkiew budowana na zasadzie muru pruskiego (niestety , zaniedbana i prowizorycznie zabezpieczona ) i kilka fotek znajdującej się ok. 100m od cerkwi Synagogi zamienionej w latach 50 tych na magazyn wiosce jest również kościół . Wszystkie te budowle sakralne wskazują jak kiedyś w tak malej miejscowości żyli ludzie o różnych wyznaniach i narodowości :
Fotki cerkwi :







Znajdująca się obok Synagoga :



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 21 Mar, 2010 11:40   

prayer Super
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 21 Mar, 2010 14:54   

Wow :shock: Faktycznie, to zabezpieczenie wygląda na pełen profesjonalizm i głęboko rozwinięty zmysł estetyczny wykonawcy :lol:

Co tam jest na tych żółtych tabliczkach? (wstęp wzbroniony, zakaz wstępu, przebywanie grozi śœmiercią itp..?)

Masz zbliżenie na Gwiazdę z nad wejśœcia do synagogi? Wbrew wszystkiemu wygląda na nader niezłą pomimo lat, no i fakt że przetrwała wojenną zawieruchę :roll: :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 21 Mar, 2010 18:11   

Na tabliczkach jest napisane "Obiekt grozi zawaleniem, wstęp wzbroniony " :!:
Proszę bardzo, zbliżenie gwiazdy :

Wstałem dzisiaj podbijany po wczorajszej wędrówce , ale ze pracę mam taka, e telefon i w teren nawet w niedziele ,więc znowu las błoto i opuszczana cerkiew .Gdzie zagadka a pełna relacja wkrótce jak czasu wolnego będę miał więcej póki co na zachętę parę fotek z pierwszego dnia wiosny w terenie



Polichromie w środku robią wrażenie , szkoda tylko ,ze sowa jedyny mieszkaniec tej budowli zdążyła mi uciec, Całość relacji niebawem
:wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 21 Mar, 2010 19:30   

Dzięki za gwiazdę :)

Nie podejmuję się rozwiązania zagadki :? :wink:

Polichromia niesamowita! Przerażającym jest fakt niszczenia takich miejsc Evil or Very Mad :?

może jak wrócisz to sowa będzie ponownie strzegła tego miejsca :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 21 Mar, 2010 20:22   

Jest to cerkiew pw. Szymona Słupnika w Chyrzynce. Cerkiew powstała w1857r. Po wywiezieniu ludności ukraińskiej w 1947r była wykorzystywana jako owczarnia, w latach 90 odnowiono dach i zabezpieczono ściany i zapomniano o niej…..

























Galeria może przydługa ,ale ze względu na dobrze zachowane polichromie myślę, że nie nudząca. Stan ogólny budynku żałosny ,szkoda że taka perełka się marnuje! Dzięki położeniu na uboczu nie widać śladów dzisiejszej dewastacji po prostu czas jest nie ubłagany ,a obiekt nie remontowany ani nie zabezpieczony na czynniki atmosferyczne niszczeje . Pozostaną zdjęcia , bo za kilka lat pewnie odejdzie w zapomnienie………….
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 21 Mar, 2010 21:13   

Jacek, fotki z cerkwią rewelacja prayer Super Ostatnią pieszą wycieczkę po okolicy Inowrocławia też odbyłam po okolicznych lasach :roll: Tej wody, błota nie idzie opisać. :roll: Ale czego się nie robi dla poznania okolicy i dla kilku zdjęć. :wink:
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Nie 21 Mar, 2010 22:47   

Witam.

Miejscówka wspaniała,a że zapomniano o niej to może i nienajgorzej /mam tu na myśœli kolesiów ze sprayem w łapach.../.Jeśœli położono dach to może i doczeka się jakiegośœ remontu,zabezpieczenia.Chyba że przyjęto metodę podobną do zastosowanej hucie w Szopienicach.Starą cz궜ć zakładu /cynkownia itp/zamknięto w latach 80-tych,później wpisano do rejestru zabytków.Od tamtego czasu nie zrobiono nic celem zagospodarowania czy zabezpieczenia.Ale oczywiśœcie złomiarze nie próżnowali.Wczoraj przejeżdżałem obok,widoki są takie że nawet zdjęć nie chciało mi się robić.



Pzdr.-P.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 24 Mar, 2010 10:31   

Fotki dwóch murowanych cerkwi w Cieszanowie i Płazowie ,jeszcze w scenerii zimowej. Na pierwszym planie fotki z cerkwi w Cieszanowie. Cerkiew w Cieszanowie to cerkiew greckokatolicka PW:” Świętego Jerzego „ -wzniesiona w 1900r w miejscu starej cerkwi drewnianej z 1804r. Obecnie nieużywana ,zaczęła popadać w ruinie. Od jakiegoś czasu ratowaniem obiektu zainteresowała się fundacja „ Ocalić od Zapomnienia „










Fotki z Płazowa. Cerkiew p.w. :” Zaśnięcia Matki Bożej”- murowana powstała w 1936r opuszczona po wojnie wykorzystywana na magazyn przez pobliski PGR . Stan na dzień dzisiejszy :





 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 24 Mar, 2010 12:13   

Jacekwoj3 dwie ostatnie fotki z tym krzyżem i ostatnia z napisem, może wiesz czemu pośœwięcona. :roll: Bo ni mogę się doczytać. :roll:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 24 Mar, 2010 18:19   

Wcale nie przydługa! Wspaniałe wnętrza to i fotek nigdy za dużo Super

Oglądam... po prostu oglądam i podziwiam te miejsca!

Ależ te owce miały zapewnioną edukację w zakresie sztuki sakralnej! (polichromie robią wrażenie!)

Żałosne jest to co się z nimi dzieje... Współczesne żenujące prawo... czasy... ... :cry: Za to zdjęcia piękne Super
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 24 Mar, 2010 19:28   

Raisa napisał/a:
Jacekwoj3 dwie ostatnie fotki z tym krzyżem i ostatnia z napisem, może wiesz czemu pośœwięcona. :roll: Bo ni mogę się doczytać. :roll:




Czy chodzi Ci o krzyż kolo cerkwi w Płazowie ?
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 25 Mar, 2010 10:17   

Dwie ostatnie fotki pod cerkwią. :roll: Sam krzyż na postumencie spotkałam podobny w okolicach Inowrocławia. :roll: A o ostatnia fotka to zbliżenie na napis pod krzyżem, a języku rosyjskim. :roll: Cośœ wiesz czego dotyczy. :roll: Bo sama nie daję rady odczytac. prayer
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Czw 25 Mar, 2010 18:58   

Tablica pochodzi z nagrobka i okreśœla datę śœmierci mieszkańca Płazowa (w większym formacie zdjęcia jest to do oczytania co uczyniłem) , ale czy postument z krzyżem to nagrobek niestety nie wiem (chociaż tak w pierwszej chwili robiąc zdjęcie skojarzyłem). Tablicę mógł tam ktośœ postawić po znalezieniu w okolicy cerkwi.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 26 Mar, 2010 14:42   

prayer prayer 2 man down
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 31 Mar, 2010 09:31   

Brylińce- wyremontowana i wykorzystywana jako kościół :




 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2010 23:52   

Bardzo fotogeniczna! Malowniczy zakątek!

No i fakt, że uratowana z zapomnienia poprzez jej readaptację - brawo!

Choć to niestety wciąż wyjątki :cry:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2010 13:00   

Jacek swietny foto reportaż .Malowniczo usytuowana . :roll: widzę cmentarz i dzwonnicę ale może masz zdjęcie od strony krzyża :?: prayer Super czyli jak mniemam od strony wejśœcia do śœwiątyni. :roll:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2010 13:51   

Raisa napisał/a:
Jacek swietny foto reportaż .Malowniczo usytuowana . :roll: widzę cmentarz i dzwonnicę ale może masz zdjęcie od strony krzyża :?: prayer Super czyli jak mniemam od strony wejśœcia do śœwiątyni. :roll:




Niestety nie mam :cry: Cerkiew sfotografowałem " przy okazji " i przeglądając , fotki wpadłem na nią :D :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 30 Maj, 2010 21:39   

Własnie wróciłem z trzy dniowego wypadu w teren w sumie przeszliśœmy lasami,polami , asfaltem , torami ok35km .Zaliczajac po drodze kilka schronów , cmentarzy i dwie cerkwie jedna opuszczana (ruina) druga odnowiona (piękna). Fotki w najbliższym czasie , dodam,że nie spodziewałem sie takiej życzliwosci napotkanych miejscowych ludzi : napoili ,jeśœć dali a nawet nocleg w wiejskiej śœwietlicy(pierwsza noc pod chmurka w lesie w śœpiworze bez namiotu dała w tyłek )Fotki wkrótce narazie jak zwykle tylko diw aby potrzymać szanowne grono w napięćiu



http://www.fotosik.pl

http://www.fotosik.pl
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 31 Maj, 2010 00:18   

Gratulować, gratulować prayer Super
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 31 Maj, 2010 11:01   

Grono zatem oczekuje z żarówką w dłoni, która daje upust kumulującemu napięciu w oczekiwaniu :wink:

Ruina wygląda interesująco :roll:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 05 Lip, 2010 21:26   

Krynica Górska.Cerkiew murowana bardzo ładna, ale w śœrodeczku nie byłam. :roll:







Na frontowej śœcianie znajduje się taka tablica pośœwięcona Nikiforowi.







I dzwonnica stojąca obok :roll:



 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 08 Lip, 2010 13:56   

Rewelacyjna bryła dzwonnicy! Super

Sama cerkiew również bardzo fotogeniczna, a i historia na tablicy zapisana ciekawa, o której do tej pory nie wiedziałem, nie słyszałem.

Interesujące miejsce prayer
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 08 Lip, 2010 22:37   

Jeszcze takie ujęcie tej dzwonnicy.Rzeczywiśœcie cerkiew wprost urocza.







To ten sam krzyż widoczny na tle dzwonnicy. :roll:







i napis na krzyżu.



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 09 Lip, 2010 23:12   

Kolejną cerkwią jaką dane mnie było zwiedzić to cerkiew w Szczawniku. :roll: Piękna zadbana, służy okolicznej ludnośœci. :roll:



Dzwonnica.





















 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 00:16   

Piękne wnętrze Super
 
 
Immelmanka 
młodszy drużynowy



Dołączyła: 03 Kwi 2011
Posty: 87
Wysłany: Czw 11 Sie, 2011 22:51   

Cerkiew śœw. Michała Archanioła w Turzańsku

przykład cerkwi łemkowskiej







 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 12 Sie, 2011 09:35   

Vysny Komarnik - Słowacja :






 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 13 Sie, 2011 10:46   

Immelmanka, jacekwoj3 - ładne zdjęcia, interesujące miejsca (Immel dopisała pogoda :) ) prayer Super

ostatnia fotka jackawoj3 - ciekawy motyw z tym sercem :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.